Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Myślę, że u mnie wyjdzie podobnie... tzn. ok 8MWh na sezon... dlatego mam jeszcze jedno pytanie: jaki masz SCOP, liczbę załączeń sprężarki oraz godzin pracy sprężarki rocznie?

 

W pierwszym roku miałem podłączony non stop ciepłomierz i średni COP miałem 3.03 ,liczby załączeń nie znam ( model F tego nie podaje),rocznie PC pracuje ok 2800-3000h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka mozecie odpiwiedziec na moje pytanie ???... Może tez Wam w czyms pomoge...

 

Nikt nie odpowiada bo pytanie jest mało zrozumiale... Co masz na myśli mówiąc "histereza na CO"? Chodzi o różnicę temperatur pomiędzy zasilaniem a powrotem? Wykorzystujesz tylko krzywą grzewczą czy może jest jeszcze jakiś termostat pokojowy? Jak tylko KG to wystarczy ze ją trochę podniesiesz i temperatura wew. powinna wzrosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza to raczej roznica temperatur miedzy osiagnieciem nastawy tj . w moim przypadku 27° i wyl. Pompy a ponownym jej zalaczeniem po spadku temperatury... Ja mam 4°...

Nie uzywam krzywej kompensacji. Mam stala temperature... Wiem byc moze zle ale jakos wole sobie sam ręcznie wyregulowac. Stad pytanie jaka jest u Was temperatura czynnika czyli wody plynacej w podlogowce... Oraz jaka macie ustawiona histereze... Czyli delta t

I jakie macie dzienne zużycie wygenerowane przez Pompę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza to raczej roznica temperatur miedzy osiagnieciem nastawy tj . w moim przypadku 27° i wyl. Pompy a ponownym jej zalaczeniem po spadku temperatury... Ja mam 4°...

Nie uzywam krzywej kompensacji. Mam stala temperature... Wiem byc moze zle ale jakos wole sobie sam ręcznie wyregulowac. Stad pytanie jaka jest u Was temperatura czynnika czyli wody plynacej w podlogowce... Oraz jaka macie ustawiona histereze... Czyli delta t

I jakie macie dzienne zużycie wygenerowane przez Pompę

Masz 4 stopnie i się dziwisz? Ustaw 0,5 no max 1.Rozumiem że korzystasz z termostatu pokojowego. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaj do tego nawet 30%...mam podlicznika i widzę że w granicach 20-30%

 

Jakiej firmy masz podlicznik? Ile startów sprężarki na godzinę? Praca pompy głównie ciągła czy okresowa? Pytam bo u siebie tez mam podlicznik na pompę, licznik cyfrowy główny i wszystkie 3 (również ten w pompie) wskazują dokładnie to samo +-1% jeśli pompa pracuję w sposób "ciągły". Jak jest okres przejściowy (wrzesień/październik) i cykli on/off jest trochę więcej wtedy licznik wbudowany w pompę zaniża, ale najwyżej 5-10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam,

 

Ja mam pytanie,jak dokładny jest miernik kWh zuzytej energi w serii H?

 

U Mnie nie więcej niż 5%, bardzo dokładnie Zależy od stylu grzania, ten licznik nie odnotowuje pracy samej pompy obiegowej i elektroniki. Jak grzejesz w okienkach to najpierw chodzi pompa obiegowa i to nie jest odnotowane przez miernik. Miernik też nie odnotowuje pracy grzałki, na to jest osobny menu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej firmy masz podlicznik? Ile startów sprężarki na godzinę? Praca pompy głównie ciągła czy okresowa? Pytam bo u siebie tez mam podlicznik na pompę, licznik cyfrowy główny i wszystkie 3 (również ten w pompie) wskazują dokładnie to samo +-1% jeśli pompa pracuję w sposób "ciągły". Jak jest okres przejściowy (wrzesień/październik) i cykli on/off jest trochę więcej wtedy licznik wbudowany w pompę zaniża, ale najwyżej 5-10%.

 

Pełna zgoda:D takie same mam odczucia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza to raczej roznica temperatur miedzy osiagnieciem nastawy tj . w moim przypadku 27° i wyl. Pompy a ponownym jej zalaczeniem po spadku temperatury... Ja mam 4°...

Nie uzywam krzywej kompensacji. Mam stala temperature... Wiem byc moze zle ale jakos wole sobie sam ręcznie wyregulowac. Stad pytanie jaka jest u Was temperatura czynnika czyli wody plynacej w podlogowce... Oraz jaka macie ustawiona histereze... Czyli delta t

I jakie macie dzienne zużycie wygenerowane przez Pompę

 

Nie myl histerezy z deltą, to co innego. Ja też grzeje na prostej. U MNie tak: zasilanie 29 ST, delta 5 ST, temp. podłogi 24-5 - 25 Stopni (gres więcej a panele mniej), a temp. powietrza 22,5 - 23 ST. Grzeje drugi sezon i taka jest prawidłowość, temp. podłogi = (plus minus) temp. powrotu a temp. powietrza 2 stopnie niższa.

Tak jest dokładnie u Ciebie: 27 zasilanie, 23 powrót podłoga i 21 temp. powietrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Mnie nie więcej niż 5%, bardzo dokładnie Zależy od stylu grzania, ten licznik nie odnotowuje pracy samej pompy obiegowej i elektroniki. Jak grzejesz w okienkach to najpierw chodzi pompa obiegowa i to nie jest odnotowane przez miernik. Miernik też nie odnotowuje pracy grzałki, na to jest osobny menu
Nie liczy również grzałki karteru, natomiast grzałki zasobnika i główną pompy liczy ale szacunkowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereza to raczej roznica temperatur miedzy osiagnieciem nastawy tj . w moim przypadku 27° i wyl. Pompy a ponownym jej zalaczeniem po spadku temperatury... Ja mam 4°...

Nie uzywam krzywej kompensacji. Mam stala temperature... Wiem byc moze zle ale jakos wole sobie sam ręcznie wyregulowac. Stad pytanie jaka jest u Was temperatura czynnika czyli wody plynacej w podlogowce... Oraz jaka macie ustawiona histereze... Czyli delta t

I jakie macie dzienne zużycie wygenerowane przez Pompę

 

Wydaje mi się za bardzo mieszasz pojęcia i nie do końca rozumiesz działanie pompy.

 

1) Delta T to różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem, typowo wynosi 5C (możną ja regulować w ustawieniach instalatora przy czym dla podłogówki 5C jest zazwyczaj ok)

2) Krzywa grzewcza zawsze będzie oszczędniejsza niż prosta, wiec nie wiem dlaczego z niej zrezygnowałeś?

3) "Histereza 4C", o której mówisz jeśli dobrze rozumiem (chodzi o to ile spadnie temperatura wody zanim pompa ponownie się załączy?) jest regulowana przez wewnętrzny "termostat/algorytm" i tego parametru nie można zmienić. Dlatego jeśli chcesz aby pompa "dłużej/mocniej" grzała to najprościej podnieść KG lub jak już się upierasz temperaturę prostej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się za bardzo mieszasz pojęcia i nie do końca rozumiesz działanie pompy.

 

1) Delta T to różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem, typowo wynosi 5C (możną ja regulować w ustawieniach instalatora przy czym dla podłogówki 5C jest zazwyczaj ok)

2) Krzywa grzewcza zawsze będzie oszczędniejsza niż prosta, wiec nie wiem dlaczego z niej zrezygnowałeś?

3) "Histereza 4C", o której mówisz jeśli dobrze rozumiem (chodzi o to ile spadnie temperatura wody zanim pompa ponownie się załączy?) jest regulowana przez wewnętrzny "termostat/algorytm" i tego parametru nie można zmienić. Dlatego jeśli chcesz aby pompa "dłużej/mocniej" grzała to najprościej podnieść KG lub jak już się upierasz temperaturę prostej.

 

Ale czy to wlasnie delta t nie zadziala jak histereza??? Czy jak spadnie temp. Na powrocie o zadana wartosc czyli np. 4 ° to pompa nie zaskoczy???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy to wlasnie delta t nie zadziala jak histereza??? Czy jak spadnie temp. Na powrocie o zadana wartosc czyli np. 4 ° to pompa nie zaskoczy???

 

Nie, tak to nie działa... Delta T jest wykorzystywana/brana pod uwagę tylko podczas pracy pompy... pompa modulując mocą oraz przepływem stara się utrzymać stałą deltę (temp zasilania - temp powrotu) np. 5C. Nie zawsze się to oczywiście udaje np. kiedy są pozamykane pętle podłogówki i odbiór ciepłą jest słaby... Natomiast to o czym piszesz to jest wew. algorytm sterujący ponownym włączeniem... Nie pamiętam dokładnie, więc jeśli źle mowie niech mnie ktoś poprawi, ale: pompa załączy się ponownie kiedy różnica pomiędzy temp. zasilania(lub powrotu?) a temperaturą zadaną będzie <-3C. Co by odpowiadało temu co zaobserwowałeś... Ale tutaj nie ma możliwości żadnej regulacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Co to jest grzałka pokojowa w menu? Włączyć czy nie? Jest jakaś parametryzacja?

2. Jaki przepływ pompy obiegowej ustawić? Przy wygrzewaniu nie dochodzi do 40st. Może to wina defrostow, bo jest u nas wilgotno od paru dni. Zwiększyłem przepływ maks. do około 29l/min ale co proponujecie dla 140m2 piętrowego domu? Wiadomo, jak zacznę grzać normalnie to te prędkości nie będą działać.

3. Ile realnie trwa rozgrzanie domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...