Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Jeśli z krzywej wynika temperatura n.p. pomiędzy 27,1 a 27,95 to temperaturą dcelową będzie 28 i taką powinna trzymać . Oczywiście przy pracy ciągłej. Temperatura powrotu jest ustalana na podstawie delty. Jak masz 5 to powrót powinien być w okolicy 23 -24 stopni. Jeśli modulacja pompy już nie pozwoli na obniżenie jej mocy to zasilanie zacznie rosnąć i jeśli dojdzie do temp wynikającej z krzywej +2 stopnie to się wyłączy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ustawiał ktoś pod taryfe g13 harmonogram w panasonic aquarea h?

Albo jak ustawić pod g 12w jest film na youtube tylko dla krzywej grzewczej a jak pod termostat pokojowy?

Dawać wyższe tem pod tanią taryfe?

I ostatnie pytanie pojawia się u mnie ikona o pracy pompy ale pompa nie pracuje ma ktoś podejrzenia dla czego tak się dzieje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po przeglądzie. 250 zeta zmieniło właściciela.

 

Wyłapane rzeczy to zaciek na automatycznym odpowietrzniku w pompie oraz za niskie ciśnienie w zbiorniku przeponowym w PC. Pompa obiegowa przestała się zapowietrzać/kawitować. Wzrosło ciśnienie na manometrze na płycie czołowej PC z 1,3 do 1,7.

Jedyne co nie zostało zrobione to kasowanie daty przy zaniku napięcia sieciowego. Zapewne jakaś bateryjka padła, lub kondensator.

 

Co jest przyczyną zaniku godziny (dane timera na szczęście się nie kasują) przy wyłączeniu zasilania pompy? Jeszcze parę miesięcy temu pamiętała wszystko, teraz dostaje sklerozy.

 

Obecnie PC pracuje tylko w 2T krzywa -15/+15 31/25. W domu 23,9 - 24,2 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co nie zostało zrobione to kasowanie daty przy zaniku napięcia sieciowego. Zapewne jakaś bateryjka padła, lub kondensator.

 

Co jest przyczyną zaniku godziny (dane timera na szczęście się nie kasują) przy wyłączeniu zasilania pompy? Jeszcze parę miesięcy temu pamiętała wszystko, teraz dostaje sklerozy.

 

Wymiana sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po przeglądzie. 250 zeta zmieniło właściciela.

 

Wyłapane rzeczy to zaciek na automatycznym odpowietrzniku w pompie oraz za niskie ciśnienie w zbiorniku przeponowym w PC. Pompa obiegowa przestała się zapowietrzać/kawitować. Wzrosło ciśnienie na manometrze na płycie czołowej PC z 1,3 do 1,7.

Jedyne co nie zostało zrobione to kasowanie daty przy zaniku napięcia sieciowego. Zapewne jakaś bateryjka padła, lub kondensator.

 

Co jest przyczyną zaniku godziny (dane timera na szczęście się nie kasują) przy wyłączeniu zasilania pompy? Jeszcze parę miesięcy temu pamiętała wszystko, teraz dostaje sklerozy.

 

Obecnie PC pracuje tylko w 2T krzywa -15/+15 31/25. W domu 23,9 - 24,2 stopnie.

 

Te "wyłapane" to błąd instalatora czy się cosik zepsuło pracując ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ustawiał ktoś pod taryfe g13 harmonogram w panasonic aquarea h?

 

Ustawiasz tak samo jak pod g12w, inne są tylko godziny pracy. Ja ustawiłem dodatkowo inne godziny kiedy zaczyna się podbicie temperatury.

 

Albo jak ustawić pod g 12w jest film na youtube tylko dla krzywej grzewczej a jak pod termostat pokojowy?

na tym samym kanale masz jak ustawić salusa. Na pompie ustawiasz też jakiś harmonogram. Czy krzywa czy prosta to już twój wybór.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli twoja pompa pracuje z taką sprawnością to masz ją super w tej chwili wyregulowaną jednak sprawdź ten pobór i produkcję bo to jest coś sporo. Zarówno produkcja jak i pobór. Jakie masz zużycie i produkcję dobowo bo tyle energii wpompować w dom ( 109 kWh) na dobę to ja potrzebuję przy -16 stopniach i temp. w domu 22,5 - 23. Wracając do pytania to jeśli tak to będzie dalej wyglądać (26 kWh/doba) przy 0 stopniach to przy - 15 stopniach możesz się liczyć ze zużyciem około 40 - 45 kWh/doba. Z tego co doczytałem grzejesz na termostacie pokojowym (tym z pompy czy inny) z "kagańcem" czasowym. Przy twojej wylewce ciężko będzie z utrzymaniem komfortu i II taryfą zwłaszcza jak temperatury pójdą w dół. Proponuję abyś zdjął jej na wykend kaganiec i pozwolił grzać w/g uznania. Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć iż termostat pokojowy traktuję jako zło konieczne. Miałem przez dwa miesiące i zdjąłem. A już ten z pompy praktycznie ze względu na wysoką histerezę +/-1 stopień jest bezużyteczny.

 

Pobór tygodniowy energii 181 kwh, produkcja energii 700 kwh. Wg OZC miało być 68kwh/m2 będzie ze 30-40 % więcej z uwagi na kilka mostków, które niestety mam. Grzeje termostatem pokojowym a kaganiec mam w pompie. Dziś rano przy - 3 Pobór 2,6 kwh produkcja 8,5 kwh Częstotliwość sprężarki 49 Hz. Przez weekend miałem zdjęty kaganiec i wygląda to tak, że pompa wyłączyła się w sobotę i niedzielę około godz. 8 (osiągnęła zadane 21,8 następnie temp wzrosła do 22,2 w domu) a załączyła się około 19 gdy temperatura na termostacie spadła do 21,6. Sugerujesz abym miał grzać tylko krzywą? Jak to wpłynie na pobór?

Edytowane przez Drogba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zadane 21,8 następnie temp wzrosła do 22,2 w domu) a załączyła się około 19 gdy temperatura na termostacie spadła do 21,6. Sugerujesz abym miał grzać tylko krzywą? Jak to wpłynie na pobór?

 

Mieszkam niedaleko od Ciebie , choć u mnie ze względy na ukształtowanie terenu (pradolina Wisły oraz jeziora i rzeka jest trochę zimnie (do 3 stopnie) niż w samym Toruniu.

Możesz zobaczyć jak wygląda u mnie pobór przy pracy ciągłej (bez termostatu , bez godzin grzania i itd) w LG.

W podpisie jest link do monitoringu mojej pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam niedaleko od Ciebie , choć u mnie ze względy na ukształtowanie terenu (pradolina Wisły oraz jeziora i rzeka jest trochę zimnie (do 3 stopnie) niż w samym Toruniu.

Możesz zobaczyć jak wygląda u mnie pobór przy pracy ciągłej (bez termostatu , bez godzin grzania i itd) w LG.

W podpisie jest link do monitoringu mojej pompy.

 

Hehe. Ja mieszkam w Kawęczynie ;-)

A miałeś kiedyś podpięty termostat pokojowy? Masz jakieś porównanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe. Ja mieszkam w Kawęczynie ;-)

A miałeś kiedyś podpięty termostat pokojowy? Masz jakieś porównanie?

 

Termostat mam cały czas podpięty , tyle że obecnie jest na nim ustawiona wyższa temp aby w razie mocnego przegrzania domu pompa się wyłączyła.

Poprzednio przez 1,5 roku używałem termostatu i stref czasowych (grzanie w II taryfie).

Teraz przestałem ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

............... Sugerujesz abym miał grzać tylko krzywą? Jak to wpłynie na pobór?
Trudno powiedzieć bo wszystko zależy od twojego domu i jego strat oraz potrzeb. Czy zaobserwowałeś w trakcie pracy jakie temp. są na zasilaniu i powrocie? Przy krzywej masz do wyboru II obcje - albo grzanie z max wykorzystaniem II taryfy albo puszczasz ją samopas. Przy max wykorzystaniu II taryfy proponuję krzywą podnieść o 1 - 2 stopnie i jeśli miała by wejść w pewnych momentach na I to raczej na zakończenie cyklu niż na początku. Zrób sobie taki test w któryś wykend i będziesz wiedział jak zachowa się twoja pompa, dom i jakie będzie odczucie twojego komfortu. W ten wykend zrobiłem mały test i puściłem pompę samopas Na krzywej -15/30 i +10/26. Od piątku wieczorem do poniedziałku rano pożarła 68 kWh i dała 190. Nie wyłączyła się przez ten czas ani raz a od soboty gdzieś od 9 - 10 rano zeszła na minimum (0,8- 1 kW pobór i 19 - 20 Hz sprężarka) z mocą 3 - 3,5 kW. Woda na zasilaniu miała 28 - 29 stopni a na powrocie 24 - 25. I powiem tak jedyny plus tej sytuacji to taki że przy tych niskich obrotach sprężarka zaliczała odszranianie co 6 do 8 godzin. Natomiast temperatura w domu z komfortowych dla mnie 22,5 - 23 w poniedziałek o 6 rano osiągnęła 24,3. Zużycie o około 30% wyższe niż przy grzaniu 13 - 15 i 22 - 6. W nadchodzący wykend spróbuję jeszcze raz ale krzywą opuszczę o 1 stopień.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

Przepraszam, nie mam Panasa, ale dyskutujecie póki co o ogrzewaniu. więc pozwolę sobie zadać kilka pytań do kolegi plusfoto.

Z tego co wyczytałem powyżej, to cały "eksperyment" trwał 3 doby. Czy to nieco zbyt krótko, szczególnie że grzałeś wcześnie j tylko w 2T ?

Drugie, jak mogła nie wzrosnąć temperatura w domu, skoro nie masz nad nią panowania w poszczególnych pomieszczeniach.

I ostatnie. Czy to wyższe zużycie które podałeś, miało związek z"niekomfortową", podwyższona temperaturą ? Jesli tak, to co chciałes udowodnić tym eksperymentem i jaki cel miała podana przez ciebie powyższa informacja. Skoro porównywałeś ogrzewanie dla zakresu temp. 22-23 (dotychczasowe) z ponad 24deg (eksperyment)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...