Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witajcie. Mam pytanie do użytkowników pompy aquarea tcap 9kw. Posiadam taką pompę z 2011 roku. Jakie macie pompy obiegowe w nowszych modelach? U mnie pracuje stary grundfos który pobiera dość sporo prądu. Dzisiaj wymieniłem na grundfosa Alpha 2 o takich samych parametrach ale wyskakuje błąd przepływu.

 

Witam

 

Byłem w identycznej sytuacji.

Grundfossa wymieniłem na Wilo Yonos Pico 25 1/8 130.

Ze 180 W (tyle brał poprzednik) zszedłem na 63

Alfa 2 jest za słaba, chyba, że masz b. niskie opory instalacji

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak puścił baką. Kolego @P... (jakis tam @Prat....nie pamiętam) pisał, że Panas pobiera 1,8kW najmniej Cała PC. Do niego się zwróć,czy coś czuje. jezeli on tak pisał, to to chyba tak musi być. Czyż nie?

 

 

In Meriti

 

T-Cap w wersji D (taką mam) pobiera u mnie minimalnie 1580 W pokazując 34 Hz, przy czym nie jest to obciążenie nominalne. Niżej zejść nie chce; sprężarka wyłącza się.

Najwyższą moc pobieraną z sieci jaką zmierzyłem określam na ok. 4,6 kW (bez grzałki).

Dane dotyczą całego układu tj. J Z, J W, pompa obiegowa, wentylatory itp.

Nie znam wyników nowszych serii T-Cap. Z tego co czytam mogą one zejść z mocą minimalną znacznie niżej niż mój stary P.

 

Pratchawiec

Edytowane przez Tomaszs131
Nie na temat.
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan

plusfoto;7756780]Grudzień Ci podam z marszu resztę muszę policzyć 180 godzin pracy 89 odszronień czyli około 13 godzin. Czyli około 67 kWh. Co daje około 20 zł.

 

Czyli jeden weekend w miesiącu grzania non stop (tak wyszło z twojego doświadczenia) albo dwa weekendy grzane tylko w 2T?

Ok, nie o to chodzi.

Czy jest szansa(to tylko pytanie) , że taka ilośc defrostów, jest spowodowana tak duża jednostką i grzaniem tylko w 2T? Może gdyby była mniejsza, na miarę-było by ich mniej?

 

Jest szansa abyś odpowiedział?

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grudzień Ci podam z marszu resztę muszę policzyć 180 godzin pracy 89 odszronień czyli około 13 godzin. Czyli około 67 kWh. Co daje około 20 zł.

Cały rok od 1 stycznia do dzisiaj na cele CO - 1042 godziny i 490 odszronień. Mogłem się pomylić o 2-3 godziny czy 2-3 odszronienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plusfoto;7756780]Grudzień Ci podam z marszu resztę muszę policzyć 180 godzin pracy 89 odszronień czyli około 13 godzin. Czyli około 67 kWh. Co daje około 20 zł.

Jest szansa abyś odpowiedział?

Co Cię te odszronienia tak irytują. W Panasonicu to jest normalne. W zależności od wilgotności powietrza, obciążenia i temperatury na zewnątrz odszronienie następuje wtedy gdy jest taka potrzeba i wbrew twoim sugestiom czym z mniejszą mocą pracuje tym jest on rzadziej. Zdarzają się więc i co 45 - 50 minut jak co 5 - 6 godzin. Pisałem zresztą o tym w poście gdzie opisywałem ten niezbyt lubiany przez ciebie test przy pracy non stop.

I żebyś nie męczył to jeszcze raz. Z CZYM WIĘKSZYM OBCIĄŻENIEM (WIĘKSZĄ MOCĄ) BĘDZIE PRACOWAŁA POMPA TYM ODSZRONIENIE NASTĄPI CZĘŚCIEJ CZYLI MNIEJSZA JEDNOSTKA BĘDZIE PRACOWAŁA U MNIE Z WIĘKSZĄ MOCĄ CO SPOWODUJE CZĘSTSZE ODSZRANIANIE.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi tutaj też o to, że trwają u Ciebie długo do 10 min. Sam o tym pisałeś. Pokazałem Ci, że dla Twojego domu w zupełności wystarczyłby Panas 5kW lub 7kW. Wtedy czas byłby krótszy. Mniejsza jednostka. Mniejszy koszt zakupu, a efekty takie same. Czy jest sens ekonomiczny w takim razie kupować przewymiarowaną jednostkę?

 

Pozdrawiam.

 

Nie wiem jaki jest "przepisowy" czas defrostu w modelach T-cap H ,ale u mnie w modelu F czas defrostu to max 5 min i ok 0,12kWh (w trybie bez "turbo" tj krok 2 defrostu).

Kubson-na miłość boską , daj już może spokój z tym defrostem w T-capie...Mowa jest o wadach i zaletach przewymiarowanej PC pod T2 - wszystko już tu na ten temat zostało wielokrotnie napisane (moim zdaniem) i nie przekonanych nie przekonasz.Każdy ma prawo do swoich poglądów-a to,że nie każdy się przyzna do błędu to inna sprawa (choć wcale to nie znaczy ,że wszyscy Twoi oponenci są w błędzie...).

 

Mogę dodać w temacie ,że mieszkam w strefie III czyli z temp min ok -20st, a chałupę mam jaką mam i wg "ciepła właściwego" powinienem mieć PC coś ok 11,5kW .Mój T-cap przy -23st wyciągał ok 7,5kW i wiecie co : nie zamarzłem i nie odczuwałem zimna.Mróz przyszedł na kilka godzin nad ranem , dom nawet się nie zdążył wychłodzić (rano miałem w salonie straszną temp coś ok 20st-a w południe już przepisowe 22st...).

A teraz napiszę coś obrzydliwego : gdyby T-cap 12kW nie był specjalnie droższy od 9kW i nie miał gorszych COP-ów ,to bym go zakupił.Dlaczego -a no dla świętego spokoju...I nic więcej...

Bywajcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki jest "przepisowy" czas defrostu w modelach T-cap H ,ale u mnie w modelu F czas defrostu to max 5 min i ok 0,12kWh

Kubson-na miłość boską , daj już może spokój z tym defrostem w T-capie...Mowa jest o wadach i zaletach przewymiarowanej PC pod T2 - wszystko już tu na ten temat zostało wielokrotnie napisane (moim zdaniem) i nie przekonanych nie przekonasz.Każdy ma prawo do swoich poglądów-a to,że nie każdy się przyzna do błędu to inna sprawa (choć wcale to nie znaczy ,że wszyscy Twoi oponenci są w błędzie...).

 

Mogę dodać w temacie ,że mieszkam w strefie III czyli z temp min ok -20st, a chałupę mam jaką mam i wg "ciepła właściwego" powinienem mieć PC coś ok 11,5kW .Mój T-cap przy -23st wyciągał ok 7,5kW i wiecie co : nie zamarzłem i nie odczuwałem zimna.Mróz przyszedł na kilka godzin nad ranem , dom nawet się nie zdążył wychłodzić (rano miałem w salonie straszną temp coś ok 20st-a w południe już przepisowe 22st...).

A teraz napiszę coś obrzydliwego : gdyby T-cap 12kW nie był specjalnie droższy od 9kW i nie miał gorszych COP-ów ,to bym go zakupił.Dlaczego -a no dla świętego spokoju...I nic więcej...

Bywajcie

 

Co to znaczy (w trybie bez "turbo" tj krok 2 defrostu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy (w trybie bez "turbo" tj krok 2 defrostu)

 

T-cap F w sytuacji kiedy brakuje wody o temp powyżej 27 st do defrostu, nie uruchamia grzałek w hydroboxie - tylko wchodzi sprężarką w wysokie obroty i wytwarza brakującą ilość ciepła potrzebną do dokończenia cyklu odszraniania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

Pozwolę sobie na wypowiedź, pomimo, że wczoraj prawie zostałem zlinczowany, za to że tutaj się wypowiadam. Kolega @plusfoto podawał, że u niego T-CAP 9kWdeforst trwa 10min. To był temat własnie wad zakupu za dużej jednostki.

 

kubson przepraszam że się tu wtrącę. Przewymiarowanie nie ma nic wspólnego z długością trwania defrostu. Ten typ w Panasonicu po prostu przy tym trybie odszraniania tak ma.

Cytat z oficjalnego stanowiska firmy:

"Dzień dobry

To jest normalna praca w drugim trybie odladzania gdzie wymiennik powietrzny odladza się tylko za pomocą mocy grzewczej dostarczonej przez sprężarkę ( grzałki się nie załączają a pompa obiegowa się zatrzymuje).

 

Sprężarka w tym trybie będzie pracowała na wyższych obrotach- tak jak Pan napisał. W praktyce ten tryb odladzania może trwać około 10-15 minut i to jest normalne jak najbardziej."

 

Gdyby jednostka była mniejsza (jedno wentylatorowa) to każde odszronienie było by w moim przypadku (gdzie nie mogę sobie pozwolić na podniesienie temperatury wody w obiegu powyżej 27 stopni) co prawda nieco tańsze ale praktycznie dwukrotnie częstsze. Nie wspomnę już o CWU które często w wykendy musi obsłużyć 8 - 10 osób.

Natomiast jeśli dążysz do tego abym stwierdził iż mniejsza jednostka dała radę u mnie TO TAK. Dała by ale na pewno nie była by ani tańsza w eksploatacji ani nie podniosła by komfortu a wręcz podejrzewam że mógł by on lekko ucierpieć. Fakt na starcie mógł bym wydać 2 - 3 K mniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić PC. Najpopularniejsze tu na forum to LG i Panas. Przykład OZC z projektu 6,9kW, po poprawkach 5,8kW. Jaką PC dobierzesz przed i po poprawkach?

 

Szczerze robienie ponownego OZC jak ma się za "darmo" w projekcie domu to chyba dla tych co nie mają co robić z kasą , albo są ciekawi ile będzie teoretycznie oszczędniejszy dom , no i dla "onanistów" którzy się chcą chwalić w podpisie jaki maja super ciepły dom ;)

 

Do takiego domu to pompa 5-7KW i tyle. Mniejsza co najwyżej będzie częściej się wspomagała grzałkami (LG ma 2 pakiety grzałem po 2KW) a trochę większa będzie rzadziej korzystała z grzalek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretnie jaki model LG byś wybrał.

Przykład OZC z projektu 6,9kW, po poprawkach 5,8kW. Jaką PC dobierzesz przed i po poprawkach?

 

Ciężko mi doradzać , bo OZC to teoria a praktyka często jest inna i często są jakieś mostki i inne fuszerki które trochę psują właściwości energetyczne domu i myślę że warto o tym też wspomnieć.

 

Gdybym ponownie wybierał pompę do swojego domu to wiem że zamiast 9KW kupiłbym 7KW. Być może 5KW też by dała radę , ale osobiście nie po to kupiłem pompę aby później wspomagać się grzałkami i sądzę że lekkie "przewymiarowanie" pompy nic nie szkodzi , tym bardziej że moc pompy spada czym zimniej jest na zewnątrz ..

 

Moja pompa 9KW z tego co widzę spokojnie potrafi zejść przy pracy ciągłem do około 700W poboru prądu ,wiec widać nowoczesne pompy dobrze modulują moc i nawet lekko przewymiarowana pompa nie będzie problemem.

 

Wybór jest spory . Może być Panas 7KW , samsung 6Kw , może być LG 7KW.

Sądzę że najważniejsze aby cena zakupu była dobra i instalator znający się na fachu ..

 

Ciężko zapropnować bo nie znam twojego domu. Zobaczyć jaką moc przy wyliczonej w OZC ma dana pompa i dobrać taką która spełni te wymagania albo trochę słabszą i wtedy wspomagać się grzałkami.

 

I chyba tyle ..

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Prawie wszyscy, liczą OZC tzw. "rzetelne". Dostają dane 5kW przy -20C. No i co robią? Dają sobie wcisną, smoka 9kW do dom i to jeszcze z dwoma śmigłami. Kurcze. Dla mnie jest to niezrozumiałe. Ja wiem, dziwny jestem, ale no nie mogę tego zrozumieć. Zresztą kto bogatemu zabroni lub jak ktoś ma taki kaprys to proszę bardzo. Ktoś tu w stopce w stopce ma coś o 80% temperatur powyżej 0. Moja PC ma 5KW przy -15 i jest prawie przez cały czas przewymiarowana dwa razy. To co dopiero taka jednostka 9kW.

Głupoty piszesz. Nie prawie wszyscy, tylko prawie nikt nie liczy OZC. A z cieplowlasciwe najczęściej korzystają ci co usłyszeli o tym na forum, a szkoda im wydać pieniądze (moim zdaniem najlepiej zainwestowane pieniądze podczas budowy) na profesjonalne OZC. I czasami trafiają się tacy onaniści, którzy mają zacięcie i próbują liczyć to sami. Niektórym nawet się udaje. :lol2:

Kaszpir - ja wiedziałem, gdzie miałem popełnione blędy i ująłem to w OZC(robiłem w trakcie budowy) Nawet jak nie wiesz, to możesz zaznaczyć wszystkie możliwe mostki w opcjach i zobaczyć co wyjdzie :p

 

Nie mam PC p-w ale mam czelność je polecać, bo to nie jest żadna wiedza tajemna, jak niektórzy czasami to sugerują. Że jak nie użytkujesz, to nie masz prawa się odzywać...Litości...może żeby pomóc w kwestii doboru mocy urządzenia i czytania wartości z tabelki z DTR to trzeba mieć doktorat z ciepłownictwa?? :D

 

Faktycznie, niektórych to przerasta...i nie potrafią tego zrozumieć.

Wolę mieć sąsiada z PC p-w niż z przewymiarowanym kotłem na paliwa stałe. Jeśli ktoś mojego sąsiada wpakuje na tę modną ostatnio przysłowiową minę, to będzie to z pewnością instalator kotłów, a nie ja.

jeśli 9kw to przewymiarowana jednostka do nowego domu, to jak określić przewymiarowane kotły węglowe?!?

 

P.S. Kotły gazowe też polecam, jak ktoś waha się pomiędzy węglem a gazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić PC. Najpopularniejsze tu na forum to LG i Panas. Przykład OZC z projektu 6,9kW, po poprawkach 5,8kW. Jaką PC dobierzesz przed i po poprawkach?

Klasycznie dobierając do takiego domu przed i po poprawkach 7 kw pc gruntowa inwerter , wtedy z 80% sezonu 2T , 20% 1T , lub tańsze rozwiązanie do opcji 5,8 w pc gruntowa 5,2 kw + ewentualnie 1 kw grzałki , tutaj już 50/50 % 1T/2T . Obie moce pc podane dla warunków B0/W35 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...