Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Przypuszczam że będzie to na podobnym poziomie Kosztowo może być ciut więcej chyba że dasz kaganiec czasowy.

 

rozumiem,a przy okazji zapytam czy warto taryfę zmieniać pod grzanie nocą? na początku byłem zdecydowany później elektryk odradzał tłumaczył ,że taniej w nocy ,ale też temp na zewnątrz niższa i na jedno wyjdzie.Zostałem przy standardowej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym akurat kontekście to było to wielokrotnie już na forum. Obniżenie temp w nocy tylko delikatnie obniża COP pompy, natomiast zyski płynące z taniej taryfy są niebagatelne. Ile by musiała spaść temp i COP by grzanie w drogiej w dzień było tak samo opłacalne jak w nocy:)

 

Wątek przewija się w tym temacie co parę miesięcy, koledzy podają wyliczenia. Elektryk jest biegunowo odległy od prawdy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie wyłącznie na krzywej, automatycznie wyznaczającej temp. zasilania w zależności od mierzonej przez PC temp. zewnętrznej nie uwzględnia szeregu czynników istotnie wpływających na straty ciepła. Dla przykładu jedynie wymienię, silny wiatr, nasłonecznienie, zmiany w pracy wentylacji czy choćby zyski bytowe.

 

Bez wyraźnych zmian pogody temperatura wewnątrz podlega autoregulacji narzucanej przez pogodówkę.

 

Masz racje. Wszystkie istotne czynniki ktore wymieniles sa kompensowane przez samoregulujaca sie podlogowke.

Chyba lepiej jechac na krzywej a w razie czego ja przesunac (np rano znizyc krzywa gdy planujemy imprezke wieczorem) niz sterowac recznie i po powrocie z nart miec 2-3 stopnie za cieplo lub za zimno

 

Krzywej nie trzeba sie bac. Trzeba ustawic ja tak zeby aktualna temp zasilania sie zgadzala i dopasowywac w miare zmieniajacej sie zew temp. Jesli jestesmy codziennie w domu to nie ma ryzyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie 25 stopni jest w pomieszczeniu salon kuchnia plus przedpokój a w pokojach jest temperatura 22 wydaje mi się że to przez panele które nie oddaj tego ciepła jak płytki proponujesz mi zmniejszyć o 1 ale pionowa czy pozioma?

 

Z tego co piszesz to wydaje sie ze masz wszedzie rurki rowno a pod panelami powinny byc gesciej. Miales robiony projekt podlogowki?. Ja bym narazie tylko zmniejszyl przeplyw na salon kuchnia. Dla nas zakres komfortu to 23-24. Jakbym mial jak Ty to bym sie wsciekl.

Edytowane przez zibizz1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak pracuje na termostacie to pompa i tak pracuje na krzywej?

A ten termostat z gen h ma za dużą histerezę i nie nadaje się do pracy w 2 tarfach bo jeśli temperatura nie spadnie w taniej a drogiej będzie zablokowana to dom się wyziębi za bardzo. Jedynie do pracy z 2 taryfami nadaje się krzywa bo na krzywej załączy zawsze? Używa ktoś na forum tego sterownika z jed wew jako termostatu w pokoju do pracy pompy bo chyba tylko ja walcze za namową instalatora a ten termostat z gen h to niewypał straszny!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli „pracujesz” na termostacie zewnętrznym to możesz ustawić stała temperaturę wody bądź jechać na krzywej, bądź teoretycznie wykorzystać nawet czujnik w programatorze ( tyle ,ze to sensu nie miałoby wcale)

 

Jeśli „pracujesz” na programatorze wyjętym z jedn. wewnętrznej , to już wtedy pompa dąży tylko do ustawionej temperatury. Ponieważ programowanie jest co jeden stopień moze mieć duża histereze teoretycznie. W praktyce trzeba byłoby to sprawdzić samemu ,być moze pompa jest w stanie utrzymać ta temperaturę bez żadnych wahań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy 564 restarty sprężarki to przez 16 dni normalna praca w aktualnie panujących warunkach? (wygrzewanie domu).

 

W sumie teraz przeczytalem, ze dobra praca sprezarki to <2 restartów na godzinę, u mnie wychodzi mniej wiecej 1,4 czyli norma?

Edytowane przez sajmek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sajmek

 

Dla wygrzewania domu (wylewki?) to stanowczo za często. Nawet dla pracy w normalnych warunkach, przy obecnych temperaturach, to również za często, choć mieści się w dopuszczalnych granicach.

Ustaw wyższą temp. zasilania. Jak Ci będzie za ciepło ogranicz programatorem lub termostatem godziny grzania.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sajmek

 

Dla wygrzewania domu (wylewki?) to stanowczo za często. Nawet dla pracy w normalnych warunkach, przy obecnych temperaturach, to również za często, choć mieści się w dopuszczalnych granicach.

Ustaw wyższą temp. zasilania. Jak Ci będzie za ciepło ogranicz programatorem lub termostatem godziny grzania.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Dzieki za info. Pompa pierwszy raz uruchomiona 16.12, ustawione bylo na 46 stopni CO (wygrzewanie betonu, oczywiscie stopniowo, chyba 6 dnia miala wskoczyc ta tempteratura), ale za cholere nie mogla dojsc do 43, max zrobila 36. Mozliwe, ze przez to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, tylko chyba przy wygrzewaniu nie unikne chyba tak wielu restartow. Juz wyaczylem program suszenia (zatrzymal sie na 36 stopniach, ustawione bylo 46 ale przez 4 dni nie dochodzila do tej temp), wiec wlaczylem normalne grzanie na 43 + wsparcie grzalki i sprobuje program skonczyc „recznie”. Swoja droga myslalem, ze jak przy programie suszenia przez 3 dni nie uzyskujemy zadanej temp co (46), to pompa sobie pomoze grzalka, a tak nie jest. Zreszta suszenie powinno sie chyba przeprowadzać latem?;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sajmek

 

Żebyśmy sie dobrze rozumieli.

Odszranianie, nawet co 40 min przy takich temp. i wilgotnościach to zjawisko normalne.

To nie są restarty związane z taktowaniem.

Im większa wydajność PC tym częstszy proces odszraniania ( w danych warunkach).

Jest jakiś okres minimalny, zdaje mi się że dla Panasa nie mniej niż co 35 minut.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,a jak obliczyć temperaturę wody która mam podać przy temperaturze w skrajne mrozy(-15)?Chodzi mi o to ,że pompa uruchamia się przy +15* i teraz woda która grzeje daje 25* na wyjściu około 21* na powrocie a podłoga ma ok 21.5*. i w domu jest przyjemnie.Teraz na mojej krzywej przy -15 muszę ustawić temperaturę wody i właśnie chodzi mi o to jak ją ustawić dobrze?Coś wyczytałem ,że potrzebuję dane takie jak rozstaw rurek podłogówki,straty cieplne domu i powierzchnię podłogówki.Wszystko to mam tylko nie wiem jaki wzór i czy wogóle coś takiego istnieje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, tylko chyba przy wygrzewaniu nie unikne chyba tak wielu restartow. Juz wyaczylem program suszenia (zatrzymal sie na 36 stopniach, ustawione bylo 46 ale przez 4 dni nie dochodzila do tej temp), wiec wlaczylem normalne grzanie na 43 + wsparcie grzalki i sprobuje program skonczyc „recznie”. Swoja droga myslalem, ze jak przy programie suszenia przez 3 dni nie uzyskujemy zadanej temp co (46), to pompa sobie pomoze grzalka, a tak nie jest. Zreszta suszenie powinno sie chyba przeprowadzać latem?;-)

 

Jak bardzo chcesz wygrzać do tych 46* to podziel podłogówkę i wygrzewaj częściami , będzie większa szansa na osiągniecie tej temperatury niż wszystko na raz. Zwłaszcza jak jeszcze zamkniesz drzwi izby ciepło nie uciekało z tych pokoi gdzie wygrzewasz.

 

Tez narazie wygrzewanie sobie odposcilem ,kiedy nie mogłem przekroczyć 32 czy tam 34 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...