Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Tak zmniejszy się dt, szybciej nagrzeje się pomieszczenie.

Ale nie nagrzeje się bardziej.

Po prostu w jednostce czasu dostarczysz więcej ciepła.

 

Bez projektu, ani liczenia oporów instalacji ciężko będzie powiedzieć, czy mocniejsza pompa rozwiąże problem.

 

 

Teoretycznie tak,

ale jest coś takiego po drodze jak "logika" w sterowniku PC

podpytajcie fachowców ale owy Panasonic to chyba sam dąży do delty 5st.

...tylko czym ...temper. zasilania czyli jak szybko dochodzi do danej tempeartury?

Żeby nie było, że teoria ok, ale PC i tak w części "robi' swoje utrudniając osiągniecie zakładanego efektu

 

p.s.bobrow daj link do charakterystyki tej Wilo i przepływów do biegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak,

ale jest coś takiego po drodze jak "logika" w sterowniku PC

podpytajcie fachowców ale owy Panasonic to chyba sam dąży do delty 5st.

...tylko czym ...temper. zasilania czyli jak szybko dochodzi do danej tempeartury?

Żeby nie było, że teoria ok, ale PC i tak w części "robi' swoje utrudniając osiągniecie zakładanego efektu

 

p.s.bobrow daj link do charakterystyki tej Wilo i przepływów do biegu

 

witaj

link do pompy 25/1-4 :http://www.wilo.pl/fileadmin/pl/Downloads/Yonos_DL_2013_05_24.pdf

 

Odnośnie dt T-cap -trzyma się 5 ,natomiast mój układ w zależności od prędkości pompy wtórnej i "nagrzania" domu dt od 10 do 8.

Znalazłem taki wzór na obliczanie przepływu wg dt:

 

Q=P urządz grzweczego/1,163xdt

 

Jeśli podam P=9 kW i dt =5 , to wyjdzie przepływ 1,5m3/h

 

Dziwi mnie tylko ,że jeśli zwiększam na regulatorze wilo wysokość podnoszenia , to wg wykresu przepływ spada .Tak jak już pisałem , wysokość podnoszenia jest tam związana z prędkością przepływu i jeśli dobrze kumam - im większa prędkość obrotowa pompy , tym więcej przetłoczy wody w 1 godz.

 

Spróbuje się skontaktować z wilo , moze oni to jakoś wytłumaczą.

 

cześć:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow

Przepływy dla grzewczej 6,7kW już podałeś (wynikają z mocy i delty):

Q1 = 1,44m3/h

Q2 = 0,58m3/h

Spadek przepływu po stronie wtórnej (przy zachowaniu tej samej mocy traconej przez grzejniki) wymusi wzrost temperatury zasilania i mocy pobieranej przez sprężarkę.

Proponuję pomiar dla mocy nominalnej przy obecnych przepływach, a następnie zwiększenie przepływu po stronie wtórnej do wartości maksymalnej i kolejny pomiar.

Edytowane przez Zigobar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow

Przepływy dla grzewczej 6,7kW już podałeś (wynikają z mocy i delty):

Q1 = 1,44m3/h

Q2 = 0,58m3/h

Spadek przepływu po stronie wtórnej (przy zachowaniu tej samej mocy traconej przez grzejniki) wymusi wzrost temperatury zasilania i mocy pobieranej przez sprężarkę.

Proponuję pomiar dla mocy nominalnej przy obecnych przepływach, a następnie zwiększenie przepływu po stronie wtórnej do wartości maksymalnej i kolejny pomiar.

 

hej

 

już wykonałem próby przy t out -2 , tPC=50 :

1.przy H=2,6m moc średnia PC 8,4kW cop=2,53 (prawie katalog)

2.przy H=4 m , moc średnia spadła do 6,4 kW cop=2,25

 

Te wyniki mogą robić w "konia" , bo dane kat są podawane dla mocy znamionowej ( u mnie 9kW) oraz dom może jeszcze być nie stabilny temperaturowo.

 

To co napisałeś prawie się sprawdziło ,różnica jest tylko taka , iż nie wzrosła t wyj z PC (to chyba trzyma krzywka w PC)-a wzrósł powrót , moc wtedy automatycznie spadła.

Wstępny wniosek jest taki ,że powinienem układ ustawić na dt z PC 5 , wtedy będzie największy COP. No tak ,tylko układ cały czas pracuje i trzeba to jakoś uśrednić.

Będę robił kilka prób H=max i H=min i zobaczymy

 

tymczasem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bobrow

Byłoby dobrze gdybyś podawał również temperatury:

obieg pierwotny.../...

obieg wtórny.../...

Nie spiesz się przy pomiarach, bo możesz uzyskać jakieś wartości chwilowe, które wprowadzą Cię w błąd.

 

ok

już się poprawiam ,

wyj z obiegu pierwotnego i wtórnego mam tę samą temp -50st

powrót obieg pierw 47

powrót obiegu wtórnego 40-41

Zmienia się w PC :

-moc grzewcza (mierzę na ciepłomierzu)

-częstotliwość sprężarki

-prędkość przepływu pompy w PC -zadana 5 , odczyt 1850-2000 l/h

Po trybie CWU , PC rozpędziła się do 10,7 kW i w miarę dochodzenia do zadanej temperatury , moc oczywiście zmniejsza.

 

hej

:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jaka jest najkorzystniejsza delta T utrzymywana w pompie T-cap. Mam instalację tylko 100% grzejnikową ze sprzęgłem 200l. Przy temperaturze zewnętrznej około 0 do +2C, sprężarka zmoduluje się po czasie na najniższe obroty 22hz , temp. zadana na krzywej 36C i tyle osiąga. Na grzejniki idzie po stronie wtórnej też 36C w domu utrzymywane 22,5-23C. Delta t zasilanie powrót wynosi 2,5 do 3,0C i tak pracuje non stop bez taktowania. Czy utrzymywanie delty T niższej jak fabryczne pompy 5C jest dla niej korzystniejsze? Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jaka jest najkorzystniejsza delta T utrzymywana w pompie T-cap. Mam instalację tylko 100% grzejnikową ze sprzęgłem 200l. Przy temperaturze zewnętrznej około 0 do +2C, sprężarka zmoduluje się po czasie na najniższe obroty 22hz , temp. zadana na krzywej 36C i tyle osiąga. Na grzejniki idzie po stronie wtórnej też 36C w domu utrzymywane 22,5-23C. Delta t zasilanie powrót wynosi 2,5 do 3,0C i tak pracuje non stop bez taktowania. Czy utrzymywanie delty T niższej jak fabryczne pompy 5C jest dla niej korzystniejsze? Pozdrawiam.

 

witaj

ja też mam t-capa z grzejnikami +ciepłomierz , nadal walczę z wdrożeniem systemu , z tego co zauważyłem (zresztą z zasad pomiaru też tak wychodzi) , jeśli dt jest ok 5 , to PC będzie pracowała z dużą mocą i najlepszym COP.

U mnie 22 kHz było przy 3,5 kW mocy grzewczej.

Mam pytanko : jaki metraż i jakie zużycie jest u kolegi na dobę ?

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam ciepłomierz, przy 22hz Tzew 0C, Twy 36C moc oddawana to ok.3,9kW. Przy większej delcie moc oddawana oczywiście jest większa ale pobierana też. Cop będzie lepszy gdy obciążenie jest jak najniższe od nominalnego (duża powierzchnia parownika + minimalny przepływ powietrzna co również daje najwolniejsze szronienie parownika). Problem z moim ciepłomierzem jest taki, że moc podaje przy delcie >2,8C (katalogowo mierzy od 3C). Poniżej wartości delty 2,8C głupieje i nie pokazuje mocy oraz nie zlicza wyprodukowanego ciepła ( zaniżona produkcja roczna ciepła). Pompka obiegowa jest na 1 biegu a i tak daje przepływ około 1,3m3/h. Chyba trochę zdławię przepływ zaworem aby był odczyt przez ciepłomierz przy tak małej delcie. A co do zużycia na dobę to przy średniej dobowej 0C to około 22kwh na CO. pow 170m2 (sezon 2014/2015 CO CWU 4600kWh a z cieplomierza 17000kWh cop 3,7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam ciepłomierz, przy 22hz Tzew 0C, Twy 36C moc oddawana to ok.3,9kW. Przy większej delcie moc oddawana oczywiście jest większa ale pobierana też. Cop będzie lepszy gdy obciążenie jest jak najniższe od nominalnego (duża powierzchnia parownika + minimalny przepływ powietrzna co również daje najwolniejsze szronienie parownika). Problem z moim ciepłomierzem jest taki, że moc podaje przy delcie >2,8C (katalogowo mierzy od 3C). Poniżej wartości delty 2,8C głupieje i nie pokazuje mocy oraz nie zlicza wyprodukowanego ciepła ( zaniżona produkcja roczna ciepła). Pompka obiegowa jest na 1 biegu a i tak daje przepływ około 1,3m3/h. Chyba trochę zdławię przepływ zaworem aby był odczyt przez ciepłomierz przy tak małej delcie. A co do zużycia na dobę to przy średniej dobowej 0C to około 22kwh na CO. pow 170m2 (sezon 2014/2015 CO CWU 4600kWh a z cieplomierza 17000kWh cop 3,7

 

ok

dzięki za info , w moim przypadku mam przy 0 st ok 30-34kW z CWU . Przepraszam ,że dręczę -przy mrozie np -10 st , to jaką temp miałeś na PC ? Czy na długo wyłącza Ci się PC z termoregulatora pokojowego ?

hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Cop będzie lepszy gdy obciążenie jest jak najniższe od nominalnego (duża powierzchnia parownika + minimalny przepływ powietrzna co również daje najwolniejsze szronienie parownika).

 

hej

 

nie wiem dlaczego u mnie jest odwrotnie tj przy mocy znamionowej wychodzą mi zawsze najlepsze COP-y i przy dużej prędkości przepływu.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawioną krzywą przy -15C + 42C przy +3C +35C tak sprawdzało się w zeszłym sezonie, w tym podobnie. Tak od -2C pompa chodzi z termostatu 24h na dobę bez przerw, przy cieplejszych dniach jest to kilkanaście godzin na dobę , im cieplej tym mniej (okienka czasowe na termostacie). Przy grzejnikach i plusowych temperaturach rzędu 8-15C pompa trochę taktuje dlatego nie warto jeszcze bardziej obniżać temp zasilania (najlepiej 35-36C). Pisałeś, że zwiększenie biegu pompki obiegowej powoduje wzrost cop, ja zauważyłem że owszem rośnie przepływ i pompa mocniej się rozkręca szybciej dogrzewa bufor 200l , ale na cop to nie za bardzo ma wpływ. Natomiast w efekcie częściej taktuje.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A z ciekawości jaką macie częstotliwość inwerera jak sprężarka pracuje na full w trybie CO? Ja zaobserwowałem u siebie najwięcej 64Hz ostatnimi czasy. Chociaż kojarzy mi się że widziałem też coś koło 80 Hz tyle że nie wiem czy nie grzała wtedy CWU.

 

U mnie max było 82Hz przy -19st w trybie CO. Pompa pracowała bez grzałki.

Edytowane przez map78
zmiana jednostek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

nie wiem dlaczego u mnie jest odwrotnie tj przy mocy znamionowej wychodzą mi zawsze najlepsze COP-y i przy dużej prędkości przepływu.

 

A czy w momencie tego obciążenia mocą znamionową zmierzyłeś pobór mocy chwilowej (podlicznikiem , watomierzem) bo energie cieplną chwilową masz z ciepłomierza, te dwie dane są potrzebne do wyliczenia cop chwilowego , pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

 

nie wiem dlaczego u mnie jest odwrotnie tj przy mocy znamionowej wychodzą mi zawsze najlepsze COP-y i przy dużej prędkości przepływu.

 

A czy w momencie tego obciążenia mocą znamionową zmierzyłeś pobór mocy chwilowej (podlicznikiem , watomierzem) bo energie cieplną chwilową masz z ciepłomierza, te dwie dane są potrzebne do wyliczenia cop chwilowego , pozdrawiam.

 

witaj

 

mam podlicznik przed PC , czekam na przeskok 0,01 GJ i zapisuję różnicę w hWh na podliczniku .Ciepłomierz jest na powrocie do PC .

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...