Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

ok dziękuję

a czy jest może przyjęta srednia pracy pompy w taryfie dziennej i nocnej

wtedy można bardziej sprecyzować koszty eksploatacji takiej pompy

To zależy od strat ciepła domu oraz od grubosci wylewki,która akumuluje ciepło z nocy i widełkach dziennych.

U mnie jest to 100% pracy w tańszej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz pompy która da ci te 5,5 kW w ten najmroźniejszy dzień jak piszesz. No i powinieneś uwzględnić CWU . Możesz też kupić pompę na wymiar, grzałki włączą się wtedy kilka razy w roku. Ogólnie instalatorzy doradzają większą pompę. Jak masz mały budżet na pompę to i taka na 6 kW będzie ok, ale jak chcesz korzystać z nocnej taryfy to zalecają przewymiarować trochę pompę. Ja pod II taryfę biorę TCAPa 9 kW, gdybym miał mniejszy budżet na pompę wziąłbym tańszego Panasonica. Ale o cenach pomp to inni ci napiszą więcej i lepiej. Zresztą kilka stron do tyłu ktoś tu wrzucał wyceny. Za TCAPa 9kW trzeba liczyć prawie 20000 zł. No i przy pompie inaczej niż przy gazie zbiornik CWU musi być większy. Dla gazu standard to 120-150L, Dla pompy Min, 200L a to już sporo kasy więcej.

 

PRZECZYTAJ OSTATNIE 10 STRON TEGO WĄTKU A ZNAJDZIESZ ODPOWIEDZI NA SWOJE PYTANIA.:)

Edytowane przez byggmol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym to chyba "jak się trafi". Ja mam model z tego roku i ten zawór otwiera się przy 1,6bara, być może instalator tak go ustawił...

 

Raczej trafił ci się stary model (ktoś w ue czyści magazyny przed przyszłoroczną całkowita zmiana jedn. wew.?) lub z uszkodzonym zaworem bezp.

Sprawdź na tabl. znamionowej rok produkcji- na prawej stronie obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam Panasonica 9kW , system mieszany, grzejniki zasilane każdy osobno z kolektora, pexami fi16 ułożonymi w posadzce. Pytanie: czy mogę zamienić zwykły grzejnik na KK ? Czy nie będzie zbyt mały przepływ ( fi wewnątrz rury 12mm, ale złączka ma tylko 8,5) ? Purmo Vido w dokumentacji pisze o 15mm fi zewn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie będzie zbyt mały przepływ ( fi wewnątrz rury 12mm, ale złączka ma tylko 8,5) ? Purmo Vido w dokumentacji pisze o 15mm fi zewn.

 

Sam sobie odpowiedziałeś, piszą o 15 to może byc 16. Mam tak u siebie, tylko długośc rurki to kilka metrów.

Purmo mają na wejściu złącze 3/4 najlepiej się zaopatrzyć w odpowienie złączki 16 na gwint 3/4.

W wiekszości hurtowni tylko typowe mają 16 na 1/2.

 

--

ksysju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jak na razie się rozwiązała. Wypuściłem trochę wody ze sprzęgła hydraulicznego i zamknąłem jeden z zaworów kulowych zwrotnych i ciśnienie spadło. Teraz trzyma się ok. 1.6 bara. Woda ciekła z hydroboxu wewnętrznego prawdopodobnie przez popuszczające zabezpieczenie jak ktoś już wcześniej sugerował, które odbierało ciśnienie ok. 3 barów jako za duże. Po zmniejszeniu ciśnienia problem zanikł, no może jeszcze kapie kropelkę czy dwie. Tak czy siak mam teraz pewność, że ten zawór działa:-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiedziałeś, piszą o 15 to może byc 16. Mam tak u siebie, tylko długośc rurki to kilka metrów.

Purmo mają na wejściu złącze 3/4 najlepiej się zaopatrzyć w odpowienie złączki 16 na gwint 3/4.

W wiekszości hurtowni tylko typowe mają 16 na 1/2.

 

Ok, ale złączka 16 na 3/4 też ma fi wewn. sporo mniejsze niż sama rurka . Czy to nie ogranicza Ci przepływu?

No i u mnie od rozdzielacza do KK będzie 10mb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Raczej trafił ci się stary model (ktoś w ue czyści magazyny przed przyszłoroczną całkowita zmiana jedn. wew.?) lub z uszkodzonym zaworem bezp.

Sprawdź na tabl. znamionowej rok produkcji- na prawej stronie obudowy.

 

 

Dziś sprawdziłem i trochę dziwna sytuacja. Jednostka zew. jest z 01.2015 a hydrobox z 08.2014:confused:

Wydawało mi się że wysyłają to kompletami... Jak na razie działa, pytanie czy to norma.

 

 

Może ktoś podpowiedzieć, co zrobić żeby po ok. pół h pracy pompy nie włączała się grzałka?

Mam w domu ok.11stopni C, ( woda w podłogówce tak samo, na zewn.7) , chciałem dziś włączyć ogrzewanie i po pewnym czasie zaczęła wspomagać się grzałką. Na razie nie mam wew. regulatora temperatury (w następny weekend założę) a chciałbym w domu utrzymywać około 10- 15stopni przez tą zimę.

 

I o co chodzi z ustawieniem przesunięcia temperatury wody w zakresie od -5 do +5? To jest ta krzywa grzewcza? Na ile ją nastawić?

Edytowane przez marcin.sto1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś podpowiedzieć, co zrobić żeby po ok. pół h pracy pompy nie włączała się grzałka?

Mam w domu ok.11stopni C, ( woda w podłogówce tak samo, na zewn.7) , chciałem dziś włączyć ogrzewanie i po pewnym czasie zaczęła wspomagać się grzałką. Na razie nie mam wew. regulatora temperatury (w następny weekend założę) a chciałbym w domu utrzymywać około 10- 15stopni przez tą zimę.

 

I o co chodzi z ustawieniem przesunięcia temperatury wody w zakresie od -5 do +5? To jest ta krzywa grzewcza? Na ile ją nastawić?

 

PC maja ochronę przeciwzamrozeniowa. Rożne modele z rożnych lat maja inny próg ochrony (temperatura wody w układzie).

To chyba u Ciebie załącza grzałkę, instalatorzy może Ci podpowiedzą dokładnie jaka to temp.

Taniej nie raz jest mieć w domu np 16-18st bez grzałki niż jechać na niskiej temp z grzałka.

 

To -/+ 5 to jest przesunięcie krzywej jaka wyznaczysz sobie sam ustawieniem temp zasialania CO dla temperatur dla -15 i +15 st na zewnątrz. By to wyczuć to trzeba pomieszkać z 2 msc w wygranym domu. Choć i tak najprościej podłączyć PC pod termostat a kiedyś tam sobie na próbę z 2 korekty krzywej zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To -/+ 5 to jest przesunięcie krzywej jaka wyznaczysz sobie sam ustawieniem temp zasialania CO dla temperatur dla -15 i +15 st na zewnątrz..

 

Czy można aktywować przesunięcie krzywej grzewczej z timera ? Tzn. mam normalnie krzywą bez przesunięcia, a w wybranym przedziale czasowym podbijam.

mirek (pierwszy sezon z Aquarea).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można aktywować przesunięcie krzywej grzewczej z timera ? Tzn. mam normalnie krzywą bez przesunięcia, a w wybranym przedziale czasowym podbijam.

mirek (pierwszy sezon z Aquarea).

 

Można. Jak ustawiasz tryb pracy pompy dla danej godziny to tymi strzałkami SEARCH podbijasz tylko dla tych godzin. Ja mam tak w ciągu dnia podciągnięcie 2 stopnie do góry krzywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można. Jak ustawiasz tryb pracy pompy dla danej godziny to tymi strzałkami SEARCH podbijasz tylko dla tych godzin. Ja mam tak w ciągu dnia podciągnięcie 2 stopnie do góry krzywą.

Dzięki, sprawdziłem, działa

W momencie, kiedy dla danego zdarzenia ( 1-6 to co w instrukcji nazywają programem; ja bym powiedział "zdarzenie" polegające na załączeniu lub wyłączeniu zestawu funkcji wybranych spośród: heat, tank, quiet , heater i , właśnie, przesunięcia ") miga "ON" można rzeczywiście przy pomocy strzałek "search" ustawić przesunięcie krzywej +/- 5st.

 

I kolejne pytanie: w jakim celu w funkcjach specjalnych ustawiamy czas pracy ogrzewania/chłodzenia oraz czas podgrzewania CWU ? I czy to oznacza, że po upływie ustawionego czasu pracy ogrzewania sprężarka się wyłączy nawet jeśli temp. zasilania nie osiągnęła zadanej krzywą grzewczą (+2st), a regulator pokojowy daje sygnał o niedogrzaniu pomieszczenia ? To samo z CWU - przestanie podgrzewać nie osiągnąwszy t zadanej? Czy tak jest chroniona sprężarka przed "przepracowaniem" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam od niedawna model T-CAPa 12KW split 3faz (gen. F).

Rozumiem, że histerezę CWU można obejść timerem i nawet jakoś to działa. Jednak podobno można zmienić histerezę CWU:

Po uruchomieniu okazało się ,że mam jakąś pierwszą wersję F z histerezą cwu 8 st (w dtr do HT jest podobnie) , po telefonie do Panasonica -okazało się ,że obecnie modele F mają micro przełącznik na płycie głównej PC do wyboru: histereza 3K lub 8K.

 

Znalzłem grupę 4 przełączników opisane jako SW2. Czy wiemy który jest odpowiedzialny za histerezę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.

Mam trochę dziwny problem. Wybrałem T-CAP-A 9kW 1 fazowego. Zgodnie z sugestiami z forum wybrałem autoryzowanego montażystę ze strony Panasonica, który oferował najlepszą cenę. Mam wrażenie które potwierdza instalator mojej podłogówki, że ten fachman pierwszy raz widzi pompę ciepła. Wysłał schemat co powinno być zrobione przed montażem. Schemat jest bez bufora 100 litrowego, który w ofercie jest. Zasobnik jest do współpracy z solarami, których nie ma i nie będzie. Wczoraj nie wiedział jak podłączyć pompę obiegową za buforem (WILO). Po sugestii montera podłogówki dzwonił do Panasonica i wszystko robił wg wskazówek przez telefon. Pojechał do sklepu kupił jakiś sterownik do pompy obiegowej za buforem, na którym ręcznie trzeba ustawić temp. wody na wyjściu żeby ruszyła pompa. Mam obawy czy wszystko jest dobrze połączone. Instalator od podłogówki nie chce się wpieprzać bo twierdzi że to Panasonic daje gwarancję i odpowiada. Zastanawiam się czy przed nadaniem autoryzacji taki montażysta nie powinien zamontować kilka pomp pod okiem doświadczonych instalatorów. W związku z tym pytanie. Czy mogę zwrócić sie do Panasonica, żeby ktoś podjechał i sprawdził wszystko? Jeżeli tak do kogo najlepiej się zwrócić?. Myślałem że jak człowiek płaci 25 tys. to ma prawo oczekiwać fachowej obsługi. Zaznaczam, że moje uwagi tyczą się tego konkretnego instalatora a nie wszystkich instalatorów Panasonica, wśród których jest na pewno wielu dobrych fachowców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest bez bufora 100 litrowego, który w ofercie jest. Zasobnik jest do współpracy z solarami, których nie ma i nie będzie. Wczoraj nie wiedział jak podłączyć pompę obiegową za buforem (WILO). Po sugestii montera podłogówki dzwonił do Panasonica i wszystko robił wg wskazówek przez telefon.

 

Z tego co piszesz można wywnioskować, że kto inny dobierał Ci pompę i jej osprzęt, a kto inny montował. Stąd może konsternacja instalatora, bo łatał z tego co mu dostarczono:( Bufor prawdopodobnie zbędny, zasobnik prawdopodobnie nieoptymalny, więc i instalacja optymalna nie będzie:no: A wystarczyło dokładnie czytać co tu piszemy, a nie tylko słowo klucz "T-Cap" - sama pompa to połowa sukcesu, dla prawidłowej jej pracy potrzebne jest też odpowiednio dobrane środowisko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...