Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

U mnie to wogóle wczoraj jakies cuda sie dzialy pompa chodzila gdzies o 15 temp.zew 4st wiec normalnie zero szronu.

Potem gdzies o 20 sie zalaczyla jak bylo 0st i leciutko padal snieg po 5min od startu sprezarki przeprowadzila defrost :( podbieglem do okna i faktycznie zaszronila sie w 5min tylko nie tak na maksa bo jeszcze bylo widac dwa 5cm czarne pasy ??? Po odszronieniu chodzila 2g do nastepnego wtedy juz byla zabita na amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz na budowie mam 13C, chciałbym do momentu przeprowadzki utrzymywać 15C, rozumiem, że przy dodatnich temp na zewnątrz mogę to uzyskać tylko grzejąc grzałką?

Dlaczego pompa nie może właśnie tych "teoretycznych" defrostów robić grzejąc grzałką? Czy ktoś łopatologicznie wytłumaczy po co przy dodatniej temp pompa "zjadła" 200kWh grzejąc samą grzałką?

Kolego, czy już wszystko rozumiesz?

Włącz grzanie i ustaw na zasilaniu 33st/c, lub więcej, z deltą 5-6 st/c. Do momentu osiągnięcia na powrocie pompy temperatury min. 18st/c ( lub 10 st/c jak dwa wentylatory ), pompa będzie chodzić na grzałkach, ale jak osiągnie te temperaturę to grzałka sie wyłączy i będzie grzać sama pompą. Wtedy ustaw w menu pompy harmonogram pracy cyklicznej ( np. 5-10 godz. pracy i 12 godz postoju ) i już nie wyłaczaj pompy, żeby znowu posadzki nie wychłodzić i trzymaj se te temperaturę w pomieszczeniach np. 15st/c, ale tak, żeby ta posadzka nie była chłodniejsza niż ta temperatura, która przy każdym załączeniu pompy pozwoli jej pracować bez grzałek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem i załączenie grzałki miałem ustawione na -15C. Teraz ustawiłem na -20C. Na zewnątrz temp 3C, temp podłogi 13C, temp ustawiona 22C (grzanie według stałej). Włączyłem pompę, pochodziła pół godziny przy COP ponad 5 i się wyłączyła. Za to uruchomiła się grzałka 3kW :/ Nie wiem o co chodzi? Wyłączyłem znowu urządzenie bo nabije kolejne 200kWh prądu budowlanego grzejąc grzałką. Nie wiem dlaczego tak, nie ma mrozów, temp zadana nie jest wysoka.

 

Kolego, czy dobrze rozumiem, że masz czujnik podłogi. To znaczy, że możesz grzać wg. czujnika podłogi, gdzie załączanie pompy odbywa się przez regulator zewnętrzny, który powinieneś ustawić pod tą minimalna temperaturę podłogi, która pozwoli pracować pompie bez grzałek.

Ustawiasz regulator z jakaś zadaną temperaturą np. 25st/c z histerezą np 7st/c załączasz pompę z zasilaniem 33-35st/c i nie potrzebujesz na te chwilę żadnych harmonogramów i cieszysz się praca pompy.

Edytowane przez michancia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież Ci napisałem. Jednostka jedno wentylatorowa musi mieć w obiegu minimum 18 stopni a dwu wentylatorowa 10. Inaczej sprężarka staje a włączy się grzałką. I nie dotyczy to tylko odszronień ale w ogóle pracy pompy. Do puki nie wygrzejesz posadzek do tych temp. tak będzie cały czas. Wyłaczenie grzałki w tym przypadku będzie skutkowało błędem.

 

Nie przetłumaczysz. Pytanie nie jest dlaczego, tylko co zrobić, aby grzała się nie włączała. I tu odpowiedź jest prosta: poczekać do lipca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj instrukcje, włącz pompę i daj znać jaki efekt.

Jak tak ustawisz jak piszesz wyżej powinno być ok.

 

Sam przeczytaj, bo narazie to go kierujesz na niezłą minę. Jak magicznie pompa ma osiągnąć te 33C na zasilaniu skoro ma w domu 13C? Może ustawić i 80C na zasilaniu, a i tak, o czym wam plusfoto pisał 2 razy, do pewnego momentu będzie ciągnąć wyłącznie na grzałkach. 27C na powrocie ma znaczenie podczas defrostu. Skoro tego nie rozumiecie nawet, to po co "doradzacie"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki Panowie za wyjaśnienia. Poczytam o zmianie taryfy budowlanej przed odbiorem i postaram się aby temp powrotu nie schodziła poniżej 18C.

 

 

Po pierwsze - jaką masz pompę?

Po drugie - jeśli masz mniejszą jak 9 kW to pozamykaj część obwodów tak aby zachować minimalny zład wody (30 litrów) jak 9 lub większą (50 litrów) a te otwarte rozkręć na maksa.

Po trzecie - jak temperatura w tych obiegach się ustabilizuje pomału odkręcaj pozostałe zamknięte wcześniej obiegi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - jaką masz pompę?

Po drugie - jeśli masz mniejszą jak 9 kW to pozamykaj część obwodów tak aby zachować minimalny zład wody (30 litrów) jak 9 lub większą (50 litrów) a te otwarte rozkręć na maksa.

Po trzecie - jak temperatura w tych obiegach się ustabilizuje pomału odkręcaj pozostałe zamknięte wcześniej obiegi

 

Mam pompę typu All in One, 9kW, generacja J. To ta "zwykła", nie t-cap.

 

Wygląda na 1-wentylatorową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawilem harmonogram tak jak pisaliście i nie zagrzewa cwu o zadanej godzinie.

 

To cos zle ustawiles.

Ustaw np.15.00 wł co+cwu i ustaw cwu na np.46st

16.00 wł co

Jak malo wody bierzesz albo wcale to ustaw w menu grzanie zbiornika ponowne wygrzewanie wody jak temp spadnie np.o 2st.

Wlacz harmonogram bo niektorzy o tym zapominaja pomimo ze jest ustawiony to niedziala musi Ci sie swiecic na wyswietlaczu symbol harmonogramu i byc podkreslony gruba ciagla kreską.

I jak to zrobisz np.o 9rano to do 15tej i tak nie bedzie dzialal harmonogram wiec wode ci morze zagrzac dopiero o 15tej sie aktywuje i juz bedzie dzialal(ale wode mozesz miec za goraca i nie dogrzeje ci i zrobi to dopiero nastepnego dnia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam przeczytaj, bo narazie to go kierujesz na niezłą minę. Jak magicznie pompa ma osiągnąć te 33C na zasilaniu skoro ma w domu 13C? Może ustawić i 80C na zasilaniu, a i tak, o czym wam plusfoto pisał 2 razy, do pewnego momentu będzie ciągnąć wyłącznie na grzałkach. 27C na powrocie ma znaczenie podczas defrostu. Skoro tego nie rozumiecie nawet, to po co "doradzacie"?

Kolego mógł byś się nie mądrzyć i głupich wpisów nie robić.

A to jak to uruchomić, to było już wcześniej wałkowane, a czy na początku pociągnie na grzałkach, czy może pogłówkować i uruchomić to w inny tańszy sposób, to już zależy od niego i jego chęci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To cos zle ustawiles.

Ustaw np.15.00 wł co+cwu i ustaw cwu na np.46st

16.00 wł co

Jak malo wody bierzesz albo wcale to ustaw w menu grzanie zbiornika ponowne wygrzewanie wody jak temp spadnie np.o 2st.

Wlacz harmonogram bo niektorzy o tym zapominaja pomimo ze jest ustawiony to niedziala musi Ci sie swiecic na wyswietlaczu symbol harmonogramu i byc podkreslony gruba ciagla kreską.

I jak to zrobisz np.o 9rano to do 15tej i tak nie bedzie dzialal harmonogram wiec wode ci morze zagrzac dopiero o 15tej sie aktywuje i juz bedzie dzialal(ale wode mozesz miec za goraca i nie dogrzeje ci i zrobi to dopiero nastepnego dnia)

O widzisz poszło. Wcześniej nie wiedziałem że trzeba włączyć harmonogram. Wielkie dzięki. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jakie praktyczne zadanie ma opcja w menu "kontrola zapotrz."? Ciągle próbuję dojść czemu nie mam możliwości zmiany deltyT (a kiedyś miałem). Pompa działa, wszystko inne też, tylko dT nie można ruszyć z 8 st. mimo zmiany wartości w menu. Dziwne, prawda?

 

 

Coś nas bujasz. ust,inst / ust. działania / deltaT. W menu jedynie możesz podnieść lub opuścić prostą lub krzywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, zaraz bujasz. Zadałem jedynie pytanie. Właśnie chodzi o tą dT z menu instalatora. Czy ma ona wpływ na temperatury wody we/wyj przy CO (dokładnie na ich różnicę) czy to zupełnie inna bajka?

Bo padła już odpowiedź, że tak:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7874495&viewfull=1#post7874495

Edytowane przez Pablo_11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, zaraz bujasz. Zadałem jedynie pytanie. Właśnie chodzi o tą dT z menu instalatora. Czy ma ona wpływ na temperatury wody we/wyj przy CO (dokładnie na ich różnicę) czy to zupełnie inna bajka?

Bo padła już odpowiedź, że tak:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7874495&viewfull=1#post7874495

 

 

Ma wpływ na różnicę temperatury między zasilaniem a powrotem. Na temperaturę wody w układzie ma wpływ ustawiona prosta lub krzywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mógł byś się nie mądrzyć i głupich wpisów nie robić.

A to jak to uruchomić, to było już wcześniej wałkowane, a czy na początku pociągnie na grzałkach, czy może pogłówkować i uruchomić to w inny tańszy sposób, to już zależy od niego i jego chęci.

 

Głupimi wpisami to są własne takie rady, które przynoszą tylko szkodę. Ale spoko, chęci na pewno ma. Ty mu podaj jak w opisanych przez niego warunkach to zrobić. Uprzedzę jeszcze raz - ustawienie temp zasilania z dupy nic nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. A masz może pomysł co może być przyblokowane, że różnica we/wy przy CO jest zawsze ok. 8 st. bez względu na ustawienie dT w menu instalatora? Jakaś przypadkowa blokada kombinacją klawiszy na panelu? Wszystko inne działa....

 

 

Sprawdź ustawiony max przepływ na obiegówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...