Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

U mnie na CO jest 40-48st. Mam mały bufor (bardziej sprzęgło hydrauliczne ) ok 40 ltr i mam też jego obejście (zrobiłem dla porównania).

Cały czas moja PC pracuje na buforze tylko właściwie z jednego powodu-hałas na grzejnikach.

Bez bufora hałas dzieli się na dwie sytuacje :

-bieżąca praca CO (zależy od modelu tj czy jest modulacja prędkości obiegówki , czy jest na stałe-zawsze należy zapewnić właściwy przepływ dla danej mocy)

-defrost , wtedy rury i grzejniki bardzo mocno hałasują

Jest jeszcze kwestia wypłukiwania zanieczyszczeń z układu (szczególnie przy dużych przepływach) oraz kwestia dopasowania hydraulicznego (szczególnie przy mieszanym układzie z OP).

Właśnie z w/w powodów mam bufor-w mojej PC obiegówka pracuje na 3 biegu , a obiegówka wtórna na maxa (22W).Gdybym ominął bufor ,wówczas musiałbym puścić obiegówkę w PC na biegu 5 -co w sumie więcej energii generuje niż 3 bieg+druga obiegówka.

Niedawno upuszczałem wodę z buforka i widziałem jaki szlam tam zalegał-zbiorniczek ten naturalnie zbiera wszelkie nieczystości z układu.

Jeśli chodzi o COP , to tylko przy min mocy jest ciut gorsza sprawność bez bufora -zresztą bez bufora małe moce też są gorsze od katalogu...

I to tyle w temacie bufora (choć temat tu był wałkowany wielokrotnie i czasem krzykliwie)

 

jednak wezmę 3 fazy

2,5 klocka wiecej,cóż

fotowoltaika będzie optymalnie obciążona i wykorzystana przez 3 fazy a nie jedną

 

- PANASONIC WH-MXC09H3E8 - 9KW + Zbiornik 300L + montaż + elementy

niezbędne do montażu hydrauliczne oraz elektryczne - 31500zł brutto

drogo?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jednak wezmę 3 fazy

2,5 klocka wiecej,cóż

fotowoltaika będzie optymalnie obciążona i wykorzystana przez 3 fazy a nie jedną

 

- PANASONIC WH-MXC09H3E8 - 9KW + Zbiornik 300L + montaż + elementy

niezbędne do montażu hydrauliczne oraz elektryczne - 31500zł brutto

drogo?!

 

MXC to monoblok -pytanie jak będzie rozwiązana sprawa zamarzania wody : glikol czy woda z zasilaniem obiegówki.

Jeśli glikol to czy z wymiennikiem ?

Pytanie o zas CWU-stal czy nierdzewka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie niekoniecznie.... Ja wychodzę z założenia , że projekt to są założenia , a w rzeczywistość to weryfikuje . Oczywiście jest też projekt powykonawczy...

Ale do rzeczy , oczywiście nie spodoba się to wszystkim "obliczeniowcom" ( bo oni są dumni ,jak to co policzyli sprawdza się w rzeczywistości) ,ale dla przykładu ,zamiast robić badania gruntu , i zatrudniać projektanta ,żeby "dostosował" fundamenty pod nie , te pieniądze wolałbym włożyć w pewniejsze : grubsze ławy z dodatkowym drutem zbrojeniowym .Tak robiłem u Siebie , projektant zgodził się ze mną w 100%,i stwierdził ,że on te ławy tylko by odchudził (wykopaliśmy kilka dołków ,co by sprawdzić ,czy wszędzie jest glina na 1,5 m) Być może w tej chwili badania gruntu są już obowiązkowe ,nie wiem nie jestem na bieżąco ,robiłem to parę lat temu. To samo tutaj , jedynie co mi powie "profesjonalne OZE " , to to czy wystarczy pompa 7kW , czy też trzeba jednak brać 9kW.... To ja wolałbym od razu brać 9kW ,niż płacić za to pieniądze i liczyć na to ,że jednak kupię tańszą 7kW...

Jeszcze raz powtarzam , to jest moje zdanie ,które żadnemu projektantowi się nie spodoba i ja to rozumiem. Żeby nie było , są rzeczy które projektant sprawdzić musi a kierownik budowy dopilnować ,żeby tak to było zrobione ( rzeczy konstrukcyjne dotyczące bezpieczeństwa - i tu nie dyskutuję). Są też ludzie ,którzy muszą mieć dokładnie wszystko policzone , bo bez planu nawet do WC nie pójdą.. Też to rozumiem. Ale zrozumcie też to ,że te wasze obliczenia to też jest kupa założeń i uśrednień.

 

A co do jednofazowej ,czy trójfazowej , to na pewno falownik masz trójfazowy. Teraz jeśli zużywałbyś na bieżąco do co panele wyprodukują to nie tracisz nic w stosunku jakbyś najpierw miał do energię oddać do sieci a później z powrotem ją pobrać - tutaj do sieci idzie 100 ,a pobrać bezkosztowo możesz tylko 80.

Więc jeśli miałbyś pompę ciepła jednofazową to jedna faza fotowoltaiki musiałaby produkować taką moc ( a cala fotowoltaika 3x tyle) ,jaką aktualnie pompa by potrzebowała ,żeby nie odprowadzac energii do sieci ,tylko zuzywać ją na miejscu. Oczywiści jest tez plus , że dwie pozostale fazy produkują prąd do odebrania na później ( ale w stosunku 10:8). Generalnie trudna do policzenia rzecz ,bo jest tu dużo zmiennych ( bo przecież w domu pompa ciepla to nie jedyny odbiornik).

Mi tu symetria ( i dusza elektryka) podpowiada ,żeby obciążać maksymalnie równomiernie jak się da ( bo to najlepiej dla sieci) , ale dla zwykłego użytkownika to jest wogóle bez znaczenia ( o ile w miarę duże zabezpieczenie przed licznikiem , i wszystko nie wisi na jednej fazie).

Zboczyłes nieco z tematu a własciwie odpowiedzi na temat jak łatwo i dokladnie sie okresla projektowe obciązenie cieplne budynku na podstawie uzytkowania (obserwacji) zródła ciepła. Ja rozumiem ze wszystkie albo wszystkie obliczenia są be, najlepiej dołozyc co tylko mozliwe jak sie ich nie ma. Jak kogos na to stac to i owszem. Wracajac do meritum poradz kol. dzimberto jak to zrobic, jak bys przy okazji okreslił dokladnosc owej metody to byłoby super

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zboczyłes nieco z tematu a własciwie odpowiedzi na temat jak łatwo i dokladnie sie okresla projektowe obciązenie cieplne budynku na podstawie uzytkowania (obserwacji) zródła ciepła. Ja rozumiem ze wszystkie albo wszystkie obliczenia są be, najlepiej dołozyc co tylko mozliwe jak sie ich nie ma. Jak kogos na to stac to i owszem. Wracajac do meritum poradz kol. dzimberto jak to zrobic, jak bys przy okazji okreslił dokladnosc owej metody to byłoby super

 

Już doradziłem, zamiast się zastanawiać ,czy brać 7kW i popierać to obliczeniami ,brać 9kW .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście,ale nie symetrycznie i pod 2 fazy np :

L1 5 kW sprężarka

L2 3 kW grzałka hydrobox

L3 nie podłączone

Dlaczego L3 nie podłączyć pod grzałkę CWU?

Jak wywali 1-ną fazę w pompie 3-fazowej , to d... zbita,

a w pompie 1-no fazowej, nastąpi automatyczne przełączenie

na dostępną fazę i pompa śmiga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście,ale nie symetrycznie i pod 2 fazy np :

L1 5 kW sprężarka

L2 3 kW grzałka hydrobox

L3 nie podłączone

 

No i o symetrycznym obciążeniu fotowoltaiki wtedy ,kiedy najbardziej można ( czyli lato a pompa ciepła ustawiona na chłodzenie , czyli grzałek niet na L2) można zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już doradziłem, zamiast się zastanawiać ,czy brać 7kW i popierać to obliczeniami ,brać 9kW .

 

Pani obliczyła dzamberto 9 kW, Ty doradzasz 9 kW czyli tyle samo. Juz nic nie rozumiem, bo wychodzi na popierasz jednak obliczenia, czyli "jestes za a nawet przeciw" cytujac klasyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego L3 nie podłączyć pod grzałkę CWU?

Jak wywali 1-ną fazę w pompie 3-fazowej , to d... zbita,

a w pompie 1-no fazowej, nastąpi automatyczne przełączenie

na dostępną fazę i pompa śmiga.

 

Grzałka CWU tylko awaryjnie-u mnie tylko raz przy próbach ją załączyłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie podłączenia i zabezpieczenia to w liczniku już mam 32 amp,zmienione z 25

Czytam wasze forum i po internecie by ustrzec się błędów przy wyborze i eksploatacji

Liczę się ze zużyciem nawet 6,5 do 7 tys kWh pompy i uwierzcie nie będę płakał

Jeśli babka mówi że pompa nie wezmie 6 tys kWh to wierzę na 80% ale dołożę 1000kWh

Jacyś wszyscy są przewrażliwieni ,chyba to skutek koronawirusa

Pozdrawiam z Norwegii

Ps.tu jest spokój i bez paniki ale zdyscyplinowani wszyscy

 

Witam

Ja też zakładam PC Panasa i biorę Splita. Nie wiem jak jest ale aby utrzymać gwarancję to i tak coroczny serwis jest potrzebny 250 zeta

Na glikolu mniejsza sprawność i duże firmy instalacyjne raczej nie polecają mono. Ale każdy orze jak może.

moje 5,7kW zrobiło 2400kWh

Wybór należy do ciebie. Ja biorę Split 1F bo nie zamierzam dopłacać prawie 3k do 3F przy tych samych osiągach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zakładam PC Panasa i biorę Splita.

Na glikolu mniejsza sprawność i duże firmy instalacyjne raczej nie polecają mono.

Ale każdy orze jak może.

moje 5,7 kW zrobiło 2400 kWh

Wybór należy do ciebie. Ja biorę Split 1F bo nie zamierzam dopłacać prawie 3 k do 3 F przy tych samych osiągach.

Warto poczytać temat ;

- https://forum.muratordom.pl/showthread.php?361984-Pompa-monoblok-a-brak-pr%C4%85du-np-12h-w-mrozy&p=7918436#post7918436

- https://cennik.peflex.pl/szafy-hydrauliczne-577

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym sprawdzamy?, jak mamy ciepłomierz to ok. Tylko ile jest instalacji z ciepłomierzem?, bez ciepłomierza przy kotle stałopalnym wazymy ilosc opału?.

Jak uwzględniamy moc urządzen (zyski bytowe) ktore sa w domu. tak na marginesie moc emitowana przez dorosłego to ok 100W. Jaką dokladnosc przyjmujesz przy takim pomiarze? ,w kazdym razie ciekawy sposób doboru mocy pompy.

 

Witam

Ja zrobiłem tak:

założyłem PV i zrobiłem sam piec elektryczny , pracuje z mocą 6kW choć do dyspozycji mam 17kW (2x6kw+ 1x 3kW +1x2kW) zasilanie do 40*C mocą 6kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja zrobiłem tak:

założyłem PV i zrobiłem sam piec elektryczny , pracuje z mocą 6kW choć do dyspozycji mam 17kW (2x6kw+ 1x 3kW +1x2kW) zasilanie do 40*C mocą 6kW

 

To jest dobry sposób, tyle tylko ze dostepny dla nielicznych. Nie znam przypadku aby ktos instalował kocioł elektryczny w celu pomiaru obciązenia cieplnego. Od tego jest ciepłomierz z funkcja pomiaru mocy, czyli praktycznie kazdy. Nie znana mi jest metoda tzw obserwacyjna, stosowana i promowana przez niektórych, nie nie znana jest również dokladnosc tej metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest dobry sposób, tyle tylko ze dostepny dla nielicznych. Nie znam przypadku aby ktos instalował kocioł elektryczny w celu pomiaru obciązenia cieplnego. Od tego jest ciepłomierz z funkcja pomiaru mocy, czyli praktycznie kazdy. Nie znana mi jest metoda tzw obserwacyjna, stosowana i promowana przez niektórych, nie nie znana jest również dokladnosc tej metody.

 

Ten sposób pomiaru to produkt uboczny.

Mam PV to wykorzystuję do grzania (CO+CWU) zamiast kupować węgiel wolę dokupić xxxxxx kWh i mieć święty spokój. W tym roku będzie PC to koszty spadną

Nie wiem ile kosztuje ciepłomierz ,ale ten piec z całym sterowaniem też nie kosztował wiele i wykorzystuję własną energię, a z ciepłomierza kicha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i o symetrycznym obciążeniu fotowoltaiki wtedy ,kiedy najbardziej można ( czyli lato a pompa ciepła ustawiona na chłodzenie , czyli grzałek niet na L2) można zapomnieć.

 

Wiem że tak jest że trzeba kombinować. Na szczęście mnie to nie dotyczy .Mam wektorowo - niezależnie z której fazy pobieram i ile. Liczy się produkcja do pobrania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę 1-no fazową też można podłączyć pod 3 -fazy

 

no tak

ale

jak pompę podłączysz pod jedną fazę a grzałkę pod drugą i jak akurat nie będzie tej fazy to co

kombination???grzałką będziesz grzał i co przełączał na inna fazę?ludzie jak nie będzie prądu to i tak pompa nie pójdzie obojętnie czy 1 czy 3 fazy i żadne czarodziejskie przełączniki faz nie pomogą

mnie takie rozwiązania nie interesują

mniej kombinacji mniejsze ryzyka awarii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja też zakładam PC Panasa i biorę Splita. Nie wiem jak jest ale aby utrzymać gwarancję to i tak coroczny serwis jest potrzebny 250 zeta

Na glikolu mniejsza sprawność i duże firmy instalacyjne raczej nie polecają mono. Ale każdy orze jak może.

moje 5,7kW zrobiło 2400kWh

Wybór należy do ciebie. Ja biorę Split 1F bo nie zamierzam dopłacać prawie 3k do 3F przy tych samych osiągach.

 

ile mniejsza jest ta sprawność na glikolu?biore to i to moja sprawa,dopłacam 2,5 klocka do 3 faz też moja sprawa mój wybór

Ja biorę to co mi pasuje,mam fotowoltaikę a ma 3 fazy więc pompa też 3 fazy

nie rozumiem różnych komentarzy a czemu to a nie to

dzielimy się swoimi problemami i rozwiązaniami a nie prawimy morałów jeden drugiemu i wymądrzanie się bo ja to tak a ty tak i masz zle

Czy na tym forum nie można podzielić się swoimi technicznymi sprawami odnośnie pomp?

Może załóżmy nowy wątek:PRAWIENIE MORAŁÓW I UŚWIADAMIANIE NIEUŚWIADOMIONYCH

POZDRAWIAM

Ps.Mniej uszypliwości,więcej życzliwości:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...