Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Wyłączysz pompę (rozumiem ,że pompę ciepła ) to nie będziesz miał przepływu ,jedyna informacja to to ,że boiler sam w sobie trzyma ( ale to raczej trzeba przyjąć za pewnik , bo uszkodzoną izolację pewnie byś zauważył). Jest też szansa ,że Ci się zbiornik grawitacyjnie wystudzi (może być źle zaprojektowany bez pułapki ciepła)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie i proszę o pomoc.

Posiadam 7KW z panasa gen H z ustawioną krzywą +15/27 -15/38 deltą5 . Dom nowo wybudowany(WT2021),130 mkw podłóg, pierwszy sezon grzania. Korzystam z czujnika temp. Wbudowanego w pompe, nie mam pokojowego. Jak zapewnić pompie ciągłość grzania, unikając on/off. Dziennie mam jakieś 20-30 włączeń/wyłączeń.

Mają panowie jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączysz pompę (rozumiem ,że pompę ciepła ) to nie będziesz miał przepływu ,jedyna informacja to to ,że boiler sam w sobie trzyma ( ale to raczej trzeba przyjąć za pewnik , bo uszkodzoną izolację pewnie byś zauważył). Jest też szansa ,że Ci się zbiornik grawitacyjnie wystudzi (może być źle zaprojektowany bez pułapki ciepła)

Nie wyłączyłem pompy, ale zakręciłem cyrkulację. Rezultat to spadek temperatury w zbiorniku o 3 stopnie przez noc i zero przełączenia na cwu...

Bardzo dziękuję za radę. Będę musiał jakoś ogarnąć cyrkulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie i proszę o pomoc.

Posiadam 7KW z panasa gen H z ustawioną krzywą +15/27 -15/38 deltą5 . Dom nowo wybudowany(WT2021),130 mkw podłóg, pierwszy sezon grzania. Korzystam z czujnika temp. Wbudowanego w pompe, nie mam pokojowego. Jak zapewnić pompie ciągłość grzania, unikając on/off. Dziennie mam jakieś 20-30 włączeń/wyłączeń.

Mają panowie jakiś pomysł?

 

Taktuje z jakiego powodu grzeje az ja termostat wylaczy i potem czeka az spadnie na termostacie i sie wlacza ponownie.

Czy jest tak ze jak termostat ja wlaczy to chodzi ale nie wylacza sie dopiero jak nagrzeje dom tylko wczesniej sie wylacza z powodu niezdolnosci do utrzymania 5st delty i mieli wode mieli za chwile znowu startuje i za ktoryms razem dopiero termostat ja wylaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Codix,

Jakie najlepiej poczynić kroki aby rozwiązać cały problem?

 

No ale nie odpisales z jakiego powodu taktuje.

Przewaznie podniesienie krzywej o 2stopnie pomaga ale wtedy mozesz miec za cieplo w domu .

Pewnie pompa nawet jak zmoduluje sie na najnizsza moc to i tak daje za duzo mocy na Twoj dom bo masz bardzo cieply dom.

Wtedy mozesz sie ratowac przerwami w grzaniu czyli na harmonogramie ustawiasz np.3g grzania 3g przerwy lub inaczej to juz musisz doswiadczalnie dobrac.

 

Moze tez byc inna przyczyna ze ktoras petla podlogowki jest krotsza od innych i pompa pcha wode glownie w ta petle i zaraz wraca nia ciepla woda i zawyza temperature calego powrotu wtedy taka petle trzeba troche zdlawic.

Ja u siebie pirometrem miezylem temperatury powrotow na kazdej petli i tak przymykalem zeby byly takie same

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyłączyłem pompy, ale zakręciłem cyrkulację. Rezultat to spadek temperatury w zbiorniku o 3 stopnie przez noc i zero przełączenia na cwu...

Bardzo dziękuję za radę. Będę musiał jakoś ogarnąć cyrkulację.

 

Miałem przypadek u jednego klienta, cyrkulacja wychładza wodę w zbiorniku z 47 do 40 w 4 godziny, gdy nikogo nie ma w domu zbiornik grzało 6 razy, zużycie na CWU wysokie. Rozwiązanie niestety wyłączenie cyrkulacji, Nie wszyscy hydraulicy dbają o należytą izolację CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy ,że będzie dobrze zaizolowana a rozbudowana / długa (np dwie kondygnacje osobno, albo 4 punkty odbioru i każdy z osobna poprowadzony na rozdzielaczu) i też się strasznie wychładza.

U siebie mam 40m rurki na cyrkulację ( czyli sam powrót ,rura ciepłej wody drugie tyle) i to wystarczy ,żeby przy włączonej ciągle cyrkulacji przez 6 godz w zbiorniku 300l obniżyć temp o 5 stopni.

Teraz pompka od cyrkulacji włącza się tylko od czujek alarmowych ( na 4min i 20min przerwa) ,więc działa tylko jak ktoś jest w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wył-Wł: 895

Czas pracy: 1513 h

Tak, prawda Codix faktycznie podniesienie krzywej o +2 diametralnie zmieniło temperaturę w domu, testowałem, dla żony było zbyt ciepło.

Defrosty ostatnio czeste, nawet przy temp. +1 do +2 st. Testowałem ostatnio na hormonogramie tygodniowym wyłączenie pompy 11-16 nawet z pozytywnym skutkiem z minimalnym dyskomfortem cieplnym( zwłaszcza w słoneczne dni) Więc to będzie możliwe wyjście ( choć pętla z podłogi też może być prawdopodobna). Rekuperator pracuje na 1-2 biegu więc też pewnie pomaga w odzysku ciepła.

Może faktycznie będzie dobrze ustawić hormonogram 3 g grzania 3 godziny pauzy. Podłogowa nie wychłodzi się zbytnio a pompa w tym momencie nie będzie się tak czesto włączać/wyłączać.

Codix a jak wygląda bezpieczeństwo pompy jeśli nie pracuje powiedzmy 3-4 h a na dworze mamy -5 st. Czy jakieś elementy są narażone w czasie mrozu podczas wyłączonej jednostki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz splita i wszystkie graty w domu w cieplym pomieszczeniu tylko jednostka zewn.na dworze to nie masz sie o co bac moze sobie tak miesiac stac nie wlaczana.Tylko nie odlaczaj jej od napiecia(tez mozna tyljo przed ponownym uruchomieniem trzeba jej podlaczyc napiecie na kilka godzin)

Ale u Ciebie stosunek startow do pracy wyglada bardzo dobrze nie masz sie co przejmowac teraz moze masz czeste defrosty i tyle.

Ludzie maja na odwrot 1500zal i 1000godzin pracy to u nich mozna mowic o za czestych startach. U Ciebie jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wył-Wł: 895 ;Czas pracy: 1513 h

Tak, prawda Codix faktycznie podniesienie krzywej o +2 diametralnie

zmieniło temperaturę w domu, testowałem, dla żony było zbyt ciepło.

Defrosty ostatnio czeste, nawet przy temp. +1 do +2 st.

Defosty nasilają się w temperaturach +3 do - 3 C,

Zmień ustawienie krzywej na ; +15/29 ; -15/38, a nie

podniesienie krzywej o +2 diametralnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam panowie i proszę o pomoc.

Posiadam 7KW z panasa gen H z ustawioną krzywą +15/27 -15/38 deltą5 . Dom nowo wybudowany(WT2021),130 mkw podłóg, pierwszy sezon grzania. Korzystam z czujnika temp. Wbudowanego w pompe, nie mam pokojowego. Jak zapewnić pompie ciągłość grzania, unikając on/off. Dziennie mam jakieś 20-30 włączeń/wyłączeń.

Mają panowie jakiś pomysł?

 

Wyciąg czujnik z pompy i daj do salonu w zacienionym miejscu. Zmień na taryfę np g13 i ustaw tylko w tanich godzinach grzanie. Do cyrkulacji daj programator czasowy i ustaw cyrkulacje wtedy kiedy jesteś w domu i używasz wody np rano przede wyjściem do pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...