Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

To jest normalna praca pompy. Po osiągnięciu zadanych parametrów i braku możliwości zejścia modulacją niżej sprężarka się zatrzymuje natomiast pompa obiegowa w jednostce wew. cały czas pracuje w celu mierzenia na bieżąco parametrów wody w obiegu. Przy twoim zintegrowanym z buforem zasobniku nie jest to dobre bo wychładza Ci wodę dla CWU. Nie mam pojecia co kierowało twoim instalatorem aby Ci zaproponować i wykonać taki układ.

 

Wydaje mi się ze poprawnie jest wykonana instalacja. Użyty jest zbiornik kombinowany jak na załączony obrazku. Oddzielnie bufor i zbiornik CWU. Więc nie ma jak sie mieszać czy schładzać woda CO z CWU. Zawór trójdrożny to rozdziela.

Screenshot_1.jpg

Zastanawiam sie czy dodatkowa pompa obiegowa nie powinna tego robić a nie popa w jednostce wewnętrznej.

 

Instalacja wygląda tak:

IMG_20181024_193136.jpg

IMG_20181024_193200.jpg

IMG_20181024_193147.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to w końcu usystematyzujmy co tam masz. Podaj konkretny rodzaj , typ i producenta tego zasobnika bo Galmetowski kombinowany wygląda zupełnie inaczej. Chyba że robiony na specjalne zamówienie. Po drugie w tym trybie pompa z jednostki wew. na pewno będzie chodzić 24 h/doba i pompa dodatkowa również. Teraz jeszcze dodatkowo doczytałem że chcesz wydać trochę kasy zakładać termostaty pokojowe do których jeszcze będą potrzebne listwy i elektrozawory więc nie dziwię się że instalator wpakował bufor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to w końcu usystematyzujmy co tam masz. Podaj konkretny rodzaj , typ i producenta tego zasobnika bo Galmetowski kombinowany wygląda zupełnie inaczej. Chyba że robiony na specjalne zamówienie. Po drugie w tym trybie pompa z jednostki wew. na pewno będzie chodzić 24 h/doba i pompa dodatkowa również. Teraz jeszcze dodatkowo doczytałem że chcesz wydać trochę kasy zakładać termostaty pokojowe do których jeszcze będą potrzebne listwy i elektrozawory więc nie dziwię się że instalator wpakował bufor.

 

Zbiornik galmetowski. Robione na zamówienie instalatora.

https://drive.google.com/file/d/1mRI05vTUBP8eeQnC_o9Eww2ly9aFgehE/view?usp=sharing

Na razie sterowników pokojowych nie będzie . W tym sezonie odpuszczam. Będe regulował tylko krzywą grzewczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest OK ale z krzywą musisz sam sobie poradzić Bo każdy dom potrzebuje coś innego a i preferencje domowników są różne. Jak Już pisałem na obecną chwilę sprawdza mi się krzywa -15/30 i 10/26. tyle że ja grzeję tylko w II taryfie i utrzymuję temp. 22- 22,5 stopnia. W instalacji nie mam bufora, dodatkowej pompki a temperatury w pomieszczeniach wyregulowane na rotametrach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem po pierwszym miesiącu grzania c.o. pompą Panasonic.

Tym wszystkim, którzy mi pomogli w wyborze i oświecili Wielkie Dzięki. Nawet Arturowi też dziękuje..za jego posty.

Wcześniej przez 3 sezony miałem "eko"groszek. Wszystkim niedowiarkom mówię tak. Jeżeli macie jakiekolwiek wątpliwości nie zastanawiajcie się nawet przez chwilę. Miesiąc grzania c.o. i cwu. 178 kwh !!!, wszystko w II taryfie. W domu 22 stopnie., cztery osoby. Rok temu o tej porze roku spalanie groszku średnio 2 woreczki na trzy dni. Przyszłym właścicielom pomp chętnie odpowiem, jaka jest różnica bezobsługowego ekogroszku i bezobsługowej pompy.

A teraz, żeby nie zaśmiecać tematu. Kto z Was ma najdłużej pompę, t.z. kto ma największą ilość załączeń sprężarki i na ile załączeń jest przewidywany jej żywot ?

Ja mam obecnie 178 załączeń na 90 dni.

Edytowane przez Drogba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niemożliwe aby teraz spalać dwa worki na 3 dni. A klimat mamy podobny bo ja z okolic Bydgoszczy.

Statystyki z zeszłego października pokazują 5,2kg na dobę ten jest dużo cieplejszy jak narazie 2,9kg na dobę.

Więc coś bredzisz jak na takie parametry domu.

Edytowane przez kulibob
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niemożliwe aby teraz spalać dwa worki na 3 dni. A klimat mamy podobny bo ja z okolic Bydgoszczy.

Statystyki z zeszłego października pokazują 5,2kg na dobę ten jest dużo cieplejszy jak narazie 2,9kg na dobę.

Więc coś bredzisz jak na takie parametry domu.

 

Kolega Drogba napisał, że spalał 2 "woreczki":lol2::lol2::lol2: na trzy dni, a nie dwa worki...:lol2::lol2::lol2::lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest niemożliwe aby teraz spalać dwa worki na 3 dni. A klimat mamy podobny bo ja z okolic Bydgoszczy.

Statystyki z zeszłego października pokazują 5,2kg na dobę ten jest dużo cieplejszy jak narazie 2,9kg na dobę.

Więc coś bredzisz jak na takie parametry domu.

 

Uwierz jest możliwe, "woreczki: 25 kg :p Kocioł 15 kw !!!, groszek mokry albo suchy, ja palacz jak z koziej dup.y trąba. Pewnie połowa energii w komin. Kocioł czyszczony tylko z popiołu. Jak po sezonie zobaczyłem ile jest syfu w kanałach, w kominie to mi się odechciało.

Dodatkowo miałem takie spostrzeżenia czy na dworze +15 czy -5 spalanie groszku takie samo.

Czy uwierzysz, że spalanie w sezonie grzewczym to 3 do 3,5 ton? Mój sąsiad jeszcze lepszy. Ocieplenie co prawda trochę słabsze ode mnie ale 3 tony na 80 m2 (klasyczna stodoła) mu idzie. Kocioł oczywiście 15 kw. Komin ponad dachem po trzech sezonach czarny. Smoła się wylewa.

Ci co nie mają pompy a mają ekogroszki i możliwości finansowania, dotacji namawiam na zmianę.

Edytowane przez Drogba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jakie oszczędności uzyskali koledzy;

a/ map78 ; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page215 - oszczędności rzędu ok, 50 %, COP ok. 3,1,

b/ bobrow ; https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7078583#post7078583 - oszczędności rzędu 45 - 50 %, COP ok. 3,0

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jakie oszczędności uzyskali koledzy;

a/ map78 ; https://forum.muratordom.pl/showthre...quarea/page215 - oszczędności rzędu ok, 50 %, COP ok. 3,1,

b/ bobrow ; https://forum.muratordom.pl/showthre...83#post7078583 - oszczędności rzędu 45 - 50 %, COP ok. 3,0

 

Czytałem te tematy,chodzi o ile realne są wyliczenia stron takich jak ciepłowłąściwie.pl. Po podstawieniu moich danych zużycie węgla zgadza się z jej obliczeniami, więc zakładam że pozostałe wyliczenia też będą realne...Z drugiej strony to tylko bardzo prosty kalkulator, (pamiętam jak 10 lat temu robiłem OZC - to była jazda). Może ktoś potwierdzi że to działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się przymierzam do zmiany kotła na ekogroszek na PC (PW). Powiedz czy robiłeś jakieś symulacje zużycia prądu (przyszłe) i wstawiałeś zużycie węgla (obecne) na stronie ciepłowłaściwie?

 

Mam zrobione OZC. Zapotrzebowanie na ciepło 7400 kwh ale 116 m2. Zrobiłem poddasze użytkowe 40 m2. Mam stratę na mostkach i styropian na placki.

Zapotrzebowanie na c.o.szacuje na 10 000 kwh/cop3. Jeżeli to wyjdzie będę mega zadowolony w stosunku do groszku. Nawet jeżeli koszt będę miał na poziomie groszku to i tak nie jestem już palaczem. Na razie się sprawdza. za miesiąc c.o. cwu 178kwh ~ 65 zł ;:wiggle: lipiec sierpień cwu poziom 25 zł/mc.

Jak decydowałem się na pompę liczyłem tak 3300 kg x 7,1 = 23430kwh x 70 % sprawnoći kotła = 16400 kwh/cop3 ~ 5500 kwh x stawka. Dla mnie akceptowalne, Będzie mniej. Jestem o tym przekonany. Panasonic robi robotę:wiggle:

Co z tym załączaniem sprężarek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy uwierzysz, że spalanie w sezonie grzewczym to 3 do 3,5 ton? Mój sąsiad jeszcze lepszy. Ocieplenie co prawda trochę słabsze ode mnie ale 3 tony na 80 m2 (klasyczna stodoła) mu idzie. Kocioł oczywiście 15 kw. Komin ponad dachem po trzech sezonach czarny. Smoła się wylewa.

Ci co nie mają pompy a mają ekogroszki i możliwości finansowania, dotacji namawiam na zmianę.

 

To faktycznie albo beznadziejny kocioł , albo sterownik albo węgiel :)

 

Bo ja kocioł na ekogroch miałem chyba 7 lat i ogrzewałem około 165m2 po podłogach , a dom był gorzej ocieplony niż Twój i zużywałem około 2,1-2,3 tony tańszego (24Mj) ekogrochu za CO i CWU. Rozpalałem kocioł we wrześniu , kończyłem pod koniec kwietnia.

 

Mieszkam niedaleko Torunia i mam "klimat" trochę zimniejszy niż w Toruniu (średnio o 3 stopnie jest tam gdzie mieszkam chłodniej niż w Toruniu) , za sprawą "położenia" i odległości od rzeki i jezior i że jestem w "pradolinie" ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc. Chciałbym zapytać o wasze aktualne zużycia energii przez T-cap 9kw. Aktualnie na CWU+CO zuzywam okolo 10kW dziennie. W domu okolo 23-24 stopnie. Jest to pierwszy sezon i probuje ustawic krzywa zeby bylo jak najbardziej optymalnie, tylko zastanawiam sie ile powinno pobierac mniej wiecej przy aktualnych temperaturach? Taryfa poki co G11.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc. Chciałbym zapytać o wasze aktualne zużycia energii przez T-cap 9kw. Aktualnie na CWU+CO zuzywam okolo 10kW dziennie. W domu okolo 23-24 stopnie. Jest to pierwszy sezon i probuje ustawic krzywa zeby bylo jak najbardziej optymalnie, tylko zastanawiam sie ile powinno pobierac mniej wiecej przy aktualnych temperaturach? Taryfa poki co G11.

Tak to w przyblizeniu wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc. Chciałbym zapytać o wasze aktualne zużycia energii przez T-cap 9kw. Aktualnie na CWU+CO zuzywam okolo 10kW dziennie. W domu okolo 23-24 stopnie. Jest to pierwszy sezon i probuje ustawic krzywa zeby bylo jak najbardziej optymalnie, tylko zastanawiam sie ile powinno pobierac mniej wiecej przy aktualnych temperaturach? Taryfa poki co G11.

 

Tutaj jest pomiar zainstalowany na jednym z budynków u mojego klienta.

Dom 138m2 pod Warszawą, pompa pobiera aktualnie średnio 9,5kWh/doba

 

Cały rok to wynik około 5150kWh, a w czerwcu i lipcu pompa działała jeszcze na chłodzeniu.

czyli przy taryfie G12w gdzie średni koszt kWh jest około 45gr to koszt ogrzania budynku to około 2300zł razem z CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...