Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Szukam już od 4 dni i nic :)

Do piątku PC pw chodziła super - minimalny pobór - cop ponad katalog.

Żonie było za ciepło więc zacząłem kręcić ustawieniami krzywej, max pompy obiegowej itp.

Od soboty rano - Cop 2.0 :( A potrafił sterownik pokazać 7.0 cop z całego dnia.

Od soboty troszkę chłodniej na zewnątrz ale nie jakoś znacząco.

Jakkolwiek bym nie ustawił pompa chodzi słabo.

Panasonić 5 kw monoblok- na dole podłogówka u góry 4 grzejniki plus podłogówka w łazience.

Teraz krzywa 28/15 35/-15

Przepływ wody max 28 l .

Ustawiona tylko krzywa bez termostatu. Teraz jest 21-22 stopnie. Chodzi cały dzień.

Zużycie pokazuje ok 9 kw przy 3 stopniach.

Czy Waszym zdaniem coś mogło się wysypać w pompie ?

Dziękuje za odp.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakkolwiek bym nie ustawił pompa chodzi słabo.

Panasonić 5 kW monoblok - na dole podłogówka u góry 4 grzejniki plus podłogówka w łazience.

Teraz krzywa ; 28 /15 ; 35 /-15

Przepływ wody max; 28 l .

Ustawiona tylko krzywa bez termostatu. Teraz jest 21-22 stopnie. Chodzi cały dzień.

Zużycie pokazuje ok 9 kWh przy 3 stopniach.

1/ Parametry krzywej jak na grzejniki bardzo niskie;

......a/ chyba, że bardzo przewymiarowane,

......b/ proponuje ewentualnie ; 30 /15 ; 40 / -15 ,

2/ Dla PC 5 kW, przepływ optymalny to ; 15 l/min = 900 l/h ;

....a/ dT = 5

Edytowane przez Andrzej5101
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1/ Parametry krzywej jak na grzejniki bardzo niskie;

......a/ chyba, że bardzo przewymiarowane,

......b/ proponuje ewentualnie ; 30 /15 ; 40 / -15 ,

2/ Dla PC 5 kW, przepływ optymalny to ; 15 l/min = 900 l/h

 

Dziękuje.

Tak ustawię.

Co do max przepływu nie ograniczać do tych 15l/h w sterowniku ?

Zostawić 27l.h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ten wykres mi nic nie mówi bo nie wiadomo ile razy startowala na godzine pokazuje tylko ile kwh na godzine zjadla?

Powiedz ile casu trwa cykl od zakaczenia pompy do wylaczenia ja przez termostat.

I upewnij sie ze napewno masz wedlug prostej ustawione.

Jaka masz delte ustawiona

 

Delta ustawiona na 4 i na 100% wg. Prostej leci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta ustawiona na 4 i na 100% wg. Prostej leci.

 

No ale jak jest na plusie i nie ma defrostów to Ci dochodzu do tych 37st? ,bo jesli nie to niema nic wspolnego z defrostami.

Przyjrzyj sie jeszcze jak tak dojdzie do tych 33st to ona sie moduluje w dół czy chodzi na maksa ile wtedy produkuje kW.

No i miales podac czas ile jej zajmuje podniesienie o te 0,2st.

Probnie zwieksz delte na maksa i zobacz czy dojdzie do tych 37st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba przycisnąć przez 5s przyciski Wstecz+Enter+Prawo przy wyłączonej pompie.

I teraz pierwsza pozycja ( chyba test siłowników się to nazywa) i trzeba znaleść zawór trójdrożny , i tam można wybrać w które położenie ma się przestawić.

 

Bo teoretycznie można zawór źle podłączyć (pomylić wyjścia albo przekręcić- włożyć źle siłownik) aby wszystkie trzy wyjścia na raz były połączone ( jeśli to zawór typu T ).

Jesteś pewny ,że było dobrze i się spsuło , czy może od początku tak jest ...

No właśnie nie jestem pewien bo PC mam krótko, zauważyłem przez przypadek że mimo że nie grzeje CWU bo w harmonogramie mam wyłączone to temperatura na CWU rośnie... później organoleptycznie zacząłem sprawdzać temperaturę zaworu wejścia na zbiornik CWU i to potwierdziło że przy grzaniu CO zawór 3 drogowy i tak puszcza na CWU.

Jak piszesz albo jest to źle podłączone albo może ten zawór jest wadliwy albo się uszkodził bo sprawdziłem wg podanej przez Ciebie instrukcji i przy przełączaniu Zbiornik/Grzanie słychać że siłownik się uruchamia.

Gadałem już z instalatorem i po testach (zdalnych -działał coś i patrzył na service cloud) potwierdził że coś jest jednak nie tak. Ma ogarnąć na dniach.

Jak się wyjaśni co było przyczyną napisze.

Dziękuję Ci bardzo za pomoc. poświęcony czas i wyjaśnienia

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez gucio77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim to może i ja zadam pytanie bo z PC korzystam już od jakiegoś czasu ale za bardzo nie przywiązywałem uwagi na to jak grzeje ważne że trzyma temp teraz jak już zamieszkałem w nowym domu sytuacja jest następująca. PC wraz z oryginalnym sterownikiem bezprzewodowym Panasonica ustawiona temp. na nim to 22.5 st. spranie o 0,2 i PC się załącza tylko teraz pytanie na PC mam ustawione grzanie wg. prostej ustawionej na 37st ale nie zdarzyło się nigdy aby dobiła do tych 37st. grzeje przeważnie max do 33 st. Czym to może być spowodowane? jeśli chodzi o grzanie wody bez problemu dobija do 58st. Na pompie nie mam ustawionego harmonogramu działa bez kagańca i aktualnie zużywa na CWU i ogrzewanie jakieś 35kwh na dobę. ( nie wiem czy to dużo czy mało). Przez ponad rok PC ma 2227h działania i 2015 liczba załączeń. [ATTACH=CONFIG]437530[/ATTACH] Czy szukać problemu wzywać instalatora czy tak ma być? dzieki za pomoc.

 

Masz ustawioną deltę grzania bardzo małą podejrzewam, że 5 st/c i pompa trzyma te deltę od samego początku, dlatego od samego startu grzeje bardzo mocno, trzymając bardzo duży przepływ, żeby szybko wyrównać temperaturę. Do tego na termostacie masz ustawioną 22.5st/c z małą deltą 0,2, a to powoduje, że pompa ci sie załącza, chodzi na max. i za chwilę ja wyłącza sterownik pokojowy, stąd duże zużycie dobowe ( ja mam obecnie ok.15KW/doba )/

Zwiększ deltę na grzaniu do 7-8st/c, ustaw tem. zasilania na 33st/c ( jak będzie za zimno to zwiększ ) i na termostacie ustaw delte na 0,4st/c.

Pompa ma pracować długo, ale na małej modulacji ( Hz ).

Gwarantuje ci, że przy tych ustawieniach i twoim domu, to to zużycie będzie o ok.10KW mniejsze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz ustawioną deltę grzania bardzo małą podejrzewam, że 5 st/c i pompa trzyma te deltę od samego początku, dlatego od samego startu grzeje bardzo mocno, trzymając bardzo duży przepływ, żeby szybko wyrównać temperaturę. Do tego na termostacie masz ustawioną 22.5st/c z małą deltą 0,2, a to powoduje, że pompa ci sie załącza, chodzi na max. i za chwilę ja wyłącza sterownik pokojowy, stąd duże zużycie dobowe ( ja mam obecnie ok.15KW/doba )/

Zwiększ deltę na grzaniu do 7-8st/c, ustaw tem. zasilania na 33st/c ( jak będzie za zimno to zwiększ ) i na termostacie ustaw delte na 0,4st/c.

Pompa ma pracować długo, ale na małej modulacji ( Hz ).

Gwarantuje ci, że przy tych ustawieniach i twoim domu, to to zużycie będzie o ok.10KW mniejsze

 

Może na tym wykresie będzie coś widać. Zaraz zwiększę deltę rozumiem że to w ustawieniach PC się robi bo aktualnie bylo 4.histerezę na termostacie pokojowym zwiększyłem do 0,4 Jeszcze raczkuję z tym urządzeniem.

 

pc2.jpg

Edytowane przez Gurszczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na tym wykresie będzie coś widać. Zaraz zwiększę deltę rozumiem że to w ustawieniach PC się robi. Jeszcze raczkuję z tym urządzeniem.

 

[ATTACH=CONFIG]437540[/ATTACH]

 

Delta grzania - Ustawienia instalatora/ustawienia działania/grzanie/Dt na grzaniu ( delta: zmień na 7st/c ), oraz w tym samym jak wybierzesz prosta to ustaw tem. 33st/c.

Co do temperatury zadanej pokojowej 22.5st/c z deltą 0.4, to nie wiem jak to zmienić, bo ja mam zewnętrzny termostat, ale poczytaj w instrukcji, tam jest ładnie opisane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim to może i ja zadam pytanie bo z PC korzystam już od jakiegoś czasu ale za bardzo nie przywiązywałem uwagi na to jak grzeje ważne że trzyma temp teraz jak już zamieszkałem w nowym domu sytuacja jest następująca. PC wraz z oryginalnym sterownikiem bezprzewodowym Panasonica ustawiona temp. na nim to 22.5 st. spranie o 0,2 i PC się załącza tylko teraz pytanie na PC mam ustawione grzanie wg. prostej ustawionej na 37st ale nie zdarzyło się nigdy aby dobiła do tych 37st. grzeje przeważnie max do 33 st. Czym to może być spowodowane? jeśli chodzi o grzanie wody bez problemu dobija do 58st. Na pompie nie mam ustawionego harmonogramu działa bez kagańca i aktualnie zużywa na CWU i ogrzewanie jakieś 35kwh na dobę. ( nie wiem czy to dużo czy mało). Przez ponad rok PC ma 2227h działania i 2015 liczba załączeń. [ATTACH=CONFIG]437530[/ATTACH] Czy szukać problemu wzywać instalatora czy tak ma być? dzieki za pomoc.

 

A tak z ciekawości jaka to pompa T-CAP, czy SDC i przy jakiej średniej dobowej podałeś zużycie 35KW, bo jak na Suwałkach, gdzie średnia ostatnia doba to pewnie 0st/c, to by się zgadzało ( choć i tak za wysokie ), ale jak taka jak u nas ostatnia doba średnia 6st/c, to więcej jak 20-25KW nie powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może na tym wykresie będzie coś widać. Zaraz zwiększę deltę rozumiem że to w ustawieniach PC się robi bo aktualnie bylo 4.histerezę na termostacie pokojowym zwiększyłem do 0,4 Jeszcze raczkuję z tym urządzeniem.

 

[ATTACH=CONFIG]437540[/ATTACH]

 

Deltę zwiększaj do możliwie największej ( do 7st/c ) ale pamiętaj, że powrót nie może być mniej niż 27st/c, w innym wypadku przy defroście pompa będzie korzystała z grzałki. Czyli jak dasz zasilanie 33, a deltę ustawisz na 7 to będzie powrót 26st/c, więc albo zmniejszasz deltę albo podnosisz o jeden tem. zasilania do 34st/c.

Postaraj sie tak ustawić pracę tej pompy, regulując deltę grzania i tem. zasilania, żeby pompa możliwie długo pracowała na najmniejszej modulacji ( Hz ), długa praca i długi postój. Długość pracy i postoju regulujesz przez ustawienie delty na termostacie, zachowując komfort cieplny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy piszesz o moim problemie? Jeżeli tak prośba o więcej informacji co u Ciebie było nie tak

U mnie było coś takiego , że po grzaniu cwu temperaturą pow. 50 stopni i próbie przełączenia sterownikiem na co pakował te 50 stopni na podłogę. Później przyjechał przedstawiciel i coś poprzestawiał na płytce pompy i fizycznie coś z zaworem 3d robił ale co dokładnie nie wiem. Teraz już wiem że zawór można źle podpiąć i do instalacji hydraulicznie i do pompy elektrycznie. Na zaworze są litery A, AB i B. Zawór musi być tak podłączony żeby zasilanie na c.o. było bez napięciowe. Dopiero podanie napięcia oczywiście przez włączenie grzania na cwu na sterowniku powoduje przesunięcie zaworu na zasilanie cwu. Nie wiem czy zrozumiale napisałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...