Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ja tam bym napisał list (i to mówię poważnie) z podziękowaniami dla panasonica za stworzenie i sprzedanie Ci super pompy rodem z przyszłości która przez większą część pracy daje COP w okolicach 15.

 

Chyba tak zrobię :)

 

Cop 15 jasne że nie.

Ale już koło cop 7 jest realny przy ciągłej pracy niska tem wody (27 stopni) i wyższa na dworze (5-7 stopni)

Wiem że "gruntowcy" będą bić pianę - ale przy tej zimie, niestety dopłacili i płacą więcej za ogrzewanie niż Ci którzy mają Pc powietrze woda.

 

Także polecam PC powietrze woda nawet Panasonica :) Tylko poprosić serwis o lepsze ocieplenie tych czujników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie prądu jest najbardziej przekłamane, i liczone co 200W...

Lepsze docieplenie czujników powoduje tylko inne ( ale czy lepsze) obliczenia ,wydajność pompy Ci się nie zmieni przez to . Zewnętrzny ciepłomierz nic lepszego Ci nie pokarze po ich ociepleniu.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy zużycie prądu też tak przekłamuje ten " sterownik" ?

 

NIestety przekłamuje.

W instrukcji zresztą jest napisane że to tylko odczyty orientacyjne.

Biorę to pod uwagę.

Na sterowniki ok 150 kwh - żużyte około 200 kwh.

Tak jak tu kolega pisał - im mniej poboru prądu ta różnica będzie większa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIestety przekłamuje.

W instrukcji zresztą jest napisane że to tylko odczyty orientacyjne.

Biorę to pod uwagę.

Na sterowniki ok 150 kwh - żużyte około 200 kwh.

Tak jak tu kolega pisał - im mniej poboru prądu ta różnica będzie większa.

 

No a ile Ci na sterowniku pokazuje energii wyprodukowanej za ten sam okres oczuwiscie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie tylko zuzycie pradu tak zle oblicza ,a przez to oblicz zle cop.

Bo wyprodukowana liczy w miare ok tylko dzieli ja przez bledne zuzycie i wychodzi zly cop.

 

No to już wiem z kąd te ochy i achy w wątku o zużyciu prądu ........ dla mnie najważniejsze że jest bez smrodzenia , a że przy okazji na pewno taniej to sam plus . Wiadomo , że to nie kosmiczna konstrukcja więc cudów że za stówkę na zimę ogrzejemy chatę to nie bardzo . realnie to średnio do 1000 za sezon bynajmniej w takim domu lub podobnym jak mam ja - oczywiście grzejąc normalnie ( powiedzmy tem. w domu 23 ) a nie jak gazowcy magiczne 19 stopni i komfort jest ....

 

Szukający rozwiązania do swoich nowych domów muszą filtrować tu wiedzę zawartą bo często są to po prostu BAJKI .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No a ile Ci na sterowniku pokazuje energii wyprodukowanej za ten sam okres oczuwiscie

 

Niestety nie mam teraz podglądu.

Wieczorem mogę sprawdzić.

Jednak zawsze interesowała mnie jedna sprawa ?

Skoro wskazania poboru prądu PC ( raczej sprężarki ) są orientacyjnie to jak jest z wyprodukowaną energii?

Czy ktoś miał założone ciepłomierz i licznik prądu ?

Jakie wnioski ? Na jakiej PC ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już wiem z kąd te ochy i achy w wątku o zużyciu prądu ........ dla mnie najważniejsze że jest bez smrodzenia , a że przy okazji na pewno taniej to sam plus . Wiadomo , że to nie kosmiczna konstrukcja więc cudów że za stówkę na zimę ogrzejemy chatę to nie bardzo . realnie to średnio do 1000 za sezon bynajmniej w takim domu lub podobnym jak mam ja - oczywiście grzejąc normalnie ( powiedzmy tem. w domu 23 ) a nie jak gazowcy magiczne 19 stopni i komfort jest ....

 

Szukający rozwiązania do swoich nowych domów muszą filtrować tu wiedzę zawartą bo często są to po prostu BAJKI .

 

No niektorym wychodza scopy lepsze niz panasonikowi w warunkach labolatoryjnych ;)

Potem probuja do tego dorobic teorie a to ze tylko u nich jest tak fantastycznie zrobiona podlogowka,i dobrze ze sie nie dali przekrecic instalatorowi na zaduza pompe i maja tak swietnie teraz dobrana,a ze to przez super niskie zasilanie (kiedy to sugerowane przez panasa jest aby powrot mial minimum 27st a delta 5st wiec zasilanie wychodzi32st.) ale jak oni maja 27 to odkryli ukryte przez panasa osiagi itd itp.

Najgorsze jest to jak sami w to uwierza i jeszcze babie w domu gledza jak to wspanialymi Panami domu zostali a te ich za to po pleckach glaskaja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niektorym wychodza scopy lepsze niz panasonikowi w warunkach labolatoryjnych ;)

Potem probuja do tego dorobic teorie a to ze tylko u nich jest tak fantastycznie zrobiona podlogowka,i dobrze ze sie nie dali przekrecic instalatorowi na zaduza pompe i maja tak swietnie teraz dobrana,a ze to przez super niskie zasilanie (kiedy to sugerowane przez panasa jest aby powrot mial minimum 27st a delta 5st wiec zasilanie wychodzi32st.) ale jak oni maja 27 to odkryli ukryte przez panasa osiagi itd itp.

Najgorsze jest to jak sami w to uwierza i jeszcze babie w domu gledza jak to wspanialymi Panami domu zostali a te ich za to po pleckach glaskaja ;)

 

Pokażesz gdzie jest sugerowana 32 temperatura minimalna ? Lub 27 powrót ?

Urządzenie ma zakres temperatur w których może działać ?!

Przeczytałem instrukcje i nic takiego nie było ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam teraz podglądu.

Wieczorem mogę sprawdzić.

Jednak zawsze interesowała mnie jedna sprawa ?

Skoro wskazania poboru prądu PC ( raczej sprężarki ) są orientacyjnie to jak jest z wyprodukowaną energii?

Czy ktoś miał założone ciepłomierz i licznik prądu ?

Jakie wnioski ? Na jakiej PC ?

 

Jesli masz dobrze skalibrowane czujniki temperatury(mozesz to sprawdzic wlaczajac sama obiegowke na 15min jesli zasilanie i powrot bedzie mialo ta sama temp.to jest ok)to w pompie jest cieplomierz ktory wskazuje dobrze wyprodukowana energie z jednym ale

Mianowicie nalicza co 0,2kwh i w 2godzinnych przedzialach .

Wiec zdarzaja sie takie przypadki ze nie doliczy tych max.0,2kwh bo akurat jak mialo wskoczyc to pompa sie wylaczyla albo jak juz mialo przeskakiwac to wybila pelna parzysta godzina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokażesz gdzie jest sugerowana 32 temperatura minimalna ? Lub 27 powrót ?

Urządzenie ma zakres temperatur w których może działać ?!

Przeczytałem instrukcje i nic takiego nie było ?

 

To ze zakres jest to nie znaczy ze kazdy moze z niego korzystac.

Zresetuj sobie pompe do ustawien fabrycznych to zobaczysz do ilu Ci sie ustawi domyslnie prosta czy krzywa.

W instrukcji chyba tego nie ma .

W programie doborowym pompa panasa jest i tez tam chyba 26 albo 27 jest ustawione domyslnie ze tyle ma miec powrot

Jak w domu masz 23st to posadke musisz miec np.25st to jakim cudem masz utrzymac zalecana delte 5st (niby najbardziej kozystna dla przemian gazowych).

Tak samo opisywali tu uzytkownicy ze i grzalki potrafia sie zalaczac jak jest za nisko jak i do prawidlowego defrostu jest potrzebna niby ta 27st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli masz dobrze skalibrowane czujniki temperatury(mozesz to sprawdzic wlaczajac sama obiegowke na 15min jesli zasilanie i powrot bedzie mialo ta sama temp.to jest ok)to w pompie jest cieplomierz ktory wskazuje dobrze wyprodukowana energie z jednym ale

Mianowicie nalicza co 0,2kwh i w 2godzinnych przedzialach .

Wiec zdarzaja sie takie przypadki ze nie doliczy tych max.0,2kwh bo akurat jak mialo wskoczyc to pompa sie wylaczyla albo jak juz mialo przeskakiwac to wybila pelna parzysta godzina

 

Dzięki za odpowiedz.

Po ocieplaniu czujników zrobiłem test temperatur.

Musiałem skalibrować + 1 chyba.

Co do ciepłomierza rozumiem że wskazania raczej realne.

Może tylko czasami nie zliczyć poniżej 0,2 kwh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ze zakres jest to nie znaczy ze kazdy moze z niego korzystac.

Zresetuj sobie pompe do ustawien fabrycznych to zobaczysz do ilu Ci sie ustawi domyslnie prosta czy krzywa.

W instrukcji chyba tego nie ma .

W programie doborowym pompa panasa jest i tez tam chyba 26 albo 27 jest ustawione domyslnie ze tyle ma miec powrot

Jak w domu masz 23st to posadke musisz miec np.25st to jakim cudem masz utrzymac zalecana delte 5st (niby najbardziej kozystna dla przemian gazowych).

Tak samo opisywali tu uzytkownicy ze i grzalki potrafia sie zalaczac jak jest za nisko jak i do prawidlowego defrostu jest potrzebna niby ta 27st

 

Czyli to że temperatura musi mieć 32 stopnie to tylko Twoje przemyślenia i wnioski ?

Skoro zakres temperatur jest przewidziane od /do to raczej można z nich korzystać.

U mnie akurat idealnie sprawdza się krzywa -15/32 15/25 .

W domu około 21 -22 stopni.

Co do defrostu - poniżej 27 stopni powrót - robi na grzałkach.

Trwa to u mnie około 4 minut pobór ok 4 kwh - czyli ok 0,3 kwh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też nie patrzę na temp powrotu bo inaczej bym się ugotował . Najczęściej mam na ustawieniu 28 stopni ( prosta ) , w tedy powrót po jakiś 2 godzinach pracy mam 26 stopni i tak do rana PC moduluje do 25-35 HZ i tak do 7 rano . Delta 5 stopni u mnie jest tylko przez chwilę i spada do 2 stopni przy grzaniu czasowym .

 

Jak utrzymać deltę ? zwiększyć przepływ , a może zmniejszyć ?

Edytowane przez toommm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz.

Po ocieplaniu czujników zrobiłem test temperatur.

Musiałem skalibrować + 1 chyba.

Co do ciepłomierza rozumiem że wskazania raczej realne.

Może tylko czasami nie zliczyć poniżej 0,2 kwh.

 

No dokladnie dlatego najlepiej jest sprawdac sobie np.rowno o pelnej parzystej godzinoe spisac podlicznik i np.za 30 min spisac znowu i zobaczyc ile wyprodukowala .

Podzielic i tyle blad do 0,2kwh

Chyba ze Ci sie chce to po tych 30min stac przy pompie i patrzec na slupek energi wyprodukowanej i w momencie przeskoku spisac licznik wtedy jeszcze dokladniej .

Tylko zeby ten przeskok zobaczyc na slupku trzeba co kilka sekund ruszyc strzalka na bok i spowrotem bo jak sie nie rusza to nie odswieza tego slupka (wkoncu wskoczy ale nie wiadomo z jakim opoznieniem a jak sie ruszy to jest automatycznie odświeżony)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plusfoto-Ty masz chyba w pełni opomiarowanego T-capa H ?

Czy możesz "sprostować" dyskusję i podać średnie COP-y (ale za to w pełni wiarygodne) ?

Pzdr

Za dzisiejszą noc od 00.00 do 6 rano zużycie 15 kWh, produkcja 50 w tym 3 odszronienia, ale wczoraj już w tych samych godzinach było zużycie 14,5 a produkcja 41 z tym że w tym czasie było 6 odszronień. Przypominam że u mnie wszystkie odszronienia z uwagi na niską temperaturę wody w obiegu idą na sprężarce.

P.S. Temperatura zewnętrzna porównywalna ~0 stopni ale wilgotność wczoraj dużo wyższa niż dzisiejszej nocy

Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to że temperatura musi mieć 32 stopnie to tylko Twoje przemyślenia i wnioski ?

Skoro zakres temperatur jest przewidziane od /do to raczej można z nich korzystać.

U mnie akurat idealnie sprawdza się krzywa -15/32 15/25 .

W domu około 21 -22 stopni.

Co do defrostu - poniżej 27 stopni powrót - robi na grzałkach.

Trwa to u mnie około 4 minut pobór ok 4 kwh - czyli ok 0,3 kwh.

 

To nie sa tylko moje przemyslenia i wnioski .

Skoro Cie nie przekonuje ze Panasonic ma program doborowy pomp i tam jest ustawione 27st i ze program ostrzega przed przekroczeniem 2200godzin pracy na sezon i pilujesz ta pompa 24h na dobe na najnizszej modulacji to juz Twoja sprawa.

Tylko dolicz ye grzalki jeszcze do scopu

Bo u mnie do defrostu grzalek nie uzywa i ja przykladowo mam cop 3,3 i po defroscie dalej mam 3,3.

A u Ciebie jak w ciagu godziny pompa 5kw na najnizszej modulacji wyprodukuje np.1,5kwh z copem 4 to jak zaliczy defrost z grzalkami które pobiora 0'3kwh to cop Ci spadnie do 2,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...