Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

panowie użytkownicy i instalatorzy..

 

mam mały problem z pompą 9kW serii h 1f.

ustawione grzanie na 28, delta 5 stopni. jak spadnie poniżej 23 to zaczyna grzać do zadanych 28 i wszystko gra.

do kompletu cwu ustawione na 48 stopni. grzejemy prostą, nie mam harmonogramu, pompa grzeje jak chce i kiedy chce.

 

problem od jakiegoś czasu, że woda cwu w zbiorniku spada np. do 22 a pompa się nie włącza samoczynnie, mimo że na wyświetlaczu ustawionie grzanie jednego i drugiego .

 

ktoś coś poradzi?

 

dodam, że pomaga ręczne włączenie i wyłączenie ikonki grzania " czyli kranu"

bądź włączenie i wyłączenie całej pompy..

 

ktoś poradzi co się dzieje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie , ale powiem coś od siebie , nie zrobiłem ozc , a mój dom chyba też jest w tych granicach zapotrzebowania ( a może nawet mniej) i mam 9 kw 1 f AIO i powiem Tobie moje spostrzeżenie , były już tego roku kilka dni u mnie co nie skoczyło więcej jak 5 sC i przy zasilaniu 28 sC nie przerwała pracy całe noce 20-22 HZ ,oczywiście w domu nie mniej jak 23 sC , więc myślę że jak na mój dom to dopasowałem ją w miarę ,, powiem coś więcej jak wpadną mrozy , najlepiej siarczyste. To spostrzeżenie na dzień dzisiejszy oczywiście.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skrajnie niskie temperatury to z pewnością T-cap lepszy co natomiast w temperaturach średnich 2 do -7 która z tych pomp będzie bardziej ekonomiczna, obie jednostki zew mają dwa wentylatory czy jednostka 3f bedzie lepszym rozwiązaniem?

 

T-CAP jest zawsze lepszym rozwiązaniem.

Ogólnie nie widzę sensu montowana SDC 9kW 3F, może gdyby miała grzałki 9kW to był by większy sens, bo w zeszłym roku była taka seria. Ale teraz jak jest wersja tylko z 3kW grzałką.....

mogą być tylko nieliczne przypadki gdzie zasilanie 3fazowe będzie przeważało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cykle masz po 20 pare minut w najmniejszych okresach pracy więc nie jest tak źle biorąc pod uwagę że mamy na dworze bardzo ciepło i pewnie otwarte małe obiegi. Wtedy pompa szybko nagrzewa bufor i sie wyłącza. Powiązane to z tym ze krzywa grzewcza jest bardzo niska teraz, pewnie na poziomie około 28-30, a temperatura powrotu z podłogi pewnie około 21C więc nie ma co grzać.Czyli dogrzewa o 7C i się wyłącza.

Jak sobie odpalisz widok w sezonie grzewczym to masz cykle po kilka godzin pracy

 

Na LG to u mnie w domu, tu pompa jest 9kW i bufor 300L który pozostał po inne mocnej pompie dlatego dłuższe przebiegi, ale też ustawiłem sobie dużą histerezę startu na CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie , ale powiem coś od siebie , nie zrobiłem ozc , a mój dom chyba też jest w tych granicach zapotrzebowania ( a może nawet mniej) i mam 9 kw 1 f AIO i powiem Tobie moje spostrzeżenie , były już tego roku kilka dni u mnie co nie skoczyło więcej jak 5 sC i przy zasilaniu 28 sC nie przerwała pracy całe noce 20-22 HZ ,oczywiście w domu nie mniej jak 23 sC , więc myślę że jak na mój dom to dopasowałem ją w miarę ,, powiem coś więcej jak wpadną mrozy , najlepiej siarczyste. To spostrzeżenie na dzień dzisiejszy oczywiście.

 

Myślę że twoje OZC będzie dużo niższe od kolegi Sajmek i to nie jest sarkazm:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam od kilku dni mam problem ze sterownikiem a może z pompą sam nie wiem pompa WH-SXC12F chyba TCap

Problem jest następujący pompa grzeje mi w domu w czasie kiedy nie powinna tj. jeżeli w domu mam ustawioną temp. 22 stopnie a jest 25 i tak pompa grzeje jakby nie komunikowała się ze sterownikiem w pokoju. Ustawiałem w SET menu sterownika pokojowego ponownie ( do teraz działało ok ze 2 lata) room con na YES i nic dalej pompa grzeje kiedy chce. Zobaczyłem, że rozładowała mi się bateria w sterowniku i ją wymieniłem może to dlatego coś komunikacja siadła?

 

2 problem to też od chyba tego samego czasu wydaje mi się, że pompa nie liczy mi zużycia energii w trybie Heat za 2 dni grzania mam zużycie 1kwh co chyba nie jest realne gdyż grzała cały weekend

Czy może ktoś coś pomóc dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie...już miałem kupować pompę panasonica 9 kw t-cap gdy natkneło mnie żeby jeszcze policzyć samemu i zlecić firmie takiego OZC

 

wyszło mi zapotrzebowanie w moim domku 154 m2 użytkowego ( dom piętrowy z nieogrzewanym garażem 2 stanowsikowym dobudowanym do jednej sciany domu, płyta fundamentowa 10 cm xps, pod posadzką 18 cm eps80, ściany 20 cm grafit, ocieplenie stropu na strychu planowane 30 cm wełna lub celuloza) okna 3 szybowe średnio 0,84, ilośc okien 12 w tym jedno 3 m typu HS, brak balkonów, drzwi wejściowe termo, podłogówka co 10 cm, kominek rekreacyjny) 4,8 kW No i jeden monter jak i facet od ozc mówią mi że mam odpuścić t-capa, że hi-performence spokojnie wystarczy.

Dla temp 23 stopni w domu i temp zew. -20 wyszło mi że t-cap pokrywa 174 % zapotrzebowania a hi-perf. 107 %. Ponoć nie jest wskazane zbliżać się do granicy przewymiarowania 180% bo sprężarka zaczyna taktować - częściej się załącza i skraca żywotnośc... Z bilansu rachunku ekonomicznego wychodzi mi też że oszczędność prądu dla t capa to tylko 100 zł mniej a dopłata za t-capa 3000 zł czyli 30 lat zwrotu inwestycji w porownaniu do t-cap.

 

Za bardzo nie wiem w co iść - czy może ktoś coś doradzi w tej sprawie ? czy są jakieś większe zalety t-cap, co wybrać by mieć pewność i spokój na lata ? sprzedający i monter raczej by mnie nie namawiali na hi-per gdyż nie mają w tym żadnego interesu więc może pozostaje zaufać tym opiniom ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie...już miałem kupować pompę panasonica 9 kw t-cap gdy natkneło mnie żeby jeszcze policzyć samemu i zlecić firmie takiego OZC

 

wyszło mi zapotrzebowanie w moim domku 154 m2 użytkowego ( dom piętrowy z nieogrzewanym garażem 2 stanowsikowym dobudowanym do jednej sciany domu, płyta fundamentowa 10 cm xps, pod posadzką 18 cm eps80, ściany 20 cm grafit, ocieplenie stropu na strychu planowane 30 cm wełna lub celuloza) okna 3 szybowe średnio 0,84, ilośc okien 12 w tym jedno 3 m typu HS, brak balkonów, drzwi wejściowe termo, podłogówka co 10 cm, kominek rekreacyjny) 4,8 kW No i jeden monter jak i facet od ozc mówią mi że mam odpuścić t-capa, że hi-performence spokojnie wystarczy.

Dla temp 23 stopni w domu i temp zew. -20 wyszło mi że t-cap pokrywa 174 % zapotrzebowania a hi-perf. 107 %. Ponoć nie jest wskazane zbliżać się do granicy przewymiarowania 180% bo sprężarka zaczyna taktować - częściej się załącza i skraca żywotnośc... Z bilansu rachunku ekonomicznego wychodzi mi też że oszczędność prądu dla t capa to tylko 100 zł mniej a dopłata za t-capa 3000 zł czyli 30 lat zwrotu inwestycji w porownaniu do t-cap.

 

Za bardzo nie wiem w co iść - czy może ktoś coś doradzi w tej sprawie ? czy są jakieś większe zalety t-cap, co wybrać by mieć pewność i spokój na lata ? sprzedający i monter raczej by mnie nie namawiali na hi-per gdyż nie mają w tym żadnego interesu więc może pozostaje zaufać tym opiniom ?

 

Jest na forum kilku użytkowników mających podobne obciążenie cieplne do twojego (PaRa , Marcin34_Śl) i grzeją pompami 7kW. Zdecydowana większość na forum ma przewymiarowane jednostki. Pewnie powodów przewymiarowania jest kilka ale myślę że kluczowy jest jeden: - strach przed zimnem;-) Tak po polsku "Lepiej mieć więcej niż mniej i spać spokojnie". Czy to jest całkiem zasadne to niewiem:bash: Trzeba ocenić instalację, potrzeby domowników i wtedy zdecydować czy zasadne jest przewymiarowanie pompy do grzania 2-taryfowego czy to w danej sytuacji jest dla Was dopuszczalne. Grzanie całodobowe nieprzewymiarowaną pompą ma również myślę wiele zalet. Pompa nie ma częstych start-stopów, pracuje bardziej optymalnie przez co także ciszej, modulując moc nie męczy się przy częstych rozruchach. No ale nie wszystkim to chyba odpowiada. Wolą płacić 100zł mniej rocznie i mieć zamontowany podwójny helikopter na elewacji;-)

Pozdrawiam

Tulisko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam od kilku dni mam problem ze sterownikiem a może z pompą sam nie wiem pompa WH-SXC12F chyba TCap

Problem jest następujący pompa grzeje mi w domu w czasie kiedy nie powinna tj. jeżeli w domu mam ustawioną temp. 22 stopnie a jest 25 i tak pompa grzeje jakby nie komunikowała się ze sterownikiem w pokoju. Ustawiałem w SET menu sterownika pokojowego ponownie ( do teraz działało ok ze 2 lata) room con na YES i nic dalej pompa grzeje kiedy chce. Zobaczyłem, że rozładowała mi się bateria w sterowniku i ją wymieniłem może to dlatego coś komunikacja siadła?

 

2 problem to też od chyba tego samego czasu wydaje mi się, że pompa nie liczy mi zużycia energii w trybie Heat za 2 dni grzania mam zużycie 1kwh co chyba nie jest realne gdyż grzała cały weekend

Czy może ktoś coś pomóc dzięki

 

jak masz na ron con yes to może włącza Ci się na wodzie, a ty myślisz że na ogrzewaniu?

jaki masz model sterownika? może trzeba w nim zmienić po wymianie baterii NC z NO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za bardzo nie wiem w co iść - czy może ktoś coś doradzi w tej sprawie ?

Czy są jakieś większe zalety t-cap, co wybrać by mieć pewność i spokój na lata ? sprzedający i monter raczej by mnie nie namawiali na hi-per gdyż nie mają w tym żadnego interesu więc może pozostaje zaufać tym opiniom ?

OZC budynku to;

- moc budynku w kW ; 4,8 kW

- zapotrzebowanie na ciepło w kWh/rok ;????

1/ Kolega Marcin34_Śl ;

PC PW Panasonic 7kW/ H, OZC= 4,6 KW ; rekuperacja ZEHNDER 350, płyta fundamentowa 12 XPS pod, 14 EPS nad, wylewkę anhydryt ; 6,5 cm i 5,5 cm, podłogówka 100 %,*

Sumarycznie zużycie wychodzi mu podobnie jak grzał tylko w T2, tj, około 15-17 kWh z CWU na dzień i choć więcej grzeje w drogiej taryfie to komfort jest dużo większy a koszty niewiele większe,

Plusy grzania non stop ;

- lepsza kultura pracy pompy,

- większy komfort ( temp. Posadzki ),

- lepsze COP,

- mniej defrostów,

- zużycie w kWh takie samo,

Minusy;

- trochę większe koszty,

- przy grzaniu non stop wychodzi ok.60 % w taniej

 

2/ Koledzy z grubą warstwą wylewki, grzejący w większości w T2, to większość na tym forum ;

 

3/Jak grube masz wylewki ?

....Poczytaj, poszukaj, nasiąkaj wiedzą.

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumarycznie zużycie wychodzi mu podobnie jak grzał tylko w T2, tj, około 15-17 kWh z CWU na dzień i choć więcej grzeje w drogiej taryfie to komfort jest dużo większy a koszty niewiele większe,

Plusy grzania non stop ;

- lepsza kultura pracy pompy,

- większy komfort ( temp. Posadzki ),

- lepsze COP,

- mniej defrostów,

- zużycie w kWh takie samo,

Minusy;

- trochę większe koszty,

- przy grzaniu non stop wychodzi ok.60 % w taniej .

 

U siebie tego nie zaobserwowałem ...

 

Zużycie prądu przy pracy nonstop było wyższe niż przy pracy czasowej , ilość włączeń/wyłączeń sprężarki duuuuuuuuuuuużo razy większa niż przy pracy czasowej ...

 

U mnie prąd w I taryfie to 70groszy a w II taryfie to 32 groszy , więc jak widać jest różnica ...

 

Ja próbowałem aby pompa działała nonstop ale cykle włączania/wyłączenia sprężaki były zbyt częste i raczej wątpie aby nie miało to wpływu na żywotnośc pompy ..

 

Może jak będzie naprawdę mroźna zima to wtedy taktowanie by minęło , ale na razie chyba nie ma szans na brak taktowania przy pracy ciągłej i nie wazne czy to pompa 7KW czy 9KW ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja próbowałem aby pompa działała non-stop ale cykle włączania/wyłączenia sprężarki były zbyt częste i raczej wątpię aby nie miało to wpływu na żywotność pompy ..

Może jak będzie naprawdę mroźna zima to wtedy taktowanie by minęło , ale na razie chyba nie ma szans na brak taktowania przy pracy ciągłej i nie ważne czy to pompa 7 kW czy 9 kW ...

Jakie jest OZC u Ciebie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem u mnie też będzie rekuperacja.

Zapotrzebowanie na ogrzewanie 8665 kwh na wode 2522

 

U mnie wylewki tradycyjne na dole 8-9 cm u góry 6-7cm

 

Także myślę o tym by grzać w nocnej taryfie między innymi wynika to z trybu życia rodziny w dzień nas raczej nie ma.

 

EDIT: Po przestudiowaniu parudziesięciu tematów mam nadal mętlik - porównywałem nawet po izolacjach i metrażach domów, projektach itp suma summarum może ktoś odpowie:

 

- czy program panasonic designer do doboru pomp jest w miarę dokładny ? i wyniki jego nie odbiegają znacząco od profesjonalnego OZC

 

- czy pompa sdc 9 kw da radę ogrzać dom w taryfie g12w (głównie noc i godzinka popołudniem) i komfort życia nie zostanie w jakiś sposób zaburzony ?

 

- czy przewymiarowanie t-cap 174 % dla - 20 stopni i 23 stopni wew. to bardzo niebezpieczna granica do możliwości taktowania sprężarki ? Dla tych warunków sdc 9 kw ma 107 % sprawności ...

 

Ciężko mi poruszać się po tych % bo nie wiem jakie realne jest to przełożenie na pracę i komfort życia w domu. Boje się taktowania bo może się okazać że za duża pompa a z drugiej strony nie wiem czy sdc sobie poradzi w tej taryfie itp.

 

Generalnie zakładam że - 20 stopni to jakiś margines i jeśli się załączy grzałka to nie jest to wg. mnie problem - jednak zimy u nas nie są jak na antarktydzie a w skandynawii przecież tez te pompy montują...

 

ktoś mnie jest wstanie technicznie w czymś utwierdzić czy odwlec od decyzji ?

 

oszczedność 2500 na zakupie pompy patrząc na rachunek ekomoniczny i zwrot inwestycji mówi żeby iść w sdc 9 kw... a obawy są czy to dobra decyzja...

Edytowane przez rafhi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...