Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Mam jeszcze pomocnicze pytanko -jakie macie wartości w kalibracji czujników Tzasilania i Tpowrotu w PC ?

Tak się zastanawiam , czy jeśli nie trafię w miarę realne wartości-czy PC będzie prawidłowo modulować.

Pytam , ponieważ w monobloku kuzynki czujnik Tpowrotu był przekaliborwany o +2K. Teraz wskazania są podobne (choć przy skoku kalibracji o 0,5K dokładności specjalnej to nie ma)-tylko pytanie na ile zgodne z rzeczywistymi temperaturami ?

Zapuść na kilka minut obiegówkę i sprawdź czy odczyty są zbliżone. Co do rzeczywistości odczytów to jakiś sprawdzony termometr na powrót lub zasilanie bo może się okazać że powrót był dobry a zasilanie za wysokie.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnij i napisz co usunąłem. Bo widzę, że zamiast po prostu przyznać się do błędu i tego, że chciałeś kolegę wspuścić w niezłe maliny, dalej będziesz brnąć w kłamstewka.

Dobra, twoje na wierzchu. To tera poczytaj wszystkie w/w posty i powiedz w którym momencie, komuś coś źle doradzałem, bo już nawet widzę, że i ,,plusfoto" zwątpił, bo jak słusznie zauważyłeś, on może mieć, za małą temperaturę powrotu i u niego idzie defrost, tylko na samej sprężarce.

U ciebie, masz bardzo duży zład wody, i to być może się odbywa tylko przy użyciu temperatury z obiegu CO, nie wiem co masz, jaka sprężarkę, jaka instalacje, twoja sprawa.

Ale tak jak ci kiedyś pisałem, sprawdź jakiś temat do końca, a nie podpieraj się czyimiś rozważaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie dwa cykle? Jest jeden. Chyba że za cykl uważasz płynne przejście z trybu I w tryb II w trakcie jednego cyklu odszraniania.

Między trybem I a II na pewno jest stop, fizycznie patrzyłem na wyświetlacz - sprężarka stop 0Hz.

Nie jestem pewien, czy zaczynając pierwszy cykl sprężarka staje,( ale to się kiedyś sprawdzi ), bo po zakończeniu drugiego cyklu płynnie przechodzi do grzania ( temperatury ma wyrównane ). Tak czy siak w moim przypadku zlicza jeden cykl, a tak jak w przypadku SDC, co potwierdza ,,codix" zlicza 2 cykle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapuść na kilka minut obiegówkę i sprawdź czy odczyty są zbliżone. Co do rzeczywistości odczytów to jakiś sprawdzony termometr na powrót lub zasilanie bo może się okazać że powrót był dobry a zasilanie za wysokie.

 

Chyba mnie nie podejrzewasz ,ze tego nie zrobiłem ...

Mierniki , którymi dysponuję nie mają specjalnej dokładności na pomiarze temp-dodatkowo musiałbym mierzyć temp na wyjściu jednostki zewnętrznej (cała instalacja jest w PP).Ogólnie sobie z tym poradzę-zapytałem o co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mnie nie podejrzewasz ,ze tego nie zrobiłem ...

Mierniki , którymi dysponuję nie mają specjalnej dokładności na pomiarze temp-dodatkowo musiałbym mierzyć temp na wyjściu jednostki zewnętrznej (cała instalacja jest w PP).Ogólnie sobie z tym poradzę-zapytałem o co innego.

 

 

OK. Ale jeśli odczyty zasilania i powrotu są podobne to na modulację nie powinno mieć raczej wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między trybem I a II na pewno jest stop, fizycznie patrzyłem na wyświetlacz - sprężarka stop 0Hz.

Nie jestem pewien, czy zaczynając pierwszy cykl sprężarka staje,( ale to się kiedyś sprawdzi ), bo po zakończeniu drugiego cyklu płynnie przechodzi do grzania ( temperatury ma wyrównane ). Tak czy siak w moim przypadku zlicza jeden cykl, a tak jak w przypadku SDC, co potwierdza ,,codix" zlicza 2 cykle

 

 

Noż kurcze spójrz w końcu na wykres który zamieściłem i go w końcu przeanalizuj, zresztą pozostałe również. Dla każdego cyklu masz je podane. Zarówno dla odladzania z temp wyższą jak 27, niższą jak 27 oraz gdy odszranianie zaczyna się z tep. powyżej 27 i w trakcie odszraniania temperatura spadnie poniżej 27.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, twoje na wierzchu. To tera poczytaj wszystkie w/w posty i powiedz w którym momencie, komuś coś źle doradzałem, bo już nawet widzę, że i ,,plusfoto" zwątpił, bo jak słusznie zauważyłeś, on może mieć, za małą temperaturę powrotu i u niego idzie defrost, tylko na samej sprężarce.

U ciebie, masz bardzo duży zład wody, i to być może się odbywa tylko przy użyciu temperatury z obiegu CO, nie wiem co masz, jaka sprężarkę, jaka instalacje, twoja sprawa.

Ale tak jak ci kiedyś pisałem, sprawdź jakiś temat do końca, a nie podpieraj się czyimiś rozważaniami.

Tu nie chodzi o to czyje na wierzchu.

 

Zamykając temat, podsumowanie kwestii kolegi Frofo007, dla wytrwałych, którym przez tą jałową dyskusję będzie się chciało przebrnąć. Na to, że ty zrozumiesz już nie liczę.

1. Miał problem z tym, że u niego chodziły tylko grzałki

2. Wynikało to z temperatury wody w układzie - poniżej 18C dla jedn. 1-wentylatorowej.

3. Skoro chodziła wyłącznie na grzałce nie było defrostów. Bo co by się miało szronić?

4. Skoro ich nie było, to temp zasilania/powrotu nie miała znaczenia w konstekście defrostów

5. Mieszanie do tego osobnej kwestii liczby startów sprężarki i/lub trybów defrostów jako argument pozbawione jest więc sensu. To zupełnie inny temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Noż kurcze spójrz w końcu na wykres który zamieściłem i go w końcu przeanalizuj, zresztą pozostałe również. Dla każdego cyklu masz je podane. Zarówno dla odladzania z temp wyższą jak 27, niższą jak 27 oraz gdy odszranianie zaczyna się z tep. powyżej 27 i w trakcie odszraniania temperatura spadnie poniżej 27.

Przecież o tym samym mówimy, na ostatnim wykresie sprężarka staje pomiędzy cyklami ( albo ja źle widzę ).

No to o co biega, a nawet, jak u ciebie jest inaczej, to ci tłumaczę, u mnie pomiędzy cyklami jest stop sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to czyje na wierzchu.

 

Zamykając temat, podsumowanie kwestii kolegi Frofo007, dla wytrwałych, którym przez tą jałową dyskusję będzie się chciało przebrnąć. Na to, że ty zrozumiesz już nie liczę.

1. Miał problem z tym, że u niego chodziły tylko grzałki

2. Wynikało to z temperatury wody w układzie - poniżej 18C dla jedn. 1-wentylatorowej.

3. Skoro chodziła wyłącznie na grzałce nie było defrostów. Bo co by się miało szronić?

4. Skoro ich nie było, to temp zasilania/powrotu nie miała znaczenia w konstekście defrostów

5. Mieszanie do tego osobnej kwestii liczby startów sprężarki i/lub trybów defrostów jako argument pozbawione jest więc sensu. To zupełnie inny temat.

 

No przecież, nigdzie nie twierdziłem wcześniej, że mu grzałki przez defrost chodzą, nie wiem dlaczego tak zrozumiałeś.

Starałem się przez całą dyskusję mu pomóc, moje argumenty skupiały się na tym, żeby wygrzał posadzkę, i potem utrzymywał temperaturę posadzki nie wyłączając pompy. Ale jak mu wszyscy doradzali, a on na koniec odpisuje, że nie czytał jeszcze instrukcji, to mu napisałem żeby tak zrobił, jak uważa, i opisał efekt ( może wtedy będzie mądrzejszy o doświadczenie i będzie można mu coś więcej doradzić ), tak uważałem, jaka mina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o to czyje na wierzchu.

 

Zamykając temat, podsumowanie kwestii kolegi Frofo007, dla wytrwałych, którym przez tą jałową dyskusję będzie się chciało przebrnąć. Na to, że ty zrozumiesz już nie liczę.

1. Miał problem z tym, że u niego chodziły tylko grzałki

2. Wynikało to z temperatury wody w układzie - poniżej 18C dla jedn. 1-wentylatorowej.

3. Skoro chodziła wyłącznie na grzałce nie było defrostów. Bo co by się miało szronić?

4. Skoro ich nie było, to temp zasilania/powrotu nie miała znaczenia w konstekście defrostów

5. Mieszanie do tego osobnej kwestii liczby startów sprężarki i/lub trybów defrostów jako argument pozbawione jest więc sensu. To zupełnie inny temat.

 

Przecież temat o defrostach poprzedził kolega ,,codix"i z tego powodu rozwinął się ten temat i nie miało to nic wspólnego z tematem ,,Frofo007,, nie wiem z jakiego powodu powiązałeś te dwa tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończąc temat o defrostach, to udało mi się drugi raz zaobserwować.

Tym razem defrost przebiegł tylko na wykorzystaniu obiegu CO - I tryb ( czas defrostu 5 min, wymiennik czysty ) i od razu bez wyłączenia sprężarki po defroście przeszła do grzania CO. Licznik wskazał 1-zał., z tego wynika, tak jak wcześniej pisałem wyłączenie sprężarki nastąpiło między grzaniem a defrostem.

W związku z powyższym domyślam się, że na wymienniku zewnętrznym zamontowany jest czujnik przepływu powietrza i jeśli po I cyklu defrostu, pompa wykryje w dalszym ciągu słaby przepływ powietrza ( w miejscach gdzie jest czujnik lub czujniki ), to przechodzi do drugiego trybu z użyciem samej sprężarki, pomiędzy tymi trybami następuje stop spreżarki. W moim przypadku licznik zawsze liczy jeden załącz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mnie nie podejrzewasz ,ze tego nie zrobiłem ...

Mierniki , którymi dysponuję nie mają specjalnej dokładności na pomiarze temp-dodatkowo musiałbym mierzyć temp na wyjściu jednostki zewnętrznej (cała instalacja jest w PP).Ogólnie sobie z tym poradzę-zapytałem o co innego.

 

Patrząc realnie ,to niemożliwe są rozbieżności rzędu nawet 0,5C z perspektywy tego ,że i termistory jak i rezystory na płytce są praktycznie z tych samych serii produkcyjnych ....

Można spróbować je zamienić miejscami i zobaczyć czy samo położenie to powoduje.

Jest takie coś jak procedura kalibracji ? ( gdzieś opisane w instrukcji serwisowej )

 

U siebie po wywołanym przez Ciebie temacie próbowałem je kalibrować wg smart clouda i rejestracji i jak najbardziej zbliżyć do trzeciego czujnika ustawionego pomiędzy nimi . Jeden jest przestawiony o -1K drugi o -0,5K...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

U siebie po wywołanym przez Ciebie temacie próbowałem je kalibrować wg smart clouda i rejestracji i jak najbardziej zbliżyć do trzeciego czujnika ustawionego pomiędzy nimi . Jeden jest przestawiony o -1K drugi o -0,5K...

Zakładałeś jakiś dodatkowy zewnętrzny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie , fabrycznie zainstalowane są trzy czujniki : na wejściu ,pomiędzy grzałkami a skraplaczem , i na wyjściu.:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7866775&viewfull=1#post7866775

Ten trzeci czujnik również widać w menu (poz 8 i 9) : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7762492&viewfull=1#post7762492

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żadną lewą - kręci normalnie jak do tej pory. Gdy tem. spadnie w trakcie defrostu po prostu spr. staje i po około minucie również obiegówka, po czym następuje start sprężarki. Zadnych dodatkowych sygnałów pompa nie wysyła.

Masz to tutaj rozrysowane. niebieska linia sygnał, czerwona sprężarka, żółta obiegówka, fioletowa i zielona temperatura wody

 

Kolego, mógł byś być tak miły i dać, jak to nie jest problemem, wykres z większym czaso-okresem, który obejmuje przejście z grzania na defrost, bo na tym wykresie widzę na początku częstotliwość pracy sprężarki 48Hz ( a to raczej jest faza defrostu, chyba, że się mylę i tak wysoko moduluje przy grzaniu pod koniec zaszronienia ), następnie jest stop jak dobrze rozumiem pomiędzy i i II fazą defrostu.

W opisie defrostu ( na wykresie ) jest: 1-wyłącz, 2- załącz. a tego tu nie widać?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie , fabrycznie zainstalowane są trzy czujniki : na wejściu ,pomiędzy grzałkami a skraplaczem , i na wyjściu.:

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7866775&viewfull=1#post7866775

Ten trzeci czujnik również widać w menu (poz 8 i 9) : https://forum.muratordom.pl/showthread.php?192315-Panasonic-Aquarea&p=7762492&viewfull=1#post7762492

 

 

Czy u Ciebie po 5 - 10 minutach od włączenia samej obiegówki te trzy czujniki (wejściowa, wyjściowa i faktyczna dla wody wyjściowej) pokazywały różną temperaturę? Bo u mnie wszystkie 21,75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, mógł byś być tak miły i dać, jak to nie jest problemem, wykres z większym czaso-okresem, który obejmuje przejście z grzania na defrost, bo na tym wykresie widzę na początku częstotliwość pracy sprężarki 48Hz ( a to raczej jest faza defrostu, chyba, że się mylę i tak wysoko moduluje przy grzaniu pod koniec zaszronienia ), następnie jest stop jak dobrze rozumiem pomiędzy i i II fazą defrostu.

W opisie defrostu ( na wykresie ) jest: 1-wyłącz, 2- załącz. a tego tu nie widać?

 

Pozdrawiam

O który wykres chodzi? Czy ten ostatni? Jeśli tak to czegóż tam nie widać? Do godziny 6.10 normalne grzanie. O 6.10 sygnał do odszraniania (niebieska linia), sprężarka moduluje do około 30Hz obiegówka na maxa i rozpoczyna się odladzanie w trybie I. Godzina ~6.16 brakło ciepłej wody, sprężarka stop i rozpoczyna się odladzanie w trybie II. 6.17 - staje obiegówka i startuje sprężarka która po około 1,5 minucie osiąga swoje maximum 86 Hz, O godz. 6.19 sprężarka zaczyna zwalniać osiąga o 6.20 40 Hz i startuje obiegówka.. Pomału pompa stabilizuje swoją pracę i o ~6.22 koniec odladzani dalej grzeje sobie podłogę.

 

Niebieska linia dla lepszej widoczności ma odzwierciedlenie na prawej osi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O który wykres chodzi? Czy ten ostatni? Jeśli tak to czegóż tam nie widać? Do godziny 6.10 normalne grzanie. O 6.10 sygnał do odszraniania (niebieska linia), sprężarka moduluje do około 30Hz obiegówka na maxa i rozpoczyna się odladzanie w trybie I. Godzina ~6.16 brakło ciepłej wody, sprężarka stop i rozpoczyna się odladzanie w trybie II. 6.17 - staje obiegówka i startuje sprężarka która po około 1,5 minucie osiąga swoje maximum 86 Hz, O godz. 6.19 sprężarka zaczyna zwalniać osiąga o 6.20 40 Hz i startuje obiegówka.. Pomału pompa stabilizuje swoją pracę i o ~6.22 koniec odladzani dalej grzeje sobie podłogę.

 

Niebieska linia dla lepszej widoczności ma odzwierciedlenie na prawej osi

 

Niczego nie drążę, niczego się nie czepiam, temat zakończony.

Tak ten ostatni.

06.10 tak, modulacja sprężarki spada do 30Hz, ale co jest przed tą godziną, dlaczego sprężarka pracuje z częstotliwością 48Hz, przecież u ciebie na podłogówce, przy tych temperaturach, to nie jest normalna praca grzania i tego się próbuję dowiedzieć, na jakich zmiennych sprężarka daje sygnał do defrostu ( czujniki przepływu, obciażenie sprężarki, czy może cop przy jakiejś określonej temperaturze... )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...