Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

pytanie mam konkretne:

 

czy macie zgłoszone do CRO swoje pompy i czy robicie corocznie próbę szczelności i ie to kosztuje? a jeśli nie macie to dlaczego i jakie ryzyko? bo jak wyczytałem w niecie większość panasów się łapie pod zgłaszanie bpo powyżej 2,4kg czynnika i powyżej ekw.5 ton CO2?

 

i drugie: tabelce z danymi techn. panasoniców przy jednostce wewnętrznej są podane wartości zabezpieczeń np. 32/16, podobnie przekrój przewodów 3x6/2x2,5 - jak to rozumieć?

No to skąd ta wartość 2,4kg ? Chyba do tej pory było powyżej 3kg ? ( A Panasonic na 2,85kg)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to skąd ta wartość 2,4kg ? Chyba do tej pory było powyżej 3kg ? ( A Panasonic na 2,85kg)

 

Z nowych przepisów. R410a zgłasza się od 2,4kg.

 

 

Co do głośności to tutaj macie to wyjaśnione https://www.teraz-srodowisko.pl/media/pdf/aktualnosci/1406-Wytyczne-ograniczanie-halasu-instalacji-pompy-ciepla.pdf

Zapewniam Was, że 51 to ona nie ma.

Edytowane przez agb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo do CRO podają firmy/ przedsiębiorcy , a nie osoby prywatne ?

 

"Centralny Rejest Operatorów" czyli obowiązek ustawowy nałożony na Operatora, nieważne czy firma czy osoba indywidualna, ważne czy limity przekroczone http://www.cro.ichp.pl/

Do tego wyczytałem gdzieś że od tego roku instytucja prowadząca moze korzystać z kontroli z przymusem wejścia, służbami mundurowymi itp, kary za niezgłoszenie w grube tysiące, za niesprawdzanie szczelności co 12 mies jeszcze większe i zastanawiam się czy w ogóle myśleć o panasonicu czy szukać czegoś co nie przekracza limitu, to jak: zgłaszacie? przeglądy szczelności robicie? czy olewacie?

albo instalatorzy: czy wasi klienci zgłaszają? czy robicie im próby szczelności coroczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo instalatorzy: czy wasi klienci zgłaszają? czy robicie im próby szczelności coroczne?

W większoścci montuję gruntowe a tam nie ma tego problemu.

Ostatnio 18kW, weszło 2,31kg R407c.

Przy wysokotemperaturowych na R134a jeszcze większy luz.

A powietrznych robię mało, tyle co na gwarancyjnych serwisach i uruchomieniach się z nimi zadaję.

Zawsze informuję i zawsze klienci mają zgłoszenia w dupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Centralny Rejest Operatorów" czyli obowiązek ustawowy nałożony na Operatora, nieważne czy firma czy osoba indywidualna, ważne czy limity przekroczone http://www.cro.ichp.pl/

Do tego wyczytałem gdzieś że od tego roku instytucja prowadząca moze korzystać z kontroli z przymusem wejścia, służbami mundurowymi itp, kary za niezgłoszenie w grube tysiące, za niesprawdzanie szczelności co 12 mies jeszcze większe i zastanawiam się czy w ogóle myśleć o panasonicu czy szukać czegoś co nie przekracza limitu, to jak: zgłaszacie? przeglądy szczelności robicie? czy olewacie?

albo instalatorzy: czy wasi klienci zgłaszają? czy robicie im próby szczelności coroczne?

 

Chciałem zgłosić to babka zdziwiona , że osoba prywatna chce zgłosić! Do Sdc 9 kw i tak za mało czynnika wchodzi nie ma sobie co tym głowy zawracać bardziej mnie interesuje serwis jak wygląda co się czyści wymienia czy czynnik dobijają itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadziej się odszrania uważasz za zaletę?

T-CAP robi to inteligentnie z temperatur, wydajności i ciśnień, jeżeli jakaś pompa robi to rzadko to robi to z czasu a to najbardziej głupi sposób.

Bo przy 0C będzie odradzać sie rzadziej niż T-CAP i będzie mieć niższą wydajność a a przy -15C będzie też się odszraniać w takich samych odstępach czasu czyli np. co 45 minut a przy takiej temp potrzeba zazwyczaj co 3-4h.

 

Różnice w COP biorą się właśnie z takich niuansów, czyli właśnie dopracowanego odszraniania jak w T-CAP.

 

Na temat głośności nie mogę się za dużo wypowiadać ale przytoczę etykiety

Panasonic T-CAP 9kW 51dB A Toshiba Estia 11kW ma 49dB

 

Witam

 

CNC, zapytam prostym językiem; instalowałeś, serwisowałeś czy choćby z bliska oglądałeś jakąkolwiek Estię w trakcie pracy?

Bo tak piszesz sobie jaki to fajny Panasonic, a inne to be...

Akurat mam T-Capa. Stary model, szczęśliwie ze wspomaganiem odszraniania grzałką, stąd utyskiwania na długość i energożerność tego procesu - jak wyżej w poście Plusfoto, mało mnie mnie dotyczą.

Wielokrotnie podkreślałem, że z mojego wyboru jestem zadowolony, a osiągane wyniki mnie satysfakcjonują. Nie znaczy to jednak, że nie widzę zalet innego sprzętu. Dla przeciętnych użytkowników, a do takich zapewne należą moi sąsiedzi, zasadniczą zaletą użytkowanych PC jest bezawaryjna i bezproblemowa ich eksploatacja. Być może płacą trochę więcej niż ja, jednak z tego o wiem praktycznie wszyscy są zadowolenie z wysokości opłat za prąd. Z tego co wiem żaden z nich nie ma nawet podlicznika dla PC, nie mówiąc o ciepłomierzach. Według mnie to jest właśnie ideał;Pompa ciepła zaprogramowana przez instalatora, przez niego za sensowne pieniądze serwisowana, pozwala zapomnieć o swoim istnieniu.

Jak już pisałem stoi takich Estii 8 sztuk przy mojej ulicy. Idąc do siebie widzę codziennie 6 z nich; jak pójdę dalej. zobaczę kolejne dwie.

Wszystkie pracują podobnie, słychać głównie szmer wentylatorów, brak odczuwalnego hałasu z pracy sprężarki. Gdy mój T-Cap się już odszrania Estia sąsiada dopiero zaczyna lekko "siwieć".

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

CNC, zapytam prostym językiem; instalowałeś, serwisowałeś czy choćby z bliska oglądałeś jakąkolwiek Estię w trakcie pracy?

Bo tak piszesz sobie jaki to fajny Panasonic, a inne to be...

Akurat mam T-Capa. Stary model, szczęśliwie ze wspomaganiem odszraniania grzałką, stąd utyskiwania na długość i energożerność tego procesu - jak wyżej w poście Plusfoto, mało mnie mnie dotyczą.

Wielokrotnie podkreślałem, że z mojego wyboru jestem zadowolony, a osiągane wyniki mnie satysfakcjonują. Nie znaczy to jednak, że nie widzę zalet innego sprzętu. Dla przeciętnych użytkowników, a do takich zapewne należą moi sąsiedzi, zasadniczą zaletą użytkowanych PC jest bezawaryjna i bezproblemowa ich eksploatacja. Być może płacą trochę więcej niż ja, jednak z tego o wiem praktycznie wszyscy są zadowolenie z wysokości opłat za prąd. Z tego co wiem żaden z nich nie ma nawet podlicznika dla PC, nie mówiąc o ciepłomierzach. Według mnie to jest właśnie ideał;Pompa ciepła zaprogramowana przez instalatora, przez niego za sensowne pieniądze serwisowana, pozwala zapomnieć o swoim istnieniu.

Jak już pisałem stoi takich Estii 8 sztuk przy mojej ulicy. Idąc do siebie widzę codziennie 6 z nich; jak pójdę dalej. zobaczę kolejne dwie.

Wszystkie pracują podobnie, słychać głównie szmer wentylatorów, brak odczuwalnego hałasu z pracy sprężarki. Gdy mój T-Cap się już odszrania Estia sąsiada dopiero zaczyna lekko "siwieć".

 

Pozdrawiam

 

Pratchawiec

 

Jak masz możliwość ,to porównaj wielkość jednostki zewnętrznej , chodzi mi o parownik , czyli to co się szroni :)

Podobno obojętnie jaki producent to i tak wielkość i wygląd jest prawie ,że identyczny...

 

No i teraz jeśli one byłyby bardzo zbliżone , to wniosek jest prosty , w tych samych warunkach otoczenia szybciej zaszroni się ta jednostka ,która akurat generuje więcej mocy ,bo nikt w tym momencie nie podgrzewa lameli elektrycznie.

Może akurat Toshiba ma taką funkcję , którą bym chciał : Za wszelką cenę nie dopuszczaj do zaszronienia parownika kosztem ograniczania mocy , i np. wpisanie konkretnej minimalnej mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak online jakaś babka tam siedzi i mi odpisała na email.

Miał ktoś już pierwszy serwis pompy na czy on polega?

 

Na niektóre niewygodne pytania nie uzyskasz tu odpowiedzi,instalaturzy tu siedzacy maja czas na jakies tam pytania odpowiadac a na takie nie.

Bo jak Ci opisza co powinno byc zrobione to zaraz będą musieli to robić u swoich klientów a tego nie robili.

Tak samo nie ma odpowiedzi na pytanie jak powinny byc zsizolowane rurki gazowe wewnatrz i na zewnatrz bo tez by musieli poprawiac swoje instalacje.

Ja jak rozmawialem ze spora iloscia instalatorów to odpowiedzi byly skrajne,wszystko zależy jak bardzo chca zlapac klijenta albo jak na nim pozerowac.

Od niepotrzebnych przegladów po przeglady od 250 do 500zl rocznie.A zakres tego co przegladaja to co im slina na język przyniesie.

A co maja niby sprawdzać,cisnienie'wizualne oględziny,jakieś przeczyszczenie ,wyczyszczenie filtra wody,sprawdzenie liczników pracy i pokrecenie sie tu i tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo nie ma odpowiedzi na pytanie jak powinny byc zsizolowane rurki gazowe wewnatrz i na zewnatrz bo tez by musieli poprawiac swoje instalacje.

Puknij się może w głowę, bo Ci się płyta zacięła z tymi rurkami. Napisałeś jak być powinno. Plus jakieś kolejne 50 postów na ten sam temat. Każdy zdążył już 7 razy wyciągnąć wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niektóre niewygodne pytania nie uzyskasz tu odpowiedzi,instalaturzy tu siedzacy maja czas na jakies tam pytania odpowiadac a na takie nie.

Bo jak Ci opisza co powinno byc zrobione to zaraz będą musieli to robić u swoich klientów a tego nie robili.

Tak samo nie ma odpowiedzi na pytanie jak powinny byc zsizolowane rurki gazowe wewnatrz i na zewnatrz bo tez by musieli poprawiac swoje instalacje.

Ja jak rozmawialem ze spora iloscia instalatorów to odpowiedzi byly skrajne,wszystko zależy jak bardzo chca zlapac klijenta albo jak na nim pozerowac.

Od niepotrzebnych przegladów po przeglady od 250 do 500zl rocznie.A zakres tego co przegladaja to co im slina na język przyniesie.

A co maja niby sprawdzać,cisnienie'wizualne oględziny,jakieś przeczyszczenie ,wyczyszczenie filtra wody,sprawdzenie liczników pracy i pokrecenie sie tu i tam.

 

No właśnie 2 lata gwarancji jest i przegląd musi być żeby gwarancja była, filtr wody raz do roku trzeba wyczyścić na sprężarke 5 lat gwarancji czyli po okresie gwarancji jest sens przeglady robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...