Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Czy może ktoś mi pomóc ustawić grzanie cwu tylko w drugiej taryfie.Przeszedłem na taryfę G12w.Jak ustawiam grzanie wody o 13 a w następnej ustawiam wyłączanie o 15, to wyłącza się cała pompa.Czy powinienem w kolejnej linijce ustawić że o 15 włącza się grzanie CO? Ogrzewam dom przy pomocy krzywej grzewczej, a grzanie wody chce zrobić tylko w taniej taryfie.

 

W G12w to tego okienka chyba nie ma, tak mam przynajmniej w eneii. Tania jest od21 do 6 i całe weekendy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie pisze o obiegowej. Na górze za ciepło pompa stop, steruje tym auraton. A może ten sterownik pompy ciepła wywalić do kotlowni a do salonu kupić inny. Już kombinuje jak koń pod górę....

 

I dlatego, że w dobrych czasach, do grzejników kładłem rury CU 22mm, oraz miałem mocno przewymiarowane grzejniki ( dopiero w tym roku dociepliłem ściany ), to mam bardzo duży zład wody ok. 120l, oraz przepływ. Z tego względu moja instalacja jest bardzo prosta, na jednej pompce tej pompy PW.

I dlatego mając grzejniki na ciękich rurkach, mówi się, że najlepsze instalacje do pomp PW to są instalacje całkowicie podłogowe i jest w tym racja.

Ale jak ktoś, do tematu podszedł całościowo i mając trochę farta ( duży zład wody, przepływ i grzejniki przewymiarowane) to ta instalacja nie zużywa wcale więcej energii niż przy samej podłogówce (oczywiście jakieś tam korzyści finansowe i komfortowe są ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No delty tak nie mam (zaraz to zmienię) ale z resztą to jakbyś u mnie był hahah, pompa do podłogi prawie na max, a od grzejników auto adapt no i głowice na maxa. A orientuję się ktoś czy tą pompę od podłogówki mogę jakoś podłączyć pod PC, albo jakoś ja sprzężyc z tą w PC? Teraz mam tak ze sterownik od Panasonica jest w salonie i robi jako termostat pokojowy, jak się pompa wyłącza, bo osiągnie temp. zadaną, to ta od podłogówki mieli non stop też bez sensu trochę, tym bardziej, że teraz będę chciał na noc obniżyć tem. na 21.

Tego wcześniej nie doczytałem, ale czy nie jest tak, że skoro masz pompkę obiegową podłogi ustawioną na max. To nie jest tak, że podłoga nie jest w stanie tę temperaturę schłodzić i wraca na powrocie niewiele chłodniejsza niż na zasilaniu. Spróbuj zmniejszyć prędkość tej obiegówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego wcześniej nie doczytałem, ale czy nie jest tak, że skoro masz pompkę obiegową podłogi ustawioną na max. To nie jest tak, że podłoga nie jest w stanie tę temperaturę schłodzić i wraca na powrocie niewiele chłodniejsza niż na zasilaniu. Spróbuj zmniejszyć prędkość tej obiegówki.

 

Nie tego jestem pewny, że za ciepła nie wraca, bo jak wcześniej pisałem moja podłogówka idealna nie jest, dom 10-letni i mam tak zrobioną jak mam- ale jeszcze tego nie napisałem, że przy tych 34 na zasilaniu, rzadko ten sterownik pompy, który mam w salonie, wyłączał całkowicie pompę ciepła. Mam tam ustawione 23 stopnie i w ostatnim czasie sporadycznie było ponad te 23, przeważnie jest 22-22.7, chciałem w ten sposób uniknąć wychładzania się podłogi przez ten czas gdy pompa nie będzie chodziła. Teraz po tych wszystkich Waszych radach zmieniam stałą na wyższą temp myślę o 38, delte już zmieniłem na 8 i dalej będę sprawdzał. W ostatnie 24 h statystyki to 19 załączeń 12 godzin pracy, i pobrało mi 19 kw wg pod licznika na samą pompę ciepła, temp. 4-5 stopni na zewnątrz.

Edytowane przez nobilitas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tego jestem pewny, że za ciepła nie wraca, bo jak wcześniej pisałem moja podłogówka idealna nie jest, dom 10-letni i mam tak zrobioną jak mam- ale jeszcze tego nie napisałem, że przy tych 34 na zasilaniu, rzadko ten sterownik pompy, który mam w salonie, wyłączał całkowicie pompę ciepła. Mam tam ustawione 23 stopnie i w ostatnim czasie sporadycznie było ponad te 23, przeważnie jest 22-22.7, chciałem w ten sposób uniknąć wychładzania się podłogi przez ten czas gdy pompa nie będzie chodziła. Teraz po tych wszystkich Waszych radach zmieniam stałą na wyższą temp myślę o 38, delte już zmieniłem na 8 i dalej będę sprawdzał. W ostatnie 24 h statystyki to 19 załączeń 12 godzin pracy, i pobrało mi 19 kw wg pod licznika na samą pompę ciepła, temp. 4-5 stopni na zewnątrz.

 

Ile masz m2 podłogówki, bo jeśli cały dół i jak piszesz słabo ocieplony a po zużyciu energii widzę, że gorzej od mojego, to przy tych temperaturach na zewnątrz jakie masz, to to powinno dłużej pracować do ilości załączeń. Szukaj dalej, bo coś masz spier ... W instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tego jestem pewny, że za ciepła nie wraca, bo jak wcześniej pisałem moja podłogówka idealna nie jest, dom 10-letni i mam tak zrobioną jak mam- ale jeszcze tego nie napisałem, że przy tych 34 na zasilaniu, rzadko ten sterownik pompy, który mam w salonie, wyłączał całkowicie pompę ciepła. Mam tam ustawione 23 stopnie i w ostatnim czasie sporadycznie było ponad te 23, przeważnie jest 22-22.7, chciałem w ten sposób uniknąć wychładzania się podłogi przez ten czas gdy pompa nie będzie chodziła. Teraz po tych wszystkich Waszych radach zmieniam stałą na wyższą temp myślę o 38, delte już zmieniłem na 8 i dalej będę sprawdzał. W ostatnie 24 h statystyki to 19 załączeń 12 godzin pracy, i pobrało mi 19 kw wg pod licznika na samą pompę ciepła, temp. 4-5 stopni na zewnątrz.

 

Zamknij obieg grzejników jak możesz i zobacz, czy na samej podłogówce Ci to będzie pracowało bez przerwy, oczywiście z najniższą temperaturą na wyjściu, przecież ta podłoga musi schłodzić powrót

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz m2 podłogówki, bo jeśli cały dół i jak piszesz słabo ocieplony

 

Podłogówka- salon,kuchnia-65, łazienka 10, no zapomniałem wcześniej o kotłowni też 10m2, grzejniki 80 i dodatkowo garaż 25 jeszcze w tym roku nie ogrzewane ale grzejniki są. Pod podłogówką 8 cm styropianu. Dom porotherm plus 15 styropianu, okna dwuszybowe. CWU z tych 19 zabiera mi 2 kwh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz m2 podłogówki, bo jeśli cały dół i jak piszesz słabo ocieplony

 

Podłogówka- salon,kuchnia-65, łazienka 10, no zapomniałem wcześniej o kotłowni też 10m2, grzejniki 80 i dodatkowo garaż 25 jeszcze w tym roku nie ogrzewane ale grzejniki są. Pod podłogówką 8 cm styropianu. Dom porotherm plus 15 styropianu, okna dwuszybowe. CWU z tych 19 zabiera mi 2 kwh.

Na samej podłogówce musi to długo pracować, a reszta to odpowiednie ustawienie grzejników, bo któreś Ci podnoszą temperaturę powrotu ( większy przepływ ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na samej podłogówce musi to długo pracować, a reszta to odpowiednie ustawienie grzejników, bo któreś Ci podnoszą temperaturę powrotu ( większy przepływ ).

 

Wczoraj walczyłem do północy i sprawdzałem co mam tam źle. Nie mówię jeszcze eureka, bo za krótki okres ale tak: miałeś rację z tym że grzejniki podnoszą mi powrót i pompa to wylatuje, powrót z grzejników i powrót do pompy ciepła są na tej samej wysokości, była poprawa ale wydluzylo czas pracy o 15 min. Już nieźle ale jeszcze słabo, bo chodziła 40 min i stop na 45, ale najwięcej uzyskałem. Chyba na tym co jakiś kolega tu też zalecal, odniosłem temp. Zasilania z 34 na 37, ponieważ mimo zwiększenia dzień wcześniej delty na 8 to ona tak włączyła się przy 28 stopniach. Jeszcze mało czasu minęło, zobaczymy dalej ale od 23.30 do 6 rano zaliczyła się raz!!!! I pracowała 5 godzin. O 6 wyłączył ja sterownik bo zmieniłem w harmonogramie temperatura w salonie na 22. Zobaczymy dalej ale jak na razie dziękuję bardzo Panowie za wasze cenne uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie techniczne pytanie

 

Jako że chyba dom dość dobrze ocieplony i obecnie grzeję –3 stopnie od krzywej bo w domu i tak jest ciepło to mam pytanie do mojej instalacji:

dół cały podłogowe na podmieszaniu (obecnie 28 stopni na podłogówce - w domu 23) + grzejnik mały pokój + drabinka w łazience + grzejnik w garażu (raczej skręcony)

góra podłogowe łazienka + 5 grzejników + grabinka

(krzywa -15 (43) , 15 (30))

 

Jak najlepiej ustawić termostaty na grzejnikach: obecnie mam wszędzie na 3 , czy może lepiej je porozkręcać na maxa ( na 5 lub 6 w zależności od termostatu)

 

Liczbę włączeń/wyłączeń sprężarki wydaje mi się wysoka (od sierpnia 1200 razy) do liczby godzin pracy sprężarki (370h) –> można to jakoś zminimalizować?? czy jest poprawnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie techniczne pytanie

 

Jako że chyba dom dość dobrze ocieplony i obecnie grzeję –3 stopnie od krzywej bo w domu i tak jest ciepło to mam pytanie do mojej instalacji:

dół cały podłogowe na podmieszaniu (obecnie 28 stopni na podłogówce - w domu 23) + grzejnik mały pokój + drabinka w łazience + grzejnik w garażu (raczej skręcony)

góra podłogowe łazienka + 5 grzejników + grabinka

(krzywa -15 (43) , 15 (30))

 

Jak najlepiej ustawić termostaty na grzejnikach: obecnie mam wszędzie na 3 , czy może lepiej je porozkręcać na maxa ( na 5 lub 6 w zależności od termostatu)

 

Liczbę włączeń/wyłączeń sprężarki wydaje mi się wysoka (od sierpnia 1200 razy) do liczby godzin pracy sprężarki (370h) –> można to jakoś zminimalizować?? czy jest poprawnie

Czytaj cały wątek ( dwie trzy ostatnie strony ), przecież to jest taki sam temat jak u kolegi ,,nobilitas", wystarczy poczytać, wyciągnąć prawidłowe wnioski dla siebie, tu nikt ci nie da gotowych rozwiązań, każdy dom jest inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie mam pytanie ,jaki zawór przełączający do Panasa t-cap 9kw? kupiłem zasobnik i muszę podlaczyc pod pompę. czy ten się nada? https://allegro.pl/oferta/afriso-3-drogowy-zawor-strefowy-azv-643-g-1-7195286724.

 

Pod zasobnik CWU nie montuje sie zaworu 3-drogowego mieszajacego, tylko zawór przełączajacy z obiegu CO na obieg CWU, przecież to i tak ci instalator pompy musi podłączyć, a on to będzie wiedział jaki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie techniczne pytanie

 

Jako że chyba dom dość dobrze ocieplony i obecnie grzeję –3 stopnie od krzywej bo w domu i tak jest ciepło to mam pytanie do mojej instalacji:

dół cały podłogowe na podmieszaniu (obecnie 28 stopni na podłogówce - w domu 23) + grzejnik mały pokój + drabinka w łazience + grzejnik w garażu (raczej skręcony)

góra podłogowe łazienka + 5 grzejników + grabinka

(krzywa -15 (43) , 15 (30))

 

Jak najlepiej ustawić termostaty na grzejnikach: obecnie mam wszędzie na 3 , czy może lepiej je porozkręcać na maxa ( na 5 lub 6 w zależności od termostatu)

 

Liczbę włączeń/wyłączeń sprężarki wydaje mi się wysoka (od sierpnia 1200 razy) do liczby godzin pracy sprężarki (370h) –> można to jakoś zminimalizować?? czy jest poprawnie

 

Wracając do tematu, czy to jest poprawne, nie nie jest poprawne, przy następnym przeglądzie gwarancyjnym kumaty serwisant się pod tym nie podpisze ( ilość załączeń/ czas pracy powinien być nie większy niż 1.8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że chyba dom dość dobrze ocieplony i obecnie grzeję ;

– 3 stopnie od krzywej bo w domu i tak jest ciepło;

- dół cały podłogowe na podmieszaniu + grzejnik mały pokój + drabinka w łazience + grzejnik w garażu (raczej skręcony)

- góra podłogowe łazienka + 5 grzejników + drabinka

- ( krzywa -15 (43) , 15 (30))

 

Jak najlepiej ustawić termostaty na grzejnikach:

- obecnie mam wszędzie na 3, czy może lepiej je porozkręcać na maxa ( na 5 lub 6 w zależności od termostatu)

- Liczbę włączeń/wyłączeń sprężarki wydaje mi się wysoka (od sierpnia 1200 razy) do liczby godzin pracy sprężarki (370 h)

–> można to jakoś zminimalizować?? czy jest poprawnie

1/ W pierwszym kroku, należy rozkręcić termostaty na maxa,

2/ W drugim kroku;

.....a/ gdy temperatury zewnętrzne > ok;5 C - należy termostat na grzejniku w garażu rozkręcić na maxa,

... .b/ gdy będą temperatury coraz niższe - to termostat przykręcać,

3/ Temperaturę reguluj ;

..... zmniejszając stopnie odstępstwa od krzywej a nie na termostatach,

..... metodą prób ; dojdziesz do optimum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...