Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ktoś zauważył, że pompa ciepła czasami wykazuje złą temperaturę zewnętrzną. Na przykład dzisiaj wykazał -2 ° C, a po przygotowaniu gorącej wody 0 ° C (co było przez cały dzień)

 

 

Z tyłu jednostki zewnętrznej powinna wystawać czarna gumowa rurka . Sprawdź czy się nie przytkała. Ja założyłem czujnik zewnętrzny umiejscowiony z dala od pompy i w głębokim cieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie normą jest ,że temperatura spada o 1 stopień po włączeniu pompy i odczekaniu aż się rozbuja. Tak samo jak po włączeniu pompy temperatura czujnika wewnętrznego termostatu pokojowego ( czyli z panelu) też wzrasta o 1 - 2 stopnie . Może jak panel jest przeniesiony do pokoju tego nie robi , ale jak jest na jednostce wewnętrznej to standard.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserwuje u siebie te włączenia i wyłaczenia...

od wczoraj wieczora: 6h pracy 18wł/wyw

od czwartku rana 31h pracy 73 wł/wył

 

Temp w nocy w okolicach 1*

 

Mam "dziwnie podłączoną pc i termostat" instalator tłumaczył czemu tak ale nie pamietam co miał na myśl.

PC steruje krzywa i harmonogram, natomiast zewnętrzny termostat steruje tylko zewnętrzną pompą obiegową. Salus - nie jest wpięty w PC.

 

To (wydaje mi sie) powoduj następującą sytuacje. W domu jest ciepło i termostat nie włącza pompy obiegowejj. W tym czasie woda w buforze się wychładza i pompa dogrzewa tylko bufor - stąd krótka praca i dużo wł/wył. Jak w tygodniu PC i obiegowa działają tylko w taryfie nocnej problem nie ma. Występuje w weekendy (G12W) gdy wszystko działa bez kagańca.

 

Spróbuje dowiedzieć się od instalatora czemu tak to podłączył (nie tylko mi). - może macie jakiś pomysły?

Spróbuję też, harmonogramem wymusić pracę w weekendy tylko w określonych godzinach.

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to jak na załączonym foto

Na zawór idzie z PC dalej CO (do góry) na sprzęgło za którym jest pompka sterowana termostatem pokojowym a druga droga (w lewo) idzie na CWU. Powroty ze sprzęgła i CWU łączą sie i wracają na PC

 

Trochę słabo na nim widać:/ Z prawej dojście z PC, na góre CO na lewo CWU

 

[ATTACH=CONFIG]437400[/ATTACH]

 

Poobserwowałem to i wydaje mi się że jest tak że jak idzie grzanie CWU to zawór zamyka CO i woda idzie tylko na CWU natomiast w trybie CO idzie na CO i CWU.

Podpowiecie coś? Co może być tego przyczyna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poobserwowałem to i wydaje mi się że jest tak że jak idzie grzanie CWU to zawór zamyka CO i woda idzie tylko na CWU natomiast w trybie CO idzie na CO i CWU.

Podpowiecie coś? Co może być tego przyczyna?

 

No tylko zawór może być tego przyczyną. Albo źle założony , albo coś go przyblokowuje i się do końca nie przestawia , albo krańcówka w elemencie wykonawczm się przestawiła...

Ja bym w momencie jak jest ustawiony na CO zdjął element wykonawczy i zobaczył dokąd fizycznie dochodzi.

Takie zawory mają konstrukcję taką ,że się przestawiają o 90 stopni.

Można wymusić sygnał na przestawienie i zobaczyć czy sam się dobrze przestawia czy zatrzymuje się w połowie ( w menu serwisowym to przestawisz).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzis w nocy pompa pracowala 7 godzin i zaliczyła 17 wł/wył.

Na dworze +2* wilgotno 92% i mgliście

Defrost odbywał się co godzine i po każdym licznik wł/wył powiększał się o 2.

[ATTACH=CONFIG]437519[/ATTACH]

 

Czyli 14wł/wył było z samych defrostów. Wszystko wiec jest raczej ok.

Na to właśnie stawiam, bo obecnie są idealne warunki do ciągłych defrostow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tylko zawór może być tego przyczyną. Albo źle założony , albo coś go przyblokowuje i się do końca nie przestawia , albo krańcówka w elemencie wykonawczm się przestawiła...

Ja bym w momencie jak jest ustawiony na CO zdjął element wykonawczy i zobaczył dokąd fizycznie dochodzi.

Takie zawory mają konstrukcję taką ,że się przestawiają o 90 stopni.

Można wymusić sygnał na przestawienie i zobaczyć czy sam się dobrze przestawia czy zatrzymuje się w połowie ( w menu serwisowym to przestawisz).

Dzięki śliczne za odpowiedź, podpowiesz jak w ten tryb serwisowy wejść (mam t-cap'a 9kW H)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przycisnąć przez 5s przyciski Wstecz+Enter+Prawo przy wyłączonej pompie.

I teraz pierwsza pozycja ( chyba test siłowników się to nazywa) i trzeba znaleść zawór trójdrożny , i tam można wybrać w które położenie ma się przestawić.

 

Bo teoretycznie można zawór źle podłączyć (pomylić wyjścia albo przekręcić- włożyć źle siłownik) aby wszystkie trzy wyjścia na raz były połączone ( jeśli to zawór typu T ).

Jesteś pewny ,że było dobrze i się spsuło , czy może od początku tak jest ...

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek witam wszystkich na forum. Od listopada grzeje Aquarea tcap 9 kW, narazie ok. 130 m.kw. wszystko OP. Początkowo do momentu wygrzania domu było przyjemnie bo zawsze ciepła podłoga, ( ustawione 22 stopnie na termostacie oryginalnym Panasonica, bez taryf) teraz natomiast komfort się zmniejszył bo pompa zagrzeje jednego dnia i temp. powietrza przez dwa dni utrzymuje się co prawda na 22-21 ale podłogi nieprzyjemnie chłodne. Moje pytanie do użytkowników: czy jeśli chciałbym aby podłogi były wciąż ciepłe to rozwiązaniem będzie zmiana na sterownik zewnętrzny i przejście na KG? Pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim to może i ja zadam pytanie bo z PC korzystam już od jakiegoś czasu ale za bardzo nie przywiązywałem uwagi na to jak grzeje ważne że trzyma temp teraz jak już zamieszkałem w nowym domu sytuacja jest następująca. PC wraz z oryginalnym sterownikiem bezprzewodowym Panasonica ustawiona temp. na nim to 22.5 st. spranie o 0,2 i PC się załącza tylko teraz pytanie na PC mam ustawione grzanie wg. prostej ustawionej na 37st ale nie zdarzyło się nigdy aby dobiła do tych 37st. grzeje przeważnie max do 33 st. Czym to może być spowodowane? jeśli chodzi o grzanie wody bez problemu dobija do 58st. Na pompie nie mam ustawionego harmonogramu działa bez kagańca i aktualnie zużywa na CWU i ogrzewanie jakieś 35kwh na dobę. ( nie wiem czy to dużo czy mało). Przez ponad rok PC ma 2227h działania i 2015 liczba załączeń. PC.jpg Czy szukać problemu wzywać instalatora czy tak ma być? dzieki za pomoc.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim to może i ja zadam pytanie bo z PC korzystam już od jakiegoś czasu ale za bardzo nie przywiązywałem uwagi na to jak grzeje ważne że trzyma temp teraz jak już zamieszkałem w nowym domu sytuacja jest następująca. PC wraz z oryginalnym sterownikiem bezprzewodowym Panasonica ustawiona temp. na nim to 22.5 st. spranie o 0,2 i PC się załącza tylko teraz pytanie na PC mam ustawione grzanie wg. prostej ustawionej na 37st ale nie zdarzyło się nigdy aby dobiła do tych 37st. grzeje przeważnie max do 33 st. Czym to może być spowodowane? jeśli chodzi o grzanie wody bez problemu dobija do 58st. Na pompie nie mam ustawionego harmonogramu działa bez kagańca i aktualnie zużywa na CWU i ogrzewanie jakieś 35kwh na dobę. ( nie wiem czy to dużo czy mało). Przez ponad rok PC ma 2227h działania i 2015 liczba załączeń. [ATTACH=CONFIG]437530[/ATTACH] Czy szukać problemu wzywać instalatora czy tak ma być? dzieki za pomoc.

 

Zrób prosty test wylacz pompe na np.12godzin i wlacz zobaczysz czy dobije do tych 37st.

Moze podniesienie u Ciebie temp.o 0,2st trwa tak szybko ze pompa nie zdąży sie wkrecic na ta temperature a juz termostat ja wylacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek witam wszystkich na forum. Od listopada grzeje Aquarea tcap 9 kW, narazie ok. 130 m.kw. wszystko OP. Początkowo do momentu wygrzania domu było przyjemnie bo zawsze ciepła podłoga, ( ustawione 22 stopnie na termostacie oryginalnym Panasonica, bez taryf) teraz natomiast komfort się zmniejszył bo pompa zagrzeje jednego dnia i temp. powietrza przez dwa dni utrzymuje się co prawda na 22-21 ale podłogi nieprzyjemnie chłodne. Moje pytanie do użytkowników: czy jeśli chciałbym aby podłogi były wciąż ciepłe to rozwiązaniem będzie zmiana na sterownik zewnętrzny i przejście na KG? Pozdrawiam

Zacznij od przejscia na krzywa mozesz to zrobic bez montazu termostatu zewnetrznego dalej na tym wewnetrznym.

Mozesz tez przejsc na krzywa i grzac wogole bez termostatu jak Ci bedzie za cieplo w domu to obnizasz krzywa do skutku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...