Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

A ja jeszcze przy okazji znalazłem informację ,że min zład wody T-capa 9kW to 50 ltr (a nie 30 ltr,jak było wcześniej podawane)-info z mat technicznych Panasa

 

Już to prostowałem :p

To nie dotyczy wyłącznie T-CAPa, bo dlaczego by miało?

 

Pompy ciepła < 9kW 30 litrów

Pompy ciepła ≥ 9kW 50 litrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem jeszcze na Aquarea service podczas tej pracy ,i wychodzi z tego ,że prąd był 1A do 1,2A , stąd nie wiem dlaczego przy takim prądzie użycie było 0,4kWh , skoro powinno być 3x230x1 = 0,69kWh , lub odpowiednio 0,83kWh dla 1,2 A , a w statystykach dla tych wartości jest 0,4 i 0,6kWh...

Przy wyższych obciążeniach prąd z mocą już się dużo dokładniej zgadza, np. 4,8A i moc 3,2kW ( 3x230x4,8 = 3,3kW) i moc wytwarzana 15,4kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą poczytałem trochę o wirowych przepływomierzach- producent się chwali , że są dokładne.

Jeśli tak jest to ,aby mieć wiarygodne COP potrzebny nam jest po prostu zewnętrzny podlicznik energii-reszta już jest banalna :

tylko spisywać wytworzone ciepło i dzielić przez zużycie.

No przepraszam a czy komuś przyszło do głowy liczyć inaczej? Przecież to było i jest jasne jak słońce. Chyba nikt inaczej tego nie liczył, a w szczególności nie sugerował się ani nie ekscytował COP ze sterownika. Cały czas piszę i to tłumaczę ale widać że nie zawsze dociera, lub wietrzy jakieś przekręty. Dodam tylko że czujniki Tz i Tp dają odczyty z rozdzielczością 0,25 stopnia. Oczywiście jak znam życie zaraz odezwą się osoby dla których będzie to do d...y bo powinny mieć rozdzielczość najlepiej 0,00001 stopnia. Uprzedzę jeszcze temat dokładności odczytów bo jest możliwość ich korekty ( bodajże w zakresie +/- 2 stopni) i każdy instalator winien to sprawdzić i ewentualnie skorygować oraz ustawić. Tyle że jak znam życie to nie wielu ma czym i im się chce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem jeszcze na Aquarea service podczas tej pracy ,i wychodzi z tego ,że prąd był 1A do 1,2A , stąd nie wiem dlaczego przy takim prądzie użycie było 0,4kWh , skoro powinno być 3x230x1 = 0,69kWh , lub odpowiednio 0,83kWh dla 1,2 A , a w statystykach dla tych wartości jest 0,4 i 0,6kWh...

Przy wyższych obciążeniach prąd z mocą już się dużo dokładniej zgadza, np. 4,8A i moc 3,2kW ( 3x230x4,8 = 3,3kW) i moc wytwarzana 15,4kW.

A nie przypadkiem 400*1=0,4 a jeśli już to zapomniałeś o cos φ

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie przypadkiem 400*1=0,4

 

To wtedy przy wyższych mocach by się nie zgadzało...

Poza tym jeśli napięcie przewodowe , to jeszcze razy pierwiastek z trzech , no chyba ,że pompa tylko z dwóch faz korzysta :)

 

EDIT. Hmmm , a może przy niskich częstotliwościach korzysta z dwóch faz.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mama starego T-Capa 9 serii D z 2012 roku - I faza. Pracuje od 2013r.

Najniższy pobór jaki obserwowałem w trakcie trwałej pracy wynosił 1580 W, Modulacja - też najniższa 34 Hz.

Takie wyniki osiągałem dla temp. zasilania 30* i pracy ciągłej.

Średnioroczny COP na CO i CW w ciągu pierwszych 4 lat mieścił mi się w granicach 3,7. Obecnie jest zapewne niższy, jednak nie śledzę już tego dokładnie. Mogę na teraz tylko powiedzieć, że od 26 IX 18 do teraz moja PC zużyła poniżej 2400 kWh ze znakomitym udziałem taniej taryfy, za mniej więcej 800 zł. I te informacje w zupełności mi wystarczają.

26 IX jak co roku zamieszczę w odpowiednim dziale pełny raport z wszystkimi danymi z opomiarowania domu i PC.

Od pewnego czasu grzeje gównie w oknach taniej taryfy G13 i w związku z tym często zwiększam temp. zasilania nawet do 35*.

W takich warunkach PC nie schodzi z poborem poniżej 1800 W, pracując w zasadzie zgodnie z danymi katalogowymi lub nieco powyżej. W miarę zbliżania się do zadanej temperatury częstotliwość spada. Spada również odpowiednio zużycie prądu. Mniej więcej tak jak w tabelkach prezentowanych przez Bobrowa.

Max.pobór jaki obserwowałem (być może był większy) to ok. 4,6 kW przy modulacji ponad 70 Hz. 85 Hz na wyświetlaczu nie widziałem nigdy. Obie grzałki - w PC i w zbiorniku podłączone z odrębnych faz do podlicznika.

Podlicznik wskazuje praktycznie to samo co licznik główny, choć przyznaję, że kalibrowałem go dawno temu. Ciepłomierz Danfoss certyfikowany zainstalowany jako całkowicie nowy.

Moje pomiary mogę zatem traktować jako w miarę realne i nie obarczone poważnymi błędami.

 

Jak już wspomniałem mój T-Cap nie schodzi poniżej ok 1600 W. Przy pracy ciągłej po prostu taktuje, co mi w zupełności ie przeszkadza, bowiem końcowy rezultat dot, sprawności jest dla mnie w pełni satysfakcjonujący. W przesądy dot. niszczącego wpływu okresowego wyłączania sprężarki czyli "taktowania" na trwałość sprężarki nie wierzę.

Jakoś nikt nie zastanawia się jaki wpływ na trwałość sprężarki ma okresowe - czasem nawet co 40 min. odszranianie wymiennika jedn. zewnętrznej.

W porównaniu z tym, kilkukrotne bądź nawet kilkunastokrotne starty sprężarki są znacznie mniej obciążające dla układu chłodniczego.

 

W moim wypadku wyłączona PC pobiera ok 10 W, W przypadku gotowości do pracy ok. 60 W. W razie pracy ciągłej ale z wyłączoną sprężarką ( chodzi pompa obiegowa ) - ok. 120 W.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

- Przy pracy ciągłej po prostu taktuje, co mi w zupełności ie przeszkadza, bowiem końcowy rezultat dot, sprawności jest dla mnie w pełni satysfakcjonujący.

W przesądy dot. niszczącego wpływu okresowego wyłączania sprężarki czyli "taktowania" na trwałość sprężarki nie wierzę.

Jakoś nikt nie zastanawia się jaki wpływ na trwałość sprężarki ma okresowe - czasem nawet co 40 min. odszranianie wymiennika jedn. zewnętrznej.

W porównaniu z tym, kilkukrotne bądź nawet kilkunastokrotne starty sprężarki są znacznie mniej obciążające dla układu chłodniczego.

Czy obecnie kupując nowy egzemplarz PC/PW, kolega ponownie

kupiłby 9 kW/T-Cap??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podzieli się ktoś wiedzą jak dokonać korekty wskazań temperatury czujnika pokojowego?

 

Trzeba jednocześnie nacisnąć przez 5s przyciski:

Menu wstecz ( ten z zawróconą strzałką) + Enter + strzałka w prawo

pokarze się menu ,i trzecia pozycja od góry to korekcja czujników .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Pratchawiec z tego co pamiętam już kiedyś pisał, że kupiłby teraz pompę Toshiby model Estia zamiast TCapa.:yes:

 

Witam

 

Tak. Ale nie 8 kW tylko 11-kę - dwuwentylatorową. Stoi takich 8 sztuk na mojej ulicy i żaden z sąsiadów nie narzeka i nie .błądzi po różnych forach. Estia ma nieco niższą sprawność niż T-Cap, ale ma inne zalety; jest nieco cichsza i znacznie rzadziej się odszrania.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

........ znacznie rzadziej się odszrania.

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Rzadziej się odszrania uważasz za zaletę?

T-CAP robi to inteligentnie z temperatur, wydajności i ciśnień, jeżeli jakaś pompa robi to rzadko to robi to z czasu a to najbardziej głupi sposób.

Bo przy 0C będzie odradzać sie rzadziej niż T-CAP i będzie mieć niższą wydajność a a przy -15C będzie też się odszraniać w takich samych odstępach czasu czyli np. co 45 minut a przy takiej temp potrzeba zazwyczaj co 3-4h.

 

Różnice w COP biorą się właśnie z takich niuansów, czyli właśnie dopracowanego odszraniania jak w T-CAP.

 

Na temat głośności nie mogę się za dużo wypowiadać ale przytoczę etykiety

Panasonic T-CAP 9kW 51dB

A

Toshiba Estia 11kW ma 49dB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadziej się odszrania uważasz za zaletę?

T-CAP robi to inteligentnie z temperatur, wydajności i ciśnień, jeżeli jakaś pompa robi to rzadko to robi to z czasu a to najbardziej głupi sposób.

Bo przy 0C będzie odradzać sie rzadziej niż T-CAP i będzie mieć niższą wydajność a a przy -15C będzie też się odszraniać w takich samych odstępach czasu czyli np. co 45 minut a przy takiej temp potrzeba zazwyczaj co 3-4h.

 

Różnice w COP biorą się właśnie z takich niuansów, czyli właśnie dopracowanego odszraniania jak w T-CAP.

 

Na temat głośności nie mogę się za dużo wypowiadać ale przytoczę etykiety

Panasonic T-CAP 9kW 51dB

A

Toshiba Estia 11kW ma 49dB

 

Ja tam widzę co innego na etykiecie :p

https://tinyurl.com/yy5km7zo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadziej się odszrania uważasz za zaletę?

T-CAP robi to inteligentnie z temperatur, wydajności i ciśnień, jeżeli jakaś pompa robi to rzadko to robi to z czasu a to najbardziej głupi sposób.

Bo przy 0C będzie odradzać sie rzadziej niż T-CAP i będzie mieć niższą wydajność a a przy -15C będzie też się odszraniać w takich samych odstępach czasu czyli np. co 45 minut a przy takiej temp potrzeba zazwyczaj co 3-4h.

 

Różnice w COP biorą się właśnie z takich niuansów, czyli właśnie dopracowanego odszraniania jak w T-CAP.

 

Na temat głośności nie mogę się za dużo wypowiadać ale przytoczę etykiety

Panasonic T-CAP 9kW 51dB

A

Toshiba Estia 11kW ma 49dB

Jak dla mnie jedyną nazwijmy to bolączką w niektórych Panasach pomimo inteligentnego systemu tego cyklu jest odszranianie. Bije on niemiłosiernie w COP całego urządzenia. Cóż z tego iż w trakcie grzania dla przykładu przy 0 stopniach daje COP 5 jak odszranianie pobierze 0,8kWh. Dla przykładu:Czas pracy 1 godzina przy czym 47 min grzanie, 13 min odszranianie. Pobór w trakcie grzania 1,7 co daje zużycie w tym czasie 1,33kWh produkcja z COP 5 = 6,65. Odszranianie pożre 0,8 kWh. Daje nam to łącznie zużycie przez tą godzinę 2,13 i COP z 5 spada do 3,12. Nie mam pojęcia czemu w Panasie temp graniczną jest 27 stopni i czemu w niektórych nie można użyć grzałki. Przecież w nowych domach tyle na powrocie to masochizm.

 

P.S. Był nawet moment gdy zacząłem zastanawiać się nad przeróbką instalacji czyli wrzuceniem bufora 50 - 100 litrów, mieszacza i zrobieniem obiegu wtórnego ale doszedłem do wniosku iż gra nie warta świeczki. W ciągu roku mam około 600 odszronień a to koszt około 150 - 200 zł. po przeróbce bym zaoszczędził max 100. Czyli zwrot inwestycji gdzieś dobre 10 -15 lat.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pytanie mam konkretne:

 

czy macie zgłoszone do CRO swoje pompy i czy robicie corocznie próbę szczelności i ie to kosztuje? a jeśli nie macie to dlaczego i jakie ryzyko? bo jak wyczytałem w niecie większość panasów się łapie pod zgłaszanie bpo powyżej 2,4kg czynnika i powyżej ekw.5 ton CO2?

 

i drugie: tabelce z danymi techn. panasoniców przy jednostce wewnętrznej są podane wartości zabezpieczeń np. 32/16, podobnie przekrój przewodów 3x6/2x2,5 - jak to rozumieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...