Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Jak często wyjeżdżasz, dzieci studiują poza miastem to może ma sens. W przeciwnym wypadku raczej nie ma. Bo pomiędzy np 20, a 24 nie zrzucisz w sypialni temperatury z 23 do powiedzmy 18 stopni, bo tak się zdrowiej śpi. No chyba =, że Twój dom nie spełnia obecnych i przyszłych wymagań dot. izolacyjności cieplnej.

 

Swoją drogą na komórce wyswietla mi sie właśnie reklama pompy de ditrich, czy jak to sie nazywa. Jej zaletą jest moduł internetowy przez który możesz sobie schłodzić sypialnie przed snem o kilka stopni. :) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.

 

Wkrótce musi zapaść decyzja o doborze pompy ciepła do nowo budowanego budynku. Wciąż jednak kilka niejasności mnie trapi w kwestii doboru odpowiedniego modelu jak i producenta. Waham się pomiędzy:

1. KIT-WXC09H3E5 T-CAP 9KW 1 faza split generacja H

2. KIT-WC09H3E5 SDC 9KW 1f faza split generacja H

3. MITSU Zubadan 8KW

 

Sprawdzając parametry oraz zapotrzebowanie budynku wnioskuję: Pozycja 1. za mocna , Pozycja 2 za słaba i pozycja 3 prawdopodobnie najlepiej wpasowana pompa lecz za droga :)

 

Poniżej podaję parametry budynku. Bardzo prosze o Wasze sugestie być może jest inna pompa, która będzie odpowiednia.

 

Zapotrzebowanie na energię 7,6KW (CO i CWU 4 osoby)

185m2 do ogrzania + garaż 26m2 (10 stopni C)

Domek z poddaszem użytkowym dość wysokim 3m, Porotherm 25 + 20cm grafit, 30cm wełna skalna na poddaszu, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, okna 3 szybowe,

 

Z góry dziękuję..

 

Ja mam 7 KW i nie zamieniłbym na zadną inną. Jeśli nie masz grubej wylewki lub płyty to nie ma sensu wybierać przewymiarowanej pompy. Średnia temp. w sezonie zimowym to około 2 ST i trzeba szukać pompy, która najlepiej się będzie sprawdzać w takich temp. Duże ujemne temperatury poniżej -15 to naprawdę kilkadziesiąt godzin w roku. MIałem ustawioną grzałkę na -13 i nie załączyła się nawet przy niskich temp. Jeśli w ujemne temp. chcesz grzać ciągle. to lepiej sprawdza się pompa dostosowana mocą do zapotrzebowania budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 7 KW i nie zamieniłbym na zadną inną. Jeśli nie masz grubej wylewki lub płyty to nie ma sensu wybierać przewymiarowanej pompy. Średnia temp. w sezonie zimowym to około 2 ST i trzeba szukać pompy, która najlepiej się będzie sprawdzać w takich temp. Duże ujemne temperatury poniżej -15 to naprawdę kilkadziesiąt godzin w roku. MIałem ustawioną grzałkę na -13 i nie załączyła się nawet przy niskich temp. Jeśli w ujemne temp. chcesz grzać ciągle. to lepiej sprawdza się pompa dostosowana mocą do zapotrzebowania budynku

 

Twoje OZC i wydajność pompy przy -15 to 4,6 KW :) i z tym mam problem.. ponieważ panasonic 9KW SDC przy -15 to tylko 5,9 KW a zapotrzebowanie 7,6KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz jeszcze grzałki, z nimi tej mocy w -20 nie zabraknie. Dom też się nie wychłodzi od razu w -20.

 

Tylko trzeba pamiętać, że OZC wykonuje się standardowo dla temperatury wewn. 20 °C a w takiej temperaturze to polar obowiązkowy.

Dlatego trzeba zrobić OZC z głową ;) U mnie zakłada 21 w pokojach i 24 w łazienkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 7 KW i nie zamieniłbym na zadną inną. Jeśli nie masz grubej wylewki lub płyty to nie ma sensu wybierać przewymiarowanej pompy. Średnia temp. w sezonie zimowym to około 2 ST i trzeba szukać pompy, która najlepiej się będzie sprawdzać w takich temp. Duże ujemne temperatury poniżej -15 to naprawdę kilkadziesiąt godzin w roku. MIałem ustawioną grzałkę na -13 i nie załączyła się nawet przy niskich temp. Jeśli w ujemne temp. chcesz grzać ciągle. to lepiej sprawdza się pompa dostosowana mocą do zapotrzebowania budynku

 

Ale ty masz wylewki które nie akumulują dobrze ciepła i nadają się do stałego grzania.

Przy zwykłych wylewkach jest większa akumulacja ciepła i większa szansa na grzanie tylko albo głównie w II taryfie.

 

Jak ktoś chce grzać cały czas i nie chce starać się korzystać z II taryfy i tym samym płacić więcej za ogrzewanie to faktycznie nie ma sensu kupowania pompy z większym zapasem mocy ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci jak zacznie mi działać cały system ;) Projekt podłogówki określił rozstaw i przepłwy, zakładam że instalator przed zimą to odpowiednio wyreguluje.

 

Okey :) Sam zastanawiam się jak dogrzać łazienki kłopot w tym że reku będzie pobierać ciepło z łazienek i rozprowadzać po całym budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz jeszcze grzałki, z nimi tej mocy w -20 nie zabraknie. Dom też się nie wychłodzi od razu w -20.

 

 

Dlatego trzeba zrobić OZC z głową ;) U mnie zakłada 21 w pokojach i 24 w łazienkach.

 

Jeżeli masz OZC na 7,6kW(CWU + CO) przy -20C to pompa Panasonic SDC 9kW 1fazowa będzie za mała.

Jej moc przy -20C to 5kW a grzałki 3kW więc w sumie 8kW.

Jak policzysz że na ogrzewanie potrzeba 10% więcej mocy jeżeli chcesz mieć 22C w domu to już mocy nie starcza.

 

 

Swoją drogą dobieranie pompy z dokładnością co do 0,5kW to paranoja.

 

To tak jak by mieć do przejechania 135km samochodem i zalać paliwa dokładnie 10,8L paliwa bo przecież samochód pali 8L/100km to znaczy że wystarczy.

No i kto zaryzykuje.....

 

Ja jako instalator zakładam górkę, dla świętego spokoju bo jak mi klient zadzwoni w środku zimy że ma zimno to co zrobię..... powiem "idź do tego co OZC robił niech waty napcha w szpary".....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jako instalator zakładam górkę, dla świętego spokoju bo jak mi klient zadzwoni w środku zimy że ma zimno to co zrobię..... powiem "idź do tego co OZC robił niech waty napcha w szpary".....

Rozumiem podejście, ale może wypadałoby zapytać klienta o zdanie? Dla niektórych to rzeczywiście może być tragedia życiowa jak domu nie nagrzeje do 22 tylko do 20'C prze kilka dni w roku, a niektórzy powiedzą że jak jest zima to musi być zimno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz OZC na 7,6kW(CWU + CO) przy -20C to pompa Panasonic SDC 9kW 1fazowa będzie za mała.

Jej moc przy -20C to 5kW a grzałki 3kW więc w sumie 8kW.

Jak policzysz że na ogrzewanie potrzeba 10% więcej mocy jeżeli chcesz mieć 22C w domu to już mocy nie starcza.

 

 

Swoją drogą dobieranie pompy z dokładnością co do 0,5kW to paranoja.

 

To tak jak by mieć do przejechania 135km samochodem i zalać paliwa dokładnie 10,8L paliwa bo przecież samochód pali 8L/100km to znaczy że wystarczy.

No i kto zaryzykuje.....

 

Ja jako instalator zakładam górkę, dla świętego spokoju bo jak mi klient zadzwoni w środku zimy że ma zimno to co zrobię..... powiem "idź do tego co OZC robił niech waty napcha w szpary".....

 

Myślę, że lekki zapas w moim przypadku musi być tym bardziej, że pompa ma być jedynym źródłem grzania.

Proszę o info jakby zestawić ze sobą te dwie pompy plusy i minusy jakby wyglądały :

Panasonic SDC 9KW 3f H

Panasonic T-CAP 9KW 1f H

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawieniach instalatora masz taką opcje, że wybierasz że pompa ma ponownie grzać wodę jak temp. spadnie o .... stopni od zadanej. Ale żeby to działało, to musisz caly czas mieć włączoną opcję grzania wody. Nie wiem, czy tak ktoś ma bo większość podgrzewa tutaj wodę na harmonogramie, w taryfie T2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ustawieniach instalatora masz taką opcje, że wybierasz że pompa ma ponownie grzać wodę jak temp. spadnie o .... stopni od zadanej. Ale żeby to działało, to musisz caly czas mieć włączoną opcję grzania wody. Nie wiem, czy tak ktoś ma bo większość podgrzewa tutaj wodę na harmonogramie, w taryfie T2.

 

Dzięki za odpowiedż. muszę przestudiować te ustawienia z instrukcją w ręku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że lekki zapas w moim przypadku musi być tym bardziej, że pompa ma być jedynym źródłem grzania.

Proszę o info jakby zestawić ze sobą te dwie pompy plusy i minusy jakby wyglądały :

Panasonic SDC 9KW 3f H

Panasonic T-CAP 9KW 1f H

 

jeżeli chodzi o moc to podobnie, rozjeżdża sie tylko dostarczana moc poniżej -15C.Przy -20C Panasonic T-CAP ma 8,9kW a SDC 3 fazowa 7,3kW.

Biorąc pod uwagę ten fakt i bardzo zbliżoną cenę to raczej wersja T-CAP 9kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o moc to podobnie, rozjeżdża sie tylko dostarczana moc poniżej -15C.Przy -20C Panasonic T-CAP ma 8,9kW a SDC 3 fazowa 7,3kW.

Biorąc pod uwagę ten fakt i bardzo zbliżoną cenę to raczej wersja T-CAP 9kW

 

Skrajnie niskie temperatury to z pewnością T-cap lepszy co natomiast w temperaturach średnich 2 do -7 która z tych pomp będzie bardziej ekonomiczna, obie jednostki zew mają dwa wentylatory czy jednostka 3f bedzie lepszym rozwiązaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...