Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ale powiedzcie mi po co chcecie tą krzywą w tych godzinach podbijać przy korzystaniu ze sterownika pokojowego? Nie lepiej ustawić prostą n.p. 35 stopni i załaczać pompę sterownikiem pokojowym?

 

W moim przypadku, chciałbym sporadycznie, ręcznie moc zwiększyć dynamikę układu np. w tanich godzinach prądu pomiędzy 13-16.. Tak jak wspominałem mam stare grzejniki i np. dla temp. zasilania 40C nie jestem wstanie odebrać więcej jak 6-7kW mocy... Generalnie taka moc jest wystarczająca do utrzymania temp. zadanej na termostacie, ale jakbym chciał trochę ją podbić w tanich godzinach, to bez podniesienia krzywej trwa to za długo, ponieważ 3-4kW mocy pompy jest niewykorzystywane... Mogę na stałe podnieść KG, tylko w wtedy średnie COP zmaleje. Oczywiście problem rozwiąże się sam po wymianie grzejników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś przeszło mi przez myśl grzanie prostą i termostatem ale myśle że zużycie prądu w takim przypadku będzie większe i pewnie COP mniejszy .
Teraz już zgłupiałem - to w końcu grzejecie przy użyciu termostatu pokojowego czy krzywej ewentualnie prostej czyli pogodówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku, chciałbym sporadycznie, ręcznie moc zwiększyć dynamikę układu np. w tanich godzinach prądu pomiędzy 13-16.. Tak jak wspominałem mam stare grzejniki i np. dla temp. zasilania 40C nie jestem wstanie odebrać więcej jak 6-7kW mocy... Generalnie taka moc jest wystarczająca do utrzymania temp. zadanej na termostacie, ale jakbym chciał trochę ją podbić w tanich godzinach, to bez podniesienia krzywej trwa to za długo, ponieważ 3-4kW mocy pompy jest niewykorzystywane... Mogę na stałe podnieść KG, tylko w wtedy średnie COP zmaleje. Oczywiście problem rozwiąże się sam po wymianie grzejników.
Ale tutaj rozmawiamy o groszowych różnicach, rzędu 100 no może 200 zł rocznie. Policz sam COP 3 i powiedzmy COP 2,5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz już zgłupiałem - to w końcu grzejecie przy użyciu termostatu pokojowego czy krzywej ewentualnie prostej czyli pogodówki.

 

Ja grzeję przy użyciu termostatu zew. pokojowego... ale on odpowiada tylko za temperaturę pomieszczenia, natomiast krzywa cały czas jest brana pod uwagę i odpowiada za dynamikę układu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tutaj rozmawiamy o groszowych różnicach, rzędu 100 no może 200 zł rocznie. Policz sam COP 3 i powiedzmy COP 2,5

 

Zgadzam się, że oszczędności z tego mogą być niewielkie, a jakby to głębiej przeanalizować to żadne lub nawet strata. Może okazać, że pompa pracując przy nieznacznie wyższej krzywej, ale z mocą nominalną będzie miała lepszy COP niż przy niższej krzywej, ale tylko z częściowym obciążeniem. Niestety Panasonic nie chwali się COPami dla mocy innych niż nominalne...ale na pewno są one dużo niższe..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja grzeję przy użyciu termostatu zew. pokojowego... ale on odpowiada tylko za temperaturę pomieszczenia, natomiast krzywa cały czas jest brana pod uwagę i odpowiada za dynamikę układu...

To rozumiem ze zewnętrzny pokojowy bo wewnętrzny ma do d..y histerezę, tym bardziej ze masz grzejniki. Natomiast przy samej podłogówce przynajmniej ja nie widzę sensu i takiej potrzeby. Próbowałem z salusem w styczniu i lutym tego roku. Odłączyłem bo lepsze efekty mam na pogodówce przy przyzwoicie dobranej krzywej (na dzień dzisiejszy to -15/30 i 10/26) . Pompa chodzi od poniedziałku do piątku między 22 a 6 rano i od piątku 22 do poniedziałku 6 rano. Rzadko kiedy pompa pracuje dłużej ja 6 - 7 godzin w jednym cyklu. W domu mam 22,5 - 23 stopnie a pobór w ostatnich dwóch godzinach cyklu waha się na dzień dzisiejszy w granicach 0,8 - 1 kWh przy produkcji około 3 - 4 i częstotliwości sprężarki na poziomie 20 Hz

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z tym podbiciem krzywej nie jest takie proste. Jak wyhrzewalem dom w zeszlym roku to tez chcialem zeby jak najszybciej PC dociagnela do zadanej temp. Wiecie co ? Ona ma w dupie co Ty chcesz :) jest jakis dziwny algorytm Panasa i nie wymusisz na pompie pracy od razu na maxa. Jest cos takiego w menu jak praca intensywna. Testowalem - sprawdzajac po pv monitorze PC pracuje z wieksza moca wymuszona, ale tylko przez godzine.

 

Teraz testuje podbicie calej krzywej np o 1. Jest to widoczne w pracy pompy i temperaturach , ale o wielkich skokach zapomnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W harmonogramie z tego co wiem można ustawić tylko podbicie temperatury pomieszczenia... a my z 13dan kombinujemy jak tu zrobić czasowe podbicie krzywej grzewczej:)

 

Mozesz ustawic podbicie od 1-5 w harmonogrami pracy PC. Jak temp spadly ponizej zera u siebie wrzucilem od 22-6 podbicie o 1 i od 13-15 rowniez o jeden, ale finalnie o temp w poloju dbaja salusy. Jesli nagle by sie wychlodzilo to i tak PC poza okienkami sie wlaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz ustawic podbicie od 1-5 w harmonogrami pracy PC. Jak temp spadly ponizej zera u siebie wrzucilem od 22-6 podbicie o 1 i od 13-15 rowniez o jeden, ale finalnie o temp w poloju dbaja salusy. Jesli nagle by sie wychlodzilo to i tak PC poza okienkami sie wlaczy.

 

Dzięki za info, jeśli rzeczywiście możliwe jest podbicie w granicach 1-5 to w zupełności mi to wystarczy. Ja mam grzejniki (bez bufora), a nie podłogówkę, wiec nawet niewielkie zmiany KG powinny być szybko odczuwalne... sprawdzę jutro. U mnie przy temperaturach na zew. w okolicach zera pompa lata 24/24 w weekendy, 19h/24 w tygodniu (5h kocioł gazowy) z częstotliwością ok 30Hz, ale ja mam układ biwalenty... z zupełnie innymi założeniami projektowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja grzeję przy użyciu termostatu zew. pokojowego... ale on odpowiada tylko za temperaturę pomieszczenia, natomiast krzywa cały czas jest brana pod uwagę i odpowiada za dynamikę układu...

 

Dokładnie o to chodzi:yes:

 

W harmonogramie z tego co wiem można ustawić tylko podbicie temperatury pomieszczenia... a my z 13dan kombinujemy jak tu zrobić czasowe podbicie krzywej grzewczej

 

Właśnie tak, chcę podnieść krzywą grzewczą np. o 5 żeby lepiej wykorzystać godzinę taniego prądu i nie dogrzewać w drogim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawisz przy 15/ 26 to przy 10 pompa już będzie dawać dobre 27 a to dla mnie za dużo (sprawdzone w praktyce) miałem przegrzany dom. Przy tym ustawieniu również od 10 stopni w górę będzie dawać 26 co dla mojego domu w okresach przezejściowych było optymalne
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawisz przy 15/ 26 to przy 10 pompa już będzie dawać dobre 27 a to dla mnie za dużo (sprawdzone w praktyce) miałem przegrzany dom. Przy tym ustawieniu również od 10 stopni w górę będzie dawać 26 co dla mojego domu w okresach przezejściowych było optymalne

 

OK dzięki za wyjaśnienie ;) czyli ja muszę mieć ustawioną temp grzania 15/... jeśli chcę mieć większą temp. zasilania przy obecnych temperaturach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...