Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Gość Arturo72
Ale powiesz coś więcej, ukierunkujesz, czy tylko rzucisz hasłami?

Jakie to programy?

Wyrzuć sterowanik i poznaj własny dom i na tej podstawie ustaw krzywą grzewcza i czas pracy pompy.

Sterownik czy sterowniki to zło.

 

Dla mnie kretynstwem jest założenie, że pompa ciepła ma pracować 24h/dobę.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co o 20 włączasz CO, żeby o północy zrobić to samo? :p I już masz 4.

 

Poza tym niech się wypowie lepiej doświadczony, ale zamiast przełączać z CO na CWU zdaje się, że można przestawić na HEAT + TANK z priorytetem na TANK. Jak nie będzie potrzeby grzania CWU, będzie grzane CO zamiast przestoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi z fakt że to mój pierwszy post na tym forum, chciałby serdecznie przywitać się na wstępie :rolleyes:

Czytam ten wątek, jak i inne od dłuższego czasu i im dłużej czytam tym mam większy mętlik w głowie. Proszę o dobór pompy, a właściwie o potwierdzenie lub nie mojego wyboru. Który w zasadzie zawęziłem do T-capa 9kw i Lg HM121M.U33. Wiem że lg to monoblock ale Panasonica też nie wykluczam w mono. O plusach i minusach monoblocków już się naczytałem. Mój dom to mniej więcej http://cieplowlasciwie.pl/wynik/58ak. Użytkuje teraz kocioł 16kw na ekogroszek, instalacja jest na przewymiarowanych grzejnikach i dla mnie zasilanie ok 40 stopni jest wystarczające. Martwi mnie tylko delta , która wynosi ok 2 a czasem nawet 0.5 stopnia. Zastanawiam się dla tego na buforem, albo czy usunięcie izolacji z rur 1-1,5 cala w piwnicy nie załatwi sprawy. Podgląd sytuacji https://esterownik.pl/device/2946 z tym że Temp.powrotu to zasilanie a Temp. podajnika to powrót. Czujki pozamieniałem do testów. Co do zbiornika CWU to zastanawiam się na używaną nierdzewką Viesmanna. Tylko że dla zbiornika 300l wężownica ma pojemność 13litrów, co z moich obliczeń daje ok 1,9m2 powierzchni wymiany. Czy będzie OK?. Z góry dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

05.00 - cwu on, co on

06.00 - co on, cwu off

13.00 - cwu on, co on

14.00 - co on, cwu off

18.00 - cwu on, co on

20.00 - co on, cwu off

 

Jak tak ustawie przyjmijmy na poniedziałek, to we wtorek po północy pompa nie będzie miała sygnału do włączenia i uruchomi się dopiero o 5 rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy jesteśmy przy sterowaniu. Ktoś zna może dokładnie pracę termostatu wewnętrznego?

Mam ustawione 23 st. i mimo osiągnięcia tej temperatury pompa się nie wyłącza. Przy ustawieniu 22 st.i byciu 22 st. pompa potrafi się nie włączyć albo wyłączyć po krótkim czasie pracy.

Szkoda że Panasonic nie przewidział sterowania z większą dokładnością - chociażby 0,5 st.

PS. Sterowanie krzywą grzewczą nie bardzo mi odpowiada. Zależy mi na w miarę stałej temperaturze wewnątrz. Za wpisy o wyrzuceniu termostatów bez propozycji co w zamian dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy jesteśmy przy sterowaniu. Ktoś zna może dokładnie pracę termostatu wewnętrznego?

Mam ustawione 23 st. i mimo osiągnięcia tej temperatury pompa się nie wyłącza. Przy ustawieniu 22 st.i byciu 22 st. pompa potrafi się nie włączyć albo wyłączyć po krótkim czasie pracy.

Szkoda że Panasonic nie przewidział sterowania z większą dokładnością - chociażby 0,5 st.

PS. Sterowanie krzywą grzewczą nie bardzo mi odpowiada. Zależy mi na w miarę stałej temperaturze wewnątrz. Za wpisy o wyrzuceniu termostatów bez propozycji co w zamian dziękuję.

 

Ja mam ustawione 22c bije do 23 c jak spadnie do 21c włącza od nowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak osiągnie 23 to grzeje dalej czy się wyłącza?

U mnie grzeje dalej (o 1:30 zrobiło się 23 st):

a3161785d30c.jpg

Może to kwestia jakiś ustawień serwisowych? Próbuję rozgryźć problem - czy ustawione 23 powinno już pompę wyłączyć przy np. 23,1 czy dopiero jak osiągnie np. 23,9 st?

 

Wyłącza się całkowicie przy 23c

Czyli co u Ciebie pompa pracuje cały czas i nie osiąga tem 23 c na sterowniku? Weź suszarke i podgrzej koło sterownika na 23 potem 24 i zobacz przy jakiej tem wyłącza pompe.

U mnie wczoraj w nocy po 4 godzinach pracy dobiła do 23 c pobrała 6 kwh i jeszcze się nie włączyła bo tem w domu 22c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawisz 23 to wyłączy się przy 24 a załączy przy 22 na panelu. Na wykresie również.

Ok, ustawie na noc 22 i zobaczę do ilu dociągnie. Kiedyś tak zrobiłem i przestała działać w środku nocy wyziębiając dom. Jest trochę cieplej, można zaryzykować eksperymenty.

 

Za tyle kasy Panasonic mógł lepiej i dokładniej zrobić to sterowanie. Temperaturę wody na wykresie podają z dokł. do 25/100 więc widać się da. Coraz bardziej przymierzam się do dokładniejszego termostatu.

Edytowane przez Pablo_11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pablo pamiętaj że termostaty są dość czułe. Czasem wystarczy zakręcić się obok i już temperatura się zmieni, nie mówiąc już o manipulowaniu przy nim. Czujnik z mnijszą histerezą będzie lepiej pilnował temperatury ale i czasem wystarczy funkcja wietrzenia w ręku czy stanąć z metr od niego na chwilę i zmini sygnał. Tutaj nie ma idealnego rozwiązania i niestety muszę zgodzić się z Arturo że jest to zło ale niestety czasem konieczne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja się w tym w pełni zgadzam. Wystarczy że przez chwilę postoję przy centralce i już temperatura wzrasta o 1 stopień na wyświetlaczu. I pewnie nie jest to jeden stopień, tylko może pół, ale przy dokładności +/-1 tak to wygląda. Jeżeli ktoś powiesi moduł w kuchni, gdzie praktycznie co chwila zmienia się temperatura, to jasne, że pompa zacznie wariować.

Naprawdę, przy dobrych chęciach ze strony producenta można by w menu zmieniać dokładność pomiaru temperatury i sterowania pompą (jak parametry delt, krzywych itp.).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...