Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Jeszcze taka ciekawostka ,

kiedy tak szperałem w necie ws danych dla Kubsona -zauważyłem coś dziwnego.

Chodzi o etykietę energetyczną dla T-capa 9kW H-w opisie mocy dla 35st/55st w klimacie chłodnym podają moc 11/11kW (ale przy ciepłym jest już 9/9kW)

[ATTACH=CONFIG]425193[/ATTACH]

 

Zastanawiam się tylko jak Panas uzyskał tyle mocy w modelach H dla A-22/W35/W55 skoro w poprzednim modelu F np 9 kW dla tych samych temp moce były podane 8/4 kW ?

Wiem , że 9 kW i 12 kW mają ten sam wymiennik i sprężarkę- może po prostu starszy model był dławiony ?A może uwzględniają grzałkę 3 kW-nawet by się zgadzało 8kW z PC+3 kW grzała

Ciekawe...

Edytowane przez bobrow
uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow

 

Odnalazłem jednak ten post o którym wyżej pisałem; cytuję fragment;

 

Nowe T-Cap'y, co ze zdziwieniem ostatnio stwierdziłem, grzeją z mocą nominalną do 20*.

COP dla 12 kW przy -25 wynosi 1,80 a moc ok. 10 kW.

Nie wiem dlaczego brak takich danych dla najpopularniejszej 9-ki.

 

Całość dotyczyła różnicy między Daikinem..HT a Hitachi Yutaki S80,

Pełny post tu: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?53557-POMPA-CIEP%C5%81A-spostrze%C5%BCenia-uwagi&p=7584997&viewfull=1#post7584997

 

Nie pamiętam z jakiego źródła czerpałem w/w informacje.

Drąż dalej.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pratchawiec,

chyba jestem za cienki na dotarcie do tak "tajnych" danych -czasem trzeba trochę przypadku ,aby coś "odkryć"...

Na 100% są pełne dane u Panasa -kiedyś udało mi się ściągnąć pełny test dla mojej 9-ki , potem jednak dane serwisowe i szczegółowe wyniki testów zostały zablokowane na proclubie.

W tym instytucie duński zlecało badanie wielu producentów -wątpię ,aby ta instytucja udostępniała pełne wyniki testów.Po prostu zapłacili za nie (prawdopodobnie) producenci PC i oni to mogą udostępnić.

Zobaczymy -może w tym roku w zwykłym katalogu pojawi się więcej danych.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bobrow

 

Prawdę mówiąc jestem już na takim etapie (5 lat użytkowania T-Capa), że mi to powiewa.

Jednak dla nowych użytkowników lub potencjalnych zainteresowanych, takie informacje, zwłaszcza potwierdzone oficjalnie, mogą, a nawet powinny być istotne.

Kto wie,może jeszcze doczekamy prawdziwych zim?

 

A na koniec: Nasze jest najnaszsze!!!

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galmet maxi 300l, 3,8m2.

Czujnik temperatury CWU jest na dole i przekłamuje pokazując np 15 stopni gdzie u góry jest 40. Grzanie mam ustawioną na 5.00 rano i wtedy dochodzi do takiej pracy. Grzeje też wodę o 17.30 i wtedy ani razu się nie zdażyła taka sytuacja. Może jak widzi czujnik tak niską temperaturę to zaczyna mocno grzać lecz nie ma odbioru bo w rzeczywistości u góry jest dużo ciepłej? Zauważyłem też że delta strasznie się rozjeżdża. Nawet do 11 stopni. Np zasilanie 51 a powrót 40.

 

Nic Ci nie przekłamuje. Czujnik w tym zbiorniku jest 1/3 od dołu. Jak wylejesz trochę wody - to od dołu wchodzi zimna. Mogli dać kilka otworów wyżej. To by człowiek sobie wybrał. Ja się "ratuję" maksymalną deltą po przekroczeniu której pompa dojrzewa CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic Ci nie przekłamuje. Czujnik w tym zbiorniku jest 1/3 od dołu. Jak wylejesz trochę wody - to od dołu wchodzi zimna. Mogli dać kilka otworów wyżej. To by człowiek sobie wybrał. Ja się "ratuję" maksymalną deltą po przekroczeniu której pompa dojrzewa CWU

 

Tak. Wiem. Problemem są falujące obroty sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przełożyłbym go jednak na rurę wypływu CWU jak najbiżej zbiornika przyczepić opaską ,lub ew wstawić trójnik coś w tym stylu: http://hydrotermprojekt.pl/sklep/akcesoria-cieplomierzowe/trojnik-z-wyjsciem-na-sonde/

 

Cyrkulacja spowoduje , że pokaże on poprawnie temperaturę , a teraz pompa głupieje od sprzecznych informacji , z czujnika dostaje ,że bojler zimny i się rozpędza , po czym musi zwolnić , bo woda powracająca do pompy jest za gorąca...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przełożyłbym go jednak na rurę wypływu CWU jak najbiżej zbiornika przyczepić opaską ,lub ew wstawić trójnik coś w tym stylu: http://hydrotermprojekt.pl/sklep/akcesoria-cieplomierzowe/trojnik-z-wyjsciem-na-sonde/

 

Cyrkulacja spowoduje , że pokaże on poprawnie temperaturę , a teraz pompa głupieje od sprzecznych informacji , z czujnika dostaje ,że bojler zimny i się rozpędza , po czym musi zwolnić , bo woda powracająca do pompy jest za gorąca...

 

Ok, spróbuję zrobić jak piszesz.

Mam jednak chyba kolejny problem.

Zauważyłem że jak na zewnątrz jest poniżej ok -10 stopni to pompa odszrania się tylko w trybie drugim. Wyłącza sprężarkę po chwili włącza i odrazu zaczyna defrost gorącą parą. Nie robi defrostu w trybie 1 mimo że temperatura powrotu to 32 stopnie.

Czy w niskich temperaturach zewnętrznych tak ma to wyglądać? Mam wersję H. 9 kw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I niestety tak jest. Musiałbyś mieć temperaturę wody powracającej pow 50 stopni ,żeby był ciągle tryb 1....

[ATTACH=CONFIG]425258[/ATTACH]

 

Pocieszające może być to ,że przy -10 stopni odszranianie powinno być dużo rzadziej.

 

W nocy przez 8 h - 8 defrostów. Wszystko w trybie 2. Dzięki za pocieszenie... Pozdrawiam z Mazur V strefa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociażby przez to ,że deice mode 2 trwa przynajmniej 15 min , ( wg instrukcji do 30min) co w porównaniu z mode 1 ( standardowo 5min , max 9,5min) to 3 x dłużej. W tym okresie pompa nie dostarcza energii , a okres taniej taryfy jest ograniczony np. do 8 godzin.

 

Przykładowo na razie grzeję tylko w T2 , jeśli w ciągu 8 godzin jest 8 defrostów , każdy po 20 min , to z 8 godzin pompa grzała tylko 5,5 godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chociażby przez to ,że deice mode 2 trwa przynajmniej 15 min , ( wg instrukcji do 30min) co w porównaniu z mode 1 ( standardowo 5min , max 9,5min) to 3 x dłużej. W tym okresie pompa nie dostarcza energii , a okres taniej taryfy jest ograniczony np. do 8 godzin.

 

Przykładowo na razie grzeję tylko w T2 , jeśli w ciągu 8 godzin jest 8 defrostów , każdy po 20 min , to z 8 godzin pompa grzała tylko 5,5 godziny.

Jesteś w dużym błędzie. Faktyczne odszronienie kiedy nie jest produkowana energia trwa około 8 do 10 minut. Najdłuższe jakie zaobserwowałem u siebie trwało 12 min. ale zdarzyło się to może z 5 razy przez ostatni rok.

Poniżej masz przykład takiego odszraniania.

1 fotka momenty całkowitego zanik produkcji w trakcie odszraniania fotka 2 i 3 to bardziej szczegółowe momenty z dokładnością do 15 sekund

01.jpg

02.jpg

03.jpg

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wykresy są ze SmartClauda ?

Myślę ,że różnica czasu to kwestia temperatury wody powracającej . Na początku defrostu w trybie 2 pompa miele wodę przez dłuższy czas ,chyba po to aby przekazać część energii spowrotem do jedn. zewnętrznej. Być może przy wyższej temperaturze wody trwa to krócej. Sądzę ,że tą temperaturę masz co najmniej 24 stopnie , stąd czas krótszy. Nie wiem jak Ci udowodnić ,że u mnie trwa to pow 15 min :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...