Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

@codix , mógłbyś rozwinąć dlaczego tak myślisz ?

Bo według mnie generalnie nie powinno ,tyle ,że warunki z dnia na dzień mogły być kompletnie inne (mimo ,że temperatura ne zewnątrz była podobna). Mógł ktoś otworzyć okno w domu , mógł też dom być bardziej nagrzany z poprzedniego dnia ,jak i pompa mogła się wcześniej wyłączyć tylko po to ,żeby zaraz po północy zacząć grzać ( akurat tak się ułożyła histereza). , mógł też być mocniejszy wiatr ,który bardziej chłodzi budynek...

Jednego dnia słońce ,a drugiego zimny wiatr , mimo ,że temperatura w cieniu i zawietrznej stronie ta sama....

 

Generalnie trudno mówić , o identycznych warunkach, Chyba ,że grzejesz taryfą , i pompa w ustawionych godzinach grzeje podobnie na full :)

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wężownica zas CWU jest po stronie glikolu-będzie ok.

 

Może zamiast wymyślnych sterowań/zabezpieczeń wystarczy odpowiednie wyprofilowanie rur.

Ludzie zapomnieli już o tak prostym rozwiązaniu jak pułapka cieplna...

Wystarczy ,że wejście glikolu do domu masz niżej , po czym rury wygięte są do góry. Różnica poziomów 50cm spowoduje ,że zimno nigdy do niego nie dojdzie bez wymuszonego przepływu.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@codix , mógłbyś rozwinąć dlaczego tak myślisz ?

Bo według mnie generalnie nie powinno ,tyle ,że warunki z dnia na dzień mogły być kompletnie inne (mimo ,że temperatura ne zewnątrz była podobna). Mógł ktoś otworzyć okno w domu , mógł też dom być bardziej nagrzany z poprzedniego dnia ,jak i pompa mogła się wcześniej wyłączyć tylko po to ,żeby zaraz po północy zacząć grzać ( akurat tak się ułożyła histereza). , mógł też być mocniejszy wiatr ,który bardziej chłodzi budynek...

Jednego dnia słońce ,a drugiego zimny wiatr , mimo ,że temperatura w cieniu i zawietrznej stronie ta sama....

 

Generalnie trudno mówić , o identycznych warunkach, Chyba ,że grzejesz taryfą , i pompa w ustawionych godzinach grzeje podobnie na full :)

 

Tak samo jak Ty przedstawiles szereg zdarzen jakie sie moga zdarzyc tak samo w druga strone.

Zauważ jaka nisko ma ustawione zasilanie.

Po pierwsze trzeba miec pozadny odbior ciepla zeby utrzymac prawidlowa delte przy zasilaniu 26st i mp.delta5 to by musial powrot miec 21st to w mormalnie ogrzewanym domu gdzie jest np.23st nie mozliwe do utrzymania.

Pompa przy takim ustawieniu u wiekszosci osob bedzie taktowac albo chodzic na bardzo malej modulacji a to nie jest ekonomiczne kazdy rozruch to wieksze zuzycie potem praca obiegówki bez grzania i czekanie az temperatura spadnie to znowu straty.

Po drugie pompa nie uzyskuje najlepszego copu na najnizszym obciazenu sprezarki.Jest to zlezne od temp.zewnetrznej im cieplej to najlepszy cop jest powiedzmy na 20hz a im zimniej to najlepszy cop jest przy coraz wyzszej czestotliwosci.

Moze tak sie zdarzyc ze pompa utrzymujac 28st na 20hz bedzoe miala gorszy cop niz 30st na 36hz itp,itd.

Po trzecie juz tu yemat byl poruszany ze nie radza sobie z tak niskim zasilaniem i potrafia sie zalaczac grzałki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , ale może nie jest utrzymywana temperatura 23 a 22 stopnie...

Wychodzisz z założenia ,że im niższa temperatura tym pompa musi taktować , a tak nie jest .

Sam u siebie mam temperaturę wody 22 stopnie , ok 450l wody w podłogówce , i przy tych pogodach od 22 do 6 rano pompa ma co robić :)

A w domu 23,5 stopnia.

 

Poza tym ktoś to udowodnił ,że przy 20Hz COP jest taki zły ? Bo wydaje mi się ,że to kogoś przypuszczenie , które powtarzane na forum stało się prawdą objawioną. Może być tak ,że rzeczywiste COPy ( nie podwane przez sterownik) mogą być podobne , a może w rozliczeniu finalnym nawet lepsze ,bo przy mniejszej częstotliwości mniejsze ryzyko defrostu.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , ale może nie jest utrzymywana temperatura 23 a 22 stopnie...

Wychodzisz z założenia ,że im niższa temperatura tym pompa musi taktować , a tak nie jest .

Sam u siebie mam temperaturę wody 22 stopnie , ok 450l wody w podłogówce , i przy tych pogodach od 22 do 6 rano pompa ma co robić :)

A w domu 23,5 stopnia.

 

Poza tym ktoś to udowodnił ,że przy 20Hz COP jest taki zły ? Bo wydaje mi się ,że to kogoś przypuszczenie , które powtarzane na forum stało się prawdą objawioną. Może być tak ,że rzeczywiste COPy ( nie podwane przez sterownik) mogą być podobne , a może w rozliczeniu finalnym nawet lepsze ,bo przy mniejszej częstotliwości mniejsze ryzyko defrostu.

 

Ale tu nie chodzi o to czy Twoje czy moje wyjdzie na wierzch.

Zapytal czy jest to mozliwe bez podawania jakichkolwiek szczegółów pracy jego pompy wiec dostal odpowiedz ze jest to możliwe(chyba sie z tym zgodzisz) wiec po co ta dyskusja.

 

Poczytaj sobie blog karbona tam sa wykresy wydajnosci w zaleznosci od obciazenia sprezarki.

Pozatym przegladalem kiedys dokumentacje serwisowa aristona gdzie byly podawane punkty najlepszego copu (nie tak jak to w tabelach innych producentow jest podawana maksymalna moc pompy w danej temperaturze i jaki wtedy jest cop)i pobor pradu w tych punktach i potwierdzalo sie to ze przykladowo przy -15 najlepsze copy sa gdy sprezarka pracuje prawie na maxa a a np przy +10 na minimalnych obrotach.

Pozatym testowalem to u siebie spisywalem kilkukrotnie wyprodukowana energie z cieplomierza co 0,2kwh i pobor dla kazdej 0,2kwh z podlicznika i czestotliwosci przy tym i tez tak mam ze np.+7st najlepszy cop mam przy 20hz a przy 3st na 20hz mam gorszy niz na 36hz i to o 0,5jednostki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie sterownik nastawiony na 21 stopni a termometry niezależne pokazują 20 stopni dla nas to jest wystarczająco. Wyżej już się sauna robi. W tej chwili przy takim nastawieniu sprężarka chodzi na 35 Hz. Załączeń mam 182 i 642 godz. pracy. Jak zagrzeje do 21 stopni to pompa stoi cały dzień prawie, przy temp.zewnetrznej około zera do 3 stopni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forum jest po to ,żeby dyskutować,chyba ,że się mylę :) Nie chodzi o to ,czyje ma wyjść na wierzch .Przy okazji można coś się dowiedzieć. to chyba też dobrze. Więc pociągnę dalej temat, pomiarami potwierdzasz ,że COP może być również najlepszy przy 20Hz ( przy temperaturze +7), więc to też jakaś istotna informacja.

Poza tym , dalej przy 3st na 20hz COP jest gorszy niz na 36hz i to o 0,5jednostki .. Zgoda , ale powtórzę ,że ryzyko defrostu przy 20Hz jest dużo mniejsze niż przy 36Hz. Jakby taki defrost wystąpił to mogłoby się okazać ,że wyniki byłyby podobne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No akurat z defrostem to tez tak zauwazylem ze jak juz jest dzien ze sie szybko szroni a jest na plusie ze 3st i to jak chodzi na np.45hz to sie niezle szroni i potem jak zmoduluje sie na 20hz to potrafi szron zejsc z wymiennika bez defrostu.

Ale jak jest na minusie to niewiem mam wrazenie ze oczywiscie szybciej sie szroni na wyzszych czestotliwosciach ale dostarcza wtedy do domu wiecej energii wiec musialbym sie przyjrzeć czy przeliczajac to na ilosc energi dostarczonej nie wyjdzie na to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie temat jest ciezki bo kazdy ma inne pompy,inne instalacje,inne domy,inne warunki zewnetrzne itp.

I spostrzezenia każdego moga sie diametralnie różnić i prowadzic do innych wniosków.

Brakuje jakiegos przedstawiciela Panasa który udzielił by sie od czasu do czasu i "sprzedal" tu jakąś konkreciznę napewno wizerunkowo by zyskali ale maja taki obrót ze laske na to kładą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,

odnośnie COpów przy min mocy (i co za tym szło -modulacji sprężarki),to robiłem szereg pomiarów w różnych temp na moim 9kW T-capie F i wynik jest jednoznaczny :

znacznie słabsze COP-y od katalogu tj ok 10-20%.Sprawność zbliżona do wartości katalogowych już od ok 8kW ,a powyżej 9kW są też trochę lepsze wyniki od katalogu.

Pzdr

Edytowane przez bobrow
korekta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast wymyślnych sterowań/zabezpieczeń wystarczy odpowiednie wyprofilowanie rur.

Ludzie zapomnieli już o tak prostym rozwiązaniu jak pułapka cieplna...

Wystarczy ,że wejście glikolu do domu masz niżej , po czym rury wygięte są do góry. Różnica poziomów 50cm spowoduje ,że zimno nigdy do niego nie dojdzie bez wymuszonego przepływu.

 

Tak jest własnie u kuzynki-rury idą w dół do piwnicy.Problem będzie wtedy kiedy będą duże mrozy , PC będzie wyłączona jakiś czas z termostatu i nastąpi start PC.

Wtedy działa najpierw obiegówka w PC czyli z glikolem i ten zimny glikol zacznie płynąc przez wymiennik ,w którym druga obiegówka będzie "czekać" na zagrzanie glikolu.I właśnie w tym momencie może rozsadzić wymiennik po stronie wodnej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to też mówiee ,żeby żadnych sterowników czekających na podgrzanie glikolu , startuje objegówka z glikolem , startuje i ta.

 

Ok -chyba zataczamy kółeczko...

Przecież napisałem , że to przejściowe- jak tylko będzie w którąś sobotę piknie na podwóreczku , to podłączę kabel między wtórną obiegówką a wyjściem z PC.

Zostawię tylko pierwotny sterownik (bo już jest...) , przyda się kiedy PC przełączy się na CWU (czyli o ile będzie te 35 st na grzejnikach -to obiegówka będzie pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie zaraz po defroście , aby nadrobić zadeklarowaną sprawność.

No i nie napisałeś ,że zamierzasz to usunąć , tylko dałeś do zrozumienia ,że dołożysz następny warunek sterowania :) Ale ok .

 

Nie po defroście , tylko po CWU.PC pracowała przez ok 30 min z mocą 10-9kW.

Dziwnie to wygląda ,ale zacytuję sam siebie :

 

Post 10209

Dzięki Migu- mogłem wcześniej zapytać o to wyjście (nawet nie pamiętam czy je zauważyłem wcześniej).

Po Nowym Roku podłączę równolegle do pierwotnego sterownika out ext z PC- kiedy PC przejdzie na CWU , to jeszcze przez chwilę pomieli obiegówka na CO (do ok 20min).

 

Usunę tylko drugi sterownik temperatury (ten przejściowy) dla załączenia obiegówki przy temp poniżej 5st na wymienniku po stronie glikolu.

Kupiłem taki za 25 zyla-przyda mi się do moich "eksperymentów"

https://allegro.pl/oferta/regulator-temperatury-cyfrowy-termostat-110-c-230v-7657321899

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to jeszcze dwie fotki co potrafią nasze 9kW „potworki”

[ATTACH=CONFIG]438865[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]438866[/ATTACH]

 

Nie prowokuj, bo zaraz przyjdzie jakaś handlarzyna i Ci powie, że to przerobiony klimatyzator ze sprężarką od PC 12kW.

 

Takie chwilowe, to ja w cloudzie widziałem i ponad 16kW. Choć zdaję sobie sprawę, cloud to nie fizycznie zamontowany ciepłomierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...