Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Zastanawia mnie tak niskie wasze zużycie :)

Chciałbym mieć takie, od początku stycznia mam 442kWh

 

Sypialnie 21,5, Parter 23. 170m2

 

https://pvmonitor.pl/user_pc.php?idinst=235

 

U mnie teraz 260 kwh styczeń na pompie a na liczniku 300 kwh licznik z pompy cygani troszkę

120 m tem od 21 C on 23 C off

Na termostacie stałej temperatury nie idzie ustawić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, koledzy i koleżanki potrzebuje pomocy. Posiadam pompe Aquarea SDC o mocy 9 KW generacji H, dom mniej więcej 120m2 zamontowalem bufor siłowniki i sterowniki w każdym pokoju, mój problem jest taki że te sterowniki to zwykle pokretla bez wyświetlacza i nie potrafię dobrze tego wszystkiego ustawić. Do tej pory pompa działa na harmonogramie tylko w II taryfie ( mam g12w) ale ze względu na wylewke 6cm widocznie nie akumulowalo mi wystarczająca ciepła żeby utrzymać w domu przez cały dzień choćby te 22 stopnie i temp. Koło 20 spadała mi do 20. Wczoraj więc wyłączyłem harmonogram czy to oznacza że odbiera teraz sygnał z tych termostatow pokojowych na których mam ustawione 23 stopnie? I jak dojdzie to tej temp to sie bedzie wylaczala bo póki co to działa cały czas i do tej pory jak miałem zużycie w harmonogramie 20-22kw średnio na dzie. Nagle zaczęła mi kręcić wyniki powyżej 30. I jak ustawic grzanie wody? Bo po wyłączeniu harmonogramu mam ustawione na pompie słoneczko i kranik ale wolałbym żeby cwu podgrzewali mi tylko w II taryfie a nie jak spadnie o te pare stopni. Przepraszam że tak dużo tego ale już mi ręce opadają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś napisać w jaki sposób te termostaty w pokojach połączone z PC. Być może jest tak , że nie są w ogóle ,i tylko kontrolują temp max. ,czyli przy 23 stopniach zamykają grzejnik/podłogówkę , a że takiej nie osiągasz to cały czas jest otwarty. A znowu w nocy (być może) ją przekraczasz , i się zamyka nie akumulując więcej.

No i aby ustawić grzanie CWU tylko w II taryfie to musisz uruchomić harmonogram.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś napisać w jaki sposób te termostaty w pokojach połączone z PC. Być może jest tak , że nie są w ogóle ,i tylko kontrolują temp max. ,czyli przy 23 stopniach zamykają grzejnik/podłogówkę , a że takiej nie osiągasz to cały czas jest otwarty. A znowu w nocy (być może) ją przekraczasz , i się zamyka nie akumulując więcej.

No i aby ustawić grzanie CWU tylko w II taryfie to musisz uruchomić harmonogram.

Ale jak ustawie harmonogram to "wyłączne" korzystanie ze sterowników... Dobrze rozumiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
. Koło 20 spadała mi do 20. Wczoraj więc wyłączyłem harmonogram czy to oznacza że odbiera teraz sygnał z tych termostatow pokojowych na których mam ustawione 23 stopnie? I jak dojdzie to tej temp to sie bedzie wylaczala bo póki co to działa cały czas i do tej pory jak miałem zużycie w harmonogramie 20-22kw średnio na dzie. Nagle zaczęła mi kręcić wyniki powyżej 30. I jak ustawic grzanie wody? Bo po wyłączeniu harmonogramu mam ustawione na pompie słoneczko i kranik ale wolałbym żeby cwu podgrzewali mi tylko w II taryfie a nie jak spadnie o te pare stopni. Przepraszam że tak dużo tego ale już mi ręce opadają.

Jak miałeś 20deg to zużycie było mniejsze. Jak masz teraz 23deg, to zużywa więcej :)

 

Układ z termostatami charakteryzuje się tym, że na każdej pętli (w pomieszczeniu gdzie jest termostat) jest na powrocie siłownik. Kiedy ustawiona temp. w pomieszczeniu osiągnie zadaną wartość (+/- histereza) to siłownik zamyka powrót i zamyka tym samym całą pętle w pomieszczeniu. Nie wiem jaką masz ustawioną histerezę i jak to się spisuje w Twoim domu. Moje termostaty działają z autoadapt (mają swoją logikę) i nie wiem jak to jest na "stałej" histerezie.

Przy układzie z buforem, powinieneś kontrolowac temp. za pompa obiegową bufora. Może być różnica pomiędzy zasilaniem z PC, a temp na wylocie za buforem. Jak i na jaką temp. ładować bufor (krzywa grzewcza czy stała temp zasilania) musisz popytać kolegów którzy mają układ z buforem.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej z wylewką o grubości 6 cm grzanie tylko w 2 T odpada...ale nie przejmuj się, grzanie w systemie ciągłym jest bardziej komfortowe a koszty może 10% wyższe.

 

Nie da rady zmieścić się tylko w II taryfie? Szkoda... A jak z cwu? Jest możliwość żeby podgrzewana tylko w taniej? Po co ma mi w nocy grzać jak nie używam... Wolalbym żeby wlaczalo się tylko koło 4 rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie wiem, ale wydaje mi się że do rozdzielaczy...
Zorientuj się bo inaczej ciężko to ustawić poprawnie. Wstępnie harmonogram ustaw tak aby CO działało całą dobę a CWU tylko miedzy n.p. 4 a 6 rano. czyli dla przykładu:

pn-nd 04.00 CO+CWU

pn-nd 06.00 CO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady zmieścić się tylko w II taryfie? Szkoda... A jak z cwu? Jest możliwość żeby podgrzewana tylko w taniej? Po co ma mi w nocy grzać jak nie używam... Wolalbym żeby wlaczalo się tylko koło 4 rano.

 

Nie wiem, czy szkoda- mi pasuje. CWU- zależy, jakiej pojemności masz zbiornik, ile osób, jaki tryb życia, z cyrkulacją czy bez? Umieść w stopce najważniejsze informację, będzie łatwiej o poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zorientuj się bo inaczej ciężko to ustawić poprawnie. Wstępnie harmonogram ustaw tak aby CO działało całą dobę a CWU tylko miedzy n.p. 4 a 6 rano. czyli dla przykładu:

pn-nd 04.00 CO+CWU

pn-nd 06.00 CO

Dzwoniłem mam podłączone pod rozdzielniki czyli tak jak mówiłeś po osiągnięciu zadanej temp. zamyka mi obieg ale pompy nie wyłącza. Czy sprawę załatwi jak kupie bezprzewodowy programator i płacze z pompa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da rady zmieścić się tylko w II taryfie? Szkoda... A jak z cwu? Jest możliwość żeby podgrzewana tylko w taniej? Po co ma mi w nocy grzać jak nie używam... Wolałbym żeby włączało się tylko koło 4 rano.

 

Spokojnie, możesz grzać w 2T trzeba zmusić pompę timerem by max wykorzystać ten okres. W okienku dziennym podbij temp. zasilania o 2-3 stopnie i grzej np 1-2 godziny dłużej. A wieczorem zacznij grzać z 1-2 godziny wcześniej bez podbicia. Będziesz miał 80-90% zużycia w taniej, niskie koszty a pompa będzie pracowała z lepszym COP - będzie obciążona w zakresie 50-80% mocy sprężarki ---> najlepszy COP. Przy modulowaniu mocą i schodzeniu na najniższe częstotliwości COP spada.

 

6 cm wylewki trochę mało, ale spokojnie dojdziesz do wprawy i osiągniesz komfort połączony z niskimi opłatami 2T. Poznaj dom, poeksperymentuj, może zamiast przedłużać godziny grzania i wieczorem grzać wcześniej włączysz pomiędzy nimi grzanie na np 2 h. Wychodzi ci wtedy grzania w drogiej tylko 2 godziny na dobę. Pikuś:) Trzeba dopasować pompę do potrzeb swoich i domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...