Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Hola, hola jeśli był wyciek to ten odpowietrznik jest do wymiany albo do czyszczenia. Odpowietrzniki na stałe powinny mieć lekko poluzowane te nakrętki aby powietrze mogło z nich uchodzić. Jeśli przeciekają to albo są wadliwe albo dostał się tam jakiś paproch i blokuje pływak lub zawór zamykający.

P.S. Wodę możesz dopuszczać w trakcie odpowietrzania. Ale z wyczuciem bez szaleństw

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pozakręcasz wszystkie zawory dolotowe i wylotowe to i tak w hydroboksie będzie ciśnienie. Jak z hydroboksu nie upuścisz wody to przy odkręcaniu odpowietrznika będzie ci porządnie ciekło. Nie zapomnij o odłączeniu zasilania. Wodę możesz upuścić n.p filtrem. Jeśli pompa jest na gwarancji to najpierw skontaktował bym się z instalatorem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiacie mnie Panowie...

 

PC to nie jest tani sprzęt ani tym bardziej jakiś prosty w budowie. Czemu nie wezwiesz instalatora do tego aby doprowadził Ci to do porządku ?

 

Spoko tylko pytam lubie wiedzieć . Raczej odpowietrznik i zawór bezpieczeństawa to nie jest jakaś filozofia ostatnio czyściłem zawór z instalatorem na telefonie poprostu powiedział mi co mam robić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to akurat pisze na temat własnych doświadczeń. Od jakiegoś czasu nie tykam się czegoś czego nie jestem pewny ;) Zawsze, ale to zawsze było tak, że teoretycznie problem rozwiązywałem, a później jednak okazywało się, że tak mi sie tylko wydawało i trzeba było poprawiać. Nie mówię tu akurat o PC, ale jak policzyłem sobie zmarnowany czas + później i tak jakis serwis czy wymiane to okazuje się, że skąpstwo nigdy nie popłaciło. Zostawiam takie sprawy fachowcom ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki plusfoto za okiełznanie przepływów.

Teraz takie dwa pomocnicze pytanka:

1) Czy jak ustawie większy przepływ w pompie a co za tym idzie na rotarametrach to szybciej będzie się nagrzewać podłogówka tak aby wykorzystać do max nocną taryfę?

2) Dziś rano miałem pobór 2.0.kW z produkcją energii 8,4kW. Czy mogę jakoś zmusić pompę aby miała pobór większy tak aby wykorzystać do max nocną taryfę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Prędkość obiegówki uzależniona jest od kilku czynników. Jednym z nich będzie na pewno możliwość odbioru ciepła przez cały układ z tym że algorytm pracy pompy i tak będzie dążył do jej optymalnej pracy i co zrobi to wielka niewiadoma. Ma do dyspozycji zarówno ograniczenie pracy sprężarki jak i obiegu. Na początku z reguły zaczyna od częściowego obniżenia częstotliwości pracy sprężarki potem częściowego obniżenia prędkości pompy obiegowej. I tak ten cykl się powtarza aż do uzyskania minimalnych wartości i w końcu wyłączenia urządzenia. Ja mam ustawiony max przepływ książkowo na 25,8 ale jak obserwuję to przy grzaniu praktycznie nigdy tej wartości nie osiągnąłem. Z reguły przy starcie o 22 ten przepływ wynosi około 24,5 a po około dwóch godzinach zaczyna wraz z częstotliwością sprężarki spadać. W trakcie odszraniania jeśli warunki na to pozwalają (temp. wody w obiegu) to obiegówka wchodzi u mnie na 25,5.. Dziś rano przed szóstą sprężarka miała 24 HZ, obiegówka 15, 7, pobór 1kW a produkcja 4,2 i gdybym jej pozwolił dalej pracować to pewnie gdzieś za trzy godziny było by 19 HZ, przepływ około 12,5 pobór 0,8 a produkcja 3,5 do 4 i nastąpił by automatyczny stop.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi od 22-7 i 13-17, w domu 21,6-21,8 stopni.

Praktycznie się nie wyłącza w zadanych godzinach.

Jeśli twoja pompa pracuje z taką sprawnością to masz ją super w tej chwili wyregulowaną jednak sprawdź ten pobór i produkcję bo to jest coś sporo. Zarówno produkcja jak i pobór. Jakie masz zużycie i produkcję dobowo bo tyle energii wpompować w dom ( 109 kWh) na dobę to ja potrzebuję przy -16 stopniach i temp. w domu 22,5 - 23. Wracając do pytania to jeśli tak to będzie dalej wyglądać (26 kWh/doba) przy 0 stopniach to przy - 15 stopniach możesz się liczyć ze zużyciem około 40 - 45 kWh/doba. Z tego co doczytałem grzejesz na termostacie pokojowym (tym z pompy czy inny) z "kagańcem" czasowym. Przy twojej wylewce ciężko będzie z utrzymaniem komfortu i II taryfą zwłaszcza jak temperatury pójdą w dół. Proponuję abyś zdjął jej na wykend kaganiec i pozwolił grzać w/g uznania. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć iż termostat pokojowy traktuję jako zło konieczne. Miałem przez dwa miesiące i zdjąłem. A już ten z pompy praktycznie ze względu na wysoką histerezę +/-1 stopień jest bezużyteczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic 5Kw, normalny do pracy non stop? Delta 5, Teraz temperatura zewnętrzna ~ 0 ° C, Outlet 26C Inlet 24C. Działa zgodnie z krzywą temperatury zewnętrznej

Oto zużycie energii z licznika[ATTACH=CONFIG]423187[/ATTACH]

 

Witaj.Też mam od niedawna pompę 5Kw. Możesz napisać jaką masz albo wrzucić swoją krzywą grzewczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

chciałbym nawiązać do nierówno oszronionego wymiennika w moim T-capie F.

Przypomnę ,że zauważyłem w/w zjawisko i skojarzyłem to z problemem Pratchawca tj wyciekiem czynnika.

Po sugestii kol. Kudłatego sprawdziłem otulinę rury z czynnikiem od jednostki wewn i zauważyłem rdzawo-żółty nalot (robiłem tez próby "bąbelkowe" z mydlinami-wszystko ok).Potem sobie przypomniałem o czyszczeniu ze szlamu po starym zas CWU-więc dlatego otulina mogła mieć takie ślady.

Mój instalator powiedział mi ,że jeśli czynnik by ubył -to w końcu pojawił by się tłusty olej na śrubunku (nie ma możliwości,żeby "odparował")-nic takiego nie wystąpiło.Przez kilka dni miałem białą bawełniana opaskę (stary T-shirt) i nie było tam nic tłustego.

Wykonałem serię pomiarów-okazało się ,że przy niższej mocy tj poniżej 7kW PC ma niższe COP od katalogu o ok 20%-dlatego mina mi z początku zrzedła...

Zastanowiłem się chwilę i podniosłem TCO-no i wtedy PC zaczęła mieć katalogowe COP-y:bye:

Zaobserwowałem jeszcze jedną zależność , a mianowicie różne poziomy oszronienia wymiennika w zależności od temp zewn i obciążenia PC.

Wyróżniłem trzy stany :

nierównomierne symetryczne (prążki lub pasy) ,nierównomierne niesymetryczne oraz pełne (fotki wszystkich już tu były).

Pełne zawsze występowało kiedy PC cisnęła z dużą mocą , więc oszronienie nie pełne występuje kiedy PC pracuje na połowie mocy i występują temp około zera (od 2 do -2st).

Mój instalator powiedział mi ,że kiedy jest nieszczelna instalacja -to czynnik ucieka regularnie i nie może go ubyć tylko trochę .Powiedział mi również ,że kiedy jest za mało czynnika ,to PC ma mniejsze zużycie-bo nie ma co sprężać.Obrazowo -PC nie ogrzała by mi po prostu domu (grzałki mam wyłączone)

Dostałem też od instalatora PDF z praktycznymi danymi i informacjami o T-cap mod F, poniżej opis problemów z czynnikiem

diagnostyka poprawnej pracy T-cap F.jpg

Jeszcze będę się przyglądał parametrom i śrubunkom- jutro ponownie zaglądnę pod "bandaż".

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze odnośnie użycia grzałek w hydroboxie przy defroście w Panasach (z innego topicu)-moim zdaniem należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to czy to jest normalna praca dla danego modelu (np w T-capie F nie działają ,ale w innych modelach już nie koniecznie).

Najważniejsze ,żeby się zgadzały parametry katalogowe z fizycznymi-reszta to po prostu konkretny wybór w oparciu o indywidualne kryteria (potwierdzone parametry/marka/koszty serwisu i części/cena/instalator).

Trudno mieć pretensje do danego modelu ,że pracuje zgodnie ze specyfikacją.

Odnośnie cen części zamiennych-kiedy 4 lata temu pytałem o cenę nowej sprężarki podano mi cenę ok 2 000 pln , teraz ktoś podawał 5 000pln. Jak komuś siądzie-to się przekonamy...

Cena sprężarki Samsunga mnie nie dziwi -ale Mitsubishi za 300€ już tak.Od lat wykorzystuję zawodowo ten sprzęt (PLC i serwonapędy) i wiem ,że tani nie jest (choć jest bardzo dobry jakościowo).PC Mitsu też nie jest najtańsza-dlatego zastanawia mnie tak niska cena ich sprężarki (sprężarka i płyta główna to są najdroższe komponenty danej PC P/W )

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...