Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ja mam 2 salusy podpiete i mozesz sterowac krzywa. Albo z menu instalatora ustawiasz cala krzywa, albo podczas dzialania PC mozesz zrobic podbicie lub obmizenie w zakresie 5 stopni. Tak samo w harmonogramie mozesz ustawic grzanie i wtedy pokazuje Ci sie cyfra zero. Gora/dol regulujesz krzywa -5/+5.

 

Pytanie jest jak masz podłączone te termostaty? I czy masz dodatkową płytkę rozszerzeń? Bo z tego co wiem to normalnie obsługiwany jest tylko jeden termostat. Niektóre opcje uaktywniają się dopiero z dodatkową płytką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Zrobiłem test. Podczas pracy pompy w trybie CO stopniowo przymykałem pętle, aż uzyskałem na rotametrach 3-4 l/min. Poczekałem z minutę, a błąd H62 się nie pojawił, a powinien. Znaczy to wprost, że czujnik przepływu oszukuje, tzn. podwiesił się w pozycji "przepływ powyżej 10l/min. Dlatego też oszukując podczas defrostu w 2.trybie wyrzuca błąd H65. Jutro otworzę obudowę i postukam w ten czujnik, może się odwiesi. W między czasie i tak umówiłem się z instalatorem na serwis w środę i przy okazji ogarnięcie tego czujnika. Przeczyszczenie lub wymiana na nowy. W ramach gwarancji.

 

OK. Instalator wyjął czujnik, który faktycznie zawiesza się w pozycji odchylonej w bok, czyli wykazując przepływ nawet jak przepływu nie ma. Wtedy zwiera styk i PC cały czas myśli, że leci woda, mimo że obiegówka stoi. Czujnik przeczyscił na ile się dało, bez jego rozbietania, zrobi jutro zgłoszenie reklamacyjne i czekamy na nowy. Wymiana banalna. Odkręca się go ręką i odpina jeden styk-kostkę na kabelku. 5 minut roboty. Piszę to "dla potomnych".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jest jak masz podłączone te termostaty? I czy masz dodatkową płytkę rozszerzeń? Bo z tego co wiem to normalnie obsługiwany jest tylko jeden termostat. Niektóre opcje uaktywniają się dopiero z dodatkową płytką...

 

A widzisz, zapomnialem dodac ze moje termostaty moe steruja do konca PC a 2 pompkami obiegowymi zaraz za 100l buforem. Jak temp na prterze czy pietrze osiaga zadana to pompki obiegowe staja co praktycznie rowna sie temu ze PC rowniez. Oczywiscie pracuje caly czas i raz na jakis czas dogrzewa bufor ale to szczegol.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, zapomnialem dodac ze moje termostaty moe steruja do konca PC a 2 pompkami obiegowymi zaraz za 100l buforem. Jak temp na prterze czy pietrze osiaga zadana to pompki obiegowe staja co praktycznie rowna sie temu ze PC rowniez. Oczywiscie pracuje caly czas i raz na jakis czas dogrzewa bufor ale to szczegol.

 

:) No właśnie ten "szczegół" powoduje ze ty możesz podbijać krzywą a ja nie... Twoje termostaty nie są fizycznie wpięte w PC, są dla niej niewidoczne, w ustawieniach instalatora masz zapewne wybrane sterowanie temperatura wody...(w tym przypadku w buforze) a nie termostatem pokojowym i dlatego nie masz zablokowanej regulacji krzywej podczas działania pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się zastanawiam jak taki układ działa.

Podczas normalnej pracy. Czyli pracują pompki obiegowe parteru i piętra, bo ich sterowniki/termostaty każą im się kręcić.

Zakładam, że przepływ PC<->bufor ~= przepływ parter + przepływ góra.

Gdy termostat np. dołu osiągnie swoją temperaturę zadaną wyłączy swoją pompkę i przepływ PC<->bufor jest większy niż za buforem, czyli zachodzi podmieszanie. Co powinno doprowadzić do wyłączenia PC od małej dT. Wtedy pompka piętra działa dalej, ale temperatura na pietrze nie rośnie bo pompka mieli przy wyłączonej PC. Za chwilę PC widzi, że spadła temperatura na jej wyjściu i się włącza.

Czy to nie zaczyna taktować? Albo właściwie jeżeli nie taktuje to dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze się zastanawiam jak taki układ działa.

Czy to nie zaczyna taktować? Albo właściwie jeżeli nie taktuje to dlaczego?

 

Bo zazwyczaj temperatura zadana w buforze jest delikatnie wyższa niż w obiegach podłogówki... więc zanim dojdzie do podgrzania wody w buforze i wyłączenia pompy ciepła to zostanie zgłoszone ponownie zapotrzebowanie na ciepło z podłogówki.... poza tym pompa nie wyłączy się od razu jak zamknie się jeden z obiegów tylko najpierw zmoduluje moc... Cykli ON/OFF jest na pewno mniej niż w instalacji bez bufora, ale niestety COP jest niższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie same rozwiązanie tylko bufor 300 litrów. Do pełni szczęścia aby utrzymać wysoką deltę przydałby się termostat który uruchamiałby pompę ciepła jak temp. w buforze spadnie poniżej np. 28C a wyłączy ją jak osiągnie np. 35C . Krzywą ustawić na sztywno na 39-40C. W ten sposób pompa powinna mieć zawsze wysokie dt = 4-5C.

 

Moje problem z długą pracą pompy z małym dt i małym COP chyba został rozwiązany. Przyczyną jest wyciek czynnika na śrubunku pod jednostka wewnętrzną. Czekam na serwis maja ściągnąć czynnik i nabić na nowo. Pech bo gwarancja na montaż minęła 2 miesiące temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje problem z długą pracą pompy z małym dt i małym COP chyba został rozwiązany. Przyczyną jest wyciek czynnika na śrubunku pod jednostka wewnętrzną. Czekam na serwis maja ściągnąć czynnik i nabić na nowo. Pech bo gwarancja na montaż minęła 2 miesiące temu.

 

Witam

 

Jak się okazuje jest to przypadłość wszystkich Pan...

Miałem w ubiegłym roku identyczny problem.

Szczegóły w poście https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7577044&viewfull=1#post7577044

 

Panowie z serwisu powiedzieli mi, że w swojej praktyce kilkukrotnie spotkali się z identyczną sytuacją. Dostęp do tych połączeń po instalacji hydrauliki jest fatalny.

By uniknąć dalszych możliwych komplikacji z felernym połączeniem, zgodziłem się na jego zalutowanie "na twardo".

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

map78 o co chodzi z tym sterowaniem kombinowanym? :)

 

W skrócie jest to połączenie możliwości sterowania pompą jakie daje nam zewnętrzny termostat z tymi, które oferuje pogodówka i soft pompy.

U mnie działa to tak, że wszystkim steruje termostat, który włącza i wyłącza pompę w zależności od temperatury w domu. Kiedy termostat włączy pompę to zaczyna ona pracować w oparciu o krzywą grzewczą i ustawienia timera, który podbija KG w godzinach taniego prądu. Pozwala to na optymalne wykorzystanie taniego prądu przy praktycznie zerowej utracie komfortu. Maksymalne wahania temp wewnątrz domu to u mnie 0,5st (22,7-23,2) i tak to sobie pracuje już szósty rok, nigdy niczego z ręcznie nie ustawiałem i nic nie zmieniałem, bo nie było nigdy takiej potrzeby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W skrócie jest to połączenie możliwości sterowania pompą jakie daje nam zewnętrzny termostat z tymi, które oferuje pogodówka i soft pompy.

U mnie działa to tak, że wszystkim steruje termostat, który włącza i wyłącza pompę w zależności od temperatury w domu. Kiedy termostat włączy pompę to zaczyna ona pracować w oparciu o krzywą grzewczą i ustawienia timera, który podbija KG w godzinach taniego prądu. Pozwala to na optymalne wykorzystanie taniego prądu przy praktycznie zerowej utracie komfortu. Maksymalne wahania temp wewnątrz domu to u mnie 0,5st (22,7-23,2) i tak to sobie pracuje już szósty rok, nigdy niczego z ręcznie nie ustawiałem i nic nie zmieniałem, bo nie było nigdy takiej potrzeby...

 

I o to chodzi...świadomy i zadowolony. Brawo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś u mnie w nocy było -10 w dzień -6 , KG ustawiłem wczoraj +5 = 28 , -10 = 32 , zostawiłem ją na szczyt przedpołudniowy i okienka taniej 13-16 , w domu 24 , teraz wyłączona do 21 , jeszcze 10 KW i wyrównam zużycie z zeszłym miesiącem, a było coś koło 415 KW , na pewno do jutra północy przekroczę , co zauważyłem , to po wyczyszczeniu filtra , i dobiciu wody prawie do 0,1 na postoju pompa jakby płynniej pracowała...a może się mi zdaje . Defrosty mam krótkie , 4-6 minut ( tak zawsze miałem odkąd się pojawiły ) . Od wczoraj godz. 21 do dzisiaj godz 16 zabrała 32 KW , pierwszy sezon więc bardziej grzeje aby wylazła wszystka wilgoć , która utrzymuje się między 41-55 , mam sterownik , termostat pokojowy ale na razie ( od miesiąca ) śmigam na KG , choć zeszły miesiąc przejechałem cały na prostej 28stopni .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie rozważam w niedalekiej przyszłości zainstalowanie paneli fotowoltaicznych (z obawy na drożejący prąd w przyszłości), czy się opłaca czy nie to temat na osobną dyskusję. Chciałbym wyliczyć teoretyczne z użycie kwh . Potrzebuję pomocy informacji.

Od przedwczoraj w ciągu nocy - 6 w ciągu dnia - 2. Zużycie dobowe 38 kwh. Ile przyjąć dla dla temp - 15/-10 stopni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając zrobione OZC budynku, masz tzw " zapotrzebowanie na ciepło " w kWh/rok.

Wartość tą podziel przez 3 i będziesz miał skalę zużycia energii przez pompę.

 

Mam na poziomie 68kwh/m2 ale dla parteru, doszło poddasze i mostki cieplne. Da się oszacować na podstawie teraźniejszego zapotrzebowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , mam pytanie. Zauważyłem dzisiaj że przy -8°C moja pompa Tcap 9kw grzejąc CW dobijała do 84 Hz i po kilku chwilach schodziła na 47 Hz. W trakcie ok 30 minutowym cyklu grzania robiła to ciągle. Czyli podnosiła czestotliwość do 84hz i obniżała do 47Hz i znowu podnosiła aż zagrzała wodę. Czy powinienem się martwić ? Coś jest nie tak? Czy to naturalna praca? Nie znalazłem odpowiedzi na forum. Dziękuje za odpowiedzi, pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...