Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Niewiem jak w koncu ja ustawic czy tak zeby chodzila np.24h na dobe i powiedzmy bedzie miala 24 starty i z 15 godzin pracy i lepszy cop ale za to nabije przez caly rok od holery godzin pracy a nawet program panasonica wywala takie ostrzezenie ze pompa bedzie pracowac ponad 2200godzin na rok wiec chyba za duza ilosc pracy to tez nie dobrze.

Gdzies tez slyszalem ze te 2200 godzin na sezon to taka srednia aby pompa wytrzymala 25 lat jak wiecej chodzi to na krócej starczy.

Czy moze robic jakies przerwy wtedy godzin malo startow malo w domu tez cieplo tylko wtedy musi byc wieksza na zasilaniu co daje gorsze copy

 

Gdzieś Ty wyczytał takie ostrzeżenie, że pompa będzie pracowała ponad 2200 godz/sezon. Owszem producenci przewidują całkowity czas tych pomp na 50000 godz. pracy, co jak wyżej da te 25lat. Natomiast o ilości cykli załącz/wyłącz to ja nigdzie informacji nie znalazłem, żaden producent o tym nie wspomina.

Natomiast na pewno, gdy pompa będzie za często się załączać do będzie wywalać błędy, masz takowe, bo Ja żadnych. A druga sprawa, to ktoś Ci ta pompę zamontował i ma akredytację Panasonica, więc to on bierze na siebie te sprawy i skoro tak puścił to chyba wie co robi. Ewentualnie przy następnym serwisie, to ci nie puści.

Co do pracy w drugiej taryfie, to weź Mi wytłumacz, czy lepiej grzać przez całą dobę i mieć w dzień lepszą sprawność ( w dzień jest cieplej ), a jak masz dobrą akumulację budynku to w nocy ograniczyć grzanie, czy to co Ty robisz, piłujesz ją w okienkach, sprawność masz kiepską, a o komforcie cieplnym nie wspomnę i do tego masz te problemy z praca pompy.

Taryfa G12 jest dobra ale dla pomp gdzie dolnym źródłem jest grunt, który ma zawsze taka samą temperaturę czy dzień, czy noc i dla nich ta sprawność jest taka sama. I przy takich pompach i oczywiście ogrzewaniu tylko podłogowym, gdzie przez noc podłoga powoli się nagrzewa, to w dzień to ciepło oddaje.

A przy ogrzewaniu grzejnikami i pompie powietrznej, to w nocy przegrzewasz dom ( i sprawność masz gorszą ), a w dzień masz zimno. Ani komfortu ani oszczędności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobierasz pompe w programie panasonica do doboru pomp to tam jak wybierzesz mniejsza pompe to wywala ostrzezenie o tych 2200godzinach pracy.

Co do startow to ktos tu przytaczal wzór wedlug ktorego liczy sie prawidlowy stosunek startów do pracy.

Ja akurat mam bardzo cieply dom ta pompa 7kw bedzie za duza ja myslalem o 5kw ale niestety uległem.

Mam g13 i nie widze zadnego dyskomforu podlogówke mam w salonie reszta grzejniki przewaznie włacza mi sie ogrzewanie o 2 w nocy na 7rano mam 23,5 w salonie na górze w sypialniach 22st potem pompa stoi do 13 w sypialniach spada do 21,5 na dole na 23 chyba ze jest slonce to wzrasta do 24 .

Jak nie ma slonca to od13g grzeje do 16 (bo jak jest slonce to termostat nie pozwala) na 16 mam 22gora 23dol lub jak slonce

22gora 24dol na godz 22 jak chodzimy spac w sypialniach 21,5 wiec chyba nie jest zle mi to calkowicie odpowiada.

W czasie wiekszych mrozów wyjade troche w srednia taryfe jesli bedzie potrzeba

Za kazdym razem mi sie ekonomicznie oplaca bo np.przy 2st na zewnatrz cop mi wychodzi 3,3 wiec 100 tak wyprodukowanych kwh kosztuje w taniej 8zl a jak grzeje w dzien kiedy jest 10st to cop mam 4 wiec 100kwh tak wytworzonej energi kosztuje w g11 13zl .

A dodatkowo nadrabiam tym ze grzeje w dzien miedzy 13a 16 w taniej no i cale soboty niedziele i swieta w dzien w taniej

No i woda na cwu tez w taniej .

Musiala by byc chyba z 2krotna roznica w copie zeby sie nieoplacalo.

W planach na przyszly sezon dolozenie podlogowki tak zeby byla na calym parterze,a na pietrze duzo duzo wieksze kalafiory ;)albo tez podlogowka (tu lekki sajgon w domu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Codix" widzę że domy jeśli chodzi zapotrzebowanie na ciepło to mamy podobne, oczywiście różne powierzchnie i prawdopodobnie obaj mamy przewymiarowane pompy ciepła, ale jak nadejdą porządne mrozy to powinny dać radę samodzielnie zagrzać bez grzałek ( moja na pewno bo nie traci mocy wraz ze spadkiem temperatury ) i tu jesteśmy zgodni.

Co do opłacalności jedno czy dwu taryfowego zasilania, to powiedz,czy próbowałeś pracy na G11 wcześniej i teraz masz porównanie, czy czysto teoretycznie.

Ja przy swoim układzie przy temperaturze na zewnątrz +2 st/c mam sprawność COP 3.8, a w dzień przy +10st/c to sprawność sięga powyżej COP 5.5.. Na tę chwilę za m-c wrzesień sprawność COP 5.0 - zużycie energii 75KW ( prawie wcale w nocy nie grzane ), m-c październik COP 4.6 zużycie 170KW.

Nie wiem dlaczego u ciebie są tak niewielkie różnice. W moim przypadku jak bym nie liczył, to w życiu mi sie nie opłaci przejść na g12, ewentualnie rozważam g12as, gdzie opłata dzienna jest taka sama jak w g11, a noc tańsza.

Jeśli to nie jest tajemnicą, to napisz ile masz w chwili obecnej godzin pracy i załączeń oraz zużycie energii ( jakieś miarodajne ) wraz z COP za ostatnie 2 m-c, tak dla porównania z czym walczymy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hellouł Michancia,

gratuluję COPów ...

Mam nadzieję , że nie wpędzę Cię w kompleksy jak jutro na grzejnikach zamieszczę fotkę z COP 7 ?

A mogę to zrobić...

Pzdr

 

PS

1.A masz może podlicznik pod PC ?

2.Pytanie pomocnicze : ten COP 5,5 dla +10st to dla jakiej temp grzewczej ?

3.Tu każda wartość/dana Waży ...

4.A co z CWU , czy też jest uwzględnione w świetnym COP przy +10 st ?

5.Ja miałem pół roku G11 i przeszedłem 4 lata temu na G12W-no ale to ja (i prawie wszyscy Tu).

Na jakiej podstawie twierdzisz , że G11 jest lepsze od G12W ?

Edytowane przez bobrow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to Cię jeszcze podraznie ;)

Taryfa g13 w Twoim przypadku

100kwh wytworzonej/3,8=26,3kwh x 0,27=7,1zl

100kwh w g11/5,5=18,2 x0,51=9,21zl

Do tego doluż fakty ze masz po 0,27 od 21do7 rano

Potem mozesz pogrzac od 7do 13 w cenie g11 czyli 51gr

Od 13do 16 znowu po 27gr

I tylko od 16 do 21 nie mozna grzac bo po 80gr

Ale wode na cwu mozesz ustawic np.2 razy na dobe tylko w taniej no i cale sob,niedz i swieta po 0,27

Przemyśl ;)

 

W taryfie g11 nie grzalem tylko teoria,ale ja mam tak maly domek i cieply ze mi obojetnie wsumie bo potrzebuje jakies 5000kwh na co na sezon to na 3 =1650kwh x 0,51=800 cos tam

 

Dane mam tylko takie :

Cwu 3osoby 200l od 24 lipca wyprodukowane 290kwh

Co od 15 wrzesnia wyprodukowane 458kwh

Razem na co i cwu (nie mam osobno) pobrane 233kwh +6kwh grzalka wszystko w taniej po 0,27gr

Wiec calosciowy cop=3,12

Godzin 213 zalaczen 334

 

Raczej hobbystycznie chcialbym naprostowac jej prace bo o koszty sie nie martwie

Ps.Bardziej potrzebuje sprawdzonej firmy do rekuperatora z dolnislaskiego.Bo chata szczelna grawitacja nie dziala a okien nie mozna otworzyc bo wkoło 15 kominów na czarne złoto

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michancia a jednak producent oznacza liczbę wł/wył

[ATTACH=CONFIG]436608[/ATTACH]

 

Tak to, że minimalny czas pracy sprężarki nie może być mniejszy niż 15min, to wiem, A dodatkowo jeszcze powiem, że nie powinno być więcej załączeń niż dwa na godzinę, to też wiedziałem i że należy dążyć do jak największych czasów pracy i postojów, to też

Ale w Moim przypadku, w najcieplejsze dni cykl pracy trwa min. 30min, a w te zimniejsze to 1 godz.. A wraz ze spadkiem temperatur proporcje załączeń do ilości godzin będą się zmieniać na lepsze

Tak jak wcześniej pisałem Pompa jest tak zabezpieczona, że przy jakiś problemach wywali komunikat, a reszta to jest dywagacja, czy pompa wytrzyma 20 czy 25 lat, a ona i tak wcześniej pordzewieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix temat o taryfach zakańczamy, bo każdy z nas wie na czym stoi i w Moim przypadku też to nie są wielkie koszty, bo pewnie się zamknę w okolicy 2tys/sezon grzewczy

Ale tak jak ty traktujesz swoją pompę hobbystycznie, to dokładnie ja też to tak traktuję. Ostatnio to takie moje hobby, ktoś tu wcześniej napisał, że jak jeszcze nie śpisz przy pompie to jest dobrze.

Czekam na mrozy, żeby coś jeszcze poprzestawiać, bo już się nudna zrobiła

Nie napisałeś ile masz załączeń i czasu pracy sprężarki, a to jest na wyświetlaczu, żeby można było porównać, komu się szybciej zepsuje, oczywiście żart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widzę, że mamy podobne zainteresowania hobbystyczne... Innym wystawili pompę uruchomili, pokazali gdzie załączyć i jak chodzi i mają ciepło to jest wszystko okej i sobie tyłka nie zwracają, bo się na tym nie znają. I może to i lepiej.

Wracając do twojej pracy sprężarki, to się wcześniej zastanawiałem, jakim cudem, mimo takich samych problemów z instalacją grzejnikową, masz zbliżoną liczbę załączeń do czasu pracy. Ale teraz już wiem, załączyłeś grzanie CO puźniej ode mnie więc temperatury były niższe, do tego w większości grzejesz w nocy i z tych dwóch powodów COP masz niższy i sprężarka jest w stanie zejść z mocą do minimum, co wydłuża czas jej pracy do momentu wzrostu temperatury na powrocie.

Druga sprawa masz mniejszej mocy sprężarkę, typu SDC, której moc wraz ze spadkiem temperatury na zasilaniu maleje, a tym samym nawet podgrzanie baniaka do CWU, zapewne też jej zajmuje ponad godzinę. Stąd takie wyniki.

W moim przypadku w wersji T CAP, to ona z modulacją nie zejdzie poniżej 20Hz, co zawsze odpowiada mocy pobranej 1KW, a na wyjściu w zależności od temperatury, przy najniższej jakie ostatnio były ok.3KW, do nawet jak grzeję w dzień 6KW.

Z tego powodu, oraz faktu, że zagrzanie zbiornika CWU przy delcie 8st/C zajmuje jej 0.5 godziny, oraz, że grzeję na max. niskich temperaturach, te proporcje mam na tę chwilę zdecydowanie gorsze. Jak przyjdą zimne dni, to te proporcje będà się u mnie zmieniać na bardziej kożystne.

Na tę chwilę, jestę z niej mega zadowolony, grzeje ekonomicznie i mam bardzo fajny rozkład temperatur w domu ( komfort termiczny) i nic nie będę zmieniał w pracy układu. Szkoda kasy i zachodu, a czy się zepsuje, to czas pokaże, myślę, że 15 lat wytrzyma, bo w innym wypadku producent przed taką pracą by się zabezpieczył.

Jedyne co muszę zrobić, to jak wcześniej pisałem wcześniej, w całym domu mam fajny rozkład temperatur, z wyjątkiem jednego pokoju na górze, pokoju dorosłego syna, który jest gościem w domu, a pokój ma bardzo duży prawie 30m2, i tylko w tym pokoju niema żadnej ściany ceglane, brak akumulacji. I jak grzeją grzejniki to w pokoju jest w miarę ciepło 21.5-22st, ale ja tak grzeję i nie będę tego zmieniał, że mam podbicie temperatury w dzień do 23.00, a następnie obniżenie o 0.5st i pompa się wyłącza i jak było ostatnio w nocy -5st , to pompa dopiero się załączyłeś o 02.00. A syn wrócił do domu ok 01.30, to miał temperaturę poniżej 18st/C. ( bo w całym domu jest akumulacja, a tam brak ) i rano krzyk do mnie, żebym sam tam poszedł spać. To mu odpowiedziałem, że zarabia i niech św wstawi grzejnik elektryczny i niech płaci i psa ze weźmie, to mu nagrzeje, bo śpi z nami i u nas jest ciepło, tylko spać nie daje...

A tak serio, to muszę nad tym pokojem w tym tygodniu spróbować na poddaszu, nad tym pokojem dołożyć styropianu na podłodze i pianką to pokleić, może coś to da. Nie będę zmieniał całego systemu grzania dla jednej osoby, która jest gościem w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bobrow , U mnie temperatury faktycznie nie są równe ,wg smartclouda to :

Strefa 1: Fakt. temp. (woda wyjściowa/pomieszczenie/basen) [°C] : 24.25

Temperatura wody zasilającej [°C] 25.0

Temperatura wody wyjściowej [°C]24.75

 

Tylko te temperatury mają rozdzielczość do 0,25 , reszta temperatur do całości. Podejżewam że są to poprostu temperatury z samego wejścia , po przejściu przez grzałki ale przed wymiennikiem , i na wyjściu za wymiennikiem.

U mnie wynikałoby z opisu bezpośrednio , że wyjściowa jest najniższa , a wchodząca na pompę najwyższa...

Wskazywałoby to ,że albo woda przeplywajac przez wylaczona pompe przekazuje cieplo na zewnatrz (odwrotnie niz u|Ciebie) , albo te czujniki są nieskalibrowane .

 

Popatrzyłem trochę na te czujniki ( wyłączona pompa , czujniki po kolei wyciągane i ogrzewane ręką) i tak:

Strefa 1: Fakt. temp. (woda wyjściowa/pomieszczenie/basen) [°C] oraz Temperatura wody wyjściowej [°C] reagują z tego samego czujnika choć jak widać pokazują czasami te same a czasami różniące się wyniki :

30.25 30.25

33.25 33.25

31.25 31.0

33.25 33.0

 

Następnym czujnikiem po kolei jest ( przed wejściem do grzałek) Temperatura wyjściowa 2 [°C] (niestety pomiary tego mają rozdzielczość co 1 stopień)

 

 

No i na samym końcu Temperatura wody zasilającej [°C].

 

Jest jeszcze czujnik: Temperatura orurowania wewnętrznego [°C] - jest on na cienkiej rurce gazowej tuż przy wejściu do wymiennika. Do porównywania z czujnikiem : Temperatura wyjściowa na obejściu [°C] - ten jest na wyjściu z tej samej rurki z jedn. zewnętrznej . Pozwoli oszacować jakie są straty na połączeniu jednostek .

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widzę, że mamy podobne zainteresowania hobbystyczne... Innym wystawili pompę uruchomili, pokazali gdzie załączyć i jak chodzi i mają ciepło to jest wszystko okej i sobie tyłka nie zwracają, bo się na tym nie znają. I może to i lepiej.

.

Witam.

Wczoraj mi poddales temat z tym ze woda pujdzie tam gdzie ma lżej.

Oczywiscie sprawa prosta ale czasem umknie.

No i tak kminilem zamiast spac no i wymieniłem

Mam dwa grzejniki bardzo blisko pompy i obiegówka waliła głównie na nie i zaraz powrotem wracala ciepla woda i zawyżała mi powrót w calej instalacji .

Zadusilem znacznie te grzejniki i dzisiaj mimo 10st na zewn.jedzie ladnie od 4 godzin bez zalaczania i jak miala problem żeby przekazac do domu moc 2kw to teraz leci 3kw bez problemu delte trzyma 5st(nastawiona 7) i jeszcze sie nie zmodulowala na najnizsze obroty tak ze sobie jeszcze pochodzi.

Juz widze ze bede mogl zjechac ze 2st na krzywej.

Musze zalatwic taki pistolet termometr postrzelac w powroty z grzejników i tak poprzymykac zeby powrot z każdego grzejnika byl w tej samej temp.

Dzieki za natchnienie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ja co mam z tego, Ciebie natchnołem, to przynajmniej Ci pomysł podrzuciłem. A sam to mam takie zboczenie, że jak coś mam nowego to ciągle o tym myślę, spać nie mogę, w domu bym se pogadał z żoną, ale Ona już Mnie słuchać nie chce na temat pompy. Dla niej najważniejsze że ciepło, a mówi że jak w zimie zmarznie, to se grzejnik elektryczny kupi, a ja będę bulił. Dobre co...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się nie chce kombinować i spuszczać wodę z obiegu, ale chętnie bym na powrocie pompy w szeregu podłogówkę od łazienki podłączył, tam jest bardzo ciepło, mimo że powrót od podłogówki nie jest ciepły, bo większość ciepła idzie obiegiem grzejnikowym, gdzie mam wszędzie cu22. Ale to jest do zrobienia. Grzejniki wszystkie grzeją jednakowo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A u Kuzynki COPy się poprawiły

4A6D9F63-BEA7-438C-B580-7FFDAA8824B1.jpg

Poprzednio COP średni oscylował przy 1.66...przy nieskalibrowanym czujniku powrotu (-2K)...

Tak jak podejrzewałem , PC zaczęła niżej modulować

DF4BB0B2-F698-43CA-8BEE-3AB2A99C80D2.jpg

Wył sprężarki średnio co 50min

Zmniejszyłem kalibrację Tout w PC z +1K na +0,5K.

Szukam punktu najlepszej pracy z najbardziej realnymi temp.

Przypomnę -obiegówka max w PC 32l/min , obiegówka wtórna też na max (6m podnoszenia) ,wymiennik płytowy glikol-woda

Tymczasem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...