Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Sprawdziłem i załączenie grzałki miałem ustawione na -15C. Teraz ustawiłem na -20C. Na zewnątrz temp 3C, temp podłogi 13C, temp ustawiona 22C (grzanie według stałej). Włączyłem pompę, pochodziła pół godziny przy COP ponad 5 i się wyłączyła. Za to uruchomiła się grzałka 3kW :/ Nie wiem o co chodzi? Wyłączyłem znowu urządzenie bo nabije kolejne 200kWh prądu budowlanego grzejąc grzałką. Nie wiem dlaczego tak, nie ma mrozów, temp zadana nie jest wysoka.

 

A jaka masz zadaną temp na c.o? (Moze za niska)

Masz splita?cala instalacja wodna jest w cieplym domu?(mozesz wylaczyc calkowicie grzalki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp podłogi była 13C, temp zadana 22. Mam pompę typu All in One, 9 kW, generacja J. To ta "zwykła", nie t-cap.

Także cała instalacja wodna jest w ciepłym domu.

Mam wyłączoną opcję grzania grzałką. Niestety załącza się sama.

Tak jak pisałem ostatnio 2 dni pracowała sama grzałka, dobiła do zadanej temperatury i pompa się wyłączyła.

Nie rozumiem dlaczego pompa nie mogła pracować 2 dni tylko pracowała grzałka?

Przecież to inwerter i może zejść nawet do 0,4 kWh mocy pobieranej.

W Althermie najniższa temperatura zasilania to 25 stopni i nie ustawimy niższej temperatury.

https://blog.karbon.com.pl/ogrzewanie/ustawienie-krzywej-grzewczej-w-pompie-ciepla/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Wcześniej była wyższa bo chciałem sprawdzić jak pompa działa. Potem ją obniżyłem, więc się wyłączyła na kilka dni. Po ponownym włączeniu przez około 2 dobry pracowała tylko sama grzałka, która zjadła prawie 200kWh :/. W opcjach pompy mam wyłączoną grzałkę. Dlaczego ona w ogóle się włącza? chodzi o to, że temperatura wody w podłogówce jest zbyt niska i wówczas grzałka musi pochodzić kilka dni aby ruszyła pompa ciepła?

Prawdopodobnie automatyka próbuje chronić sprężarkę przed wyjściem poza dopuszczalny dla niej zakres pracy. W układach bez sprzęgła, niektórzy radzą sobie z rozruchem zimnego układu redukując ilość pracujących sekcji podłogówki, a po ich rozgrzaniu otwierają stopniowo kolejne sekcje. Dla różnych modeli PC granica załączenia grzałki może być różna (sprawdź dokumentację PC). Temat wałkowany tutaj co rok...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp podłogi była 13C, temp zadana 22. Mam pompę typu All in One, 9kW, generacja J. To ta "zwykła", nie t-cap. Także cała instalacja wodna jest w ciepłym domu. Mam wyłączoną opcję grzania grzałką. Niestety załącza się sama. Tak jak pisałem ostatnio 2 dni pracowała sama grzałka, dobiła do zadanej temperatury i pompa się wyłączyła. Nie rozumiem dlaczego pompa nie mogła pracować 2 dni tylko pracowała grzałka? Przecież to inwerter i może zejść nawet do 0,4kWh mocy pobieranej.

 

Edit: tutaj wykres:

 

https://ibb.co/56jnyzF

 

Tyle prądu budowlanego z grzałki zjadła w jedną dobę. Temp na zewnątrz przez cały czas była dodatnia. Temp zadana z tego co pamiętam 22C.

 

W menu serwisowym mozna calkowicie wylaczyc grzalki (ty wylaczasz w menu instalatora)

Prawdopodobnie zalaczaja Ci sie grzalki w celu szybkiej kompensacji temperatury albo jakies zabezpieczenie przed praca w zaniskiej temperaturze .

Musisz nagrzac wreszcie ta posadzke i chalupe i za nisko ustawiasz temperature zadana

A daj jej z 30stopni a nie rzydzisz ;)

Chytry dwa razy traci (i to sie potwierdzilo) żart ;)

 

Daj 30st jak dalej grzalki sie beda wlaczac to wylacz w menu serwisowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HI

 

Żadnych awarii ?

Jak pracuje na inwerterze to z jaką mocą ? i czy temperatura się podnosi ?

 

Grzałki w panasie są na osobnym obwodzie, jeśli masz tylko jeden bezpiecznik do pompy, to możesz wyłączyć na płycie.

 

Nie mozna bo wywali blad przy pierwszej próbie ich urzycia np.podczas odszraniania czy dezynfekcji

Tylko wylaczenie w menu serwisowym pomaga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do użytkowników. Posiadam tą pompę w generacji J. Ponieważ jeszcze mam prąd budowlany to ustawiłem sobie najniższą stałą temperaturę - 20C. Wcześniej była wyższa bo chciałem sprawdzić jak pompa działa. Potem ją obniżyłem, więc się wyłączyła na kilka dni. Po ponownym włączeniu przez około 2 dobry pracowała tylko sama grzałka, która zjadła prawie 200kWh :/. W opcjach pompy mam wyłączoną grzałkę. Dlaczego ona w ogóle się włącza? chodzi o to, że temperatura wody w podłogówce jest zbyt niska i wówczas grzałka musi pochodzić kilka dni aby ruszyła pompa ciepła?

Przecież tyle razy już to było pisane. Za niska temperatura powrotu (<28°C) i to standardowe zachowanie pompy. Daj jej wygrać dom i niech chodzi wyżej. No i zmień ten prąd budowlany, bo nie wiem po co Ci on? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie za każdym razem licznik nabija 2 start/stopy.

Pompa SDC. defrost praktycznie nie wychładza wody bo mam bufor.

Defrost poniżej 5 min ale praktycznie co godzine.... (-2*)

120l w obiegu + bufor 150l

 

z czwartku na piątek przy temp 4* PC chodziła 7 godzin i miała 3 wł/wył

z piątku na sobotę przy temp -1, 7 godzin i 16 wł/wył

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zaczely sie defrosty :mad:

U mnie nadal 2 starty na 1 defrost

Panowie prosil bym o dane jak jest u was podczas defrostu.

Temp.zasil i powrotu

Ile litrow w obiegu

Czas defrostu

Do ilu stopni spada temp.wody w c.o podczas defrostu

U mnie dzisiaj

Zas-32st pow-28st

Ok.80l

7min

Spadek do 19st

 

A u mnie dalej brak defrostów, a pół nocy nie spałem po imprezie, w nocy było -1st/c, rano +2, teraz +1 i jest wilgotno ( mżawka ), wymiennik ciągle czysty

10 załączeń ( wszystkie przez regulator pokojowy ) i 12h pracy.

Ale w końcu to obadam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i załączenie grzałki miałem ustawione na -15C. Teraz ustawiłem na -20C. Na zewnątrz temp 3C, temp podłogi 13C, temp ustawiona 22C (grzanie według stałej). Włączyłem pompę, pochodziła pół godziny przy COP ponad 5 i się wyłączyła. Za to uruchomiła się grzałka 3kW :/ Nie wiem o co chodzi? Wyłączyłem znowu urządzenie bo nabije kolejne 200kWh prądu budowlanego grzejąc grzałką. Nie wiem dlaczego tak, nie ma mrozów, temp zadana nie jest wysoka.

 

 

Jeśli to jednostka jedno wentylatorowa to sprężarka poniżej 18 stopni nie wystartuje. Będzie grzała grzałką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp podłogi była 13C, temp zadana 22. Mam pompę typu All in One, 9kW, generacja J. To ta "zwykła", nie t-cap. Także cała instalacja wodna jest w ciepłym domu. Mam wyłączoną opcję grzania grzałką. Niestety załącza się sama. Tak jak pisałem ostatnio 2 dni pracowała sama grzałka, dobiła do zadanej temperatury i pompa się wyłączyła. Nie rozumiem dlaczego pompa nie mogła pracować 2 dni tylko pracowała grzałka? Przecież to inwerter i może zejść nawet do 0,4kWh mocy pobieranej.

 

Edit: tutaj wykres:

 

https://ibb.co/56jnyzF

 

Tyle prądu budowlanego z grzałki zjadła w jedną dobę. Temp na zewnątrz przez cały czas była dodatnia. Temp zadana z tego co pamiętam 22C.

 

Pewnie jest tak że; temp zadana za niska .Dużo czytam o PC bo mam zamiar założyć i tak jak pamiętam to powrót musi mieć min 27*C ( potrzebny do defrostu) a ty masz zasilanie 22*C więc elektronika ochrania pompę. Tak jak ci koledzy radzą podnieś temp zasilania , ustaw deltę tak aby nie była niższa niż te 27*C

np. 1)zasilanie 30*C delta 3 wtedy powrót masz 27*C 2) delta 5 to zasilanie 32*C itd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ja mam prąd budowlany i nie mogę tego zmienić do póki nie dokonam odbioru domu. Mam już wszystko przygotowane do odbioru ale czekam na sprawy "urzędowe" (przyłącze wody :/). Wygrzewałem podłogówkę i koszt tej przyjemności przy prądzie budowlanym wyniósł 800zł. Jak trzeba to trzeba, ale jako, że też się budujecie to wiecie jak portfel wygląda na finiszu ;)

 

Nie rozumiem dlaczego powrót musi mieć 27C? Ja mam dom energooszczędny i jak na powrocie jest 27C to w domu musiałbym otwierać okna gdy na zewnątrz jest dodatnia temperatura.

 

Pompę i grzałkę mam na osobnych bezpiecznikach, lecz nie będę wyłączać zasilania grzałki bo nie będę udawać, że jestem mądrzejszy od inżyniera, który tą pompę zaprojektował. Tak jak piszecie po coś ta grzałka się załącza.

Nie potrzebuje na prądzie budowlanym ogrzewać "budowy" tak aby w środku były 22C. Z tego co piszecie albo grzeje wysoko albo wcale bo np. 15C w pomieszczeniach mieć nie mogę bo będę grzać samą grzałką? A co w okresach przejściowych? Też będzie grzać samą grzałką? :/ Przy kilku stopniach na plusie mam COP5-6 a pompa grzeje grzałką :/

 

A może to wina grzania na stałej zadanej temp?

 

Tak żeby zachować tę temperaturę powrotu na 27st/c, to zasilanie dajesz 33st/c ( wskazana delta 6st/c, może być min 4 ).

Oczywiście możesz dać mniejszą temperaturę, na zasilaniu, gdzie będziesz miał tym samym na powrocie poniżej 27st/c, co będzie skutkowało tylko tym, że pompa będzie wykonywała defrosty wspomagając sie grzałką ( to nie będą wielkie koszty ).

Natomiast, żeby grzać tak jak wyżej, czyli 27/33st/c wystarczy, że będziesz grzał cyklicznie wg. harmonogramu ustawionego na pompie: np. mając tańszy prąd w nocy, to grzejesz w nocy parę godzin, zanim posadzka sie dobrze rozgrzeje, to ja harmonogram wyłączy, i później parę godzin postoju. W tym czasie posadzka oddaje ciepło i cykl powtarzasz na prawie zimnej posadzce. Możesz też grzać wg. czujnika podłogi, lub pomieszczenia.

Jest bardzo dużo kombinacji grzania, nie ty jeden masz dom energooszczędny, z grzaniem nie ma najmniejszych problemów mając podłogówkę dobrze wykonaną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz na budowie mam 13C, chciałbym do momentu przeprowadzki utrzymywać 15C, rozumiem, że przy dodatnich temp na zewnątrz mogę to uzyskać tylko grzejąc grzałką?

Dlaczego pompa nie może właśnie tych "teoretycznych" defrostów robić grzejąc grzałką? Czy ktoś łopatologicznie wytłumaczy po co przy dodatniej temp pompa "zjadła" 200kWh grzejąc samą grzałką?

 

Przecież Ci napisałem. Jednostka jedno wentylatorowa musi mieć w obiegu minimum 18 stopni a dwu wentylatorowa 10. Inaczej sprężarka staje a włączy się grzałką. I nie dotyczy to tylko odszronień ale w ogóle pracy pompy. Do puki nie wygrzejesz posadzek do tych temp. tak będzie cały czas. Wyłaczenie grzałki w tym przypadku będzie skutkowało błędem.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz na budowie mam 13C, chciałbym do momentu przeprowadzki utrzymywać 15C, rozumiem, że przy dodatnich temp na zewnątrz mogę to uzyskać tylko grzejąc grzałką?

Dlaczego pompa nie może właśnie tych "teoretycznych" defrostów robić grzejąc grzałką? Czy ktoś łopatologicznie wytłumaczy po co przy dodatniej temp pompa "zjadła" 200kWh grzejąc samą grzałką?

 

Jaka grzałką, włacz pompę, ustaw temperaturę zadaną wg. np. prostej 33st/c, ustaw deltę 5st/c i daj grzanie i ma to grzać na samej sprężarce bez grzałki.

jak to zacznie grzać to obserwuj w: menu/sprawdzenie systemu/monit poboru energii, tam będziesz widział co grzeje.

Jak to będzie grzało to ustaw harmonogram: np. grzanie CO załączenie o 12.00, wyłącz. o 18.00 i obserwuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy ja mam prąd budowlany i nie mogę tego zmienić do póki nie dokonam odbioru domu. Mam już wszystko przygotowane do odbioru ale czekam na sprawy "urzędowe" (przyłącze wody :/). Wygrzewałem podłogówkę i koszt tej przyjemności przy prądzie budowlanym wyniósł 800zł. Jak trzeba to trzeba, ale jako, że też się budujecie to wiecie jak portfel wygląda na finiszu ;)

 

Nie rozumiem dlaczego powrót musi mieć 27C? Ja mam dom energooszczędny i jak na powrocie jest 27C to w domu musiałbym otwierać okna gdy na zewnątrz jest dodatnia temperatura.

 

Pompę i grzałkę mam na osobnych bezpiecznikach, lecz nie będę wyłączać zasilania grzałki bo nie będę udawać, że jestem mądrzejszy od inżyniera, który tą pompę zaprojektował. Tak jak piszecie po coś ta grzałka się załącza.

Nie potrzebuje na prądzie budowlanym ogrzewać "budowy" tak aby w środku były 22C. Z tego co piszecie albo grzeje wysoko albo wcale bo np. 15C w pomieszczeniach mieć nie mogę bo będę grzać samą grzałką? A co w okresach przejściowych? Też będzie grzać samą grzałką? :/ Przy kilku stopniach na plusie mam COP5-6 a pompa grzeje grzałką :/

 

A może to wina grzania na stałej zadanej temp?

 

Poczytaj o prądzie budowlanym bez większego problemu zmienisz bez odbioru. Ja nie miałem jeszcze skończonych ścian i przeszedłem na normalną taryfę. Co do grzania to tak jak CI pisali wcześniej grzej wyżej ale z harmonogramem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do defrostów

Dzisiaj były idealne warunki: wieczór 1st/c, noc -1st/c, teraz 2st/c

O godz. 23.30 sprężarka się wyłączyła ( spisałem stan licznika ) przez sterownik pokojowy ( podbicie temperatury ), parownik był mocno oszroniony, bo grzała wcześniej długo oraz dodatkowo ok. 22.00 CWU, tak, że cały cykl pracy trwał z 2h, stąd duże oszronienie.

W chwili obecnej to wygląda tak:

Ilośc załączeń 6, czas pracy 8h

5 załącz. było przez sterownik, co potwierdza COP-3,4, natomiast pierwszy cykl pracy zaczął się o godz, 01.00 z mocno oszronionym wymiennikiem, to jeszcze widziałem ( i poszedłem spać ) i ten cykl albo trwał do końca, aż go sterownik wyłączył i dopiero następny cykl zaczął się z defrostem ( bo tak kiedyś jeden cykl widziałem ), albo jeszcze przy pierwszym był defrost.

Fakt jest taki, że ten pierwszy cykl miał COP-2.8, pozostałe cykle COP-3.4

W moim przypadku przy pracy cyklicznej w nocy odbył się jeden defrost, w chwili obecnej wymiennik jest lekko oszroniony podłużnymi pasami'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...