Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Bo nigdy nie zaobserwowałem tego u siebie. Nawet przy wilgotności 90%. Dlatego się zdziwiłem. Chyba, że miałeś na myśli defrost po zakończeniu cyklu grzania CWU?
Nie nie miałem na myśli odszraniania po zakończeniu cyklu grzania CWU. W panasonicu odszranianie następuje wtedy gdy jest potrzebne i nie jest ważne czy to jest w trakcie grzania CO czy CWU.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Nie nie miałem na myśli odszraniania po zakończeniu cyklu grzania CWU. W panasonicu odszranianie następuje wtedy gdy jest potrzebne i nie jest ważne czy to jest w trakcie grzania CO czy CWU.

 

Z tą parą, to był żart. chciałem nieco rozładować dyskusję. Ale jak uraziłem, to przepraszam ;)

 

Zastanawiałeś się, dlaczego dochodzi do defrostu przy grzaniu CWU u ciebie?

Chyba gra warta świeczki, bo to następny w ciągu doby. jak podałeś, jest ich i tak dosyć dużo. Łącznie będzie ponad godzinę w ciągu doby? Nieco więcej?

Ja rozumiem, algorytm, warunki, ale aż godzina w ciągu doby? No może nie w ciągu doby, ale w ciągu 10h tanich godzin. Jedna godzina defrostów, to 10% czasu grzania...

To nie energia, która poszła z parą w powietrze?

Tak skrupulatnie podajesz swoje zużycie na wątku. Może powinieneś tez podawać straconą energię i jej koszt ,w ciągu całego sezonu czy roku?

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tą parą, to był żart. chciałem nieco rozładować dyskusję. Ale jak uraziłem, to przepraszam ;)

 

Zastanawiałeś się, dlaczego dochodzi do defrostu przy grzaniu CWU u ciebie?

Chyba gra warta świeczki, bo to następny w ciągu doby. jak podałeś, jest ich i tak dosyć dużo. Łącznie będzie ponad godzinę w ciągu doby? Nieco więcej?

Ja rozumiem, algorytm, warunki, ale aż godzina w ciągu doby? No może nie w ciągu doby, ale w ciągu 10h tanich godzin. Jedna godzina defrostów, to 10% czasu grzania...

To nie energia, która poszła z parą w powietrze?

Tak skrupulatnie podajesz swoje zużycie na wątku. Może powinieneś tez podawać straconą energię i jej koszt?

Zatkane lamele na tyle że w drastyczny sposób ograniczają swobodny przepływ powietrza co powoduje spadek sprawności? A czy u ciebie odszranianie nie pochłania energii która również idzie w powietrze. Stracona energia jest wliczona w całkowite zużycie oraz produkcję więc rozdzielanie je mija się z celem. Nie widziałem abyś ty to rozdzielał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem, że może błędne założenia. Może inne.

Pierwszy fakt. Sprężarka zużyła Ci aż o tyle więcej, bo masz przewymiarowana PC. Gdyby była na sty kto było by dużo mniej. Tak pewnie ok. 10-15% więcej. Dlaczego?

Drugi fakt . Pomiar z twoich narzędzi Panasa nie jest wiarygodny. Sprężarka może zejść z mocą max 40%. Często jest 50%. Niżej nie da rady. Czyli Twoja sprężarka pobiera 1,5kW minimum. . Ktoś tu pisał, chyba ktos na @P ..., że jest to 1,8kW na cała PC. Tyle będzie jak uwzględnisz dwa śmigła pompę i elektronikę. Teraz to dodaj to do danych wyżej. Policz sobie. Zdziwisz się. Wyliczenia przedstaw tutaj.

Dalej sprężarka ma najlepszą sprawność ok 80%. Policz z jaką sprawności pracuje Twoja.

 

I do tego dwa śmigła. WTF. No i te defrosty 2 razy dłuższe. Para w gwizdek. :p

 

Dlatego czy nie uważasz, że przepłaciłeś za większa PC, skoro 5kW by spokojnie wystarczyła?

 

Nie mam Panasonica ale u mnie w LG 9KW najniższy pobór pradu przez pompę to około 700W i do tylu widać sprężarka potrafi zejść i z taką mocą pracować. U mnie co z tego że mam deltę 6 jak i tak algorytm pompy sam sobie zmienia , kombinuje deltę i tak naprawdę u mnie dąży do jak najniższje delty (2) i wtedy jest najniższy pobór prądu. Wtedy też sprężarka najciszej działa.

 

U mnie nie wiem czy mniejsza pompa dała by radę przy pracy stałej. Powodem jest duża akumulacja ciepła (podloga + ściany z silikatu). Dobrze akumulują energię i wystarczy że na zewnątrz zacznie robić się zimniej , w podlogę pójdzie trochę cieplejsza woda a później po kilku godzinach na zewnątrz zrobi się cieplej i pompa obniży temepraturę zasialnia. Tyle że silkat już zmagazynuje te ciepło i później przegrzeje dom ...

 

U mnie może pompa pracować w trybie stałym. Moduluje moc i problemu nie ma , ale i tak MUSI być termostat który przypilnuje że jak nie ma potrzeby grzania aby pompa nie grzała ...

 

Przykład z dziś.

 

Pompa wyłączyła się 0:33 i włączyła dopiero o 3:14. Pracowała do 11:18 (w większości głównie pobierała około 0,7KW) . Później właczyła się o 13.00 (grzanie CWU) i po nagrzaniu wody się wyłączyła i dalej nie pracuje.

W domu od samego rana taka sama temp 22,6 stopnia ..

 

Nie wiem kiedy się właczy pompa , to będzie zależało już od termostatu. Jak spadnie poniżej 22,2 stopnia to się włączy i wyłączy ponownie jak przekroczy 22,6. (Termostat ustawiony na 22,4).

 

Być może jakbym miał dom drewniany bez akumulacji ciepła to może wtedy by była szansa na pracę ciągłą , bez żadnej "kontroli" a w moim przypadku sądzę czy była by to pompa 5KW czy obecna 9KW to być może różnicy by nie bylo żadnej , no może by mniej taktowała ale też nie powiedziane ..

 

Ale z drugiej strony jak nie widać różnicy to po co przepłacać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Zatkane lamele na tyle że w drastyczny sposób ograniczają swobodny przepływ powietrza co powoduje spadek sprawności? A czy u ciebie odszranianie nie pochłania energii która również idzie w powietrze. Stracona energia jest wliczona w całkowite zużycie oraz produkcję więc rozdzielanie je mija się z celem. Nie widziałem abyś ty to rozdzielał.

 

Pytałem o łączny czas defrostów, a nie definicję, kiedy on następuje.

Mam prośbę.

Możesz podać,jaki masz łączny czas defrostów w ciągu miesiąca ina ile godzin pracy pompy na cele CO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak puścił baką. Kolego @P... (jakis tam @Prat....nie pamiętam) pisał, że Panas pobiera 1,8kW najmniej Cała PC. Do niego się zwróć,czy coś czuje. jezeli on tak pisał, to to chyba tak musi być. Czyż nie?

 

Reszta. Zycie kolego.

 

Możesz odpowiedzieć na pytania, które zadałem w poprzedni wpisie?

 

Dziękuje.

Ja Ci mówię ze pobiera CAŁA POMPA 0,8 - 1, A TY MI ŻE MAM NIE TAKI LICZNIK bo ktoś coś powiedział. I tak możemy jeszcze z rok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Grudzień Ci podam z marszu resztę muszę policzyć 180 godzin pracy 89 odszronień czyli około 13 godzin. Czyli około 67 kWh. Co daje około 20 zł.

Czyli jeden weekend w miesiącu grzania non stop (tak wyszło z twojego doświadczenia) albo dwa weekendy grzane tylko w 2T?

Ok, nie o to chodzi.

Czy jest szansa(to tylko pytanie) , że taka ilośc defrostów, jest spowodowana tak duża jednostką i grzaniem tylko w 2T? Może gdyby była mniejsza, na miarę-było by ich mniej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy ktoś z Was - użytkowników pomp Panasonic Aquarea - posiada sterownik z HPM (Heat Pump Manager) i użytkuje go do zarządzania "pracą wspólną" pompa ciepła + panele fotowoltaiczne?

 

Nie wiem czy już to czytałeś: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?237420-HPM-(Heat-Pump-Manager)-Panasonic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tam sprężarkę 1,7kW dlatego możesz mieć 700W. Zresztą to są silnik BLDC przecież.

 

Widzisz różnicę 1,7kW a 3kW?

 

Chyba raczej jest inna sprężarka ...

 

Zobacz u mnie w podpisie (link do PV Monitor) jakie mam zużycie prądu przez pompę. O godzinie 13.00 grzeję CWU i wtedy pompa działa z dużo wyższą mocą niż przy grzaniu CO.

 

Przy grzaniu CWU pompa pobierała 3,24 kW. Przy grzaniu w większości około 700W ale były wahania do nawet około 2400W.

 

Więc zapewne sprężarka nie może być 1,7KW. Dodatkowo grzałki mam wyłączone i nie ma żadnego wspomagania grzałkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hermetic Moto

5KD240XAE21

Brushless

1,700 W

 

Inaczej nie chce być.

 

No to dobrze, że taka mała. Chciałbyś mięć większą?

 

No to jak sprężarka o wydajności 1,7KW pobiera dwa razy więcej ?

Przecież to nie możliwe ..

 

PS. Skąd wiesz jaka sprężarka jest w LG Therma V 9KW ( HU091/HN0914) ?

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Przy grzaniu CWU pompa pobierała 3,24 kW. Przy grzaniu w większości około 700W ale były wahania do nawet około 2400W.

 

Więc zapewne sprężarka nie może być 1,7KW. Dodatkowo grzałki mam wyłączone i nie ma żadnego wspomagania grzałkami.

Moc pobierana przez sprężarkę może się zmieniać w szerokim zakresie wraz ze zmieniającymi się warunkami jej pracy.

Przy inverterach dochodzi jeszcze zmienna prędkość obrotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Mam pytanie do użytkowników pompy aquarea tcap 9kw. Posiadam taką pompę z 2011 roku. Jakie macie pompy obiegowe w nowszych modelach? U mnie pracuje stary grundfos który pobiera dość sporo prądu. Dzisiaj wymieniłem na grundfosa Alpha 2 o takich samych parametrach ale wyskakuje błąd przepływu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz w dokumentacji do LG 9kW Therma V. Taka sprężarka.

Nominalna moc 2kW - A7/W35.

 

Widzisz różnicę między T-CAP-em?

 

W dokumentacji nic takiego nie znalazłem. Jesteś pewien tego ?

Bo po nazwie znajduje mi że to sprężarka Panasonica ???

 

Masz jakiegoś linka gdzie jest to podane że taka jest sprezarka ? Bo aż nie chce mi się wierzyć że takie maleństwo jest ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Witajcie. Mam pytanie do użytkowników pompy aquarea tcap 9kw. Posiadam taką pompę z 2011 roku. Jakie macie pompy obiegowe w nowszych modelach? U mnie pracuje stary grundfos który pobiera dość sporo prądu. Dzisiaj wymieniłem na grundfosa Alpha 2 o takich samych parametrach ale wyskakuje błąd przepływu.

Mam taką Alphe w firmie. Jaki tryb pracy wybrałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...