Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Zaznacze ze wliczanie plytek do grubosc wylewki i branie tego jako atut grzania w T2 niekoniecznie jest poprawne Panele lepiej zatrzymuja cieplo wiec mozna pod nimi wiecej go zakumulowac i na dluzej starczy.

 

Co do grzania w T2 to inaczej sytuacja wyglada jak chcemy grzac tak przy -20 no wtedy to bezsens i duze wahania temp,oraz duza pompa. Wszystko jest natomiast ok jak przy lekkim mrozku 0 do -5 grzejemy w T2 a jak robi sie chodniej to wychodzimy z grzania do T1. Wtedy mozna tak robic przy pompie dobranej z malutkim marginesem i mamy male wahania temp.

 

Z wylewka 6cm tez mozna probowac trafiac w T2, na pewno nie 100%

 

Niech kazdy robi jak mu wygodniej i komfortowo. Nie uszczesliwiajmy innych na sile.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę mi się czytać całego dziennika ale w poście w którym rozważa moc pompy mówi że poniżej-15 będzie dogrzewał koza.

Jaki jest sens wydawać 20k na bezobsługowe źródło ciepła i dogrzewać się koza...

Takiego podejścia nie rozumiem już w ogóle. Tym bardziej jak napisał kolega wyżej różnica w cenie do mocniejszego sprzętu nie jest duża...

 

Zapewniam Cie że pompa 5kW w jego przypadku wyrobi bez problemu bez kozy. Pompą ma 2,5kW przy -20st. Plus 3 kW grzałek.

Jego obciążenie cieplne to 4,2kW przy -20. Koza tak jak kominek w wielu domach z pompami zabezpieczenie w razie "W" i "żona tak chciała" ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje ,że ważniejsze jest to co na wylewce bo jak ktoś np 6cm wylewkę a na tym płytki to już ma 8cm a wiadomo płytki to płytki.

A jak ma 6cm wylewkę a na tym gruby parkiet lub zwykła pianka i panele to tu jest pies pogrzebany pod grzanie w T2

Sam mam 6 cm wylewkę i płytki a grzeje w nocy tylko w 2T w połączeniu z termostatem i to spokojnie wystarczy.

W trzech pokojach mam panele ze specjalną pianką pod podłogówkę co kosztowała więcej jak panele:D i w pokojach jest chłodnej.

Kolega ma pompę gruntową a tu temat o powietrznych!

Mając 6cm wylewkę też da się grzać w T2 bez utraty komfortu Ja dzięki koledze Plusfoto swoją ustawiłem dopiero :D

 

Jesteś w błędzie. piszesz, że masz 6 cm i grzejesz tylko w 2 T i to jeszcze z termostatem, a do sukcesu przyczyniają się płytki na podłodze. Otóż płytki akurat nie przyczyniają się do zatrzymania ciepła w podłodze, wręcz przeciwnie. To, że mam gruntówkę nie oznacza, że nie mogę wypowiadać się w wątku o powietrznych. Poruszamy tu akurat temat akumulacji, a w tym temacie nie zgodzę się z twoimi spostrzeżeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poddaję się.

 

Drażni mnie tylko fakt, że przez takich nieuków ludzie czytają i dowiadują się że mając PC MUSZĄ grzać tylko w drogiej taryfie, może by nawet zmienili źródło ogrzewania ale taka ELYTA FORUM pisze, że będą musieli grzać 24H na dobę (a kiedy zagrzać CWU?). I co, ludzie liczą, dodają i wychodzi że lepiej śmieciucha lub inkszy wungiel montować bo ELYTA FORUM mówi, że PC będą MUSIELI grzać 24h. Trafia mnie jak kolejny sąsiad zakłada piec na węgiel, truje siebie i innych, a być może czerpie wzory z tego forum. nam nie trzeba nowych pieców by ograniczyć smog, nam trzeba PODSTAWOWEJ EDUKACJI energetycznej by go ograniczyć.

Dla mnie pompa się opłaca, i wychodzi 700-800 zl na rok za CWU i CO, ale innemu w takim samym domu grzejącemu cały czas w drogiej taryfie wyjdzie (bo to jedynie słuszna metoda wg niektórych) wyjdzie 2000 -2500 na rok i... zrezygnuje, zamontuje smolucha. Po co rozprzestrzeniać takie brednie, instalatorzy smoluchów, pieców to robią? A nawet chociażby PC byłaby o połowę droższa niż smoluch to warto!! dal zdrowia, czasu i siebie.

 

Grzejąc PC w taniej taryfie lub przy maksymalizacji taniej taryfy uzyskacie dużo niższe rachunki w roku niż grzejąc węglem czy drzewem!

 

I powtórzę: Nieprawdą jest i ohydnym kłamstwem to, że mając PC MUSICIE grzać całą dobę! To niebezpieczne i szkodliwe kłamstwo rozpowszechniane przez niektórych użytkowników forum. Jest wielu innych co grzeje tylko w 2T lub rozszerzonej 2T i sobie chwalą. Komfort i niskie koszty.

Licząc koszty grzania PC osobiścei zalecam liczyć 80% dla taniej taryfy i zachowawczo 20% dla drogiej. Wyjdzie wam koszt grzania pompą z dużym zapasem. Bajania o konieczności grzania tylko i wyłącznie cały czas proponuję włożyć pomiędzy Andersena a Brzechwę.

 

ps. kuubson dalej brak odpowiedzi? co jest? kalkulator pokazuje nie to co trzeba?

 

Grzeję w systemie ciągłym bez reżimu taryfowego i zużycie w proporcjach 65% tania i 35% droga jest normą, a zdarza się 70/30. Nie jest prawdą, że grzanie bez reżimu taryfowego daję większość zużycia w drogiej taryfie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę coś od świeżaka - pierwszy sezon, ale spędzony intensywnie (uzewnętrzniam się w wątku o Mercedesie)

Dla mnie komfortu kolegów grzejących bez kagańców, tj. na sterowaniu pokojowym (kubson, TwojPan) nic nie przebije. Choćby zaklinać się, że akumulacja to nie wiadomo jaka petarda.

Sam grzeję (grzałem) tylko w 2T i czuje efekt niedziałania pompy. W domu według kilku pomiarów 23*C i więcej, chodzę w t-shirt, ale wieczorem podłoga jest po prostu nieprzyjemna. Jakoś nie mógłbym powiedzieć, że komfort, w grzaniu tylko w 2T, jest OK. Bo nie jest. Może koledzy rekordziści w zużywaniu kWh, a właściwie ich niezużywaniu, przestali to odczuwać, ale my w domu czujemy (dom nie durszlak, z ponad 10cm wylewką). Po co tak gonić i niższy komfort rozgrzeszać każdą niespaloną kWh w 1T. Przecież kWh w drogiej taryfie to, po uwzględnieniu COP, cena kWh ze spalania gazu ziemnego. Koledzy z gazem chyba nie bawią się w grzanie okresowe - tylko jadą samopas.

 

:yes::yes::yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś w błędzie. piszesz, że masz 6 cm i grzejesz tylko w 2 T i to jeszcze z termostatem, a do sukcesu przyczyniają się płytki na podłodze. Otóż płytki akurat nie przyczyniają się do zatrzymania ciepła w podłodze, wręcz przeciwnie. To, że mam gruntówkę nie oznacza, że nie mogę wypowiadać się w wątku o powietrznych. Poruszamy tu akurat temat akumulacji, a w tym temacie nie zgodzę się z twoimi spostrzeżeniami.

 

Czyli płytki sie do ogrzewania podłogowego nie nadają lepiej mieć gumolit i tam akumulować ciepło albo panele ktoś wcześniej pisał , że nie przepuszczają i lepiej akumulują ciepło wiekszych bredni nie słyszałem!

Wypowiadasz sie o komforcie grzania w 2 T a nie masz Pompy Powietrznej!

Nie ma tematu o gruntowych na forum!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak się pisze o T2 z G13, to wypadałoby jednak o tym napisać.

Zdecydowana większość kojarzy "T2" jednak z G12/G12w

G13 to chyba % niewiele osób używa.

 

Grzeje w G12as w 2T. Temperatura podłogi rano o godzinie 7.00 ma 25,9. Wieczorem o 22.00 ma 24.3. Uwież mi nie czuje dyskomfortu. Ale nie mówię że dla kogoś byłby to problem. Jeden woli w domu 25 a inny 19 (jak np mój dobry kolega i jeszcze mówi że mu za ciepło). Dlatego spieranie się co komu jest lepsze nie ma sensu. Niech każdy sam dostosuje tryb grzania do Swoich potrzeb. Pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję w systemie ciągłym bez reżimu taryfowego i zużycie w proporcjach 65% tania i 35% droga jest normą, a zdarza się 70/30. Nie jest prawdą, że grzanie bez reżimu taryfowego daję większość zużycia w drogiej taryfie.

 

No niestety grzanie ciągłe bez termostatu u mnie się nie sprawdziło. Musiałem baaardzo mocno zejść z krzywą aby domu nie przegrzewać a to skończyło się bardzo mocnym taktowaniem i wysokim zużyciem prądu.

Dopiero zwiększenie krzywej i aktywacja termostatu z histereza 0,5 spowodowało że taktowanie zniknęło.

 

Tyle że taka praca miała ten minus że pompa działała kiedy chciała i czesto więcej czasu sobie pracowała w drogiej taryfie a wypoczywała w taniej co było całkowicie nieopłacalne bo koszty takiej pracy były nie do przewidzenia ...

 

Tak pompa u mnie pracuje w weekend jak jest nonstop taryfa T2 , ale w tygodniu chodzi w kagańcu i tyle ...

 

Jak dla mnie przy dobrze dobranej krzywej i godzinach grzania można osiągnąć zbliżony komfort do grzania ciągłego (z termostatem).

 

Grzanie ciągłe bez żadnych przerw to dla mnie bezsens bo raczej pompa nie będzie potrafiła zejść tak nisko z mocą i praca na najniższej z możliwej mocy wcale nie będzie oznaczała wysokiej sprawności. Więc jaki sens jest zmuszać ją do pracy dla niej niekorzystnej ?

 

Bo tak sobie czytam i dla każdego praca ciągła to zupełnie co innego ...

Inaczej działa pompa On/off a zupełnie inaczej inwerter.

Dla mnie praca ciągła to praca jedynie na krzywej , bez żadnych termostatów i jest ta ciągłośc uzyskiwana przez modulację mocy pompy ...

 

Ci co mają pompy on/off i myślą że pompa działa im cały czas mocno się mylą , bo pompa też działa im czasowo , tyle że tam sprężarka się wyłącza jak temperatury się zrównają i dopiero ponownie ruszuć jak temepratury będą się na tyle różniły (i "delta" im na to pozwoli.

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli płytki sie do ogrzewania podłogowego nie nadają lepiej mieć gumolit i tam akumulować ciepło albo panele ktoś wcześniej pisał , że nie przepuszczają i lepiej akumulują ciepło wiekszych bredni nie słyszałem!

Wypowiadasz sie o komforcie grzania w 2 T a nie masz Pompy Powietrznej!

Nie ma tematu o gruntowych na forum!

 

Akumulacja dotyczy zarówno PW jak i gruntówek. Nie powiedziałem, że płytki się nie nadają do ogrzewania podłogowego, ale nie akumulują ciepła, tylko szybko je oddają. Panele w ogóle nie akumulują, ale mają jedna przewagę nad płytkami- pozwalają na dłużej zatrzymać ciepło w wylewce, co przy grzaniu tylko w 2 T pozwala dłużej tym ciepłem się cieszyć.

 

Nie unoś się proszę, a pisał będę tam, gdzie chcę. Nie tobie o tym decydować.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Dorzucę coś od świeżaka - pierwszy sezon, ale spędzony intensywnie (uzewnętrzniam się w wątku o Mercedesie)

Dla mnie komfortu kolegów grzejących bez kagańców, tj. na sterowaniu pokojowym (kubson, TwojPan) nic nie przebije. Choćby zaklinać się, że akumulacja to nie wiadomo jaka petarda.

Sam grzeję (grzałem) tylko w 2T i czuje efekt niedziałania pompy. W domu według kilku pomiarów 23*C i więcej, chodzę w t-shirt, ale wieczorem podłoga jest po prostu nieprzyjemna. Jakoś nie mógłbym powiedzieć, że komfort, w grzaniu tylko w 2T, jest OK. Bo nie jest. Może koledzy rekordziści w zużywaniu kWh, a właściwie ich niezużywaniu, przestali to odczuwać, ale my w domu czujemy (dom nie durszlak, z ponad 10cm wylewką). Po co tak gonić i niższy komfort rozgrzeszać każdą niespaloną kWh w 1T. Przecież kWh w drogiej taryfie to, po uwzględnieniu COP, cena kWh ze spalania gazu ziemnego. Koledzy z gazem chyba nie bawią się w grzanie okresowe - tylko jadą samopas.

 

Bardzo dziękuję.

Gratuluje też indywidualnego podejścia do własnych potrzeb. Próbowałeś w 2T, było słabo, grzejesz inaczej. I tak powinno być.

Tylko FM jest specyficzne, pełne zasiedziałych adminów którzy, życzliwie popierają starych kumpli forumowych wyjadaczy, a rzadko zwracają uwagę na to, że czasy, trendy i opinie innych nowych userów się zmieniają. więc każdy, kto sadzi inaczej jest hejterem, kłamcą i niewygodnym bytem tutaj.

Edytowane przez TwojPan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Akumulacja dotyczy zarówno PW jak i gruntówek. Nie powiedziałem, że płytki się nie nadają do ogrzewania podłogowego, ale nie akumulują ciepła, tylko szybko je oddają. .

A nie o to własnie chodzi? O szybkie przekazanie ciepła z ciała stałego do otoczenia?

Od akumulacji jest wylewka. Trudno, aby ceramika o grubości w porywach do 2cm, była używana jako materiał akumulacyjny....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie...

A @Donkazo twierdzi, że płytki przyczyniają się do większej akumulacji, co umożliwia mu grzanie tylko w 2T, to jakaś herezja...

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7771103&viewfull=1#post7771103

 

Czyli płytka jak robi się ciepła to nie akumuluje ciepła! Tylko wylewka a płytka nie ma znaczenia. Z tego co piszecie to lepsze panele bo nie przepuszczają i akumuluja ciepło wylewki dobre.

Wiadomo że im grubsza wylewka tym lepsza akumulacja a co z akumulacji ja ostatni materiał izoluj!

Czyli co jest lepsze 20 cm wylewki plus gruby parkiet

Czy 6 cm plus płytki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość TwojPan
Czyli płytka jak robi się ciepła to nie akumuluje ciepła! Tylko wylewka a płytka nie ma znaczenia. Z tego co piszecie to lepsze panele bo nie przepuszczają i akumuluja ciepło wylewki dobre.

Wiadomo że im grubsza wylewka tym lepsza akumulacja a co z akumulacji ja ostatni materiał izoluj!

Czyli co jest lepsze 20 cm wylewki plus gruby parkiet

Czy 6 cm plus płytki

 

Kolego, panele czy deski, ograniczają promieniowanie wylewki. Drewno jest jednym z najlepszych izolatorów. Panele też to promieniowanie izolują. Nam zalezy na tym, aby okładzina nie była izolatorem, ale odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję w systemie ciągłym bez reżimu taryfowego i zużycie w proporcjach 65% tania i 35% droga jest normą, a zdarza się 70/30. Nie jest prawdą, że grzanie bez reżimu taryfowego daję większość zużycia w drogiej taryfie.

 

Ja jeszcze nie widziałem żeby ktoś coś takiego napisał, ze wiekszosc zuzycia jest w drogiej? To jasne ze w taniej bedzie wiecej w takim G12W bo tanich godzin jest duzo więcej, dokłądnie 58% to tani prąd, dodatkowo zimniejsze noce i mamy 65% bez problemu

 

Tylko zmieniając rozklad 65/35 na 80/20 mamy dodatkowe 10% taniej i to bez utraty komfortu delikatnie modyfikujac grzanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie widziałem żeby ktoś coś takiego napisał, ze wiekszosc zuzycia jest w drogiej? To jasne ze w taniej bedzie wiecej w takim G12W bo tanich godzin jest duzo więcej, dokłądnie 58% to tani prąd, dodatkowo zimniejsze noce i mamy 65% bez problemu

 

Tylko zmieniając rozklad 65/35 na 80/20 mamy dodatkowe 10% taniej i to bez utraty komfortu delikatnie modyfikujac grzanie

 

Pod warunkiem że pompa działa NONSTOP i nie ma żadnych przerw w działaniu (spręzarka) i zużywa zbliżoną ilość prądu cały czas ...

 

Bo jeśli są jakieś postoje , przerwy , to te wyliczenia można sobie ....

 

Jedyna pewność że pompa działa wtedy kiedy chcemy to praca czasowa , wtedy zawsze wiemy ile dokładnie będzie nas to kosztowało bo znamy dokładnie cenę za 1kWh ...

Edytowane przez kaszpir007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie widziałem żeby ktoś coś takiego napisał, ze wiekszosc zuzycia jest w drogiej? To jasne ze w taniej bedzie wiecej w takim G12W bo tanich godzin jest duzo więcej, dokłądnie 58% to tani prąd, dodatkowo zimniejsze noce i mamy 65% bez problemu

 

Tylko zmieniając rozklad 65/35 na 80/20 mamy dodatkowe 10% taniej i to bez utraty komfortu delikatnie modyfikujac grzanie

 

Zmiana proporcji zużycia z 70/30 na 80/20 nie oznacza, że rachunek zmniejszy się o 10%. U mnie PC na CO bierze 2/3 całościowego zużycia energii. 1/3 to CWU (z racji, że korzysta z niej 8 osób i cały dzień jest ktoś w domu, grzeje kiedy musi). CO kosztowało mnie za okres 01.09.2017- 31.08.2018 (pierwszy pełny rok grzania) 2 tys pln za 340 m2. Nie wypruję sobie flaków, żeby zaoszczędzić 10% kosztem zmniejszenia komfortu, choćby delikatnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...