Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Można też w inny sposób - znam inwestycję gdzie klient miał przepływ tylko 1100 l i postanowił dołożyć dodatkową pompę 40watt. Wszystko śmiga jak należy, pompka kosztowała grosze a dodatkowe rachunki za prąd są pomijalne. Chyba więcej traci się jednak na sprzęgle.

"stare" pompy "stałoobrotowe" można było łączyć w szereg, równolegle sam znam przypadek gdzie nie można było ze względu na hałas zastosować pompy dławicowej i pracuje 9 pompek bez dławicowych po trzy w szereg i trzy szeregi równolegle ale takich pomp zabroniła sprzedawać eurokomuna bo za dużo prądu zżerają a nowych "elektronicznych" z automatyczną reg. wydajności (falownik) już tak nie wolno łączyć ponieważ wzajemnie się zakłócają i pozostaje jedynie sprzęgło dodatkowo producent P stosuje pompy które "nie są typowe" oraz mają sygnał zwrotny do płyty głównej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i jestem niekumaty, ale uważam, że wykonawca powinien najpierw ten przepływ zmierzyć, a dopiero potem zaproponować rozwiązanie. Zakładanie z góry, że jest potrzebny bufor jest rozwiązaniem bardzo wygodnym dla instalatora, ale niekoniecznie dla instalatora. Zdaję sobie sprawę, że jest wiele typów instalacji gdzie taki bufor jest niezbędny, ale jeśli jest niepotrzebny to poco go montować? Moja instalacja też działała by z buforem, jak każda z resztą, tylko poco miałbym inwestować dodatkowe pieniądze i nic na tym nie zyskać:confused:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i jestem niekumaty, ale uważam, że wykonawca powinien najpierw ten przepływ zmierzyć, a dopiero potem zaproponować rozwiązanie. Zakładanie z góry, że jest potrzebny bufor jest rozwiązaniem bardzo wygodnym dla instalatora, ale niekoniecznie dla instalatora. Zdaję sobie sprawę, że jest wiele typów instalacji gdzie taki bufor jest niezbędny, ale jeśli jest niepotrzebny to poco go montować? Moja instalacja też działała by z buforem, jak każda z resztą, tylko poco miałbym inwestować dodatkowe pieniądze i nic na tym nie zyskać:confused:

 

Co ty konfabulkujesz o jakim mierzeniu to się oblicza przed wykonaniem. Fajnego masz wykonawcę instalacji czyli co najpierw próbuje - jak działa to ok, a jak nie to Panie trza przerabiać - u ciebie się udało i teraz tylko tak jak ty masz zrobione bo inaczej jest bee - przypomina mi to postawę kol. Pyxis

Tylko pamiętaj aby też doradzać kupowanie starych pc z grunfosem "8" (chyba ze złomu bo nowych już dawno nie robią) oraz podłogówki "pod piec" i klimakonwektorów na piętrze.

 

Pytam ponownie czy sądzisz że pompa obiegowa prująca na 5 z siedmiu biegów (obsługuje wymiennik i sprzęgło/bufor opory tego elementu pomijalne) zapewniająca na tym 5 biegu wymagany przepływ po dołożeniu 200m2 podłogówki i rurociągu na piętro na 7 biegu zapewni dalej wymagany przepływ?

 

Sprzęgło nie jest wygodne dla instalatora bo wymaga większego nakładu pracy niż "wpięcie pompy bezpośrednio" wymaga także regulacji instalacji aby działało prawidłowo (nie mieszanie powrotu z zasilaniem) ale dla niektórych instalatorów to czarna magia więc co tu wymagać od gościa z pod szyldu "ja tak mam i tylko tak jest dobrze"

Edytowane przez mkm silesia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze to skoro jesteś taki miszczu;) to wyjaśnij tu wszystkim proszę dlaczego w przypadku gdy z obliczeń wyniknie, że oryginalna pompa obiegowa jest za słaba, lepiej zastosować jest bufor niż wymienić obiegówkę na odpowiednią:confused: Bo jako prosty człek pojąć tego nie mogę:o Zakładamy oczywiście, że jest to instalacja o której wspomniałeś, czyli pompa + 200m2 podłogówki na dwóch piętrach bez żadnych elektrozaworów, itp udziwnień.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ w "nowych" pc jest obiegówka made in Panasonic i nie pasuje żadna inna ma nietypowe przyłącza, sygnał zwrotny do płyty głównej a biegi nastawiasz na sterowniku pc nie tak jak u ciebie na przełączniku w pompie obiegowej.

Jak jakimś cudem wstawisz inną to musisz jeszcze oszukać elektronikę że "firmowa" pracuje prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ w "nowych" pc jest obiegówka made in Panasonic i nie pasuje żadna inna ma nietypowe przyłącza, sygnał zwrotny do płyty głównej a biegi nastawiasz na sterowniku pc nie tak jak u ciebie na przełączniku w pompie obiegowej.

Jak jakimś cudem wstawisz inną to musisz jeszcze oszukać elektronikę że "firmowa" pracuje prawidłowo.

 

A czy to przypadkiem nie jest sygnał do sterowania wydajnością pompy obiegowej (sygnał PWM)?

Takie pompy są dostępne. Standardowo wypełnienie PWM=100% to wydajność zero, wypełnienie 0% to wydajność 100%.

Takie spotkałem już nie raz w pompach ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ w "nowych" pc jest obiegówka made in Panasonic i nie pasuje żadna inna ma nietypowe przyłącza, sygnał zwrotny do płyty głównej a biegi nastawiasz na sterowniku pc nie tak jak u ciebie na przełączniku w pompie obiegowej.

Jak jakimś cudem wstawisz inną to musisz jeszcze oszukać elektronikę że "firmowa" pracuje prawidłowo.

 

hej

dodam tylko ,że "nietypowe" przyłącza pompy panasa mają jeden oring w złączu. Jest to rodzaj szybkozłączki-wtyka się jedno w drugie i zapina klamrą z zewnątrz (jako całość to połączenie wygląda nie solidnie). W tym samym systemie jest zamocowany zwór bezpieczeństwa 3 bary w jednostce wewnętrznej.

Właśnie to połączenie wydawało mi się powodem zapowietrzania mojej pompy- podejrzewałem ,że przy niższym ciśnieniu na ssaniu następuje zaciąganie powietrza przez oring (dlatego zakleiłem plasteliną te połączenia).

Odnośnie mojego problemu-ponad tydzień wszystko pracuje ok przy 2,5 bara systemie+Vpompy=3 , wczoraj zwiększyłem do 5 i zobaczymy.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

dodam tylko ,że "nietypowe" przyłącza pompy panasa mają jeden oring w złączu. Jest to rodzaj szybkozłączki-wtyka się jedno w drugie i zapina klamrą z zewnątrz (jako całość to połączenie wygląda nie solidnie). W tym samym systemie jest zamocowany zwór bezpieczeństwa 3 bary w jednostce wewnętrznej.

Właśnie to połączenie wydawało mi się powodem zapowietrzania mojej pompy- podejrzewałem ,że przy niższym ciśnieniu na ssaniu następuje zaciąganie powietrza przez oring (dlatego zakleiłem plasteliną te połączenia).

Odnośnie mojego problemu-ponad tydzień wszystko pracuje ok przy 2,5 bara systemie+Vpompy=3 , wczoraj zwiększyłem do 5 i zobaczymy.

pzdr

 

Ciśnienie do 5 BAR?

A budynek ma 50 metrów wysokości? Przy takim ciśnieniu wszystkie naczynia są przeładowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie filtr? czasem syf z dołu zbiornika osadza się w wirniku pompy i jak pompka się rozpędza to woda robi turbulencje i hałasuje.

Opcja 2 za mały przepływ i jak obiegówka zaczyna się rozpędzać to "rwie wodę" i wtedy hałasuje.

Sprawdź deltę pomiędzy wejściem a wyjściem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

mam F z 2014 i wskazanie w PC jest mniejsze o ok 5-7% od podlicznika

Pzdr

 

A wszystko zależy od tego jaką macie wartość napięcia z sieci elektrycznej i jak bardzo odbiega od normy czyli 230 V. Pompa licząc zużytą energię mnoży prąd razy jakąś wartość, wpisaną na stałe w soft pompy, prawdopodobnie jest to właśnie 230 V.

 

Mieszkam blisko transformatora i mam w gniazdkach około 244 V i dlatego pompa pokazuje większe zużycie niż jest w rzeczywistości o 5-7%. Jest to mniej więcej tyle ile większe jest napięcie w gniazdku od 230.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wszystko zależy od tego jaką macie wartość napięcia z sieci elektrycznej i jak bardzo odbiega od normy czyli 230 V. Pompa licząc zużytą energię mnoży prąd razy jakąś wartość, wpisaną na stałe w soft pompy, prawdopodobnie jest to właśnie 230 V.

 

 

mój T-cap jest 3 fazowy i rzeczywiście jedna faza ma 236 , pozostałe 230

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...