Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ale ja nie grzeje w taniej taryfie, czyli nie możemy ustawić samego CWU???

 

Powiedz dokladnie co chcesz osiągnąć?

Chcesz wogóle przez całą dobę nie grzać na c.o tylko na samą cwu?

Jak chcesz grzac cwu np.raz dziennie w jakis godzinach,dwa razy dziennie czy moze ma grzac o dowolnych godzinach ile razy chce tak zeby caly czas utrzymywac w baniaku żądaną temperaturę.

Całą zimę nie bedziesz grzał na c.o?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim.

 

Od połowy lipca użytkuję pompę Panasonic Aquarea T-CAP 9 kW KIT-WXC9H3E8. Firma instalacyjna wprowadziła swoje sprawdzone, wstępne ustawienia i pompa działa bez zarzutu w zakresie podgrzewania CWU.

Zbliża się okres ogrzewania domu więc pojawił się u mnie szereg dodatkowych pytań bo to moje pierwsze doświadczenia z pompą (wcześniej był piec na ekogroszek).

Dane domu:

- powierzchnia ogrzewana: ok. 200mkw

- podłogówka: ok. 50mkw, reszta grzejniki

- dom dość dobrze ocieplony, rok budowy 2013

- obliczone zapotrzebowanie na ciepło: 8,5kW

 

Mam dość nietypową instalację c.o. (taki dom kupiłem): zarówno podłogówka jak i grzejniki działają na tym samym obiegu zasilania. Grzejniki nie są chyba jakoś szczególnie przewymiarowane. Mieszkamy już 2 sezony grzewcze i było ok mimo temperatury zasilania rzędu 34-38st.C. Ocieplenie domu chyba tak działa. Wentylacja tradycyjna.

 

Tryb życia rodziny: wszyscy wychodzą z domu rano i wracają ok. 18.00. W weekendy wszyscy w domu cały czas. Taryfa z Enei zwykła G11. Brak PV.

 

 

Pytania:

1. Czy jest sens kombinować z ustawieniami grzania cwu i c.o. (harmonogram, weekendy etc.) ? Na razie podłączyłem jedynie programator do zasilania pompki obiegowej cwu żeby nie gonił wody po instalacji i nie wychładzał jej w zbiorniku gdy nas nie ma w domu. Pompa grzeje wodę cały czas.

2. Czy montować termostat pokojowy i jaki ? Po piecu na ekogroszek pozostał mi regulator pokojowy Kostrzewy. Czy to da radę ? A może pozostać przy regulowaniu tylko temperatury wody zasilającej ?

3. Obecnie kotłownia nie jest w ogóle ogrzewana. Czy to OK ? Czy nie szkodzi to jednostce wewnętrznej ?

4. Jak ustawiać głowice termostatyczne w kaloryferach ? Są zamontowane na wszystkich.

5. Czy i ew. jak dobrać inną, lepszą taryfę w Enei ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1

Jesli nie masz taryf mozesz poprobowac harmonogramu tak aby cwu grzala raz dziennie skoro wracacie o 18 to niech pogrzeje od 15do 16 wtedy na zewnatrz jest stosunkowo cieplej niz w nocy i beda lepsze copy rowniez dlatego ze bedzie grzala bardziej wystudzona wode(moze raz dziennie wam starczy np.48stopni eksperymentuj).

Jesli dom nie stygnie za szybko to grzej za dnia (cieplej na zewnatrz lepsze copy) np.od 9 do 18 niech se grzeje c.o jak wrocicie bedzie ciepelko (lepiej niech chodzi dluzej na nizszej temperaturze niz szybkie dogrzewanie)

Ad.2 Nada sie kazdy termostat ktory tylko zwiera obwód i nie puszcza pradu na kabelki .Jeszcze zalezy jaka ma histeryze jeali 0,5stopnia to ujdzie jak 1st to kiepako taki z 1stopniem to masz teraz w pompie wustarczy go przeniesc z jednostki wew na ścianę.

Ale lepiej pobaw sie krzywymi grzania zeby osiagnac jak najnizsze temp.zasilania .

Jesli na zasilaniu bedziesz mial juz naprawde nisko i pompa bedzie Ci sie czesto wlaczac i wylaczac to podnies troche krzywa to bedzie miala mniej zalaczen.

Ale wtedy moze Ci czesto przegrzewac dom to wtedy dopiero mozesz pomyslec o termostacie.

Ad.3

Nieszkodzi.Nie wiem jak tam masz zimno i wilgotno .Jesli duza wilgoc to moze z czasem obudowa albo kakies inne elementy pordzewiec.Jak masz tam tez zbiornik cwu to będą wieksze straty ciepla do otoczenia ale wystarczy dodatkowo ocieplic baniak i wszystkie rurki.

Ad.4

Glowice na 5 na maksa rozkrecone .Pompa lubi duzo wody w obiegu.Zreszta jak bedziesz grzal na niskich temperaturach to i tak bedziesz mial problemy bo grzejniki nie beda dogrzewac pomieszczen wiec bedziesz je otwieral na maxa ,raczej podlogówke bedziesz tłumił bo bedzie w tym pomieszczeniu gdzie podlogówka cieplej niż w innych pomieszczeniach.

Ad5

Spróbuj pierwszy sezon bez zmiany taryfy zobaczysz jakie bedą koszty w jakich godzinach grzejesz itp.To pozwoli Ci ocenic czy pchac sie w taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam do Was pytanie. Czy jak macie sterownik pompy np. w salonie i działa on jako termostat pokojowy, to pokazuje Wam dobrze temperaturę w pomieszczeniu? U mnie przekłamuje o ok 2 stopnie w górę i powiem, że to mnie wnerwia strasznie. Może jest gdzieś w ustawieniach( ja nie znalazłem) gdzie można skorygować tą różnicę, jak jest w niektórych termostatach?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam do Was pytanie. Czy jak macie sterownik pompy np. w salonie i działa on jako termostat pokojowy, to pokazuje Wam dobrze temperaturę w pomieszczeniu? U mnie przekłamuje o ok 2 stopnie w górę i powiem, że to mnie wnerwia strasznie. Może jest gdzieś w ustawieniach( ja nie znalazłem) gdzie można skorygować tą różnicę, jak jest w niektórych termostatach?

 

Kiedys kolega MiG25 pisał

Trzeba jednocześnie nacisnąć przez 5s przyciski:

Menu wstecz ( ten z zawróconą strzałką) + Enter + strzałka w prawo

pokarze się menu ,i trzecia pozycja od góry to korekcja czujników .

Spróbuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Czy ktoś spotkał się z takim problemem?:

Tryb pracy :

Bez harmonogramu :

1/ CO+CWU ( 2 ikonki na wyświetlaczu)

2/ temp zadana CO : 26C - wg prostej grzania

3/ temp zadana CWU: 49C (histereza -8C)

 

I teraz co sie dzieje : pompa grzeje CO , (inkona wskazuje strzałka na CO) , spada temp CWU ponizej 41C , ikona wskazuje niby przełączenie na grzanie CWU (kranik) ale chyba nie przełącza zaworu trójdrogowego gdyż podgrzewa wode np do 40C i puszcza dalej na obieg CO a tem na CWU nie wzrasta a wręcz spada np do 37 38C.

Myslałem ze moze zawór trójdrogowy sie zepsuł lub zaciął, ale raczej jest sprawny gdyż jak z prostego menu załączam pompie grzanie CWU, to zawór przełącza obiegi i grzeje jak powinno CWU.

Czyli problem chyba jest w sterowaniu pompy , wyświetla na panelu że niby pracuje na obiegu CWU ale zaworu nie aktywuje ,

Ktoś może poradzić w tym temacie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko jesli grzeje na c.o z urzyciem termostatu i w pomieszczeniu zostanie osiagnieta temperatura,termostat powoduje wylaczenie sie PC sprezarka na bank nie chodzi.

Ale na wyswietlaczu dalej pokazuje ikonke sloneczka ze strzalka jakby dzialala i caly czas chodzi pompka obiegowa.

Czy ta pompka obiegowa bedzie chodzic caly czas ?

Narazie ze 20min chodzila, temperatura w obiegu juz spadla o stopien nizej niz temp w pokoju czyli na 22 st i pompka dalej chodzi .

Co w przypadku jesli na zewnatrz zrobi sie ciepło i pompa ciepla nie bedzie chodzic np.2 dni to obiegówka i tak bedzie chodzic niepotrzebnie szumiec i pobierac prąd ?

 

Chodzila ponad godzinę i się nie wyłaczyla co ciekawe jak na termostacie obniży sie temp.o stopien to pompka staje.

Dla mnie kolejne nieporozumienie

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak spotkałem się z czymś podobnym. Zawór oryginalny panasonica czy jakiś zamiennik? U mnie był zamiennik i źle podpięty do płyty. Po wizycie serwisanta i podłączeniu go trochę inaczej niż w instrukcji działa od roku.

Zawór firmy Honey wer . Dziwi mnie tylko to że przy przejsciu automatycznym z CO na CWU nie zmienia obiegów a przy ręcznym zapodaniu grzania Cwu przełącza ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór firmy Honey wer . Dziwi mnie tylko to że przy przejsciu automatycznym z CO na CWU nie zmienia obiegów a przy ręcznym zapodaniu grzania Cwu przełącza ok.

 

Zależy jaki model zaworu- u mojej kuzynki jest dokładnie jak opisujesz :

-ręcznie wodzikiem przesuwam i przełączam tryb CO/CWU

-podczas pracy PC i przełączeniu trybu ,wodzik pozostaje w miejscu

Po prostu zaczep wodzika jest przed dźwignią przełączającą zaworu-ot , cała tajemnica...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1

Jesli nie masz taryf mozesz poprobowac harmonogramu tak aby cwu grzala raz dziennie skoro wracacie o 18 to niech pogrzeje od 15do 16 wtedy na zewnatrz jest stosunkowo cieplej niz w nocy i beda lepsze copy rowniez dlatego ze bedzie grzala bardziej wystudzona wode(moze raz dziennie wam starczy np.48stopni eksperymentuj).

Jesli dom nie stygnie za szybko to grzej za dnia (cieplej na zewnatrz lepsze copy) np.od 9 do 18 niech se grzeje c.o jak wrocicie bedzie ciepelko (lepiej niech chodzi dluzej na nizszej temperaturze niz szybkie dogrzewanie)

Ad.2 Nada sie kazdy termostat ktory tylko zwiera obwód i nie puszcza pradu na kabelki .Jeszcze zalezy jaka ma histeryze jeali 0,5stopnia to ujdzie jak 1st to kiepako taki z 1stopniem to masz teraz w pompie wustarczy go przeniesc z jednostki wew na ścianę.

Ale lepiej pobaw sie krzywymi grzania zeby osiagnac jak najnizsze temp.zasilania .

Jesli na zasilaniu bedziesz mial juz naprawde nisko i pompa bedzie Ci sie czesto wlaczac i wylaczac to podnies troche krzywa to bedzie miala mniej zalaczen.

Ale wtedy moze Ci czesto przegrzewac dom to wtedy dopiero mozesz pomyslec o termostacie.

Ad.3

Nieszkodzi.Nie wiem jak tam masz zimno i wilgotno .Jesli duza wilgoc to moze z czasem obudowa albo kakies inne elementy pordzewiec.Jak masz tam tez zbiornik cwu to będą wieksze straty ciepla do otoczenia ale wystarczy dodatkowo ocieplic baniak i wszystkie rurki.

Ad.4

Glowice na 5 na maksa rozkrecone .Pompa lubi duzo wody w obiegu.Zreszta jak bedziesz grzal na niskich temperaturach to i tak bedziesz mial problemy bo grzejniki nie beda dogrzewac pomieszczen wiec bedziesz je otwieral na maxa ,raczej podlogówke bedziesz tłumił bo bedzie w tym pomieszczeniu gdzie podlogówka cieplej niż w innych pomieszczeniach.

Ad5

Spróbuj pierwszy sezon bez zmiany taryfy zobaczysz jakie bedą koszty w jakich godzinach grzejesz itp.To pozwoli Ci ocenic czy pchac sie w taryfy.

 

Dzięki za podpowiedzi. Faktycznie - ma to sens. Trzeba trochę poeksperymentować. Moim celem nadrzędnym jest komfort cieplny w domu. W dalszej kolejności koszty ogrzewania. Oczywiście chcę je racjonalizować ale bez przeginania i marznięcia w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero zaczynam zabawę z tym wbudowanym termostatem (przeniosłem go na scianę)ale zauwazyłem że nie dziala tak jak tu opisywano (guru forum oraz kilku instalatorów )nze ma histeryze 1st wiec jak ustawisz np.22 tp bedzie grzalo do 23 a potem czekalo na 21.

Jeszcze za krótko tak grzeje (za cieplo teraz) ale zaobserwowalem że np.jest w pokoju 22 włączę pompę z ustawionym termostatem na 22 to rusza pompka obiegowa ale ppc nie grzeje .Zwieksze na termostacie na 23 rusza pc,nagrzeje do 23st np w godzinę i po wakoczeniu na termostacie na 23st chodzi jeszcze powiedmy z 10 minut i wyłacza PC (chodzi tylko obiegówka) napewno nie grzeje do 24st.

W dól jeszcze nie wiem bo za wolno narazie wszystko stygnie.

Podejrzewam że faktycznie temp.zadana mozna przestawiac co stopien ale dziala to zdeka inaczej.

Mowa caly czas o seri H

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastepna obserwacja to:

W menu mozna ustawic deltę na grzaniu od 1do 15 stopni.

Nawet CNC ostatnio gdzies pisal ze optymalnie jest delta 5st ze wtedy jest najlepsza sprawnosc.

Napewno jest tak że jak ustawimy delte dużą np.12 stopni to pompa obiegowa zaczyna chodzic i chodzi w czasie grzania na duzo niższych obrotach u mnie wtedy przeplywy na podlogówce są ok.0,5l. Jak ustawie delte na np.5stopni wtedy obiegówka odrazu zaczyna i caly czas pracuje na duzo wyzszych obrotach mam wtedy przeplywy po 2,5litra

Co do sprawnosci to mam tu pewne objekcje na malej delcie pompa startuje i bardzo szybko chce dojsc do zadanej wchodzi az na 60hz ma wtedy calkiem spory pobór prądu a copy słabe jak ustawie duza delte to spokojniej sie to wszystko odbywa i to widac na liczniku.

Przynajmniej u mnie z kilku dni zabaw widze róznice licze to co pompa wyprodukowala dziele przez prad z podlicznika nie z pompy i wychodzi mi cop lepszy gdy pracuje tak spokojniej na duzej delcie niz szybko na małej.

Zresztą w instrukcji obslugi tez pisze ze zwiekszajac delte zmniejszamy zużycie energi.

 

A i tak pompa jak juz dojdzie do zadanej temperatury to przy takiej zadanej ok.34stopni to i tak trzyma powrót o 3,4 stopnie nizej a nie o 12 tylko spokojniej se to osiagnela (nie wiem narazie jak przy zadanych wyzszych np.45 czy utrzyma te 12 stopni czy tez nie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

histeryze 1st wiec jak ustawisz np.22 tp bedzie grzalo do 23 a potem czekalo na 21.

 

Nie wiem nie sprawdzałem, ale zwykle histeryza ( 1 stopień) działa tak, że jak masz ustawione 22 to grzeje do 22, sterownik wyłącza grzanie, jak spadnie do 21 to włącza.

Jeśli miło by tak być jak piszesz, ustawiasz 22, grzeje do 23, stygnie do 21 - to różnica wynosiłaby 2 a nie jeden stopień.

Jeśli w sterowniku Panasa jest inaczej niech mnie ktoś poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat ja mialem taki termostat przy starym piecu z histeryza 0,5stopnia i jak ustawialem np.22 to grzal do 22,5 a potem czekał do 21,5 wiec wychodził stopień.

 

No np.tu o tym gadano i kilka razy gdzie indziej i mówiono ze jak 22 to wyl przy 23 a wl przy 21

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?258058-Panasonic-Aquarea-Seria-H-parametry-wszytstkich-modeli-z-nowej-serii-%C5%82%C4%85cznie-z-T-CAP/page11

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastepna obserwacja to:

W menu mozna ustawic deltę na grzaniu od 1do 15 stopni.

Nawet CNC ostatnio gdzies pisal ze optymalnie jest delta 5st ze wtedy jest najlepsza sprawnosc.

Napewno jest tak że jak ustawimy delte dużą np.12 stopni to pompa obiegowa zaczyna chodzic i chodzi w czasie grzania na duzo niższych obrotach u mnie wtedy przeplywy na podlogówce są ok.0,5l. Jak ustawie delte na np.5stopni wtedy obiegówka odrazu zaczyna i caly czas pracuje na duzo wyzszych obrotach mam wtedy przeplywy po 2,5litra

Co do sprawnosci to mam tu pewne objekcje na malej delcie pompa startuje i bardzo szybko chce dojsc do zadanej wchodzi az na 60hz ma wtedy calkiem spory pobór prądu a copy słabe jak ustawie duza delte to spokojniej sie to wszystko odbywa i to widac na liczniku.

Przynajmniej u mnie z kilku dni zabaw widze róznice licze to co pompa wyprodukowala dziele przez prad z podlicznika nie z pompy i wychodzi mi cop lepszy gdy pracuje tak spokojniej na duzej delcie niz szybko na małej.

Zresztą w instrukcji obslugi tez pisze ze zwiekszajac delte zmniejszamy zużycie energi.

 

A i tak pompa jak juz dojdzie do zadanej temperatury to przy takiej zadanej ok.34stopni to i tak trzyma powrót o 3,4 stopnie nizej a nie o 12 tylko spokojniej se to osiagnela (nie wiem narazie jak przy zadanych wyzszych np.45 czy utrzyma te 12 stopni czy tez nie)

 

Zależność obiegówki i delty wynika z prostego równania: moc = przepływ*delta*1,163. Zwiększasz deltę, musi spaść przepływ.

 

60Hz przy obecnych warunkach widziałem tylko przy defroście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...