Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

No ale wydawalo by aie to logiczne bo samym obiegiem wody w c.o nie odmrozi wymiennika na zewnatrz musi cos czynnik pchac wiec sprezarka raczej sie wlacza tylko wentylator nie pracuje.

 

Dobra mam obcykane:

1.wymiennik sie oszrania

2.pompa ciepla staje

3.obiegowka wkreca sie na maksa pracuje okolo 1min i wyrównuje temp.wody w obiegu (nie odszrania)

4.slychac glosny syk gazu w jedn.wewn

5.startuje sprezarka 30sek spokojnie chodzi i obiegowka tez(juz odszrania)

6.sprezarka stopniowo sie wkreca do 60hz przy vzym obiegowka chodzi na maksa(widac juz efekty odszraniania na jedn.zew) trwa to ok.2min

7.odszroniona cala slychac znowu syk zalacza wentylator zeby przedmuchac wode z wymiennika ,leci wtedy piekny oblok pary

8.sprezarka stoi ok.1min pompa mieli wode

9.no i startuje do grzania

 

Wydaje sie ze tak poprostu ma byc

 

Z ta praca sprężarki to logiczne, bo jakoś musi to ciepło przetransportować, a są to dwa różne obiegi ( ten pomiędzy jednostkami gaz ), ale ja żadnej pary nie widziałem i trwało to długo, nie tak jak właśnie widziałem na filmikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ta praca sprężarki to logiczne, bo jakoś musi to ciepło przetransportować, a są to dwa różne obiegi ( ten pomiędzy jednostkami gaz ), ale ja żadnej pary nie widziałem i trwało to długo, nie tak jak właśnie widziałem na filmikach

 

Pewnie dlatego ze juz wode w obiegu miales wychlodzona to dlugo to trwalo .

Przyjdą przymrozki to pewnie jeszcze zobaczysz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie umiem znaleźć w tym wątku czy gdzieś ktoś tłumaczył.

1) W menu jest grzałka pokojowa? Co to jest? Mam to włączone

2) Jest też grzałka zbiornika (u mnie wł, zewnętrzna, opóźnienie 50min) Czy to oznacza, że przy grzaniu CWU pierwsze 50min gdzeje PC a resztę grzałką 3kW?

Czy tak musi być? PC sama nie da rady? Zauważyłem, że grzałka się włącza.

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w instrukcji serwisowej co to ta grzałka pokojowa....skąd ta nazwa...?

Jeśli nominalna wydajność pompy ciepła jest zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania

na ciepło ogrzewanego budynku, należy skonfigurować możliwość dołączenia rezerwowej

grzałki zamontowanej fabrycznie wewnątrz pompy ciepła.

Od tego momentu, grzałka rezerwowa załączy się jeśli:

• Temperatura zewnętrza < temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b ORAZ

• Temperatura wody w instalacji < temperatury ustawionej – 8K

• Minimalny czas od włączenia sprężarki – 30minut.

Wyłączenie grzałki nastąpi, gdy :

• Temperatura zewnętrza > temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b LUB

• Temperatura wody w instalacji > temperatury ustawionej – 2K

Minimalny czas pomiędzy załączeniami grzałki to 20 minut.

 

Została mi ta grzałka zbiornika - czy to musi być włączone? Może zwiększyć opóźnienie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak żeś instalator to se zamontuj, przecież wiesz lepiej, po co pytasz.

 

to ze sam sobie podlaczylem to nie znaczy ze wszystko wiem,dlatego pytam, a się niema nic do powiedzenia w temacie to poco pisać i wysyłać do instalatora.

 

Taki jak z drugiego linku możesz kupic ten czerwony na 230v

dzięki,a masz może gdzieś schemat podłączenia pod płytę w pompie? Tam są 3 przewody i przełączenie działa w ten sposób ze są podawane napięcia raz na jeden raz na drugi.https://allegro.pl/oferta/elektrozawor-kulowy-3-drogowy-1cal-dn25-silownik-7130052898?reco_id=cbeda007-06e0-11ea-a666-b02628c808a0&sid=041047f9c36843e364ecb91b45c568a2755aa386fe7e14ee7421a14291fbf951

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ W pierwszym kroku, należy rozkręcić termostaty na maxa,

2/ W drugim kroku;

.....a/ gdy temperatury zewnętrzne > ok;5 C - należy termostat na grzejniku w garażu rozkręcić na maxa,

... .b/ gdy będą temperatury coraz niższe - to termostat przykręcać,

3/ Temperaturę reguluj ;

..... zmniejszając stopnie odstępstwa od krzywej a nie na termostatach,

..... metodą prób ; dojdziesz do optimum

 

 

- rozkręciłem termostay na max (wszystkie) - na zew 7 stopni

- ustawiłem deltę na 8 (było 5)

- przestawiłem pompę obiegową podłogówki na max (są 3 stopnie)

 

przez 13 godzin załączyła się 20 razy (w nocy)

 

co można jeszcze zrobić ?? jakieś propozycje z krzywą?? ---- bo w domu jest przy tej temp nadal ciepło a chyba za często się załącza nadal

 

zyżycie prądu za ostatnie dni CWU (2 razy w ciągu dnia)+CO od 8,5-12kWh

Edytowane przez kateti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie u mnie jest już dużo lepiej, zasugerowane przez Was poprawki zdały egazamin... chociaż jeszcze wymagają dopieszczenia. Przede wszystkim to co dziś tak na szybko sprawdziłem to od środy od tej 23 30 do 6 rano dzis, czyli półtorej doby pompa włączyła się 5 razy i pracowała 21 godzin!!!! Wynik super ale muszę popracować nad ustawieniem harmonogramu, teraz mam tak, że załącza się o 15 do 17 co, potem cwu i już cały czas co, aż do 6 rano do temp. 23. Od 6 do 15 temperatura idzie na 22. I tu jest największy problem, jak wracamy z pracy o 16 w domu jest za zimno, no przynajmniej takie jest uczucie, bo mam zimna podloge i to za cholere nikomu w domu nie pasuje. Tak jak też wcześniej pisałem moja podłoga nie jest idealna i dziś praktycznie w nocy pompa musiała chodzić non stop, zeby to rozgrzać, ale pobrała tyle samo energii przez dobę, temp na zewnątrz 3-5 stopni i 18 kWh ubyło z magazynu. Pierwsze co muszę teraz zrobić to jakoś wyłączać obiegowke od podlogowki, teraz mieli bez sensu non stop. Ale to w weekend opanuje no i potem dalej jakieś już delikatne zmiany, bo myślę że już główny mój problem z częstym zalaczaniem, z Wasza pomocą rozwiązaniem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w instrukcji serwisowej co to ta grzałka pokojowa....skąd ta nazwa...?

Jeśli nominalna wydajność pompy ciepła jest zbyt mała w stosunku do zapotrzebowania

na ciepło ogrzewanego budynku, należy skonfigurować możliwość dołączenia rezerwowej

grzałki zamontowanej fabrycznie wewnątrz pompy ciepła.

Od tego momentu, grzałka rezerwowa załączy się jeśli:

• Temperatura zewnętrza < temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b ORAZ

• Temperatura wody w instalacji < temperatury ustawionej – 8K

• Minimalny czas od włączenia sprężarki – 30minut.

Wyłączenie grzałki nastąpi, gdy :

• Temperatura zewnętrza > temperatury zewnętrznej ustawionej w punkcie b LUB

• Temperatura wody w instalacji > temperatury ustawionej – 2K

Minimalny czas pomiędzy załączeniami grzałki to 20 minut.

 

Została mi ta grzałka zbiornika - czy to musi być włączone? Może zwiększyć opóźnienie?

 

 

A czy antyleginelle załączasz czasem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo przeczytania wszystkich postów mam pytanie odnośnie sterowania . Czy jeśli zamontuje się sterownik pokojowy i ustawi na stałe np. 23c to czy można oddzielnie ustawić grzanie CWU w terminarzu w okienkach np. 13-15 i 22-23 ? Czy jeśli w tych godzinach sterownik pokojowy wyłączy pompę bo będzie w pokoju 23C to pompa się włączy niezależnie na grzanie CWU ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, co sobote -> czyli to do tego?

Jak tak to dlaczego przy grzaniu CWU pompa wspomaga się grzałką?

 

 

Przy grzałce zbiornika zewnętrznej działa to na zasadzie:

Do 53-55 stopni orzaz przez 50 min idzie sama sprężarka, potem jaśli nie zostanie osiągnięta temp. 55 stopni dołączy się grzałka i działa grzałka i sprężarka. po osiągnięciu temp 55 stopni sprężarka staje i dalej wygrzew jest realizowany wyłącznie przez grzałkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy grzałce zbiornika zewnętrznej działa to na zasadzie:

Do 53-55 stopni orzaz przez 50 min idzie sama sprężarka, potem jaśli nie zostanie osiągnięta temp. 55 stopni dołączy się grzałka i działa grzałka i sprężarka. po osiągnięciu temp 55 stopni sprężarka staje i dalej wygrzew jest realizowany wyłącznie przez grzałkę.

plusfoto dzieki, rozumiem jak to działa przy wygrzewaniu ale czemu jak mam CWU ustawianą na 49* to po ok 50min włącza się grzałka?

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo przeczytania wszystkich postów mam pytanie odnośnie sterowania . Czy jeśli zamontuje się sterownik pokojowy i ustawi na stałe np. 23c to czy można oddzielnie ustawić grzanie CWU w terminarzu w okienkach np. 13-15 i 22-23 ? Czy jeśli w tych godzinach sterownik pokojowy wyłączy pompę bo będzie w pokoju 23C to pompa się włączy niezależnie na grzanie CWU ?

 

Tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plisfoto dzieki, rozumiem jak to działa przy wygrzewaniu ale czemu jak mam CWU ustawianą na 49* to po ok 50min włącza się grzałka?

 

 

Bo nie została osiągnięta temperatura docelowa. Spróbuj zwiększyć czas. Przy ustawieniu na grzałkę zbiornika jako wew. działa to trochę inaczej. do 55 stopni działa wyłącznie sprężarka a powyżej grzałka, natomiast ten ustawiony czas nie ma znaczenia ale jednocześnie jak dobrze pamiętam czas pracy grzałki jest ograniczony do 20 min. Dla jednych grzałka zew jest plusem bo może pracować jednocześnie ze sprężarką dla innych minusem. Przy grzałce wew. takiej możliwości nie ma - albo jedno albo drugie.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Przestaw pompę obiegową na minimum,

2/ Ustaw krzywą; -15/40 ; +15/ 30 - i przy każdej krzywej masz możliwość zmiany przestawienia krzywej;

a/ na ; +1; +2; +3 ; +4 ; +5 ;

b/ na; -1 ; - 2; - 3 ; - 4 ; - 5;

 

Pompa podłogowki poszła do min na 1 stopien

Krzywa zmieniłem wg zalecen

Obserwuje, zobaczymy co będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ostatnio sam sobie podłączałem monobloka i się z tym zaworem namęczyłem na płycie musisz podłączyć go pod zawór 3d z tym L zaworu musisz podłączyć poniżej na płycie poprosi wziąć z miejsca przeznaczonego pod termostat o ile dobrze pamiętam, w każdym bądż razie jest opisane na płycie że jest L, N pod N dla zaworu 3d i ostatni pod open lub closed . Jeżeli zawór jest otwarty dla ogrzewania to podłącz go pod ten na którym aktualnie nie ma napięcia. Mam nadzieję że zrozumiałe napisałem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...