Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Witam,

podłączał ktoś może w T-capie H drugą pompę (extra pump) ?

Chodzi mi o to wyjście EXTRA PUMP-z DTR wnioskuję ,że pracuje równolegle do obiegówki w PC (ale pewny nie jestem).

Poniżej rys płytki z DTR

[ATTACH=CONFIG]438723[/ATTACH]

Opis jest tylko taki ,że stosuje się kiedy jest nie wystarczająca wydajność w PC-więc powinno to wyjście pracować równolegle ...

Chodzi o to ,że u kuzynki w monobloku jest glikol i wymiennik -obiegówka wtórna (po stronie obiegu wodnego) jest załączona ze sterowniczka od zadanej temp np 35st. Wszystko fajnie tylko uzmysłowiłem sobie ,że kiedy będzie duży mróz i ruszy obiegówka w PC z glikolem o temp np -10st -a nie włączy się pompa wtórna (bo czeka na 35st) , to może punktowo załatwić nam wymiennik ! Dzisiaj na szybko zamontuję drugi sterowniczek temp (równolegle do obecnego) z nastawą włączenia przy temp glikolu 5-8st i wyłączenia np powyżej 10st. Wymiennik jest w piwnicy i właściwie nie spada tam temp poniżej 15 st.

Pzdr

 

Ja używam tego złącza do dwóch obiegówek (mam osobną na górę i osobną na dół , które są za sprzęgłem).

 

Złącze nie działa równolegle z wewnętrzną obiegówką , działa tylko wtedy ,kiedy pompa jest przestawiona na CO , przy przestawieniu na CWU złącze wyłącza się , działa tylko wewnętrzna obiegówka pompy. I to działa bardzo dobrze , bo woda nie krąży niepotrzebnie w podłodze przy grzaniu zbiornika.

 

A co do Twojego sterowania , to wg mnie woda z mieszkania ( która ma na pewno temperaturę w miarę pokojową) powinna krążyć w wymienniku zanim włączysz obieg z potencjalnie zimnym glikolem aby nie załatwić wymiennika tak jak tu Karol pokazuje: https://www.youtube.com/watch?v=6ejyGrJnj6w (sytuacja inna , ale pokazuje czum grozi zamarznięcie wody w wymienniku).

W ogóle to nic Ci nie da czekanie na ciepły glikol , bo i tak pompa zużyje energię aby go podgrzać , a tak to ta energia wzięła by się z wody pokojowej ( wg mnie zysk żaden z taką logiką , potencjalne ryzyko ,że coś nie zadziała - bo przy defroście może być podobna sytuacja - choć raczej wcześniej wymiennik w pompie zamarznie . Wg mnie wyrzuć to sterowanie i podłącz bezpośrednio jak tylko pompa jest włączona. Ale nie do tego złącza , bo przy przełączeniu na CWU ten obieg się zatrzyma.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Migu- mogłem wcześniej zapytać o to wyjście (nawet nie pamiętam czy je zauważyłem wcześniej).

Po Nowym Roku podłączę równolegle do pierwotnego sterownika out ext z PC- kiedy PC przejdzie na CWU , to jeszcze przez chwilę pomieli obiegówka na CO (do ok 20min).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w zależności gdzie go ten defrost złapie.... Podobno na CWU też potrafi robić defrost ,ale nigdy nie zaobserwowałem. Raz wymusiłem defrost z menu jak grzał CWU i z tego co pamiętam zadziałało :) ( w sensie nie przełączył się na CO i zrobił to w trybie 1 -bez wyłączania sprężarki)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze to jakos zweryfikowac ,pytam pod katem tego ze mam calkowicie wylaczone grzalki i moze sie zdarzyc tak ze pompa wylaczy sie tuz przed defrostem od harmonogramu ,potem bedzie kilka godzin przerwy w grzaniu ,woda w zasobniku powiedzmy ostygnie do 30st ,obieg cwu mam króciutki,i jak harmonogram wlaczy pompe w celu nagrzania cwu to czy da rady sobie zrobic defrost (stawiam ze da radę najwyzej bedzie dlugo to robic ale chyba o jakies przymrozenie wymiennika w jednostce wewn nie ma sie co martwic -chyba ;)

Za szybko chyba woda popitala w czasie defrostu zeby ja przyłapało zawsze cos odbierze ze zbiornika cwu

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz ten zbiornik , w sensie wężownica ile m2 ?

Jeśli masz t-Cap to w czasie defrostu w trybie 1 jest czujnik temperatury ( Temperatura 2 , umieszczony pomiędzy grzałką a wymiennikiem) i jak on wykryje temperaturę wody poniżej 22 stopni , to defrost się zatrzyma i przejdzie w tryb 2.

 

Poza tym jak pompa wyłączy się tuż przed defrostem , to następne włączenie wcale nie spowoduje ,że od razu będzie defrost kiedyś to sprawdzałem ( tyle ,że nie pamiętam czy wyłączyłem ją tylko na panelu , czy dla pewności wyłączyłem też prąd :) ) i po włączeniu walczyła z zabitym lodem aż upłynęło dokładnie 35 minut ( to jest jeden z warunków defrostu , czas działania min 35min). Więc w tym czasie z COPem bliskim 1 ,ale zawsze coś zbiornik podgrzeje.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomocy :(

Od października jestem posiadaczem pompy panasonica.

Instalacja przebiegła sprawnie, ALE tydzień później jednostka zewnętrzna przestała reagować na polecenia jednostki wewnętrznej.

Z dnia na dzień, nie było żadnego błędu, jednostka wewnętrzna pracowała normalnie, a zewnętrzna nie.

Instalator sprowadził speca z Panasonika, który wymienił płytę w jednostce zewnętrznej.

Do wczoraj wszystko działało ok.

Dziś w nocy sytuacja się powtórzyła.

Pomóżcie, co może być przyczyną?

Instalator mówi, że to może wina napięcia.

Na zasilaniu mam tylko bezpieczniki.

Boje się, że mnie teraz obciążą za tą płytę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musze to jakos zweryfikowac ,pytam pod katem tego ze mam calkowicie wylaczone grzalki i moze sie zdarzyc tak ze pompa wylaczy sie tuz przed defrostem od harmonogramu ,potem bedzie kilka godzin przerwy w grzaniu ,woda w zasobniku powiedzmy ostygnie do 30st ,obieg cwu mam króciutki,i jak harmonogram wlaczy pompe w celu nagrzania cwu to czy da rady sobie zrobic defrost (stawiam ze da radę najwyzej bedzie dlugo to robic ale chyba o jakies przymrozenie wymiennika w jednostce wewn nie ma sie co martwic -chyba ;)

Za szybko chyba woda popitala w czasie defrostu zeby ja przyłapało zawsze cos odbierze ze zbiornika cwu

 

U mnie na Cwu pompa robi sprawniej defrost niż na obiegu CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pomocy :(

Od października jestem posiadaczem pompy panasonica.

Instalacja przebiegła sprawnie, ALE tydzień później jednostka zewnętrzna przestała reagować na polecenia jednostki wewnętrznej.

Z dnia na dzień, nie było żadnego błędu, jednostka wewnętrzna pracowała normalnie, a zewnętrzna nie.

Instalator sprowadził speca z Panasonika, który wymienił płytę w jednostce zewnętrznej.

Do wczoraj wszystko działało ok.

Dziś w nocy sytuacja się powtórzyła.

Pomóżcie, co może być przyczyną?

Instalator mówi, że to może wina napięcia.

Na zasilaniu mam tylko bezpieczniki.

Boje się, że mnie teraz obciążą za tą płytę.

 

Raczej nikt nic mie doradzi.

Nie dali zadnego protokolu naprawy po pierwszej usterce?Jak nie masz to szkoda ze sie nie domagales bo skoro wymienili płyte na gwarancji to niby nie byla to wina przepiecia bo by nie uwzglednili.

To jakas wina tego musiala byc to bys mial podkladke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogranicznik przepięć , transformator separacyjny , analizator jakości energii elektrycznej ( najlepiej certyfikowany ,albo taki ,który sam zakład energetyczny założy ) do udowodnienia , że to wina zasilania :)

 

Być może to kwestia np. filtrów i falownika kompresora , także reklamuj jeszcze raz i oprócz tego niech sprawdzą i wymienią coś jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Protokołu nie dostałem. To było zaledwie kilka dni po starcie, Przyjechał pan z panasa, przeprosił, mówił coś, że może przepięcie, skok napięcia, zanik fazy itp. że nie będą w wnikać i wymienił na nową. Kurcze miec takiego pecha. Jak można zabezpieczyć przed czymś takim?

 

Ja mam zabezpieczone zasilanie swoich T-capów poprzez czujnik zaniku faz oraz asymetrycznego zasilania-jeśli coś będzie nie halo , układ odłącza stycznik głównego zasilania na ok 10-20min.

A miałeś choinkę w chałupie na oświetleniu i innych urządzeniach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanko czy split jak grzeje na cwu i robi defrost to przelacza sie na obieg c.o czy robi to na obiegu cwu
Mi wczoraj zrobiła pompa defrost podczas grzania CWU i po zagraniu do 46 st. ,był defrost , a ponieważ żeby osiągnąć tą temperature , pompa grzeje u mnie do 55st , po defroście zauważyłem że jednostka zewnętrzna cała się osłodziła, bo wcześniej jak już pisałem , pozostał pasek lodu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi wczoraj zrobiła pompa defrost podczas grzania CWU i po zagraniu do 46 st. ,był defrost , a ponieważ żeby osiągnąć tą temperature , pompa grzeje u mnie do 55st , po defroście zauważyłem że jednostka zewnętrzna cała się osłodziła, bo wcześniej jak już pisałem , pozostał pasek lodu.

 

Miało być oczywiście ODLODZIŁA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...