Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

A skąd ta skroplona woda się by brała ? Z powietrza w pomieszczeniu ! Na takiej zasadzie ( wykroplania się wody na zimnych elementach ) działa osuszacz powietrza ( są też chemiczne ,ale te są "bezobsługowe). Więc jeśli tej wody nie dostarczasz z zewnątrz ( nie wiem , czy są takie kk gdzie dolewasz wodę na tacę skroplin) , to raczej powodujesz efekt odwrotny. Nie sądzę ,żeby cała skroplona woda z powrotem do powietrza wyparowała ( i oby tak było). A jak to wszystko zaczyna stać , i cieknąć po rurkach w podłogę ,zamiast do kanalizacji... ( No może trochę przesada :) )

W każdym razie im więcej wody się skropli w kk tym będzie suchsze powietrze w pomieszczeniu.

Poza tym woda nie wkrapla się tylko w kk , ale wszędzie na rurkach tam , gdzie jest to źle zaizolowane.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, ale przyjąłem że izolacja jest zrobiona porządnie i jest jej ciągłość gdzie się da więc nie ma wykraplania w miejscach niepożądanych. :)

A wilgoć wystarczy że wpada do domu przy wentylacji mechanicznej. Przy ponad 30*C na zew i wilgotności względnej 60-65% , po ochłodzeniu na wymienniku rekuperatora wskoczy na poziom ponad 70%. Taka wilgotność już jest męcząca i kk ma za zadanie właśnie odprowadzić te wilgoć w postaci ciepła utajonego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Towarzystwo,

chciałbym tylko poinformować ,że właśnie minął mi 5 rok od montażu mojego T-capa 9kW 3 fazy (i zakończyła się 5 letnia gwarancja producenta na sprężarkę).

Przez ten czas PC nie uległa żadnej awarii (choć ją trochę tunningowałem...)-szacuję ,że przepracowała ok 15 000 godzin, zużyła w tym okresie ok 35 000 kWh.

Średni COP ok 3 , średni koszt 1 kWh ok 0,43 pln brutto (energia +przesył) w G12W (ok 60% w T2) co daje łączny koszt za 5 lat ok 15 000 pln brutto (średnio rocznie ok 3 000pln).

PC ustawiona wg najniższego kosztu względem komfortu tj 22-23st w domu (prawie 200m2 po podłogach) , 4 osoby na CWU- bez kagańca T2.

Co dalej ? Prawdopodobnie wymienię trzy grzejniki dwupłytowe na trzypłytowe i dołożę filtr magnetyczny na powrocie z instalacji-dzięki temu powinienem zejść z KG o ok 5-6K co spowoduje wzrost COP i w konsekwencji mniejsze zużycie energii.Moja umowa z Tauronem kończy się pod koniec tego roku i nie wiem jakie będą ceny energii. Ponad to mniejsze zużycie na PC spowoduje większe wykorzystanie uroków mojej PV i po prostu mniej zapłacę Tauronowi (obiektywnie patrząc , to taka akcja serwisowa z tymi grzejnikami to bardziej satysfakcja niż realna korzyść-zwrot będzie trwał swoje...).

To tyle

Zdrówka !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Panasonica podłączonego do podłogówki bezpośrednio oraz zbiornik na wodę. Co musiałbym przerobić aby chłodzić klimakonwektorami?

 

Zastosować ręczny zawór przełączający - tanio

Zastosować zawór przełączający z siłownikiem sterowanym z pompy - drożej

Zadbać o prawidłową izolację rur i objętość instalacji zgodną z dtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja pomyślałem od ponad roku mam wymiennik ciepła za rekuperatorem, gdzieś opisywałem byli także tacy co się dziwili że za reku.

maciejos36, masz klimakonwektory jeżeli tak zamykasz pętle na podłogówkę i wodę lodową puszczasz tylko na klimakonwektory

Edytowane przez ironsmith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , czyli jak w tytule będzie chłodnica wodna kanałowa to będzie ok ?

Tak się składa ,że widziałem parametry zarówno grzania jak i chłodzenia przy jednym takim produkcie.

Wg mnie taka nagrzewnica/chłodnica działałaby na identycznej zasadzie jak klimakonwektor , który rowniez moze grzać i chłodzić , w zależności od tego co mu sie na wymiennik poda ,i z jaką prdkością będzie wentylator chodził...

Wydaje mi się ,że zaraz ktoś z tekstem wyskoczy ,że do chłodzenia jest klimatyzator a nie pompa ciepła....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa nw. metoda z ESP8266 z serią j? Podobno pcb jest taka sama jak w h.

 

https://github.com/Egyras/HeishaMon/blob/master/README.md

 

Wprost nikt nie napisał/potwierdził tego. Ale skoro moduł CZ-TAW1 oraz płyta opcionalna CZ-NS4P jest ta sama do H i do J ( a one wykorzystują to samo złącze CN-CNT do komunikacji), a także płyta główna wygląda na identyczną ,to wniosek z tego ,że i HeishaMon działa...

 

Niestety autorzy projektu mają H , i nie kupią J tylko po to,żeby to potwierdzić. Musi znaleźć się użytkownik ,żeby to sprawdzić.

 

Jeśli masz już J wraz z modułem ,to proponuję najpierw spróbować tego:

https://github.com/lsochanowski/GoHeishaMon

 

EDIT: Potwierdzone ,że działa z wersją J.

Edytowane przez MiG25
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok , czyli jak w tytule będzie chłodnica wodna kanałowa to będzie ok ?

Jest dość istotna różnica między nagrzewnicą, a chłodnicą kanałową.

Chłodnica będzie mieć izolowaną obudowę, oraz tacę ociekową.

Dość istotne elementy, jeśli chcemy chłodzić wykorzystując niski parametr czynnika.

 

Klimatyzacja to nazwa procesu obróbki powietrza, może być realizowany dowolnym urządzeniem, byle był do tego celu przeznaczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Mam pytanko

Mianowicie w sierpniu przesiadam sie na pompę ciepła z eko

Mam już fotowoltaikę na dachu 9,91 kw(longi solar 320 half cut),od 19.12 do 08.03 5,12kwp a od 08.03 9.91 kwp po rozbudowie

Dom parterowy z poddaszem użytkowym(132 m2)EWA ARCHETON

Mam juz dosyc eko ,worki czyszczenie pieca kurz itp

Ok 40 m2 podłogówki (kuchnia,przedpokój 2 lazienki),reszta grzejniki aluminiowe fondital calidor b4 600 +2 drabinki dodatkowo w łazienkach

woda na grzejniki 38-42 idzie w zaleznosci od temp zewnetrznej

Bez reku

Dom dobrze ocieplony tak mysle(mieszkamy od 2015,choć teraz bym dał wiecej ocieplenia):24 BK+15 cm grafit lambda 32

fundamenty 10 cm termoorganika parking lambda 36(od samych ław)

podłogi 10 cm na mijankę,2 warstwy

okna vetrex alphaline 90+ 3 szyby ciepła ramka

poddasze skosy 25 isover 0,38+podwieszany sufit 45cm(20+10+15)

dachówka,pełne deskowanie

Wybór padł na panasa aquaera t-cap 9 kW,pani z firmy wyliczyła z programu(mi z ozc wyszło ok 12 950 kwh zapotrzebowania CO+CWU

Pani oferuje mi minoblocka 9kw1 faz i zalanie układu glikolem( odchodzą przeglądy przy splicie)

Czy przy fotowoltaice 1 faza ma znaczenie czy 3 fazy lepiej

cena za wszystko 29,5 tys(na gotowo z glikolem pompami instalacja

Ma ktoś może podobny dom i jak mu się to sprawdza,jakie zużycia roczne

Z programu panasa wyszło mi ok 6tys kwh na rok

Pozdrawiam wszystkich i czekam na informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór padł na panasa aquaera t-cap 9 kW,pani z firmy wyliczyła z programu (mi z ozc wyszło ok 12 950 kWh zapotrzebowania CO+CWU

Pani oferuje mi minoblocka 9 kW/1 faz i zalanie układu glikolem( odchodzą przeglądy przy splicie)

Czy przy fotowoltaice 1 faza ma znaczenie czy 3 fazy lepiej

Należy;

- wykonać profesjonalne OZC budynku,

- przeliczyć moc grzejników dla temperatur zasilania 45/35 C,

- określić ilość litrów wody w układzie,

- przestudiować minimum ze zrozumieniem temat;

- https://forum.muratordom.pl/showthread.php?352987-POMPA-CIEP%C5%81A-i-grzejniki-zu%C5%BCycie-energii/page9 ,

- https://forum.muratordom.pl/showthread.php?340244-Jakich-b%C5%82%C4%99d%C3%B3w-unik%C4%85%C4%87-przed-monta%C5%BCem-pompy-ciep%C5%82a-jak-przygotowa%C4%87-budynek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez te 5 lat ( więc co najmniej 4 sezony grzewcze) chyba kolega potrafi sam powiedzieć jakie jest zapotrzebowanie na moc cieplną i nikt mu tego nie musi liczyć ?

 

Jak ma niby to okreslic? na tzw oko, czy na podstawie odczytu urządzen pomiarowych (ciepłomierza).O ile zapotrzebowanie na ciepło na podstawie zuzytego opału da sie w miare dokladnie okreslic, o tyle obciązenie cieplne nie koniecznie. Podaj jaka jest prosta metoda okreslania obciązenia cieplnego tylko na podstawie uzytkowania domu. Mysle ze innym sie to przyda i nie bedą miec wątpliwosci do poprawnosci obliczen instalatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WITAM PONOWNIE

Temat pomp wałkuję od pażdziernika zeszłego roku więc naczytałem się trochę

Pytałem się o pompę czy warto 1 fazę czy 3 przy fotowoltaice

Piec na eko a pompa to dwa różne żródła ciepła

Eko wiem ile mi szło na rok nie sezon(od września do września)3-3,2 ton,jaka temp

W domu 23-24 st, w tym roku podłogówka załączyła się 5 razy grzejniki letnie tylko salon wyczuwalne ciepło bo głowice pozamykały się bo ciepło w domu

przy -5 temp na grzejniki szła 39-40 i w domu ciepło podłogówka na dole też dużo daje bo ciepło unosi się do góry

Po prostu mam już dosyć workowania i czyszczenia pieca i popiołu

Czytam posty i niektórzy piszą co to nie wyrabiają ze swoimi pompami tuningi albo nie wiadomo co

Ja zadałem i chciałbym porady od was,pytanie proste,prościej nie można

Czy przy fotowoltaice 1 faza czy lepiej 3?

Pani z firmy montującej pompy(muszę powiedzieć że ma na czym czapkę nosić i nie jest z pierwszej łapanki)oferuje mi monoblocka,czy może dopłacić i wziąc split bo szczerze mówiąc coroczne przeglądy i opłaty za nie ,nie są warte strat na glikolu

po to założyłem fotowoltaikę by nie płacić za energię

Do dziś już 3350 kWh,dom zużywa 3600 kWh

Chciałbym porady od was użytkowników,bo róznie wszyscy pisza

Jedni monoblock,drudzy split trzeci po co glikol inny jeszcze glikol jest ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie podłączenia i zabezpieczenia to w liczniku już mam 32 amp,zmienione z 25

Czytam wasze forum i po internecie by ustrzec się błędów przy wyborze i eksploatacji

Liczę się ze zużyciem nawet 6,5 do 7 tys kWh pompy i uwierzcie nie będę płakał

Jeśli babka mówi że pompa nie wezmie 6 tys kWh to wierzę na 80% ale dołożę 1000kWh

Jacyś wszyscy są przewrażliwieni ,chyba to skutek koronawirusa

Pozdrawiam z Norwegii

Ps.tu jest spokój i bez paniki ale zdyscyplinowani wszyscy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...