Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Piszecie o wlaczeniach i wylaczeniach sprezarki. Sprawdzilem u mnie.

Wczoraj na licznku 3762 wlaczenia, dzis 3776 przy czasie dzialania 3253 i 3260. Czy to nie za duzo?

Grzeje w 2t, mam sprzeglo 150l.

Krzywa grzewcza plus termostat w salonie jako kaganiec.

 

Ogólny czas załączeń do czasu działania jest ok., ale jak piszesz za ostatnia dobę wychodzi 14 załączeń/7h pracy ( a to jest kiepski stan ), to co u ciebie w chwili obecnej jest średnia temperatura powyżej 10st/c.

Zastanawiam się kiedy nabiłeś tyle godzin pracy ( przy dobrym stosunku do załączeń ), jak ten z ostatnich dni masz kiepski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólny czas załączeń do czasu działania jest ok., ale jak piszesz za ostatnia dobę wychodzi 14 załączeń/7h pracy ( a to jest kiepski stan ), to co u ciebie w chwili obecnej jest średnia temperatura powyżej 10st/c.

Zastanawiam się kiedy nabiłeś tyle godzin pracy ( przy dobrym stosunku do załączeń ), jak ten z ostatnich dni masz kiepski.

 

Grzeję już trzeci sezon. Z tego pierwszy to było dogrzewanie podczas budowy gdzie dom nie był ocieplony. Taki jest wynik całościowy.

Poobserwuję dziennie jak to się zmienia.

Co mogę/trzeba zrobic by ilość wł/wył była mniejsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólny czas załączeń do czasu działania jest ok., ale jak piszesz za ostatnia dobę wychodzi 14 załączeń/7h pracy ( a to jest kiepski stan ), to co u ciebie w chwili obecnej jest średnia temperatura powyżej 10st/c.

Zastanawiam się kiedy nabiłeś tyle godzin pracy ( przy dobrym stosunku do załączeń ), jak ten z ostatnich dni masz kiepski.

 

Może te godziny pracy z drugiego juz sezonu,bo w tym sezonie nie ma szans na nabicie tylu.

Jak tak to jest ok.

Teraz moze mu sie zalacza czesto z powodu odmrazania.

U mnie tez teraz taka wilgotnosc i 0-1st odmrozi sie calkowicie i 30min nieraz 40 i zabita tak ze sie odmraza do tego dojdzie ze trzy wylaczenia od termostatu i tez teraz mam na 5godzin pracy 10 startów.

Ale jak jest na plusie to nadrabia wtedy ten stosunek

Jak bedzie wiecej na minusie to nie wiem jak bedzie z tymi defrostami bo jeszcze nie doswiadczylem podobno bedzie lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeję już trzeci sezon. Z tego pierwszy to było dogrzewanie podczas budowy gdzie dom nie był ocieplony. Taki jest wynik całościowy.

Poobserwuję dziennie jak to się zmienia.

Co mogę/trzeba zrobic by ilość wł/wył była mniejsza?

Poczytać wątek jaki zaczął ,,nobilitas" 3-4 ostatnie strony i wyciągnąć dla siebie wnioski.

Podnieść deltę grzania, podnieść temperaturę zasilania, sprawdzić czy nic nie podnosi temperatury zasilania na powrocie pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytać wątek jaki zaczął ,,nobilitas" 3-4 ostatnie strony i wyciągnąć dla siebie wnioski.

Podnieść deltę grzania, podnieść temperaturę zasilania, sprawdzić czy nic nie podnosi temperatury zasilania na powrocie pompy.

 

Zaraz poszukam wspomnianego wątku.

Delte mam 5st

Temp zasilania wydaje mi się wysoka, - krzywa +15/27, -15/37 do tego podbita w nocnej taryfie +5 (lubimy ciepło - w domu ok 24-24,5)

3 punku nie rozumiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ W pierwszym kroku, należy rozkręcić termostaty na maxa,

2/ W drugim kroku;

.....a/ gdy temperatury zewnętrzne > ok;5 C - należy termostat na grzejniku w garażu rozkręcić na maxa,

... .b/ gdy będą temperatury coraz niższe - to termostat przykręcać,

3/ Temperaturę reguluj ;

..... zmniejszając stopnie odstępstwa od krzywej a nie na termostatach,

..... metodą prób ; dojdziesz do optimum

 

- grzejniki wszystkie właśnie rozkręciłem, poza garażem

- podniosłem deltę grzania z 5 na 7

- podłogowe mam na podmieszaniu na jakieś 28 stopni ustawione i tak na razie musi zostać - bo bedzie za ciepło

 

co więcej można zrobić - wiem że obserwować :)

 

pompa chodzi mi na razie 24h na krzywej 43/-15 34/15 ...... może harmonogram?? albo inna krzywa??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może te godziny pracy z drugiego juz sezonu,bo w tym sezonie nie ma szans na nabicie tylu.

Jak tak to jest ok.

Teraz moze mu sie zalacza czesto z powodu odmrazania.

U mnie tez teraz taka wilgotnosc i 0-1st odmrozi sie calkowicie i 30min nieraz 40 i zabita tak ze sie odmraza do tego dojdzie ze trzy wylaczenia od termostatu i tez teraz mam na 5godzin pracy 10 startów.

Ale jak jest na plusie to nadrabia wtedy ten stosunek

Jak bedzie wiecej na minusie to nie wiem jak bedzie z tymi defrostami bo jeszcze nie doswiadczylem podobno bedzie lepiej

 

Ha, są plusy i minusy, na plus dla ciebie, że masz więcej godzin pracy do ilości załączeń ( dobrze, że ci nie wcisnęli wiekszej pompy )

Ale przewaga ( oprócz kasy przy zakupie ) T-cap dwu wentylatorowego jest większy wymiennik i coś tam namieszali z odoszranianiem , ale efekt jest taki, że jak do tej pory to ja widziałem u siebie jeden defrost

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz poszukam wspomnianego wątku.

Delte mam 5st

Temp zasilania wydaje mi się wysoka, - krzywa +15/27, -15/37 do tego podbita w nocnej taryfie +5 (lubimy ciepło - w domu ok 24-24,5)

3 punku nie rozumiem :)

Czy żaden układ ( grzejniki.. ) nie podnosi temperatury powrotu obiegu do pompy, pompa dotąd grzeje dopóki powrót nie zbliży sie do temperatury zasilania minus 3-4st/c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może te godziny pracy z drugiego juz sezonu,bo w tym sezonie nie ma szans na nabicie tylu.

Jak tak to jest ok.

Teraz moze mu sie zalacza czesto z powodu odmrazania.

U mnie tez teraz taka wilgotnosc i 0-1st odmrozi sie calkowicie i 30min nieraz 40 i zabita tak ze sie odmraza do tego dojdzie ze trzy wylaczenia od termostatu i tez teraz mam na 5godzin pracy 10 startów.

Ale jak jest na plusie to nadrabia wtedy ten stosunek

Jak bedzie wiecej na minusie to nie wiem jak bedzie z tymi defrostami bo jeszcze nie doswiadczylem podobno bedzie lepiej

 

Czy to nie jest tak z tym szronieniem, że u ciebie pompa pracuje cały czas, z tego względu przy temperaturach 0-2st/c ( duża wilgotność ) pompa się szroni, bo to naturalne i przestoje ma tylko na odszranianie.

U mnie ( w tych samych warunkach ) ona pracuje cyklicznie, czyli ok. 40min grzeje i ją termostat wyłącza ( delta 0.4st/c ) i może i ona coś tam się uszroni, ale następnie jest postój ok. 40-60min i w tym czasie przy dodatnich temperaturach ona sama się rozmraża. Bo na serio ja tylko jak były te temperatury poniżej zero to widziałem że się szroni, ale kiedy i jak defrost przebiega, to żeby to zobaczyć, to mało co nie zamarzłem tak biegałem do domu i na dwór i raz mi się udało to zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów, z tej strony Paweł ! Jako, że jest to mój pierwszy post na tym szanownym forum to chciałbym się przywitać :)

 

Od jakiegoś czasu czytam wątek o T - Capie i pojawia się u mnie kilka pytań.

1. Nowe generacje tych pomp pracują do -28 oC, czy oznacza to, że poniżej tej temperatury pompa całkowicie się wyłączy?

2. Dlaczego katalogowo wersje monoblok pracują tylko do -20 oC (np. MXC09H3E8), gdy odpowiedniki w wersji split do -28?

3. Jak z praktycznego punktu widzenia wygląda zasilanie tych pomp czyli 1 fazowe zasilanie vs 3 fazowe? Czy 3 fazy oprócz tego, że możemy zastosować mniejsze zabezpieczenie (16A) wpływa jakoś pozytywnie na pracę pompy? Co się dzieje, gdy w przypadku zasilania 3 fazowego jest awaria i zanika 1 faza, czy pompa wyłącza się wtedy?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi i cierpliwość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod zasobnik CWU nie montuje sie zaworu 3-drogowego mieszajacego, tylko zawór przełączajacy z obiegu CO na obieg CWU, przecież to i tak ci instalator pompy musi podłączyć, a on to będzie wiedział jaki.

 

To żeś się nagadał,czytaj ze zrozumieniem,a gdzie ty tam widzisz zawory mieszające?sam sobie jestem instalatorem,po prostu pytam jakie inni maja i co lepsze,mam monobloka i instalator niemu tu nic do rzeczy.

Edytowane przez fotovolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z serią H jak u Was wyglada defrost.

Dzisiaj przyczailem ze pompa chodzi az sie zaszroni po czym staje zalącza sie odszranianie pompka obiegowa zasuwa zaczyna spadac temp.wody w obiegu i nie wiem dokładnie w której chwili ale załacza sie sprezarka dochodzi nawet do okolic 60hz .

Sterownik odnotowuje kolejny start.

Potem znowu staje dalej jest odmrazanie i sprezarka startuje znowu i juz za jakis czas grzeje.

Wiec przy jednym odszranianiu robi mi dwa starty czy to normalne czy u was też tak robi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od początku swojego istnienia pompa (grudzień 2016) do końca października zaliczyła 2872 starty ( z czego ponad połowa to odszronienia, reszta to CO i CWU ) oraz przepracowała 3545 godzin. Statystykę mocno zaniża CWU bo jest start , pół godziny pracy i stop.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z serią H jak u Was wyglada defrost.

Dzisiaj przyczailem ze pompa chodzi az sie zaszroni po czym staje zalącza sie odszranianie pompka obiegowa zasuwa zaczyna spadac temp.wody w obiegu i nie wiem dokładnie w której chwili ale załacza sie sprezarka dochodzi nawet do okolic 60hz .

Sterownik odnotowuje kolejny start.

Potem znowu staje dalej jest odmrazanie i sprezarka startuje znowu i juz za jakis czas grzeje.

Wiec przy jednym odszranianiu robi mi dwa starty czy to normalne czy u was też tak robi ?

ja Ci nie pomogę, bo jak wcześniej pisałem zaobserwowałem jeden defrost, ale w tym czasie na pewno nie zaobserwowałem pracy sprężarki, tylko tak jak piszesz obiegiem wody, u mnie to dosyć długo trwało, bo pompa zatrzymała się oszroniona, dosyć długą chwilę pompa nie pracowała i temperatura obiegu była już niska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie od początku swojego istnienia pompa (grudzień 2016) do końca października zaliczyła 2872 starty ( z czego ponad połowa to odszronienia, reszta to CO i CWU ) oraz przepracowała 3545 godzin. Statystykę mocno zaniża CWU bo jest start , pół godziny pracy i stop.

 

Jak się domyślam, masz 100% podłogówki, dom dobrze ocieplony i grzejesz w T2

jakie z ciekawości za listopad masz zużycie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale wydawalo by aie to logiczne bo samym obiegiem wody w c.o nie odmrozi wymiennika na zewnatrz musi cos czynnik pchac wiec sprezarka raczej sie wlacza tylko wentylator nie pracuje.

 

Dobra mam obcykane:

1.wymiennik sie oszrania

2.pompa ciepla staje

3.obiegowka wkreca sie na maksa pracuje okolo 1min i wyrównuje temp.wody w obiegu (nie odszrania)

4.slychac glosny syk gazu w jedn.wewn

5.startuje sprezarka 30sek spokojnie chodzi i obiegowka tez(juz odszrania)

6.sprezarka stopniowo sie wkreca do 60hz przy vzym obiegowka chodzi na maksa(widac juz efekty odszraniania na jedn.zew) trwa to ok.2min

7.odszroniona cala slychac znowu syk zalacza wentylator zeby przedmuchac wode z wymiennika ,leci wtedy piekny oblok pary

8.sprezarka stoi ok.1min pompa mieli wode

9.no i startuje do grzania

 

Wydaje sie ze tak poprostu ma byc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...