Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Około 80 % Energii Na Ogrzewanie Budynku Przypada Na Temperatury>-2C

Twój budynek przy 0 C potrzebuje tylko 2,4 kW mocy.

Zobacz też przypadek kolegi Szklara ;

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea/page298

Edytowane przez Andrzej5101
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawia pytanie Witam od kilku dni mam problem ze sterownikiem a może z pompą sam nie wiem pompa WH-SXC12F chyba TCap

Problem jest następujący pompa grzeje mi w domu w czasie kiedy nie powinna tj. jeżeli w domu mam ustawioną temp. 22 stopnie a jest 25 i tak pompa grzeje jakby nie komunikowała się ze sterownikiem w pokoju. Ustawiałem w SET menu sterownika pokojowego ponownie ( do teraz działało ok ze 2 lata) room con na YES i nic dalej pompa grzeje kiedy chce. Zobaczyłem, że rozładowała mi się bateria w sterowniku i ją wymieniłem może to dlatego coś komunikacja siadła?

 

Sterownik Salus 091flrf

2 problem to też od chyba tego samego czasu wydaje mi się, że pompa nie liczy mi zużycia energii w trybie Heat za 2 dni grzania mam zużycie 1kwh co chyba nie jest realne gdyż grzała cały weekend

Czy może ktoś coś pomóc dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawia pytanie Witam od kilku dni mam problem ze sterownikiem a może z pompą sam nie wiem pompa WH-SXC12F chyba TCap

Problem jest następujący pompa grzeje mi w domu w czasie kiedy nie powinna tj. jeżeli w domu mam ustawioną temp. 22 stopnie a jest 25 i tak pompa grzeje jakby nie komunikowała się ze sterownikiem w pokoju. Ustawiałem w SET menu sterownika pokojowego ponownie ( do teraz działało ok ze 2 lata) room con na YES i nic dalej pompa grzeje kiedy chce. Zobaczyłem, że rozładowała mi się bateria w sterowniku i ją wymieniłem może to dlatego coś komunikacja siadła?

 

Sterownik Salus 091flrf

2 problem to też od chyba tego samego czasu wydaje mi się, że pompa nie liczy mi zużycia energii w trybie Heat za 2 dni grzania mam zużycie 1kwh co chyba nie jest realne gdyż grzała cały weekend

Czy może ktoś coś pomóc dzięki

 

Hej,

mam ten sam model- proponuję zobaczyć czy na wyświetlaczu PC masz ext sw off- to jest wtedy ,kiedy sterownik pokojowy wył PC ( a znika kiedy załącza).

Druga sprawa- zobacz w set (długo) jaką masz temp wył CO (heat off)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawia pytanie Witam od kilku dni mam problem ze sterownikiem a może z pompą sam nie wiem pompa WH-SXC12F chyba TCap

Problem jest następujący pompa grzeje mi w domu w czasie kiedy nie powinna tj. jeżeli w domu mam ustawioną temp. 22 stopnie a jest 25 i tak pompa grzeje jakby nie komunikowała się ze sterownikiem w pokoju. Ustawiałem w SET menu sterownika pokojowego ponownie ( do teraz działało ok ze 2 lata) room con na YES i nic dalej pompa grzeje kiedy chce. Zobaczyłem, że rozładowała mi się bateria w sterowniku i ją wymieniłem może to dlatego coś komunikacja siadła?

 

Sterownik Salus 091flrf

2 problem to też od chyba tego samego czasu wydaje mi się, że pompa nie liczy mi zużycia energii w trybie Heat za 2 dni grzania mam zużycie 1kwh co chyba nie jest realne gdyż grzała cały weekend

Czy może ktoś coś pomóc dzięki

 

podeślij zdjęcia z odbiornika salusa(kabli) zdjęcia z pompy(kabli od salusa) i zmierz czy jak zapala się zielona lampka na odbiorniku to jest przejście pomiędzy L a H na płucie głównej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podeślij zdjęcia z odbiornika salusa(kabli) zdjęcia z pompy(kabli od salusa) i zmierz czy jak zapala się zielona lampka na odbiorniku to jest przejście pomiędzy L a H na płucie głównej.

 

Co znaczy przejście na płycie głównej chodzi o elektrykę tak? Czyli zdjąć przednią obudowę OK ale to jeszcze kilka dni temu było dobrze i jak robiłem próbę tj. schłodziłem sterownik i patrzyłem to załączył pompę a jak go ogrzałem to wyłączył czyli chyba komunikacja jest. Tylko jakby pompa sama załącza się dodtkowo kiedy jej się chce ;-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki nie widzę nic takiego na wyświetlaczu a może to trzeba wejść w jakieś ustawienia >?

 

Przy okazji jak masz ten samo model czy u Ciebie też jest to samo z CWU mam nastawione 52` żeby grzać jaka najwięcej w T2 i często jest tak, że widzę nagrzaną wodę ale do np 43-45 i koniec a czasami 51

 

Hej,

mam ten sam model- proponuję zobaczyć czy na wyświetlaczu PC masz ext sw off- to jest wtedy ,kiedy sterownik pokojowy wył PC ( a znika kiedy załącza).

Druga sprawa- zobacz w set (długo) jaką masz temp wył CO (heat off)

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem właśnie, że jest ta histereza, ale niestety nie wiem ile jest w mojej pompie i jak ją zmienić

 

Bo jest jeszcze coś takiego jak histereza. U mnie minimalna to 8*. mam nastawione na 52* i czasami mam 51, a innym razem 45. W żadnym z tych przypadków nie załączy się grzanie CWU. Załączy się dopiero, kiedy temp spadnie poniżej 44*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni forumowiecze, mam jeszcze jedno pytanie: Czy warto kupoowac pompę generacji H dwustrefową? W domu mają byc dwa obiegi podlogowki (dol po calosci ok 500m, góra ok 350m) + dwa grzejniki lazienkowe i jeden niskotemperaturowy do garazu. Ma sens wrzucanie dwustrefowki i grzanie inna temperatura na grzejniki? Nie obniza to sprawnosci pompy?

 

Slyszalem tez, ze dwustrefowa ma dwie pompki i latwiej "przepycha" wodę. Zwykla pompka w jednostrefowej da rade ogarnac przeplywy na parterze i piętrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki nie widzę nic takiego na wyświetlaczu a może to trzeba wejść w jakieś ustawienia >?

 

Przy okazji jak masz ten samo model czy u Ciebie też jest to samo z CWU mam nastawione 52` żeby grzać jaka najwięcej w T2 i często jest tak, że widzę nagrzaną wodę ale do np 43-45 i koniec a czasami 51

 

Dobra-małe sprostowanie , u Ciebie nie musi być sterowana PC jak u mnie i ten komunikat nie musi być wyświetlany.

Na pewno musisz sprawdzić czy masz napięcie 230VAC pomiędzy pkt 10 a 12 na listwie w jednostce wewnętrznej.

Poniżej fotka z instrukcji

podłączenia sterownia T-cap F.jpg

 

Jeśli chodzi o CWU , to część T-capów F ma na stałe histerezę 8K , a część możliwość wyboru na 3K (na płycie głównej)-dlatego nie włączy się w T2 grzanie CWU. Podobno trzeba uruchomić programator tygodniowy i wył tryb CWU oraz ponownie załączyć.

Edytowane przez bobrow
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Będę instalował T-capa serii F jednofazową do domu z istniejącą instalacją mieszaną. Grzejniki niskotemeperaturowe 80% i 20% podłogówki. Pompa jest instalowana by wykorzystać bardzo duże nadwyżki z instalacji fotowoltaicznej (ok 2500 kwh). Dotychczas dom ogrzewany 15kw kotłem Buderus gb 162 ze sterownikiem rc35. Planuję ogrzewać pompą do temperatury zewn. -5. Kocioł gazowy będzie ogrzewał cwu i dom po wyłączeniu się pc. W jaki sposób "spiąć" oba urządzenia w hubrydę sterowaną automatycznie.? Czy konieczny jest zewnętrzny sterownik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Będę instalował T-capa serii F jednofazową do domu z istniejącą instalacją mieszaną. Grzejniki niskotemeperaturowe 80% i 20% podłogówki. Pompa jest instalowana by wykorzystać bardzo duże nadwyżki z instalacji fotowoltaicznej (ok 2500 kwh). Dotychczas dom ogrzewany 15kw kotłem Buderus gb 162 ze sterownikiem rc35. Planuję ogrzewać pompą do temperatury zewn. -5. Kocioł gazowy będzie ogrzewał cwu i dom po wyłączeniu się pc. W jaki sposób "spiąć" oba urządzenia w hubrydę sterowaną automatycznie.? Czy konieczny jest zewnętrzny sterownik?

 

Ja mam podobny układ układ biwalenty tzn. kocioł gazowy, pompa, grzejniki... wszystko bez bufora i powiem tak, ze teoretycznie to nie potrzeba żadnego dodatkowego sterownika poza tym wbudowanym w pompę (o ile kocioł gazowy może być załączany sygnałem zew. ON/OFF). Można włączyć w ustawieniach pompy pracę biwalentną z kotłem np. w systemie alternatywnym (działa albo pompa, albo kocioł gazowy), sterownik wew. zamontować gdzieś w salonie jako dodatkowy termostat wew. ograniczający przegrzewanie budynku np podczas dużego nasłonecznienia... Tylko, że taka konfiguracja ma dla mnie liczne wady:

 

1) Pozwala na zdefiniowanie tylko jednej stałej temperatury przełączania np -5. Jak ktoś korzysta np. z taryfy innej niż G11 i cena za energię zmienia się w ciągu doby to takie sterowanie jest nieefektywne. Rozwiązanie jest proste: zakupić termostat programowalny np coś takiego: http://www.frisko24.pl/ATTO_TT_termostat_programowalny-141.html z zew. czujnikiem temperatury i wykorzystać go do sterowania załączaniem pompy i kotła. Wtedy można zdefiniować kilka okien czasowych w ciągu doby i ustawić rożne punkty biwalentne np +2 w drogich godzinach prądu i -7 w tanich godzinach.

 

2) Nie wiem jak duże masz OZC, jak bardzo przewymiarowane grzejniki tzn jaką temperaturę zasilania potrzebujesz/planujesz powiedzmy w okolicach +2st C aby dogrzać budynek, ile mocy będą wtedy oddawać grzejniki. W takich systemach biwalentnych pompa zazwyczaj jest "niedwymiarowana" i może się okazać, ze będzie pracować w długich cyklach nawet 24h/dobę, ale na niskiej modulacji co również jest nieefektywne. Powodem jest duża histereza wew. sterownika > 1st C. Dlatego aby mieć większą kontrolę nad pracą pompy warto dokupić również zew. termostat pokojowy z mniejszą regulowaną histerezą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...