Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

U mnie termostat wewnętrzny i praca 24/h. Do tej pory mam 108 wl sprężarki i 360 h pracy. Ciągle obserwuje i staram się zoptymalizować jak tylko się da.

 

Jak jedziesz na terrmostacie wewnetrznym tzn.ten od pompy ciepla to tak jest pompa obiegowa bedzie Ci chodzila caly czas.Musial bys zalozyc termostat zewnetrzny wtedy obiegowka staje wraz z pompą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jedziesz na terrmostacie wewnetrznym tzn.ten od pompy ciepla to tak jest pompa obiegowa bedzie Ci chodzila caly czas.Musial bys zalozyc termostat zewnetrzny wtedy obiegowka staje wraz z pompą

 

No właśnie nie. Dopiero dzisiaj zaobserwowałem że obiegowka chodzi pomimo że nie chodzi pompa. Do tej pory podczas grzania chodziła pompa i obiegowka i strzałka na słoneczko, po zagrzaniu wnętrza do 21, (tak mam na termostacie tym oryginalnym wewnętrznym ustawione) wszystko się wyłączało obiegowka, pompa i znikała strzałka że słoneczka. Natomiast dzisiaj po zagrzaniu do 21 obiegowka chodzila i symbol słoneczka świecił się a pompa stała. Na sprężarce 0 Hz i zero poboru. Te pompy żyją swoim życiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory wszystkim ktorzy uzywali termostatu wewn.obiegowka chodzi przez caly czas od wylaczenia pompy chyba ze jak masz ustawione np.22st pompa ciepla sie wylaczy jak osiagnie te 22st a temperatura jeszcze wzrosnie na 23at to wtedy obiegowka stanie.

Jak miales inaczej to jestes wyjatkiem ale teraz masz juz jak wszyscy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory wszystkim ktorzy uzywali termostatu wewn.obiegowka chodzi przez caly czas od wylaczenia pompy chyba ze jak masz ustawione np.22st pompa ciepla sie wylaczy jak osiagnie te 22st a temperatura jeszcze wzrosnie na 23at to wtedy obiegowka stanie.

Jak miales inaczej to jestes wyjatkiem ale teraz masz juz jak wszyscy ;)

Kiedyś chyba plusfoto pisał że obiegowka chodzi ciągle tylko przy grzaniu krzywa i prostą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz jechac bez termostatu na temperaturze wody i okreslasz czy wedlug krzywej czy prostej i pompa wtedy grzeje caly czas niewazne czy masz za cieplo w domu dlatego musisz dobrze ustawic wtedy temperatury

Albo jedziesz z termostatem a on tylko pilnuje kiedy zalaczyc i wylaczyc pompe ale jak juz wlaczy to jedzie tez wedlug krzywej albo prostej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już tego nie rozumiem. mam ustawione termostat pokojowy, a jest jeszcze termistor i temperatura wody i tam krzywa lub prosta do wyboru.

 

 

Termostat to jest termostat - odetnie pompę w momencie osiągnięcia zadanej temp. Natomiast krzywa lub prosta ustawia parametry dla pracy pompy. Może się tak zdarzyć iż pomimo nie osiągnięcia zadanej na termostacie temperatury parametry zadane na krzywej lub prostej nie pozwolą jej na dalszą pracę i ją odłączą. Dlatego przy grzaniu termostatem należy ustawić tą krzywą dość wysoko a najlepiej sprawdza się wysoko ustawiona prosta. Termostat wew ma dwa nazwijmy to defekty 1. teoretycznie dużą histerezę +/- 1 stopień, praktycznie jest to +/- 0,5 stopnia oraz fakt iż nie odcina obiegówki. Obiegówka zostanie odcięta po przekroczeniu parametrów z krzywej. Termostat zewnętrzny natomiast całkowicie odcina pracę pompy wraz z obiegówką oraz ma mniejszą histerezę. Moim zdaniem +/-0,25 jest najbardziej odpowiednia. Nie należy z nią przesadzać bo byle puszczenie za przeproszeniem bąka w domu może spowodować stop lub start pompy. Po prostu czujniki są tak czułe że reagują szybko i impulsywnie. Niektóre z nich z tego powodu mają opcję opóźnienia zadziałania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostat to jest termostat - odetnie pompę w momencie osiągnięcia zadanej temp. Natomiast krzywa lub prosta ustawia parametry dla pracy pompy. Może się tak zdarzyć iż pomimo nie osiągnięcia zadanej na termostacie temperatury parametry zadane na krzywej lub prostej nie pozwolą jej na dalszą pracę i ją odłączą. Dlatego przy grzaniu termostatem należy ustawić tą krzywą dość wysoko a najlepiej sprawdza się wysoko ustawiona prosta. Termostat wew ma dwa nazwijmy to defekty 1. teoretycznie dużą histerezę +/- 1 stopień, praktycznie jest to +/- 0,5 stopnia oraz fakt iż nie odcina obiegówki. Obiegówka zostanie odcięta po przekroczeniu parametrów z krzywej. Termostat zewnętrzny natomiast całkowicie odcina pracę pompy wraz z obiegówką oraz ma mniejszą histerezę. Moim zdaniem +/-0,25 jest najbardziej odpowiednia. Nie należy z nią przesadzać bo byle puszczenie za przeproszeniem bąka w domu może spowodować stop lub start pompy. Po prostu czujniki są tak czułe że reagują szybko i impulsywnie. Niektóre z nich z tego powodu mają opcję opóźnienia zadziałania.

 

Ok.Dzieki za wyjaśnienie. Ustawilem w takim razie 21 na termostacie i 37 prosta. Histereza mi w sumie nie przeszkadza aż tak bardzo. Przynajmniej nie włącza i wyłącza pompy za często.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory wszystkim ktorzy uzywali termostatu wewn.obiegowka chodzi przez caly czas od wylaczenia pompy chyba ze jak masz ustawione np.22st pompa ciepla sie wylaczy jak osiagnie te 22st a temperatura jeszcze wzrosnie na 23at to wtedy obiegowka stanie.

Jak miales inaczej to jestes wyjatkiem ale teraz masz juz jak wszyscy ;)

W takim razie musiało być tak jak piszesz. Bo na pewno obiegówka zatrzymywała się. Z reszta wiesz jak jest na początku użytkowania lata się od pompy do sterownika i rozdzielaczy z notesem :) , dlatego jestem pewny że zarówno pompka obiegowa jak i spręzarka stawały. Pewnie przyczyną była minusowa temperatura, natomiast wcześniej przy dodatniej ten parametr o którym piszecie mógł zostać przekroczony. W każdym razie dzięki wszystkim za pomoc.

Edytowane przez KupiłemSeTaczke
Błąd połączenia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kombinuje u siebie z ustawieniami - co zrobić by przy defroście był 1 start/stop i u mnie (SDC 1 wiatrak) chyba się nie da...

Podniosłem krzywą na 32/15 38/-15 i nadal nic.

Na powrocie mam od 28 do 29.

W nocy było od -6 do -2 i miałem 7 defrostów. Wychodzi tak co ok 50min

 

Ja tez mam sdc 1went i za cholery nie mozna zrobic bez startu nawet probowalem zasil 40st powrot 35st i tak pompa dostaje sygnal do defrostu zwalnia sprezarka i staje.

Wiec jest z wysokiej temperatury powrot wysoko a ona i tak staje wiec defroat bez stopu w niej jest niemozliwy .

Co do 1startu to jeszcze nie mam przetestowane bo podczas defrostu powrot spada mi ponizej 27 wiec mam 2 starty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

 

czy możecie mi rozjaśnić zapisy z instrukcji dotyczące działania przy grzaniu zbiornika CWU. Chodzi o ustawienia w Panelu Instalatora. Co zmieniam manewrując w zakładce "max. czas działania ogrzew. podłog"? Interwał czasu działania CO w czasie nagrzewania CWU? Rozumiem, że to działa wyłącznie w trybie HEAT/TANK.

"Max. czas wygrz. zbiornika" oznacza długość jednorazowego nagrzewania wody? W którym trybie: TANK czy HEAT/TANK? Czy skracając ten czas zmuszam PC do mocniejszego grzania, a wydłużając czas do pracy np. na 20% mocy? I wreszcie "Temp. ponown. wygrz. zb." to innymi słowy delta T dla CWU? W trybie TANK czy HEAT/TANK?

 

szczerze powiem, że ta instrukcja w całości to jakaś pomyłka.

 

posky

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam wersje F. Czy ktoś orientuje się jak ustawić pompę by dogrzewała wodę mimo iż histereza nie osiągnęła wartości granicznej?

Chce grzać w dwóch porach (22:00 i 13:00) Zdarza się iż jeśli woda mimo niskiej histerezy (3+1*C) nie jest wystarczająco chłodna i pompa jej nie dogrzeje. Jest taka opcja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni,

 

czy możecie mi rozjaśnić zapisy z instrukcji dotyczące działania przy grzaniu zbiornika CWU. Chodzi o ustawienia w Panelu Instalatora. Co zmieniam manewrując w zakładce "max. czas działania ogrzew. podłog"? Interwał czasu działania CO w czasie nagrzewania CWU? Rozumiem, że to działa wyłącznie w trybie HEAT/TANK.

"Max. czas wygrz. zbiornika" oznacza długość jednorazowego nagrzewania wody? W którym trybie: TANK czy HEAT/TANK? Czy skracając ten czas zmuszam PC do mocniejszego grzania, a wydłużając czas do pracy np. na 20% mocy? I wreszcie "Temp. ponown. wygrz. zb." to innymi słowy delta T dla CWU? W trybie TANK czy HEAT/TANK?

 

szczerze powiem, że ta instrukcja w całości to jakaś pomyłka.

 

posky

 

Te ustawienia dotyczą obu trybów max czas wygrzewania zbiornika oznacza że nawet jeśli się nie wygrzeje w tym czasie to przełączy na CO lub zakończy grzanie CWU. Max czas CO oznacza iż w trybie heat/tank nie załączy CWU wcześniej niż ustawiony tam czas nawet jeśli będzie taka potrzeba. Temperatura ponownego wygrzewania zbiornika to temperatura o jaką musi spaść temp zasobnika aby nastąpiło ponowne jego wygrzewanie. Dotyczy jednego i drugiego trybu z tym że przy ustawieniu heat/tank muszą zostać spełnione oba warunki.

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się zapytać o przepływy.

Wiem że można je podglądnąć w sterowniku - strzałka góra lewo prawo - adres 12 (chyba)

Jednak czy są one miarodajne?

U mnie pokazuje ok 10 - pompa 5kw ?

Czy można jakoś sprawdzić inaczej ?

Pytam bo wydaje mi się ze mam za małe przepływy.

Na dole jest podłogówka z pompką swoją.

 

Jednak u znajomego przepływ 9 na pompie 9 kw i wszystko sprawniej działa.

Więc już sam nie wiem.

Może ktoś pomoże ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom w remoncie, niezamieszkany, parter około 110 m2 całość podłogówka. Niedawno tynkowany więc jeszcze sporo wilgoci (tynkarze wody nie szczędzili). Wentylacja włączona na małych obrotach. Pompa SDC09H3E5. Grzeję od początku listopada narazie tylko w nocy czyli 22.00 -6.00 i łikendy. Ustawiona krzywa na 35\-15 25\15. W domu prawie cały czas około 16 stopni. Mam nadzieję, że jak się wygrzeje będzie coraz cieplej. Dzisiaj w nocy 14 razy sprężarka stawała\ruszała na defrostach. Tak wygląda jeden z nich, podwójny, tak jak któryś z kolegów opisywał.

 

2923b098414e.png

 

Czy parametr "Temperatura wody zasilającej" to woda która wraca z podłogi? Bo u mnie zawsze jest różnica kilku stopni w stosunku do "Temperatury wody wyjściowej". Dodam jeszcze, że "Temp. wody wyjściowej", "Woda w strefie 1" i "Woda" mają takie same wartości.

 

5b9010c6d021.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom w remoncie, niezamieszkany, parter około 110 m2 całość podłogówka. Niedawno tynkowany więc jeszcze sporo wilgoci (tynkarze wody nie szczędzili). Wentylacja włączona na małych obrotach. Pompa SDC09H3E5. Grzeję od początku listopada narazie tylko w nocy czyli 22.00 -6.00 i łikendy. Ustawiona krzywa na 35\-15 25\15. W domu prawie cały czas około 16 stopni. Mam nadzieję, że jak się wygrzeje będzie coraz cieplej. Dzisiaj w nocy 14 razy sprężarka stawała\ruszała na defrostach. Tak wygląda jeden z nich, podwójny, tak jak któryś z kolegów opisywał.

 

2923b098414e.png

 

Czy parametr "Temperatura wody zasilającej" to woda która wraca z podłogi? Bo u mnie zawsze jest różnica kilku stopni w stosunku do "Temperatury wody wyjściowej". Dodam jeszcze, że "Temp. wody wyjściowej", "Woda w strefie 1" i "Woda" mają takie same wartości.

 

5b9010c6d021.png

 

Woda zasilanie to powrót z obiegu.

Masz ten powrót ustawiony za nisko ( poniżej 27st/c ) i dlatego jak przychodzi defrost, to najpierw próbuje robić to pierwszym etapem przy wykorzystaniu temperatury wody w obiegu, a w twoim wypadku ten etap jest mało efektywny i następnie przechodzi do drugiego trybu defrostu przy użyciu samej sprężarki.

Spróbuj jak to nie problem, podnieść temperaturę powrotu do powiedzmy 29st/c, czyli przy delcie załóżmy 5, to na zasilaniu 34st/c, i zobacz czy wtedy ten defrost wykona tylko jedno etapowo, z wykorzystaniem wody w obiegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innego sposobu odszraniania nie uzyskasz. Wszystkie pompy 1fazowe, 1 wentylatorwemaja maja defrost poprzez pracę sprężarki w trybie odwroconego grzania. Ciepła wodę powrót pompy pobiera że źródła budynku tylko po to aby wymiennik nie zamarzl. Wyłączenie i załączeniu jest nieuniknione. Pompy 3fazowe 2wentylatorowe maja dwa tryby odszraniania. Wybor odpowiedniego zależy od czynników źródła i otoczenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...