Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

T-cap pracuje do -28st, przy -20st ma ok 8kW przy temp „grzejnikowych” (przy 35st na CO jest nadal 9kW)

Ja u siebie przy -23st miałem coś 7,5kW.

Nikt w domu nie odczuł spadku mocy.

Od dwóch tyg mam PV 10kWp -też idę w stronę max minimalizacji kosztów energii.

Odnośnie zużycia- średnio 50% (jak nie 40%) jest sprawność palenia węglem.

Wystarczy , że policzy się średnie zużycie kg węgla x jego kaloryczność x 0.5.Potem podzieli się te kWh przez średni COP min 3 w T-capach i wyjdzie planowane średnie zużycie na PC w zmodernizowanej chałupie...

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix -jak Ci moduluje za wysoko , to spróbuj przekalibrować o +1K czujnik zasilania (wyjścia) z PC (tylko najpierw sprawdź czy masz te same odczyty bez grzania)

Zauważyłem , że sprężarka wtedy się nie wkręca na duże obroty.

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań odnośnie T-CAP. Mam stary dom 130 m2. Ocieplony w miarę dobrze.

1/ Na tą chwilę mam grzejniki żeliwne, ale będą wymienione na grzejniki nisko temperaturowe .

2/ Przy jakiej temperaturze na minusie włączają się grzałki ?

ad1/Według mnie, to ja bym zostawił te grzejniki żeliwne i zobaczył jak to będzie funkcjonować,

Zdemontować zawsze można,

ad2/ Zależy od mocy cieplnej budynku,

3/Czy poniżej -15 C jak załączą się grzałki, to też jest wstanie na zasilaniu dać +55 C tylko więcej pobiera kW ?

Jest w stanie dać +55 C na zasilaniu z niskim Cop

https://drive.google.com/file/d/1URTqA6kzw3w1qENSKDdHptMHw-KAfdIV/view

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

T-cap pracuje do -28st, przy -20st ma ok 8kW przy temp „grzejnikowych” (przy 35st na CO jest nadal 9kW)

Ja u siebie przy -23st miałem coś 7,5kW.

Nikt w domu nie odczuł spadku mocy.

Od dwóch tyg mam PV 10kWp -też idę w stronę max minimalizacji kosztów energii.

Odnośnie zużycia- średnio 50% (jak nie 40%) jest sprawność palenia węglem.

Wystarczy , że policzy się średnie zużycie kg węgla x jego kaloryczność x 0.5.Potem podzieli się te kWh przez średni COP min 3 w T-capach i wyjdzie planowane średnie zużycie na PC w zmodernizowanej chałupie...

Ja zużywam 4-4,5 tony węgla 27MJ to ile wyjdzie kWh na PC mniej więcej ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zużywam 4-4,5 tony węgla 27MJ to ile wyjdzie kWh na PC mniej więcej ?

 

To liczym :

-27Mj to 7,5 kWh z kg wungla

-4250x 7.5= ok 32 000kWh x 0.5=16 000kWh

-16 000kWh : 3 =5 300kWh z PC

Ale :

-sprawność spalania to często 40% przy niskich temp na CO

-sprawność PC P/W np u mojego kolegi na zwykłych grzejnikach to 3.3

Czyli może wyjść jeszcze lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To liczym :

-27Mj to 7,5 kWh z kg wungla

-4250x 7.5= ok 32 000kWh x 0.5=16 000kWh

-16 000kWh : 3 =5 300kWh z PC

Ale :

-sprawność spalania to często 40% przy niskich temp na CO

-sprawność PC P/W np u mojego kolegi na zwykłych grzejnikach to 3.3

Czyli może wyjść jeszcze lepiej...

5300kW przy taryfie g12w to było by super cenowo w porównaniu do węgla. Musiał bym dokupić z 4kW PV i zero do płacenia za prąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5300kW przy taryfie g12w to było by super cenowo w porównaniu do węgla. Musiał bym dokupić z 4kW PV i zero do płacenia za prąd.

 

Ja grzeję po podłogach prawie 200m2 i średnio zużywam przy 22,5 st ok 7000 kWh

Zużycie wzrasta średnio o ok 7% na 1K temp w domu-więc możesz sobie „poszacować”...

Nie powinieneś więcej zużyć niż 6000kWh- na moje amatorskie oko.

Pzdr

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie -25c nie pamiętam ale wiadomo że zawsze trzeba zakładać najgorsze. Temat pomp dla mnie jest nowy a wydatek spory więc wolę rozwiać swoje wątpliwości tym bardziej że dla wielu PC to "magia" co chwilę słyszę od znajomy że to nie będzie działać bo jakim cudem z zimnego powietrza na minusie można pobrać ciepło. Mam stary piec węglowy i mam już dosyć palenia na paliwa stałe więc zainteresowałem się tematem tym bardziej że założyłem panele PV i trochę przewymiarowałem produkcje z myślą o PC. Po założeniu chciał bym dołożyć PV żeby pokryć całkowicie zużycie prądu produkcją z paneli i mieć za "free". Mam pytanie jeszcze to te informację ze t-cap działa raz na stronie jest ze do -20 raz do -28 a co poniżej tych temperatur ? Czy poniżej -15 jak załączą się grzałki to też jest wstanie na zasilaniu dać +55C tylko więcej pobiera kW ? Widziałem że seria H ma więcej na zasilaniu czy jeszcze czymś się różni od T ? W sumie teraz w największe mrozy to z pieca węglowego na zasilanie nie ustawiałem więcej niż 50C więc te 55C to i tak jest z zapasem. Z tego co czytam to T-CAP do -15C ma stałe 9kW mocy a można gdzieś znaleźć informację jak moc spada poniżej -15C ?

 

Grzałki nie załączają się automatycznie poniżej -15 stopni. Muszą być spełnione określone warunki. Ja zaczynam trzeci sezon i jeszcze ani razu nie włączyła się grzałka, a było kilka tygodni z temp. poniżej 20. T-cap spokojnie da sobie radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow , U mnie temperatury faktycznie nie są równe ,wg smartclouda to :

Strefa 1: Fakt. temp. (woda wyjściowa/pomieszczenie/basen) [°C] : 24.25

Temperatura wody zasilającej [°C] 25.0

Temperatura wody wyjściowej [°C]24.75

 

Tylko te temperatury mają rozdzielczość do 0,25 , reszta temperatur do całości. Podejżewam że są to poprostu temperatury z samego wejścia , po przejściu przez grzałki ale przed wymiennikiem , i na wyjściu za wymiennikiem.

U mnie wynikałoby z opisu bezpośrednio , że wyjściowa jest najniższa , a wchodząca na pompę najwyższa...

Wskazywałoby to ,że albo woda przeplywajac przez wylaczona pompe przekazuje cieplo na zewnatrz (odwrotnie niz u|Ciebie) , albo te czujniki są nieskalibrowane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migu- przy wył PC wg mnie różnica we wskazaniach temp to tylko kalibracja.

Uwaga- stał się cud, sprawność skoczyła na monobloczku do ok 4 przy podbiciu o 1K temp wyjściowej...

Obniżę jeszcze na +0.5K i zobaczymy.

Obserwujemy zużycie-chociaż teraz zrobiło się ciepło ...

Na wskazaniach nie do końca mi zależy- chciałbym tylko , żeby ten „mundry” super tajny Algorytm modulował niżej sprężarkę ( bez trybu cichego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę jeszcze nasz układ :

-wymiennik płytowy 110 kW

-glikol propylenowy 42% (wg dtr niby do 40%)

-strona wtórna pompa wilo pico yanos 25/6-1

Przypuszczam , że PC ma nie za bardzo dopracowany algorytm do takiej pracy...

Serwisant Panasa napisał mi , że Tout pracuje w zakresie +/-2K do KG -więc kiedy schodzi w dół ,to widzi wys temp z systemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migu- przy wył PC wg mnie różnica we wskazaniach temp to tylko kalibracja.

Uwaga- stał się cud, sprawność skoczyła na monobloczku do ok 4 przy podbiciu o 1K temp wyjściowej...

Obniżę jeszcze na +0.5K i zobaczymy.

Obserwujemy zużycie-chociaż teraz zrobiło się ciepło ...

Na wskazaniach nie do końca mi zależy- chciałbym tylko , żeby ten „mundry” super tajny Algorytm modulował niżej sprężarkę ( bez trybu cichego).

 

No jest tak tępy ten algorytm że juz mnie do szalu doprowadza.

To jest dla takich nic nie swiadomych ludzi wlaczyc na jesien wylaczyc na wiosne niewazne ile startów nie wazne ile wezmie,wazne że ciepło ;)

Najlepsze jest to że ona wszystko przed startem se ustala i potem juz raczej zadne zmiany na nia nie dzialaja .

Mozna szybko ja wylaczyc i mamy kilka sekund zanim stanie ,mozna zdazyc cos zmienic w menu instalatora i spowrotem zalaczyc ale te zmiany i tak nie wchodza w życie.

Jest tak tempa że zamknelem jej polowe odbiorników wystartowala ,szybko zeszla na 20hz po czym otworzylem jej reszte obiegu i temperatura zasilania spadala jak i powrotu o kilka stopni a ta juz nie podnosila modulacji tylko dalej walila na 20hz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie nic nie trzabylo kalibrowac .Pompa 10 godzin pauzy wlaczylem sama obiegówke po 15 min mielenia powrót i zasilanie taka sama temperatura.

U mnie w dalszym ciagu zuzycie pradu pokazuje polowe tego co faktycznie zużywa wiec copy jak w perpetum mobile ;)

Sterowanie jak i wszystko chyba w tym sterowniku to jedna wielka porażka. Jeszcze sie przekonasz.

Np.

Jest -2st pompa sie wylacza np.z termostatu lub z przegrzania 3min przed odszranianiem zamiast przeprowadzic odszranianie i dopiero sie wylaczyc to ona gasnie i zostaje zaszroniona potem startuje np.za godzine i nie ma sie jak odszronic bo woda w obiegu juz wystygla no i wtedy grzaleczki nawet jak sa wylaczone.

 

Albo

Kompletnie nie trzyma delty mam ustawiona delte na 12stopni i np.zasilanie 37st. Pompa startuje po 5min dochodzi do 65hz potem dochodzi do 38st na zasilaniu a delte juz ma 9st to zamiast sie modulowac to tak jakby miala przewidziane jakies okresy czasowe bo nigdy nie zejdzie odrazu na 20hz tylko tak co z 15min spada na 56hz,46hz,30hz itd tylko powrót w tym czasie juz zdazy dojsc na delte 4st. Dopiero jak zrobi delte 3st to sie zmoduluje na 20hz

Totalna porażka.

Wcisniecie jakiejs funkcji w czasie pracy pompy moze skutkowac roznymi problemami

Np. Podczas pracy wcisnelem tryb intensywnego grzania na 30min ale wylaczylem go po 2min bo nic sie nie zmienilo w pracy pompy poszlem na tv po jakims czasie dotykam grzejnika a te gorace lece do pompy a ta mimo nastawy 37 na zasilaniu ma juz 50st i dalej ostro 66hz i zero reakcji .

Musialem ja wylaczyc i wlaczyc od nowa to dopiero zajarzyła

 

I takich przykladów mozna mnożyć.

 

Witam

Ja mam T-CAP 9KW wersja H na instalacji grzejnikowej i żadnych takich problemów nie widzę, śmiga aż miło.

Nie wiem jaką masz instalację, ale z tego co wnioskuję to możesz mieć instalację grzejnikową z małą powierzchnią grzejną i objętością wodną i stąd te problemy

1) Problem odszraniania, przebiega sprawnie, gdy układ pracuje ciągle ( mówimy o temperaturach -2/+2 ) i na powrocie jest przynajmniej 27st/c, a jak układ pracuje w cyklu załącz/wyłącz, to w czasie postoju czym ma się odszronić jak w układzie woda wystygła.

2) Przy małej objętości wodnej układu i powierzchni grzejnej, pompa nie jest wstanie zejść poniżej swojej mocy minimalnej, żeby utrzymać ustawioną deltę i temperatura powrotu wzrasta aż do momentu gdy dojdzie do temperatury zasilania minus 3st/c i się wyłącza, tak to działa.

3) Co do pomiarów zużycia energii, to u mnie pokazuje poprawnie, może u ciebie uszkodzona jest płyta główna pompy i stąd te problemy

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam T-CAP 9KW wersja H na instalacji grzejnikowej i żadnych takich problemów nie widzę, śmiga aż miło.

Nie wiem jaką masz instalację, ale z tego co wnioskuję to możesz mieć instalację grzejnikową z małą powierzchnią grzejną i objętością wodną i stąd te problemy

Akurat mam 10 grzejników i 200mb rury w podlodze

1) Problem odszraniania, przebiega sprawnie, gdy układ pracuje ciągle ( mówimy o temperaturach -2/+2 ) i na powrocie jest przynajmniej 27st/c, a jak układ pracuje w cyklu załącz/wyłącz, to w czasie postoju czym ma się odszronić jak w układzie woda wystygła.

Jak ciagle pracuje to jest ok.Co nie zmienia faktu ze debilne oprogramowanie pozwala wylaczyc zaszroniona pompę

2) Przy małej objętości wodnej układu i powierzchni grzejnej, pompa nie jest wstanie zejść poniżej swojej mocy minimalnej, Jak pompa moze zejsc ponizej swojej mocy minimalnej ???żeby utrzymać ustawioną deltę i temperatura powrotu wzrasta aż do momentu gdy dojdzie do temperatury zasilania minus 3st/c i się wyłącza, tak to działa.co ma ilosc wody do modulowania sie jak osiagnie na zasilaniu ustawiona temperature to jak wyczuje ze powrot sie podnosi to juz powinna zjezdzac odrazu z czestot im szybciej rosnie powrot tym szybciej sie modulowac a ona tego nie potrafi co jest powodem debilnego oprogramowania bo i tak sie zmoduluje do tych 20hz tylko zamiast zrobic to w 2 minuty i pompa by pochodzila z 40min to ona to robi w 15 min i jak juz zbije do 20hz to jest za pózno

3) Co do pomiarów zużycia energii, to u mnie pokazuje poprawnie, może u ciebie uszkodzona jest płyta główna pompy i stąd te problemy

Od pierwszego zalaczenia tak jest to chyba ze panasonic sprzedaje z takimi uszkodzeniami ale innym tez oszukuje.Rzadziej sie chyba na to skarżą posiadacze pomp trojfazowych moze w nich musieli zastosowac jakies lepsze uklady .I osoby z wiekszym zuzyciem energi mi tez im na wyzszych obrotach chodzi tym mniej oszukuje ale jak np.chodzi na 19hz to zawsze pokazuje ze ciagnie 0,2kw a faktycznie 0,5

 

Pozdrawiam

 

Również pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisał,, codix'

 

Przy małej objętości wodnej układu i powierzchni grzejnej, pompa nie jest wstanie zejść poniżej swojej mocy minimalnej, Jak pompa moze zejsc ponizej swojej mocy minimalnej ???żeby utrzymać ustawioną deltę i temperatura powrotu wzrasta aż do momentu gdy dojdzie do temperatury zasilania minus 3st/c i się wyłącza, tak to działa.co ma ilosc wody do modulowania sie jak osiagnie na zasilaniu ustawiona temperature to jak wyczuje ze powrot sie podnosi to juz powinna zjezdzac odrazu z czestot im szybciej rosnie powrot tym szybciej sie modulowac a ona tego nie potrafi co jest powodem debilnego oprogramowania bo i tak sie zmoduluje do tych 20hz tylko zamiast zrobic to w 2 minuty i pompa by pochodzila z 40min to ona to robi w 15 min i jak juz zbije do 20hz to jest za pózno.

 

Mówię ci, że masz coś spierdzie... w sprężarce. Normalnie jak pompa zaczyna grzać, to najpierw miesza pompą obiegową do wyrównania temperatur zasilanie/powrót, następnie zaczyna grzać z małą częstotliwością (łagodny rozruch ) i bardzo szybko przechodzi do pełnej mocy, żeby dobić do temperatury zasilania, gdy osiągnie temperaturę zasilania, a ma duży odbiór ciepła ( czyli muszą być grzejniki z dużą powierzchnią, bo 10 grzejników nie świadczy o dużej powierzchni ), to zaczyna zwalniać ( schodzi z częstotliwością ) i trzyma deltę zadaną .Ale, jak w twoim przypadku, masz za dużą deltę i ona w życiu tego nie utrzyma, bo gdy zejdzie do swojej mocy minimalnej ( w przypadku T-CAP 9KW to jest 20Hz i na zasilaniu 1KW ) i teraz w zależności jaka jest temperatura na dworze, to ten 1KW da Ci 3KW albo 6KW i dlatego temperatura na powrocie wzrasta, bo pompa ciągle grzeje i jak dojdzie do zadanej-3st/c to się wyłączy.

Na tę chwilę rada dla Ciebie obniż deltę do max. 5st/c, zwiększ temperaturę na zasilaniu, bo masz za małą powierzchnie grzejną.

A tak nawiasem mówiąc jaką masz łączną moc grzejników w przeliczeniu na 75/65st/c i jaki dom, było by łatwiej porównać.

Ja ze swoją pompą tęż ciągle walczę, ale to bardziej z ustawieniami, by dobrać optimum pomiędzy komfortem w domu a pracą pompy ( oraz a może bardziej hobby ), bo niestety tak jest na grzejnikach. że nigdy nie zejdziemy z temperaturą na zasilaniu do tej co na podłogówce, ale co do kosztów zużycia energii to się zobaczy...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ok.9kw w grzejnikach dla 75/65 plus 25m2 podlogowki 10cm betonu/panele/200mb rurki fi 16.

Pompa 7kw dom 90m2

Problem w tym że jak zwieksze zadana to mi sie w domu robi za cieplo i wtedy termostat ja wylacza i robia sie takie akcje ze wylaczy ja cala oszroniona.

Jak jest cieplej to nie ma problemu bo sie nie szroni to wtedy jedzie na okienkach w harmonogramie plus termostat to zapobiega taktowaniu.

Z delta nie poszaleje bo u mnie jest tak ze jak dam delte np.5 to pompka obiegowa caly czas zapitala na maks obrotach co oczywiscie pomaga wydluza okresy pomiedzy wylaczeniami ale za duzo gwizdze po grzejnikach jak dam delte 7 to juz jest spoko a 10st to cisza jak makiem zasiał.

U mnie przy zewn.5st pompa na 19hz produkuje 2kw pobiera 0,5kw a pokazuje ze pobiera 0,2

Dzisiaj temp.zew 5-7w ramach zabaw i doswiadczen wynegocjowalem ;) z nia takie ustawienia ze leciala 10godzin

na zasilaniu 31st pow.28 a ustawiona miala delte na 7st.

Zrobila w tym czasie 9 startów 6godzin pracy 4g mielenia wody

Wyprodukowala 19,8kwh pobrala 5,18 wiec cop 3,8

To wystarczylo aby utrzymac w domu 23st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem jak w koncu ja ustawic czy tak zeby chodzila np.24h na dobe i powiedzmy bedzie miala 24 starty i z 15 godzin pracy i lepszy cop ale za to nabije przez caly rok od holery godzin pracy a nawet program panasonica wywala takie ostrzezenie ze pompa bedzie pracowac ponad 2200godzin na rok wiec chyba za duza ilosc pracy to tez nie dobrze.

Gdzies tez slyszalem ze te 2200 godzin na sezon to taka srednia aby pompa wytrzymala 25 lat jak wiecej chodzi to na krócej starczy.

Czy moze robic jakies przerwy wtedy godzin malo startow malo w domu tez cieplo tylko wtedy musi byc wieksza na zasilaniu co daje gorsze copy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ok.9kw w grzejnikach dla 75/65 plus 25m2 podlogowki 10cm betonu/panele/200mb rurki fi 16.

Pompa 7kw dom 90m2

Problem w tym że jak zwieksze zadana to mi sie w domu robi za cieplo i wtedy termostat ja wylacza i robia sie takie akcje ze wylaczy ja cala oszroniona.

Jak jest cieplej to nie ma problemu bo sie nie szroni to wtedy jedzie na okienkach w harmonogramie plus termostat to zapobiega taktowaniu.

Z delta nie poszaleje bo u mnie jest tak ze jak dam delte np.5 to pompka obiegowa caly czas zapitala na maks obrotach co oczywiscie pomaga wydluza okresy pomiedzy wylaczeniami ale za duzo gwizdze po grzejnikach jak dam delte 7 to juz jest spoko a 10st to cisza jak makiem zasiał.

U mnie przy zewn.5st pompa na 19hz produkuje 2kw pobiera 0,5kw a pokazuje ze pobiera 0,2

Dzisiaj temp.zew 5-7w ramach zabaw i doswiadczen wynegocjowalem ;) z nia takie ustawienia ze leciala 10godzin

na zasilaniu 31st pow.28 a ustawiona miala delte na 7st.

Zrobila w tym czasie 9 startów 6godzin pracy 4g mielenia wody

Wyprodukowala 19,8kwh pobrala 5,18 wiec cop 3,8

To wystarczylo aby utrzymac w domu 23st

 

Wpisz swoje dane domu w sygnaturze ,,stopce" będzie łatwiej o wymianę doświadczeń.

 

Co do grzejników to w tych 9KW grzejnikach, możesz mieć z 40l wody, do tego rury zasilające te grzejniki pewnie ciękie, to w obiegu podłogówki i tych rurkach zasilających grzejniki możesz mieć następne 30l ( w tym podłogówka ok. 26l ) co może Ci dać max. 60l wody. Taką małą ilość wody, to ta pompa 7KW podgrzeje w mig, bo grzejniki są zdecydowanie za małe ( 7KW przy Moich prawie 20KW ) i ta powierzchnia nie jest w stanie oddać ciepła. Co do podłogówki, to co z tego, że ona jest jak ona też nie odbiera wystarczająco ciepła, bo woda krąży tam gdzie ma łatwiejszy przepływ ( mniejsze opory ) i jak znam życie pompa przy swojej pracy załącz/wyłącz to nawet tej podłogi za mocno nie nagrzewa, mimo, że puściłeś taką samą temperaturę na grzejniki i na podłogę ( wiem to z doświadczenia u siebie, chyba, że jest zimno średnia dobowa ok 2st/c ).

Z tych względów pompa pracuje jak pracuje: częste załącz i wyłącz.

Ja u siebie mam ok.120l wody, przepływ bardzo duży ( powyżej 28l/min ), ale mimo starego domu bardzo dobra izolację ( ale tego wcześniej nie wiedziałem, bo dopiero go w tym roku zewnętrznie ociepliłem ) i teraz to widzę przy tych zimach to w 80% za dużą pompę i też muszę się pogodzić z pracą załącz 1h pracy, postój 30-40min ( to przy temperaturach tych co ostatnio średnia dobowa 0st/c ), bo przy tym co było w październiku w dzień 14-20st/c to pompa sie załączała na 30-40 min i postój 1-2 godziny.

Na tę chwilę praca od 05.09.2019 to 500 załączeń na 200 godzin pracy ( oczywiście te proporcje będą się zmieniać jak będzie bardziej zimno, to czas pracy się wydłuży) i trzeba się z tym pogodzić, a życie pokarze co jest gorsze dla tych pomp w czasie eksploatacji, czy bardzo duża godzin pracy, czy ilość załączeń.

Ja już nic nie będę zmieniał, mam fajnie dobrany komfort cieplny w całym domu, a pracą sprężarki przestałem się przejmować.

U ciebie, jak cię to tak boli, to można wstawić bufor ( nie wiem dlaczego instalator tego nie zrobił ), lub zwiększać powierzchnię grzewczą, poprzez dobudowę grzejników, lub ogrzewanie wysoko-powierzchowne ( podłogowe bądź ścienne )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...