Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Czesc, wlasnie zmieniono mi taryfe z g11 na g13 i chcialbym poradzic sie jak ustawic harmonogram zeby to smigalo najwydajniej pod ta taryfe. Dotychczas grzalem ciagle majac G11. Znalazlem filmik CNG dla G12W i zastanawiam sie czy na forum istnieje cos podobnego tyle ze dla G13.

 

Tak BTW tauron mi to zmienil w ciagu dwoch dni roboczych - pozytywne zaskoczenie, ale najwidoczniej nie musieli zmieniac licznika.

 

Edit znalazlem na poprzednich stronach ustawienia kolegi Donkazo - ktos to testowal ?

"G13

1. W pozostałych godzinach 0.2673 zł/kWh brutto (mniej i to w cholerę)13-16 21-7

2. W szczycie popołudniowym 0.7941 zł/kWh brutto (wiecej)16-21

3. W szczycie przedpołudniowym 0.5002 zł/kWh brutto (mniej)7-13

W tej taryfie wystarczy zablokować pompę na 5 g od 16 do 21

Dzięki koledze Plusfoto ustawiliśmy harmonogram

7 wł grzanie + cwu krzywa -1 woda 40c

13 wł grzanie + cwu krzywa 0 woda 45

16 wł woda 40 (żeby ciepłej wody nie brakło :-0)

2 1wł grzanie + cwu krzywa 0 woda 45

Krzywa -15 30C +10 26c'

Edytowane przez Kriss7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak macie że pompa jest bardziej wydajna przy wiekszym mrozie np wczoraj -8 i pobrała 15 kwh dziś -1 i juz jest 16 kwh a nie osiagneła jeszcze zadanej temperatury pewnie przez defrosty !?

 

a nie jest tak, że przy -8 PC daje większą temperaturę wody w podłogę wiec dom się szybciej nagrzeje niż przy mniejszej temp wody gdy jest cieplej?

Ok, przy niższej temp dom teoretycznie się szybciej wychładza ale jak jest dobrze ocieplony to te straty może nie są takie duże i dom szybciej się nagrzewa,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, wlasnie zmieniono mi taryfe z g11 na g13 i chcialbym poradzic sie jak ustawic harmonogram zeby to smigalo najwydajniej pod ta taryfe. Dotychczas grzalem ciagle majac G11. Znalazlem filmik CNG dla G12W i zastanawiam sie czy na forum istnieje cos podobnego tyle ze dla G13.

 

Tak BTW tauron mi to zmienil w ciagu dwoch dni roboczych - pozytywne zaskoczenie, ale najwidoczniej nie musieli zmieniac licznika.

 

Edit znalazlem na poprzednich stronach ustawienia kolegi Donkazo - ktos to testowal ?

"G13

1. W pozostałych godzinach 0.2673 zł/kWh brutto (mniej i to w cholerę)13-16 21-7

2. W szczycie popołudniowym 0.7941 zł/kWh brutto (wiecej)16-21

3. W szczycie przedpołudniowym 0.5002 zł/kWh brutto (mniej)7-13

W tej taryfie wystarczy zablokować pompę na 5 g od 16 do 21

Dzięki koledze Plusfoto ustawiliśmy harmonogram

7 wł grzanie + cwu krzywa -1 woda 40c

13 wł grzanie + cwu krzywa 0 woda 45

16 wł woda 40 (żeby ciepłej wody nie brakło :-0)

2 1wł grzanie + cwu krzywa 0 woda 45

Krzywa -15 30C +10 26c'

 

Podobno w zależności od możliwości w G13 można mieć tanie weekendy i święta bądź nie ,także sprawdź to , wtedy można by sobotę i niedzielę inaczej ustawić.

Sprawdź czy godziny się zgadzają zgodnie z taryfą.

I czy od 16 faktycznie potrzebna jest włączenie grzania wody ( być może starczy grzanie tego od 13) , wtedy o 16 off.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz do tego sterownika jakiegoś manuala ? (ew zdjęcie z manuala odnośnie podłączenia ?) Ja w necie jakoś nie znajduje. Można by po tym dojść jak to może temperature do pompy "przekazywać".

Chyba instalator zostawił w kotłowni... dziś sprawdzę i wrzucę fotkę. (chyba 4 przewody wychodzą ze sterownika i wchodzą do PC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno w zależności od możliwości w G13 można mieć tanie weekendy i święta bądź nie ,także sprawdź to , wtedy można by sobotę i niedzielę inaczej ustawić.

Sprawdź czy godziny się zgadzają zgodnie z taryfą.

I czy od 16 faktycznie potrzebna jest włączenie grzania wody ( być może starczy grzanie tego od 13) , wtedy o 16 off.

 

Wlasnie sprawdzam czy weekendy i dni wolne tez sa zaliczane do taniej strefy, bo w dokumentach mam nastapujacy zapis:

"jeżeli układy pomiarowo-rozliczeniowe na to pozwalają, dni ustawowo wolne od pracy, soboty, niedziele zaliczane są całodobowo do strefy „pozostałe godziny doby”"

Jesli sie okaze ze tak to ustawie prace ciagla od piatku 21 do pon 7 rano.

 

Grzenie wody rwylaczylem od 16-21 tak jak mowisz - bede testowal jak sie to bedzie zachowywac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim, instalator do mojej pompy Panasonic T-Cap 9kW zainstalował sterownik pokojowy Panasonica model PAW-A2W-RTWIRELESS powiedzcie czy po podłączeniu sterownika powinienem w aplikacji Aquarea Smart Cloud widzieć jaka jest temp. aktualnie w domu? czy to raczej nierealne? Co myślicie o tym sterowniku? dzieki za info.

Nie nie będziesz widział. Mało tego nawet nie będziesz miał możliwości ingerencji w jego ustawienia A w smarcit Cloud zostanie Ci jedynie możliwość podglądu, załączenia i wyłączenia pompy oraz CWU

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie sprawdzam czy weekendy i dni wolne tez sa zaliczane do taniej strefy, bo w dokumentach mam nastapujacy zapis:

"jeżeli układy pomiarowo-rozliczeniowe na to pozwalają, dni ustawowo wolne od pracy, soboty, niedziele zaliczane są całodobowo do strefy „pozostałe godziny doby”"

Jesli sie okaze ze tak to ustawie prace ciagla od piatku 21 do pon 7 rano.

 

Grzenie wody rwylaczylem od 16-21 tak jak mowisz - bede testowal jak sie to bedzie zachowywac.

Nic nie musisz ustawiać dodatkowo. Skopiuj ten harmonogram od pon. do pt. a w sobotę i niedzielę wszystko wyczyść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc, wlasnie zmieniono mi taryfe z g11 na g13 i chcialbym poradzic sie jak ustawic harmonogram zeby to smigalo najwydajniej pod ta taryfe. Dotychczas grzalem ciagle majac G11. Znalazlem filmik CNG dla G12W i zastanawiam sie czy na forum istnieje cos podobnego tyle ze dla G13.

 

Tak BTW tauron mi to zmienil w ciagu dwoch dni roboczych - pozytywne zaskoczenie, ale najwidoczniej nie musieli zmieniac licznika.

 

Edit znalazlem na poprzednich stronach ustawienia kolegi Donkazo - ktos to testowal ?

"G13

1. W pozostałych godzinach 0.2673 zł/kWh brutto (mniej i to w cholerę)13-16 21-7

2. W szczycie popołudniowym 0.7941 zł/kWh brutto (wiecej)16-21

3. W szczycie przedpołudniowym 0.5002 zł/kWh brutto (mniej)7-13

W tej taryfie wystarczy zablokować pompę na 5 g od 16 do 21

Dzięki koledze Plusfoto ustawiliśmy harmonogram

7 wł grzanie + cwu krzywa -1 woda 40c

13 wł grzanie + cwu krzywa 0 woda 45

16 wł woda 40 (żeby ciepłej wody nie brakło :-0)

2 1wł grzanie + cwu krzywa 0 woda 45

Krzywa -15 30C +10 26c'

 

Tearaz mam krzywą 35 -15 a i tak jade na termostacie ( sterowniku od pompy mam go w salonie) daje tem 22 w taniej i 21 w drogiej z woda cieżko ustawić ale bardziej chodzi o Co żeby grzało w taniej ustaw tak jak na filmie tylko godziny zmień pod G 13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie sprawdzam czy weekendy i dni wolne tez sa zaliczane do taniej strefy, bo w dokumentach mam nastapujacy zapis:

"jeżeli układy pomiarowo-rozliczeniowe na to pozwalają, dni ustawowo wolne od pracy, soboty, niedziele zaliczane są całodobowo do strefy „pozostałe godziny doby”"

Jesli sie okaze ze tak to ustawie prace ciagla od piatku 21 do pon 7 rano.

 

Grzenie wody rwylaczylem od 16-21 tak jak mowisz - bede testowal jak sie to bedzie zachowywac.

 

Ale po co wode wyłączyłeś w tych godzinach ? Raczej grzanie trzeba wyłączyć! Wodą bym się nie przejmował ustawic w taniej taryfie jest bardzo trudno chyba że rozpisze sie godzinowy harmonogram kompieli! Jak nie używasz w tych godzinach to ustaw 40 C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co wode wyłączyłeś w tych godzinach ? Raczej grzanie trzeba wyłączyć! Wodą bym się nie przejmował ustawic w taniej taryfie jest bardzo trudno chyba że rozpisze sie godzinowy harmonogram kompieli! Jak nie używasz w tych godzinach to ustaw 40 C

 

od 16 do 21 wyłączyłem i CWU i CO. Najwyżej podniose temp na zbiorku w godzinach 13-16 zeby grzalo do 50stopni. Kapiemy sie zazwyczaj tak czy siak kolo 21-22 wiec powinno to wystarczyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nie będziesz widział. Mało tego nawet nie będziesz miał możliwości ingerencji w jego ustawienia A w smarcit Cloud zostanie Ci jedynie możliwość podglądu, załączenia i wyłączenia pompy oraz CWU

 

Czyli że tak powiem do du... ten sterownik :) myślałem że skoro tej samej marki co PC to jakaś większa jest ich integracja i możliwość konfiguracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli że tak powiem do du... ten sterownik :) myślałem że skoro tej samej marki co PC to jakaś większa jest ich integracja i możliwość konfiguracji.

 

Ten sterownik z jednostki wew mam w salonie i plus tylko że do kotłowni nie musze latać ale histereze ma dużą. Ale na smartcloud widze jaka temperatura w domu jak jest ustawiony na termostat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten sterownik z jednostki wew mam w salonie i plus tylko że do kotłowni nie musze latać ale histereze ma dużą. Ale na smartcloud widze jaka temperatura w domu jak jest ustawiony na termostat.

 

Ale wydaje mi się że na tym sterowniku z Panasonica też można histerezę w miarę dokładna ustawić. Na aplikacji teraz zniknęła mi zmiana krzywej (+5 i -5), ta aplikacja niestety też bardzo uboga niestety. Myślałem tylko że można coś zakombinować żeby pokazywało temp pokojową z termostatu, bo instalator jak coś tam kombinował w ustawieniach pompy to na chwilę w aplikacji pojawiła mi się jakaś nowa informacja o temp. ale to jakiś termistor czy coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie używałbyś krzywej grzewczej to można przestawić pompę tak ,żeby działała na podstawie temperatury branej z czujnika - termistora (obojetnie czy zewnetrznego czy wewnętrz regulatora pompy ktory można z niej wyjąć. )

Termistor i termostat to dwie różne sprawy. Termostat wew. to ten w sterowniku pompy a termostat zewnętrzny to np. PAW-A2W-RTWIRELESS, salus lub inny. Aby mieć podgląd na temp w pomieszczeniu musisz skorzystać albo z panelu sterowania przełączając sterowanie na termostat/ czujnik wew. albo dokupić PAW-A2W- TSRT i w sterowniku przełączyć się na termistor. Ale z jaką histerezą to ustrojstwo działa to nie mam pojęcia. Przypuszczam że z taką samą jak sterownik pompy.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wydaje mi się że na tym sterowniku z Panasonica też można histerezę w miarę dokładna ustawić. Na aplikacji teraz zniknęła mi zmiana krzywej (+5 i -5), ta aplikacja niestety też bardzo uboga niestety. Myślałem tylko że można coś zakombinować żeby pokazywało temp pokojową z termostatu, bo instalator jak coś tam kombinował w ustawieniach pompy to na chwilę w aplikacji pojawiła mi się jakaś nowa informacja o temp. ale to jakiś termistor czy coś.

 

No właśnie jest regulacja co 1 st C tylko!

Jak jedziesz na krzywej to na aplikacji wyświetli ci temperature wody z krzywej zmień na sterowniku strefa czujnik termostat wew to wtedy pokazuje temperature z domu tam gdzie jest czujnik zamontowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jest regulacja co 1 st C tylko!

Jak jedziesz na krzywej to na aplikacji wyświetli ci temperature wody z krzywej zmień na sterowniku strefa czujnik termostat wew to wtedy pokazuje temperature z domu tam gdzie jest czujnik zamontowany

 

Ale wówczas już nie korzysta z krzywej dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wówczas już nie korzysta z krzywej dobrze rozumiem?

Z krzywej zawsze korzysta. Termostat jedynie włącza pompę jak temp spadnie poniżej zadanej lub wyłącza gdy ją przekroczy. I tu kłania się histereza która przy tym czujniku wynosi aż 1 stopień. Ustawisz 22 to załączy się przy 21 a wyłączy przy 23 w pomieszczeniu. Ten dodatkowy który masz z tego co pamiętam ma 0,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...