Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

[ATTACH=CONFIG]430554[/ATTACH]

 

Tak to wygląda. Ustawione grzanie wody na 55C a dogrzało do 51C i skończyło. W międzyczasie 3x start stop sprężarki. Nic nie zmieniałem w hydraulice. Jeszcze niedawno grzało do 50C bez problemu. Nie wiem czy to ma wpływ ale ostatnio jeden wieczór i pote rano woda śmierdziała tak, jak przypalone sprzęgło w samochodzie. Pierwszy raz w tej instalacji tak śmierdziało. Używamy wody na bieżąco, nie było przestojów. Pompa jest podłączona do zbiornika z nierdzewki Joule 300l, dwie wężownice w nim połączone razem, więc powierzchnia wymiany jest duża.

Co to może być?

 

Nie widać skali, jaki dokładnie to zbiornik i gdzie jest włożony czujnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że tak bezpośrednio, ale...

Stawiam parterówkę 100m2+garaż 35 m2, dach dwuspadowy 40st.

Całość oczywiście podłogówka, powierzchnia grzania 95m2.

Styro podłoga 15 cm, ściana silikat 24 + 20 cm grafit, strop 35 cm wełny, WM+reku.

 

Krótkie i szybkie pytanie, jaki będzie koszt PC Panasonic z zasobnikiem wody do czegoś takiego ?

Moc mi wychodzi wstępnie 7kw.

Edytowane przez Foxy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgupłem :)

Wyczyściłem filtry siatkowe - jeden wewnętrzny w pompie i drugi na zewnątrz na trasie przepływu wody grzejącej CWU. Ustawiłem grzanie na 55C. Pompa za jednym razem (jest poprawa!) zagrzała wodę, ale tylko do 51C. Zauważyłem na wykresie, że kiedy tylko temperatura wody powrotnej osiągnęła 55C (zasilająca wężownicę była 59C) pompa wyłączyła się.

Teraz już nie wiem, czy ustawiając temperaturę wody CWU pompa stosuje się do czujnika umieszczonego w zbiorniku CWU i pomiaru wyświetlanego na głównym ekranie, czy do wody wracającej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że tak bezpośrednio, ale...

Stawiam parterówkę 100m2+garaż 35 m2, dach dwuspadowy 40st.

Całość oczywiście podłogówka, powierzchnia grzania 95m2.

Styro podłoga 15 cm, ściana silikat 24 + 20 cm grafit, strop 35 cm wełny, WM+reku.

 

Krótkie i szybkie pytanie, jaki będzie koszt PC Panasonic z zasobnikiem wody do czegoś takiego ?

Moc mi wychodzi wstępnie 7kw.

 

7kw obciazenie cieplne budynku czy pompa 7kw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa grzeje wodę według czujnika w zbiorniku. Jeśli osiągnie temp. żądaną to grzeje jeszcze o jeden stopień więcej i się wyłącza. Ciekawi mnie dlaczego potrzebujesz aż 55 stopni . Ja mam ustawione 45. Tzn. pompa wyłącza się przy 46 a w górze zbiornika termometr wskazuje 50 stopni. Spróbuj obniżyć temperaturę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że tak bezpośrednio, ale...

Stawiam parterówkę 100m2+garaż 35 m2, dach dwuspadowy 40st.

Całość oczywiście podłogówka, powierzchnia grzania 95m2.

Styro podłoga 15 cm, ściana silikat 24 + 20 cm grafit, strop 35 cm wełny, WM+reku.

 

Krótkie i szybkie pytanie, jaki będzie koszt PC Panasonic z zasobnikiem wody do czegoś takiego ?

Moc mi wychodzi wstępnie 7kw.

 

Koło 25 tys zł. za kotłownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgupłem :)

Wyczyściłem filtry siatkowe - jeden wewnętrzny w pompie i drugi na zewnątrz na trasie przepływu wody grzejącej CWU. Ustawiłem grzanie na 55C. Pompa za jednym razem (jest poprawa!) zagrzała wodę, ale tylko do 51C. Zauważyłem na wykresie, że kiedy tylko temperatura wody powrotnej osiągnęła 55C (zasilająca wężownicę była 59C) pompa wyłączyła się.

Teraz już nie wiem, czy ustawiając temperaturę wody CWU pompa stosuje się do czujnika umieszczonego w zbiorniku CWU i pomiaru wyświetlanego na głównym ekranie, czy do wody wracającej?

 

Jak zasilanie na wężownicy pinknie na 60C to pompa przestanie grzać sprężarką i zacznie grzałką, bo maksymalna temp zasilania to 60C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zasilanie na wężownicy pinknie na 60C to pompa przestanie grzać sprężarką i zacznie grzałką, bo maksymalna temp zasilania to 60C.

 

OK, to rozumiem, ale czemu u mnie dochodzi do temp. z czujnika 51 i temp. wody zasilającej 59/55 i się wyłącza przy ustawieniu na 55C?

A na polu 16C na przykład, więc ma z czego brać :)

Tak z innej beczki to do ilu grzejecie CWU, kolega tu pisał, że do 45C? Mogę obniżyć temp. zadaną i pewnie nagrzeje do tylu ale to nie rozwiązanie - grzało kiedyś i do wyższych.

Czy może być tak, że gdzieś tam mam grzałkę wyłączoną (wewnętrzną, wspomagającą) i dlatego tak się dzieje? Doszło do 59 zasilania i się wyłączyło bo nie mogło załączyć grzałki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Poszukuje podpowiedz dotyczącej kotłowni. Zdecydowany jestem na zakup i montaż pompy panasonic t cap 3 faz 9kw w wersji monoblok. Dom jest piętrowy, na gorze 3 pokoje plus łazienka gdzie chce zamontować czujniki temperatur, na dole pod jedna sekcje będzie podpięty garaż z kotłownią na drugą kuchnia z jadalnia i salonem tez planuje czujniki temperatur. jak najlepiej dobrać pod taka specyfikacje kotłowni? tzn jak ma wyglądać montaż pompy ciepła? co będzie mi potrzebne konkretnie pod panasonica? Planuje bufor do cwu jakieś 200l lub 300l. W rozmowach telefonicznych proponowane miałem jakieś przejściowe bufory po 50l, zawór trójdrożny czy coś takiego, ktoś zaproponował mi abym cały układ zalał glikolem.... podobno koszty olbrzymie. Proszę o podpowiedz jak to ma wyglądać aby nie dać się zrobić w balona instalatorom. Ewentualnie czy takie rozwiązanie z czujnikami temperatur się sprawdza i ma sens? KAŻDA CENNA RADA SIĘ LICZY. Pozdrawiam

Edytowane przez brzozas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzozas,

poniżej masz link prawie do "gotowca"

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?355533-Instalacja-PC-monoblok-w-domu-z-grzejnikami/page4

 

Odnośnie obecnych kosztów u mojej kuzynki :

PC T-cap 3 fazy +bufor/sprzęgło 50 ltr+czujnik CWU +podstawowy montaż i uruchomienie 20 474 pln brutto 8%Vat

pompa Wilo Yonos pico 25/1-6 365 pln z przesyłką

sterowanie: zabezpieczenia 3 szt,czujnik zaniku fazy ,licznik energii,obudowa 480 pln brutto 23%

zbiorniki wzbiorcze CO+CWU+grupa bezp +3 odpowietrzniki 470 pln brutto 23%

zawór 3D honeywell glikol V4044F1034/U 409 pln brutto 23%

a teraz hit-zasobnik z nierdzewki CWU 300 ltr z wężownicą 3,2m2 3822 pln brutto 23%

(Termica WW300 PCE +grzałka 2kW)

 

Wszystkie koszty z przesyłką-do zakupienia :

 

-wymiennik np Promag 110kW za 800 pln brutto 23%

-glikol propylenowy -25st np ok 40 ltr za ok 600 pln brutto 23%

-rury ,złączki,izolacje,stojak ok 3000 pln brutto 23%

 

Razem koszt za w/w ok 30 000 pln brutto -przy hydrauliku z rodziny i mojej pomocy ze sterowaniem.

Będę informował na bieżąco o postępach prac.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za podpowiedz. Myslalem ze bede musial zalac caly uklad glikolem a to juz koszty spore. jeszcze pytanie bo jeden z instalatorow/serwisantow pisal mi ze trzeba wykonac jakis spust wody czy cos takiego? na wypadek gdyby pompa miała nie dzialac w przypadku braku pradu? jak sie do tego odniesc?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie za podpowiedz. Myslalem ze bede musial zalac caly uklad glikolem a to juz koszty spore. jeszcze pytanie bo jeden z instalatorow/serwisantow pisal mi ze trzeba wykonac jakis spust wody czy cos takiego? na wypadek gdyby pompa miała nie dzialac w przypadku braku pradu? jak sie do tego odniesc?

 

Spust (po prostu zawór ręczny) jest i tak potrzebny np przy wymianie glikolu (np po 10 latach).

Jeśli masz glikol ,to przy wył PC nic nie grozi-nawet gdyby glikol zgęstniał, to nie zwiększa objętości

Edytowane przez bobrow
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile taniej wyjdzie taki zestaw w porównaniu z typowym split zestawem o takiej samej mocy??

 

Ja za splita 9 kW T-cap- tylko montaż pompy i podłączenie do bufora i bojlera, za jedna fazę, mam oferty za 24 tys. brutto, do 3 faz trzeba dorzucić 2.5 tys. Nie przemawia do mnie ten glikol, a w szczególności już wymienniki, więc jestem zdecydowany za splita, ale wątek bobrowa bardzo mnie interesuje, ponieważ całą kotłownie będę robił sam i chcę się czegoś nauczyć od mądrzejszych. Bobrow czekam na fotorelację, mam nadzieje, że ją będziesz prowadził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzozas,

poniżej masz link prawie do "gotowca"

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?355533-Instalacja-PC-monoblok-w-domu-z-grzejnikami/page4

 

Odnośnie obecnych kosztów u mojej kuzynki :

PC T-cap 3 fazy +bufor/sprzęgło 50 ltr+czujnik CWU +podstawowy montaż i uruchomienie 20 474 pln brutto 8%Vat

pompa Wilo Yonos pico 25/1-6 365 pln z przesyłką

sterowanie: zabezpieczenia 3 szt,czujnik zaniku fazy ,licznik energii,obudowa 480 pln brutto 23%

zbiorniki wzbiorcze CO+CWU+grupa bezp +3 odpowietrzniki 470 pln brutto 23%

zawór 3D honeywell glikol V4044F1034/U 409 pln brutto 23%

a teraz hit-zasobnik z nierdzewki CWU 300 ltr z wężownicą 3,2m2 3822 pln brutto 23%

(Termica WW300 PCE +grzałka 2kW)

 

Wszystkie koszty z przesyłką-do zakupienia :

 

-wymiennik np Promag 110kW za 800 pln brutto 23%

-glikol propylenowy -25st np ok 40 ltr za ok 600 pln brutto 23%

-rury ,złączki,izolacje,stojak ok 3000 pln brutto 23%

 

Razem koszt za w/w ok 30 000 pln brutto -przy hydrauliku z rodziny i mojej pomocy ze sterowaniem.

Będę informował na bieżąco o postępach prac.

Pzdr

 

Bobrow.

30k PLN. Czy warto się tak szarpać? Ile więcej wyjdzie klasyczny split z montażem "instalatora"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...