Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

oczywiście nic się nie stało, termostat jest beznapięciowy i tak jak pisał PPamir pompa po prostu wyłączyła się.

W ruletkę jednak nie grałem ale zrobiłem to co przekazał mi mój instalator, swoja droga to chyba nie do końca wiedział o co mi chodzi bo mówił że taki termostat już mam w pompie i drugi nie jest potrzebny:D.

Niestety nie mam takiej opcji na płycie głównej Optional Thermostat 1 ani takich pinów o których pisałeś.

spójrz na post #7157 Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalator, swoja droga to chyba nie do końca wiedział o co mi chodzi bo mówił że taki termostat już mam w pompie i drugi nie jest potrzebny:D.

 

Jeśli masz wersję H pompy to instalator miał rację. W sterowniku podstawowym jest wbudowany termostat... wystarczy go włączyć w ustawieniach instalatora... inna sprawa, że jest on beznadziejny, ze względu na bardzo wysoką histerezę >1C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spójrz na post #7157

 

Zadziałało dzięki serdeczne:-):-):-):-):-)

Swoją droga to podłączenie mojego instalatora pod jego styki, byłoby dla mnie korzystniejsze, ponieważ przy takim podłączeniu mogłem sterować pompą za pomocą temp. wody a nie termostatu i dzięki temu mogłem podbić krzywą grzewczą w czasie między 13 a 15. W rozwiązaniu jak z postu #7157 niestety tylko termostat steruje pracą pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz wersję H pompy to instalator miał rację. W sterowniku podstawowym jest wbudowany termostat... wystarczy go włączyć w ustawieniach instalatora... inna sprawa, że jest on beznadziejny, ze względu na bardzo wysoką histerezę >1C

 

Tak, mam pompę wersji H i nawet korzystałem z tego termostatu( choć zawyża temperaturę w domu o 1-2 sC) ponieważ kiedy temp. osiągnęła zadaną pompa wyłączała się w całości a nie tak jak w sterowaniu temp. wody gdzie po osiągnięciu zadanej temp. obiegówki dalej pracują.

Mam jeszcze pytanie: czy podczas pracy pompy ciśnienie na manometrze spada wam w dół? U mnie z 1 bara kiedy pompa nie pracuje robi się ok. 0,8/0,7 kiedy zaczyna grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziałało dzięki serdeczne:-):-):-):-):-)

Swoją droga to podłączenie mojego instalatora pod jego styki, byłoby dla mnie korzystniejsze, ponieważ przy takim podłączeniu mogłem sterować pompą za pomocą temp. wody a nie termostatu i dzięki temu mogłem podbić krzywą grzewczą w czasie między 13 a 15. W rozwiązaniu jak z postu #7157 niestety tylko termostat steruje pracą pompy.

To nie do końca tak jest. Krzywa zawsze jest brana pod uwagę. Po nad to dalej operując harmonogramem tygodniowym możesz sterować godzinami pracy zarówno OP jak i CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Od 4 lat ogrzewam dom T-cap’em 9kw. Powierzchnia 126m2, parter podłogowka, piętro i poddasze grzejniki. W instalacji bufor 300 litrów bo przed pompą był i jest kominek z płaszczem i tak to zostało spięte. Krzywa grzewcza to -15/15 36/29.

Podłogowka i grzejniki uruchamiane termostatami (dwie pompy z bufora jedna na grzejniki i jedna na podłogówkę). Cop za ostatnie 3 lata to 3,14. (CO i CWU cały rok). Problem jaki ostatnio zauważyłem (może poprzednie lata tez tak było tylko tego nie widziałem) to to ze pompa przy obecnych temp. (-1/4) pracuje bardzo długo z bardzo małą deltą 0,2-1,4. (Co skutkuje COP na poziomie 1!) Startuje jak temp. na zasilaniu jest jakies 3 stopnie niższa od zadanej na krzywej. Jak dojść do delty 5? Żeby pompa jak najdłużej pracowała z ta delta i żeby ta delta utrzymywała sie tak długo aż an wyjściu osiągnie temp. wynikająca z krzywej. (powinno to skutkować lepszym COP) Pompa obiegowa ustawiona chyba na 3 co daje przepływ na poziomie 1,48 m3/h.

Na dzień dzisiejszy CWU grzeje z lepszym COP niż CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam pompę wersji H i nawet korzystałem z tego termostatu( choć zawyża temperaturę w domu o 1-2 sC) ponieważ kiedy temp. osiągnęła zadaną pompa wyłączała się w całości a nie tak jak w sterowaniu temp. wody gdzie po osiągnięciu zadanej temp. obiegówki dalej pracują.

Mam jeszcze pytanie: czy podczas pracy pompy ciśnienie na manometrze spada wam w dół? U mnie z 1 bara kiedy pompa nie pracuje robi się ok. 0,8/0,7 kiedy zaczyna grzać.

 

To nie jest wina obiegówki, że wew. termostat zawyża temperaturę, po prostu "ten typ tak ma"... Ale można wprowadzić korektę dla wszystkich czujników temperatury w zakresie -2;+2C z krokiem 0,5C. Przy wyłączonym urządzeniu na sterowniku przytrzymaj jednocześnie: powrót,enter, strzałka w prawo przez kilka sekund.. i w menu "sensor setup" dokonaj odpowiedniej zmiany.

 

BTW: Tak jak napisał Plusfoto, krzywa grzewcza zawsze jest brana pod uwagę, ale nie zawsze w ten sam sposób...:) Jeśli korzystamy z termostatu zew. to wtedy krzywa grzewcza jest brana pod uwagę "wprost", 1:1. Jak z krzywej będzie wynikać ze woda w obiegu powinna mieć 40C to do takiej temperatury pompa będzie ją grzała... (fakt, że nie można ręcznie wtedy przesunąć krzywej w góre/dół, a szkoda, jak ktoś znajdzie na to sposób to niech się podzieli..) Natomiast jeśli korzystamy z termostatu wew. to już tak prosto nie jest... krzywa jest brana pod uwagę, ale uwzględniana jest też dodatkowa korekta zazwyczaj na minus... Czyli może się zdarzyć, ze z krzywej będzie wynikać ze temp. wody powinna wynosić 40C ale "super inteligentny, tajny algorytm Panasonica";) stwierdzi, że ją obniży o 5 stopni i więcej nie podniesie. Miałem z tego powodu dużo problemów, bo pompa wyłączała mi się przy temp. wody dużo poniżej krzywej grzewczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wina obiegówki, że wew. termostat zawyża temperaturę, po prostu "ten typ tak ma"... Ale można wprowadzić korektę dla wszystkich czujników temperatury w zakresie -2;+2C z krokiem 0,5C. Przy wyłączonym urządzeniu na sterowniku przytrzymaj jednocześnie: powrót,enter, strzałka w prawo przez kilka sekund.. i w menu "sensor setup" dokonaj odpowiedniej zmiany.

 

BTW: Tak jak napisał Plusfoto, krzywa grzewcza zawsze jest brana pod uwagę, ale nie zawsze w ten sam sposób...:) Jeśli korzystamy z termostatu zew. to wtedy krzywa grzewcza jest brana pod uwagę "wprost", 1:1. Jak z krzywej będzie wynikać ze woda w obiegu powinna mieć 40C to do takiej temperatury pompa będzie ją grzała... (fakt, że nie można ręcznie wtedy przesunąć krzywej w góre/dół, a szkoda, jak ktoś znajdzie na to sposób to niech się podzieli..) Natomiast jeśli korzystamy z termostatu wew. to już tak prosto nie jest... krzywa jest brana pod uwagę, ale uwzględniana jest też dodatkowa korekta zazwyczaj na minus... Czyli może się zdarzyć, ze z krzywej będzie wynikać ze temp. wody powinna wynosić 40C ale "super inteligentny, tajny algorytm Panasonica";) stwierdzi, że ją obniży o 5 stopni i więcej nie podniesie. Miałem z tego powodu dużo problemów, bo pompa wyłączała mi się przy temp. wody dużo poniżej krzywej grzewczej.

Bo na termostacie osiągnołeś już zadaną temperaturę w pomieszczeniu i on powiedział pompie stop.

 

P.S. A drugi powód jest taki że algorytm pracy pompy przy termostacie pokojowym najprawdopodobniej bierze pod uwagę temperaturę powrotu jako podstawę. I tutaj jeśli na termostacie ustawisz 23 stopnie to więcej jak 25 na powrocie będzie starała się nie osiągać aby nie przegrzać pomieszczeń. i pomimo krzywej ustawionej na 35 i delcie 5 stopni więcej jak 30-31 na zasilaniu nie osiągnie.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo na termostacie osiągnołeś już zadaną temperaturę w pomieszczeniu i on powiedział pompie stop.

 

P.S. A drugi powód jest taki że algorytm pracy pompy przy termostacie pokojowym najprawdopodobniej bierze pod uwagę temperaturę powrotu jako podstawę. I tutaj jeśli na termostacie ustawisz 23 stopnie to więcej jak 25 na powrocie będzie starała się nie osiągać aby nie przegrzać pomieszczeń. i pomimo krzywej ustawionej na 35 i delcie 5 stopni więcej jak 30-31 na zasilaniu nie osiągnie.

 

 

Nic z tych rzeczy... Pompa wyłączała się na długo przed tym zanim temperatura w pomieszczeniu osiągnęła temp. zadaną na termostacie... (przy niskich temperaturach zasilania mam słaby odbiór ciepła na grzejnikach, i kiedy algorytm wyznaczył temperaturę docelową wody dużo niższą niż ja ustawiłem na krzywej to pompa miała problem z utrzymaniem delty T > 2 i się wyłączała). Więcej można poczytać w serwisówce... która jednak nie precyzuje dokładnie jak działa algorytm korekty...

 

obraz.jpg

 

Dokładnie chodzi o człon "B", który wynika z "PI control contents":) ale co to jest dokładnie to nie wiedzą nawet na infolinii Panasonica:)

Edytowane przez PPamir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tych rzeczy... Pompa wyłączała się na długo przed tym zanim temperatura w pomieszczeniu osiągnęła temp. zadaną na termostacie... (przy niskich temperaturach zasilania mam słaby odbiór ciepła na grzejnikach, i kiedy algorytm wyznaczył temperaturę docelową wody dużo niższą niż ja ustawiłem na krzywej to pompa miała problem z utrzymaniem delty T > 2 i się wyłączała). Więcej można poczytać w serwisówce... która jednak nie precyzuje dokładnie jak działa algorytm korekty...

 

[ATTACH=CONFIG]422423[/ATTACH]

 

Dokładnie chodzi o człon "B", który wynika z "PI control contents":) ale co to jest dokładnie to nie wiedzą nawet na infolinii Panasonica:)

Te algorytmy faktycznie jest ciężko ogarnąć. Wiem że gdy przez jakiś czas testowałem salusa to mniej więcej tak działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w&m czyli nie schodzisz poniżej 27*c na powrocie ?. Tak czytam, bo nie mieszkam jeszcze i grzeję do 28*c na zasilaniu ale na powrocie mam za nisko aby przeszedł defrost bez "wycia sprężarki" i się zastanawiam czy nie lepiej skrócić czas grzania a zwiększyć temperaturę na zasilaniu.

 

28 na zasilaniu to chyba mało na etapie budowy. 28 jest dobre jak się mieszka, choć tego nie doświadczyłem, bo mój dom nie jest jeszcze w pełni wykończony. U mnie podłogówka na wejściu ma jakieś 30-32 a powrót od wychłodzonego na początku 24 grzeję do 27, wtedy termostat odłącza zasilanie, ale podniosłem obecnie do 28, wciąż eksperymentuję. U mnie są dwie kondygnacje, różne ilości obwodów i pętle na parterze ok. 50 m a na piętrze 100+. Wszystko robiłem sam ucząc się z Internetu i innych źródeł, więc moja instalacja nie jest wzorcowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytań do Kolegów.

Czy w trakcie defrostu pojawia się jakaś specjalna ikonka na ekranie?

Ile macie defostów na dobę/godzinę ? Czy można jakoś wpłynąć, żeby było ich jak najmniej? Czy można sprawdzić w menu ile było defrostów?

 

:lol2:

 

Tak, pojawia się ikonka śnieżynki w pierwszym polu sterownika w wersji H, przy czym świeci się ona dłużej niż rzeczywiście trwa defrost. Liczba defrostów jest różna, zależy od temperatury i wilgotności powietrza... W starszych wersjach chyba można było doliczyć się liczby defrostów po liczbie załączeń/wyłączeń sprężarki... W wersji H chyba to już nie jest zliczane... przynajmniej u mnie, gdzie wszystkie defrosty odbywają się w trybie 1, defrost nie wpływa na stan tego licznika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca tak jest. Krzywa zawsze jest brana pod uwagę. Po nad to dalej operując harmonogramem tygodniowym możesz sterować godzinami pracy zarówno OP jak i CWU

 

Ja wiem że krzywa jest brana pod uwagę i w sterowaniu temp. wody i w sterowaniu czujnikiem pokojowym, jednak kiedy opcję "strefa i czujnik" przełączam na sterowanie termostatem, nie ważne czy wew. czy zew. to juz krzywej grzewczej nie podbiję w okienku od 13-15 a na tym najbardziej mi zależało, no ale się nie da :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest wina obiegówki, że wew. termostat zawyża temperaturę, po prostu "ten typ tak ma"... Ale można wprowadzić korektę dla wszystkich czujników temperatury w zakresie -2;+2C z krokiem 0,5C. Przy wyłączonym urządzeniu na sterowniku przytrzymaj jednocześnie: powrót,enter, strzałka w prawo przez kilka sekund.. i w menu "sensor setup" dokonaj odpowiedniej zmiany.

 

BTW: Tak jak napisał Plusfoto, krzywa grzewcza zawsze jest brana pod uwagę, ale nie zawsze w ten sam sposób...:) Jeśli korzystamy z termostatu zew. to wtedy krzywa grzewcza jest brana pod uwagę "wprost", 1:1. Jak z krzywej będzie wynikać ze woda w obiegu powinna mieć 40C to do takiej temperatury pompa będzie ją grzała... (fakt, że nie można ręcznie wtedy przesunąć krzywej w góre/dół, a szkoda, jak ktoś znajdzie na to sposób to niech się podzieli..) Natomiast jeśli korzystamy z termostatu wew. to już tak prosto nie jest... krzywa jest brana pod uwagę, ale uwzględniana jest też dodatkowa korekta zazwyczaj na minus... Czyli może się zdarzyć, ze z krzywej będzie wynikać ze temp. wody powinna wynosić 40C ale "super inteligentny, tajny algorytm Panasonica";) stwierdzi, że ją obniży o 5 stopni i więcej nie podniesie. Miałem z tego powodu dużo problemów, bo pompa wyłączała mi się przy temp. wody dużo poniżej krzywej grzewczej.

 

Dzięki za info o korektach temperatur. dziś już myslałem że nie potrzebnie wydałem dwie stówki na termostat zewnętrzny ale po tym co piszesz o tych termostatach to jednak nie żałuję.

(fakt, że nie można ręcznie wtedy przesunąć krzywej w góre/dół, a szkoda, jak ktoś znajdzie na to sposób to niech się podzieli..)
przyłączam sie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...