Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam

Czy ktoś mógłby doradzić w doborze jednostki ?

Instalator radzi mi Aquarea KIT-WC09H3E5 – 9 kW , ja naczytałem się o T-capach i bije się z myślami czy dokładać o ok 3 tys do WXC09H3E5 T-CAP 9kW 230V lub 4tys do Tcap 3faz.

Czy jest sens dokładania do Tcapa aby uzyskać stałą moc 9kW

A moze dołożyc do SDC ale 3 fazowego ?

 

Parter +użytkowe poddasze, pow zabudowy : ok 125m2

OZC x ciepłowłasciwe.pl - 7,1kW + ew CWu dla 4 osób

całosc podłogówka- : użyt: ok 160m2 + garaż z kotłownia ok 28m2 (podłogówka rozłaozona co 20cm)

Porotherm25 +15cmgrafitu, poddasze 30cm wełny,

13cm eps100 0,036 pod podłogą + ok 8-9cm wylewki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie ma wymiennika ciepła woda-glikol? Chyba żadnych strat on nie generuje ( jeśli oddaje troche ciepła to i tak do pomieszczenia).

Zastanawiałeś się już co będzie za 5 lat , kiedy przyjdzie czas na wymianę tego glikolu ? Co z jego utylizacją ( bo chyba nie wylejesz ~150l do kanalizacji).

Jeżeli przyjdzie wymienić glikol za jakiś czas to się wymieni a stary zutylizuje.

Głównym powodem dla którego zalałem całą instalację glikolem to prostota instalacji a w związku z tym, ze robiłem całą instalację samemu to był dość ważny powód. Kupno wymiennika/bufora, dodatkowe pompka, rurki zawory itd to dodatkowe koszty.

Straty są więc w związku ze stratą (jakąś tam) należało by grzać wyższą temperaturą a więc znowu straty i dodatkowe koszty. Zatem zrobiłem bardzo prostą instalację zalewając całość glikolem.

Czas pokaże ...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy ktoś mógłby doradzić w doborze jednostki ?

Instalator radzi mi Aquarea KIT-WC09H3E5 – 9 kW , ja naczytałem się o T-capach i bije się z myślami czy dokładać o ok 3 tys do WXC09H3E5 T-CAP 9kW 230V lub 4tys do Tcap 3faz.

Czy jest sens dokładania do Tcapa aby uzyskać stałą moc 9kW

A moze dołożyc do SDC ale 3 fazowego ?

 

Parter +użytkowe poddasze, pow zabudowy : ok 125m2

OZC x ciepłowłasciwe.pl - 7,1kW + ew CWu dla 4 osób

całosc podłogówka- : użyt: ok 160m2 + garaż z kotłownia ok 28m2 (podłogówka rozłaozona co 20cm)

Porotherm25 +15cmgrafitu, poddasze 30cm wełny,

13cm eps100 0,036 pod podłogą + ok 8-9cm wylewki

Na 160 m to bym T cap wzioł jak nowy dom i puściłeś do kotłowni kable w opcji 1 lub 2 to nie sensu do 3 f dopłacać

 

 

 

Elektryka:

 

Opcja 1: prowadzimy dwa przewody 3x4mm² z rozdzielnicy do miejsca montażu jednostki wewnętrznej. W rozdzielnicy te przewody zabezpieczamy dwoma zabezpieczeniami B25A . Wpinamy je przed różnicówką, czyli zaraz za wyłącznikiem głównym.

 

 

 

Opcja 2: prowadzimy jeden przewód 5x4mm². Tu robi się rozdzielnicę tylko dla pompy ciepła. W rozdzielnicy ten przewód ma być wpięty za wyłącznikiem głównym, przed różnicówką.

 

 

 

Warto poprowadzić przewód 2x 0,75mm² linka z miejsca montażu jednostki wewnętrznej do nienasłonecznionego miejsca w stołowym pokoju. Tam możemy przenieść sterownik pompy, zapewniając całe sterowanie systemem grzewczym z tego miejsca. Sterownik może też pełnić funkcję termostatu. W jego miejsce w urządzeniu montuje się zaślepkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix może za nim coś sensownego napiszesz to przeczytaj bardzo powoli i ze zrozumieniem post do którego się odnosisz. Po nad to tamta sprężarka i tak długo wytrzymała jak już tu ktoś zauważył biorąc pod uwagę sposób montażu.

 

Ja też jestem ciekaw co z montażem jest nie tak - i co wpłynęło na trwałość sprężarki - chyba nie cienka izolacja lub ułożenie filra wody :).

22.jpg222.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jeszcze wrócić do sterowania pompą za pomocą wewnętrznego termostatu. To, że jest to bardzo uciążliwe ze względu na 1 st. regulację i przekłamywanie temperatury o 1-2 stopnie wiele osób pisało. Ale ja zauważyłem inną prawidłowość. Załączenie pompy powoduje wzrost wskazania temperatury o 1 st. a jej wyłączenie spadek o 1 st.

fd96f22afafb.jpg

83e025a36291.jpg

Wygląda na to, jakby coś w panelu sterowania podgrzewało zamontowany termistor.

Czy ja mam wadliwy panel czy ten typ tak ma? Ale wyraźnie coś tu nie działa jak powinno.

Edytowane przez Pablo_11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jeszcze wrócić do sterowania pompą za pomocą wewnętrznego termostatu. To, że jest to bardzo uciążliwe ze względu na 1 st. regulację i przekłamywanie temperatury o 1-2 stopnie wiele osób pisało. Ale ja zauważyłem inną prawidłowość. Załączenie pompy powoduje wzrost wskazania temperatury o 1 st. a jej wyłączenie spadek o 1 st.

fd96f22afafb.jpg

83e025a36291.jpg

Wygląda na to, jakby coś w panelu sterowania podgrzewało zamontowany termistor.

Czy ja mam wadliwy panel czy ten typ tak ma? Ale wyraźnie coś tu nie działa jak powinno.

 

Zgadza sie regulacja o 1 C ale da się temperature skorygować u mnie o 2C przekłamywał nie pamietam ale trzy przyciski na raz trzeba wcisnąć i ustawic do właściwej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jeszcze wrócić do sterowania pompą za pomocą wewnętrznego termostatu. To, że jest to bardzo uciążliwe ze względu na 1 st. regulację i przekłamywanie temperatury o 1-2 stopnie wiele osób pisało. Ale ja zauważyłem inną prawidłowość. Załączenie pompy powoduje wzrost wskazania temperatury o 1 st. a jej wyłączenie spadek o 1 st.

fd96f22afafb.jpg

83e025a36291.jpg

Wygląda na to, jakby coś w panelu sterowania podgrzewało zamontowany termistor.

Czy ja mam wadliwy panel czy ten typ tak ma? Ale wyraźnie coś tu nie działa jak powinno.

Jeżeli nie przeniosłeś panelu z jednostki wewnętrznej to raczej logiczne, bo woda ją rozgrzewa.A jeżeli przeniosłeś to dziwne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to dopiero jestem bezstronny bo dopiero szukam dla siebie rozwiązania i jestem otwarty na wszelkie propozycje ale jak czytam takie brednie to aż mi się scyzoryk otwiera.

Nie znam pompy ciepła pw która by jechała od 0stopni na grzałkach nawet najgorszy chiński chłam da radę do minus 15 ,pozatym Nibe nie ma grzałek ma tylko małą grzałeczkę która podgrzewa start spreżarki.

Porównywałem Copy Nibe f2040 mono 8kw ze splitem sdc panasonica 9kw dla 45 stopni i Nibe ma lepsze lub takie same jak Panasonic z różnicą że Panas nie podaje już dla -20 a nibe tak.

Może tylko wydaje Ci się,że masz dobrego kolegę ,może naprawdę Cię nie lubi i tak Ci gada żebyś sobie czasem takiej nie kupił i nie miał tak tanio jak on:lol2:

I nie jestem za Nibe narazie dalej za Panasoniciem głównie z tego względu że jednostki wew. nie mają naczynia wzbiorczego ,pompki,grzałek i trzeba to kompletować samemu ale wszystko zależy od ceny muszę dorwać jakieś oferty dla porównania.

 

ps.

tamta z łodzi padła po 7 sezonie w szóstym gościu też napewno ją zachwalał.

ps.

Mam dwóch dobrych kolegów ,którzy też byli dla siebie dobrymi kolegami do czasu aż jeden nie stuknoł mu Pani domu :)

 

Po pierwsze popracuj nad ortografią, lub używaj słownika, bo strasznie razi w oczy jak się to czyta:o i to jeszcze na publicznym forum...

Po drugie, mój wpis dotyczy pompy Nibe 12kW Split montowanej w 2012 roku - podejrzewam, że Nibe od tego czasu się rozwinęło i być może teraz produkuje już lepsze pompy od współczesnych Panasoniców. Ale w tamtych czasach ta pompa w porównaniu z moim sporo tańszym wtedy T-Cap'em po prostu była słaba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zgłębiłem temat pomp ciepła pw Nibe AMS 10- split nadal mają gorsze COPy od Panasonica ale nie mozna o nich żle mówić .

Taka ciekawostka są to pompy produkowane przez Mitsubishi albo kupili od nich całą produkcję.

Mitsubishi produkuje identyczne tylko naklejki daje swoje ,wygląd, wnętrzności jak i sterowniki,jednostki wewnętrzne ,piecyki wspomagające z grzałkami wszystko to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzyfazówka jest idealna pod fotovoltaikę - unika się braku bilansowania międzyfazowego bo PC ciągnie po równo z każdej fazy , jeżeli cena nie zabija.

Jeszcze nie wiem jaka różnica między 1faz SDC a 3 faz. Ale widze w katalogu że SDC 3faz ma stała moc np9kw dla od 7 do - 7 jak tcap. A już mi ktoś doradzał na forum że w moim przypadku tcap nie jest dobrym rozwiązaniem gdyż ja w 80%bede potrzebował mocy ok 3-4kw a Tcap będzie dawał 9kw nie zejdzie do tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie przeniosłeś panelu z jednostki wewnętrznej to raczej logiczne, bo woda ją rozgrzewa.A jeżeli przeniosłeś to dziwne...

 

Nie grzeję przy pomocy termostatu w regulatorze , a regulator jest w jednostce , ale na wykresach z Smard Clouda mam identycznie , po włączeniu się jednostki temperatura od razu rośnie o 1 stopień i maleje o 1 stopień po wyłączeniu.

Wydaje mi się , że jeśli już , to na początku powinno spaść , bo temperatury wody wchodządzej i wychodzącej spadają na początku po włączeniu pompy. To samo ,zaraz po wyłączeniu nie powinna spaść ,a przynajmniej utrzymywać się przez jakąś chwilę.

Narazie rejestracja nie działa i próbkowanie jest co 5 min więc niewiele widać. Może ktoś ma zarejestrowane wcześniej włączanie i wyłączanie i może temperaturę sterownika porównać i sprawdzić w którym dokładnie momencie się to dzieje.

 

Poza ym może to być błąd tylko samego Smard Clouda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie wiem jaka różnica między 1faz SDC a 3 faz. Ale widze w katalogu że SDC 3faz ma stała moc np9kw dla od 7 do - 7 jak tcap. A już mi ktoś doradzał na forum że w moim przypadku tcap nie jest dobrym rozwiązaniem gdyż ja w 80%bede potrzebował mocy ok 3-4kw a Tcap będzie dawał 9kw nie zejdzie do tego

 

To nie jest tak, że T-CAP daje 9kW, albo wcale. Może modulując zejść z mocą niżej. Z tym, że, z tego co wiem, 3-4kW to też nie jest optymalna moc pod kątem COP.

 

 

Przy okazji, jaki przedział procentowy mocy jest najlepszy ze względu na COP? Clarnet na swoim blogu podawał bodajże 70-80%, jeden z instalatorów mówił mi o 50%, ale widać, że nie był tego wcale pewien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wreszcie zmusić smart clouda do działania i założyć konta na stronie panasonica. Nieźle to pokręcone, sam jestem instalatorem i użytkownikiem. Czy dobrze rozumiem że dostęp do wykresów i parametrów pompy mam tylko w service cloud? W smart cloud jako użytkownik mogę tylko zmienić uprawnienia w service cloud?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten typ tak ma.

No to super. Wychodzi na to, że Panas zrobił zabawkę a nie termostat. Ja nie widzę możliwości sterowania tym temperaturą skoro przy wskazywanej temperaturze 21 i ustawieniu na 22, w chwili załączenia pompy termostat przeskakuje na 22 i pompa potrafi się w ogóle nie włączyć. A jak nastawię na 23 to będzie grzała całą noc, bo tak szybko mi się dól domu nie nagrzeje (z 21 do 23 - choć to i tak przekłamane temperatury).

Ten problem wynika z budowy panela? Przyłożyłem w pobliże termistora zamrożone kostki rybne. Po paru minutach temperatura spadła o 1 stopień..... Szybkość reakcji zabójcza :)

Jest jeszcze w opcjach możliwość podłączenia zewnętrznego termistora. Testował ktoś może jego zachowanie? I co to typ/model?

Zgadza sie regulacja o 1 C ale da się temperature skorygować u mnie o 2C przekłamywał nie pamietam ale trzy przyciski na raz trzeba wcisnąć i ustawic do właściwej.
A mógłbyś napisać jak to dokładnie się ustawia? Znam to menu ale w ciemno nie bardzo chciałbym przestawiać.

Jeżeli nie przeniosłeś panelu z jednostki wewnętrznej to raczej logiczne, bo woda ją rozgrzewa.A jeżeli przeniosłeś to dziwne...
Właśnie przeniosłem. I to w pobliże wiatrołapu, który się wyziębia z braku drzwi wewnętrznych do garażu. A nawet jakbym nie przenosił, to pompa w momencie załączenia nie rozgrzewa rur aż tak, aby podnieść temperaturę wokół siebie. Przynajmniej mój model (SDC) potrzebuje czasu "aby się rozkręcić".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wreszcie zmusić smart clouda do działania i założyć konta na stronie panasonica. Nieźle to pokręcone, sam jestem instalatorem i użytkownikiem. Czy dobrze rozumiem że dostęp do wykresów i parametrów pompy mam tylko w service cloud? W smart cloud jako użytkownik mogę tylko zmienić uprawnienia w service cloud?

 

Jako użytkownik możesz jeszcze włączać ,wyłączać , ustawiać temperaturę , tworzyć harmonogram, no i jeszcze patrzeć na dzienne zużycie energii.

Jako instalator można dużo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako użytkownik możesz jeszcze włączać ,wyłączać , ustawiać temperaturę , tworzyć harmonogram, no i jeszcze patrzeć na dzienne zużycie energii.

Jako instalator można dużo więcej.

 

A czy jest sposob na dostep do "Service cloud" jezeli juz moj serwisant ma dostep do mojej pompy? Jak to zrobić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...