Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

W sumie to masz racje, a takie wpisy, że przestarzały sprzęt kupiłem już się pojawiały w którymś wątku ... ;)

 

Od 2008 roku jestem na forum i wcale mnie to nie dziwi .... dziwi mnie za to że napisałeś/przyznałeś się co kupiłeś ...wiedząc że dowiesz się , że to bee

 

A tak nawiasem gratuluje , zawsze taniej niż tu ( i to zdecydowanie ) i czekam aż napiszesz coś jak działa , pewnie w przyszłym sezonie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zainstalowana pompę ciepła T-CAP 3 f. 9 kW Aquarea Panasonic. Pompa pracowała poprawnie przez 32 dni i sama się wyłączyła. W trakcie montażu miała uszkodzone płyty sterowników - główna w jednostce wewnętrznej i sterowników w jednostce zewnętrznej. Service wymienił też bezpieczniki 20 A w jednostce zewnętrznej. Niepokoję się, czy servis mógł zdalnie zatrzymać pracę pompy. W paczce był dostarczony tez Smart Cloud).

 

W historii błędów sa jakieś zarejestrowane błędy?

 

Nie wiem jeszcze co sie stanie ,kiedy będzie przerwa w zasilaniu. Czy czasami wtedy pompa nie włączy sie sama, tylko będzie czekać na włączenie z przycisku lub na początek programu z harmonogramu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie To nie przeciwzwarciowe tylko raczej przeciążeniowe - Overload protector -OLP -wg serwisówki. Ktoś wie co to jest dokładnie ? Najpierw myślałem ,że jest to jakiś zawór ciśnieniowy włożony do zbiornika CWU ,który się otworzy ( zrobi przerwę) ,powyżej jakiegoś ciśnienia i/lub temperatury , ale teraz tak się zastanawiam , czy to nie np. jakaś eska zabezpieczająca grzałkę z dodatkowym kontaktem NC.

 

OLP to rzeczywiście styk informujący o przeciążeniu (wytłumaczyłem to sobie prądem zwarcia) ,zas CWU musi po prostu być w taki styk wyposażony.Nie zdziwił bym się kiedy by również chodziło o max temp zasobnika-trzeba popytać dostawców zasobników co to za czort...

Przeglądam DTR-kę modelu H i widzę znacznie więcej możliwości w stosunku od poprzedniej.

Sama DTR to nie wszystko-jak ktoś tu dobrze żyje z instalatorem ,to niech poprosi o inne materiały (mam kilka fajnych opracowań do mojego F).

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow

 

Witam

 

Miałem kiedyś - na początku eksploatacji, problem z OLP.

Z nieznanych mi powodów pompa pokazała błąd (już nie pamiętam który) i odmówiła pracy.

W dokumentacji odnalazłem, że zadziałało zabezpieczenie grzałki CW.

Reset tego zabezpieczenia wymagał fizycznego wciśnięcia wskazanego w dokumentacji zabezpieczenia.

Dodatkowo w zasilaniu grzałki należało również zresetować zabezpieczenie przegrania.

 

O ole sobie przypominam, do czasu podłączenia (oryginalnego) czujnika temp NTC2000 Pompa również pokazywała błąd OLP.

Szczegółów już nie pamiętam a nie chce mi się teraz szukać w serwisówce

 

Jednak odnalazłem, cytuję;

 

Tank Booster Heater OLP Abnormality (H91)

Malfunction Decision Conditions:

During operation of tank booster heater, and tank booster heater OLP open circuit.

Malfunction Caused:

1. Faulty connector connection.

2. Faulty tank booster heater overload protector (OLP).

3. Faulty indoor unit PCB (main)

 

Edit jeszcze to

 

16.5.7. Indoor Backup Heater OLP Abnormality (H70)

Malfunction Decision Conditions:

During operation of indoor backup heater, when no power supplies to indoor backup heater or OLP open circuit.

Malfunction Caused:

1. Faulty power supply connector connection.

2. Faulty connector connection.

3. Faulty indoor backup heater overload protector (OLP).

4. Faulty indoor unit PCB (main).

Abnormality Judgment:

Continue for 60 seconds.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Edytowane przez Pratchawiec
dopisek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OLP to rzeczywiście styk informujący o przeciążeniu (wytłumaczyłem to sobie prądem zwarcia) ,zas CWU musi po prostu być w taki styk wyposażony.Nie zdziwił bym się kiedy by również chodziło o max temp zasobnika-trzeba popytać dostawców zasobników co to za czort...

Przeglądam DTR-kę modelu H i widzę znacznie więcej możliwości w stosunku od poprzedniej.

Sama DTR to nie wszystko-jak ktoś tu dobrze żyje z instalatorem ,to niech poprosi o inne materiały (mam kilka fajnych opracowań do mojego F).

Pzdr

 

Ten wewnętrzny OLP to wg schematu

OLP.jpg

 

Czyli nieresetowalny termostat o temperaturze rozwarcia styków 80stopni.

 

Dla pewności , nie będę robił zwory tylko na zbiorniku przylutuję taki wyłącznik KSD301 ( nie samoresetowalny) o temperaturze otwarcia 75 stopni.Zawsze o jakieś zabezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Wszystkich.Posiadam Panasonica aquarea 7kw od roku spisuje się super tylko nie wiem co się dzieje w okolicach temp dodatnich 3-7 na zewnątrz..Krzywą kombinowałem jak mogłem i zawsze mi grzeje pompa w okolicy 22 stopni podłogę i tyle też mam w domu.Może ktoś ma jakiś pomysł?? krzywa ustawiana różnie

-15 +15 temp 40-25 albo -10 +10 temp 40-30 inne też kombinowałem i zawsze to samo.Dodam ,ze jak temp spadnie w okolice zera to wszystko śmiga elegancko ,ale ten okres "przejściowy" to jakaś masakra....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie wysokie masz te krzywe.... u mnie przy 32-27 w środku jest 24 stopnie a grzeje tylko w 2T.

 

Jak pchasz 22 w podłogę to jaki masz powrót?

 

22 na wyjściu i powrocie w domu wtedy też 22.

Dziś ustawiałem -15 / 40C +15 /25C i teraz mam 7 za oknem w podłogę idzie 25 w domu 23 więc zaskoczyło ,ale wydaje mi się to tak jak mówisz za wysoko trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu w "porównaniu" dajesz drogiego T-CAP 9KW a przy gruntówkę 5kW ?

A co jak nie ma możliwości wykonania DZ poziomego ? Albo jak inwestor nie będzie chciał sobie wyłączać części działki ? Też cena końcowa w przypadku DZ pionowego się nie zmieni ?

 

Gdzie tu uczciwość porównania ?

 

Jeśli koło Ciebie mieszkają tacy "inwestorzy" gdzie do małych domów montują pompy PW za 28tys zł , to zapewne jakby otrzymali oferty na pompy gruntowe to zapewne były by za 60-80 tys z "zachodnimi" pompami najlepszych producentów ..

 

Jak ktoś poszuka i nie będzie wykonywał kotłowni (na bogato) (bufor , dodatkowe pompy , dodatkowe siłowniki , termostaty i inne cuda) to spokojnie na gotowo pompę 6-7KW może mieć za mniej niż 20 tys i jedynie co musi wykonać to kilka telefonów lub wysłać kilka email.

 

Obecnie w nowych domach montaz pompy gruntowej to głupota . Zbyt duża dopłata to ewentualnych przyszłych trochę niższych kosztów.

Dopłacać z minimum 10-20tys aby miec później rachunki roczne o 100-200zł mniejsze ? Po ile latach to się "zwróci" ? Po 50 czy 100 latach ????

 

Czem 5,2 kw do pw 9 kw? A kiedy a pc pw ma te 9 kw ? prz +7* , kiedy akurat do niczego taka mc niepotrzebna . Dla pc gw podaje się moc przy B0/W35 ,a że średnia zmowa temperatura DZ +5 C , to mocceplna pc gw większa ~6 KW , i teraz przy ok -1*C moc cieplna pc pw 9 kw ipc gw 5,2 kw taka sama .

Jak nie ma możliwości wykonania DZ poziomego , to albo odwierty , albo proteza pc - pc p-w- . ,,Wyłączenie " części działki słaby argument , do akego dm ak wój przy średnich warunkach gruntowych wystarczy 200 m2 działki na DZ poziome , na którym to terenie możesz mieć ogródek , trawnik itp .Cenę dz pionowego też podawałem , to uczciwe porównanie , choć osobiście nie widziałem jeszcze wyceny na pc pw poniżej 20 K , w moich okolicach to zawsze oscyluje blisko 30K . Ale jak masz namiar na firmę która zamontuje pc p-w 9 kw poniżej 20K to proszę o wiadomość na PRiV , akurat sąsiad mocno zainteresowany jest - to nie żart .

U mnie mieszkają tacy inwestorzy co dostawali oferty na pw za 8 K i dostawali oferty na pc gew za 60 K , ja sam dostałem ofertę , jakieś 8 lat temu na gruntową za 80K . Ale mieszkają też tacy co dostali ofertę na g-w za 30 K , i jakby dostali ofertę na p-w za mniej jak 20 K to pewnie chętnie skorzystają .

 

Jeszcze raz , różnica w kosztach inwestycji dla takiego domu jak Twój p-w a g-w jest niewielka ( 5,2 kw vis 9 kw ), a różnica w kosztach eksploatacji 500 pln w wypadku g-w i 900pln + 220 pln ( netto przegląd) jest znacznie większa niż 100 cz 200 pln Podawane przez Ciebie .

Nie zapominajmy też że w przypadku montaży PV ( a raczej czeka nas to wszystkich ) w przypadku pc g-w można zamontować o połowę mniejsze niż w przypadku pc p-w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno traci na sprawności ? Ma nadwyżkę wymienników , niskie opory przepływu czynnika.

To podobnie jak w kotłach większy wymiennik większa sprawnośc

 

Oczywiście że jak zejdziesz do np 20% to sprawność będzie mniejsza , wynika z budowy samej sprężarkI BLDC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki . Kolega ma, używa ? spostrzeżenia/uwagi

 

Używałem przez 4 lata, teraz od 1,5 odłączony. Jak chcesz to Ci odsprzedam za pół ceny ;)

Ale moim zdaniem nie warto. Wszystko można zaprogramować na termostacie. Ja mam tak ustawioną pompę, że nie dotykałem jej już kilka miesięcy, bo nie ma takiej potrzeby.

IntesisHome dodaje kilka fajnych funkcji, ale ma też wady - co jakiś czas się aktualizuje i właśnie 1,5 roku temu były problemy bo jakiś trefny soft wgrali i się pompa wieszała, poza tym jak stracisz dostęp do sieci to też pompa wariuje, także na termostacie pracuje z pewnością pewniej i stabilniej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem przez 4 lata, teraz od 1,5 odłączony. Jak chcesz to Ci odsprzedam za pół ceny ;)

Ale moim zdaniem nie warto. Wszystko można zaprogramować na termostacie. Ja mam tak ustawioną pompę, że nie dotykałem jej już kilka miesięcy, bo nie ma takiej potrzeby.

IntesisHome dodaje kilka fajnych funkcji, ale ma też wady - co jakiś czas się aktualizuje i właśnie 1,5 roku temu były problemy bo jakiś trefny soft wgrali i się pompa wieszała, poza tym jak stracisz dostęp do sieci to też pompa wariuje, także na termostacie pracuje z pewnością pewniej i stabilniej.

 

Dobra rada poparta praktyką , dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzychu jak może być tyle samo na wyjściu i powrocie? Chyba że przy pracy ciągłej i w momencie gdy pracuje sama obiegówka a pompa stoi.

 

No właśnie nie wiem ale to jest czasami teraz przy temp. zew 7 stopni mam 27 na wyjściu 25 na powrocie a w domu 22.5 ale krzywa -15+15 40/25.

Grzebałem w u stawieniach i tak się zastanawiam czy to nie wina ustawienia czasu grzania.Bo jeśli chodzi o grzanie cwu to w zakresie 15-1.35min mam ustawione max czyli 1.35 a czas grzania domu na 30min czyli najniższy zakres...Jak z tym ustawieniem u Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daruj sobie ten termostat. On ma za dużą histerezę. Jak ustawisz 22 to pompa wyłączy się przy 23 a załączy przy 21. Chyba że takie wahnięcia temperatur nie robią na tobie wrażenia.

 

Jest tak jak piszesz czyli nie da się z tym termostatem od Panasonica ustawić dokładnie pod g13?

Czy lepiej na krzywej od jakich tem na krzywej zacząć raz przełączyłem na krzywą -15 38 +15 26 i grzało dom do 25 stopni i wróciłem na termostatu

Proszę o pomoc bo żona rozwodem straszy a ja mam ochotę sprzedać tego panasonica 9kw w cholerę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...