Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Ok , ma mrugać :)

Ale reset nie zaszkodzi , ale to nie zmienia faktu ,że Harmonogram przez SmartCloud jest bardzo ryzykowny , i lepiej z niego nie korzystać ( harmonogram w sterowniku dużo bardziej pewniejszy).

 

A jeszcze lepiej SmartClouda wogóle nie używać :)

 

Co to oznacza, że jest ryzykowny? To znaczy, że inni maja podobny problem do mojego?

Pozy tym mankamentem smart cloud jest dla mnie bardzo użyteczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dużo ludzi narzeka na harmonogram SmartClouda ,także na tym forum.( wiem ,że trochę czytani jest). Czasami problem wychodził po aktualizacji ( i wtedy była za miesiąc druga aktualizacja). Generalnie każda aktualizacja powinna coś poprawić ( ale czasami psuje) , ale (na podstawie wpisów z forum , bo sam tego nie używam) właśnie to wychodzi , że nie można na nim polegać.

 

Jeśli masz jakąś automatykę domową ( w stylu domoticz , Home Assistant itp) to proponuję sterowanie przez MQTT. Wszystkie te dane i sterowania możesz z tego uzyskać ( jak ze SmartClouda) , a nawet dużo więcej. Problemem jest tylko odrobina wiedzy ( W SmartCloudzie masz to podane na talerzu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Harmonogram po resecie bo wywaliło mi H62 błąd przepływu wody trzeba zatwierdzać na nowo,co za badziewie.

Dziś była ekipa przeczyścili filtr przy pompie i miało działać.

Pompa się załączyła znów teraz po krzywej ( temp wyłączenia mam 17 st na zewnątrz) i znowu zonk

Błąd przepływu wody H62.głowice otwarte na max na 5 i kicha ,ponownie to samo

Na grzaniu tylko cwu bez problemu ,pompa załącza się podgrzeje wodę i się wyłączy

PROBLEM POJAWIA SIĘ JAK ZAŁĄCZY SIĘ GRZANIE PODŁOGI I GRZEJNIKÓW

Mam ok 46m2 podłogi i 10 grzejników.( razem jest 102 żeberka) aluminiowe CALIDOR FONDITAL SUPER B4 (600)

CO MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ?

PS ZOSTAWILI MI 2 POMPY W UKŁADZIE OD PODŁOGÓWKI I GRZEJNIKÓW (GRUNDFOS ALFA 2L 25-60,CHODZĄ NA 3 BIEGU)

CZY ONE MOGĄ POWODOWAĆ TEN BŁĄD PRZEPŁYWU H 62?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawili ,ale chyba podłaczone ? Jak podlaczone? ( tak jak @agb pisze,czy jakis bufor/sprzeglo ,ale rowniez jak podlaczone elektrycznie - co nimi steruje)

 

Druga rzecz jaka przychodzi na mysl ,to zle podlaczony zawor trojdrogowy (i rowniez elektrycznie lub/i hydraulicznie) przepuszczajacy wode tylko na CWU.

 

EDIT: Hydraulicy zapominają też ,że PC to nie piec - że tu jest duży przepływ a różnica temperatur mała , przez co średnice rur są o 2 stopnie większe , i nie bez powodu wymóg wyprowadzenia rurą np 1 cal w przypadku 9kW i 5/4cala w przypadku 12kW jest. ( sam pamiętam ,że w sklepie hydraulicznym sprzedawca i jakiś hydraulik się dziwowali , jak to przy mocy 12kW rura 5/4 , przecież przy 40kW daje się 1 cal i działa... W ogóle tego nie odróżniali).

 

Przepływ wody możesz sprawdzić przy wyłączonej PC wchodząc w Ustawienia instalatora / ust. serwisowe / Max.prędkość pompy objegowej.

W wydajności standardowa wartość to 0x96 . Włącz pompę i zobacz jaki jest przepływ ( poda Ci to na wyświetlaczu w l/min).

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy podłączone pod pompę,obie na 3 biegu

zawór mieszający na podłogówkę i trójdrożny rozdzielający wodę na cwu i co( sterowany prze PC)

Pytałem o bufor,powiedzieli że nie bo podłogówka pełni taką rolę

Gdyby nie działało no to trzeba by bufor co 100l

instalację mam w miedzi do rozdzielaczy (osobne na grzejniki i podłogówkę) 28 potem pexy jak w podłogówce do grzejników

Głowice otwarte

Myślę że pompy mogą zakłócać przepływ

Od podłogówki jest za podmieszaniem ,zaworem mieszającym

Dziwne że zasilenie do podmieszania jak grzeje jest letnia woda a na grzejniki zimna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor jak bufor ,ale przynajmniej sprzęgło powinno być ,jak masz więcej niż dwie pompki ( bo dwie można by ew jedną za drugą podłączyć ,tylko po co.)

 

U ciebie jak byk jest jeden z tych przypadków:

 

Podaj jaki masz przepływ po uruchomieniu pompki z menu serwisowego.

 

czyli bufor

Myślę że pompy zakłócają się nawzajem bo ta z pompy ma większy przepływ

A jak by je wyjął??

CO LEPSZE BUFOR CZY SPRZĘGŁO??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie jak ma byc 0x96

 

Nie , chodzi o przepływ w l/min po włączeniu pompy ( da się ją włączyć przechodząc w prawo i poźniej w dół) . To co podałeś to ustawiona prędkość maksymalna ( coś jakby napięcie na pompie , możesz ją ograniczać bądź zwiększyć).

 

czyli bufor

Myślę że pompy zakłócają się nawzajem bo ta z pompy ma większy przepływ

A jak by je wyjął??

CO LEPSZE BUFOR CZY SPRZĘGŁO??

 

Nie ma co lepsze , tylko co jest potrzebne w twojej instalacji. Poza tym bufor może być wpięty jak sprzęgło ( wtedy tylko różnią się pojemnością) , bądź mieć tylko jedno wejście i wyjście i łączy się go w szereg , przeważnie z powrotem , wtedy też inaczej działa.

Jestem skłonny w to uwierzyć , co pisałeś wcześniej , że przy dużej podłogówce bufor nie jest u Ciebie potrzebny , co nie zmienia faktu , że sprzęgło już jest.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie , chodzi o przepływ w l/min po włączeniu pompy ( da się ją włączyć przechodząc w prawo i poźniej w dół) . To co podałeś to ustawiona prędkość maksymalna ( coś jakby napięcie na pompie , możesz ją ograniczać bądź zwiększyć).

 

 

 

Nie ma co lepsze , tylko co jest potrzebne w twojej instalacji. Poza tym bufor może być wpięty jak sprzęgło ( wtedy tylko różnią się pojemnością) , bądź mieć tylko jedno wejście i wyjście i łączy się go w szereg , przeważnie z powrotem , wtedy też inaczej działa.

Jestem skłonny w to uwierzyć , co pisałeś wcześniej , że przy dużej podłogówce bufor nie jest u Ciebie potrzebny , co nie zmienia faktu , że sprzęgło już jest.

 

pisałem wcześniej że mam 46m2 podłogówki ,około bo reszta to grzejniki

sprzęgła nie ma ani bufora,ta podłogówka miała być tym sprzęgłem .Pytałem się czy nie będą się zakłócać powiedzieli że nie

Jednak jest błąd i albo bufor albo dodatkowe sprzęgło

Wczesniej byłem u gościa co ma starszą chatę same grzejniki i bez bufora,ma pompę fuji neoheat 12 kw i wszystko chodzi cacy

ma chyba 2 pompy ale dokładnie nie wiem,grzejniki stalowe płytowe

chciałbym by ta pompa pochodziła trochę

dobrze że mam jeszcze tydz wolnego bo jadę do pracy na 3 tyg a żona zostanie sama jak coś nie bedzie działało

ps .przekłamuje sterownik bo pokazuje 3,5 kwh mniej od podlicznika który mam na pompie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega map78 ma zamontowany zawór 3D termostatyczny na dobiegu

.....podłogówki, bez bufora, sprzęgła ;

.....- PC > zawór trójdrogowy termostatyczny z siłownikiem > rozgałęzienie

...... na 2 sekcje np.; ( podłogówka i KK ) dzięki temu może puścić 10 st na

.......KK a w tym samym czasie zasilać podłogę temp np 15 st.;

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2

KK - to klimakonwektory,

U Ciebie będą grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem wcześniej że mam 46m2 podłogówki ,około bo reszta to grzejniki

sprzęgła nie ma ani bufora,ta podłogówka miała być tym sprzęgłem .Pytałem się czy nie będą się zakłócać powiedzieli że nie

Jednak jest błąd i albo bufor albo dodatkowe sprzęgło

Wczesniej byłem u gościa co ma starszą chatę same grzejniki i bez bufora,ma pompę fuji neoheat 12 kw i wszystko chodzi cacy

ma chyba 2 pompy ale dokładnie nie wiem,grzejniki stalowe płytowe

chciałbym by ta pompa pochodziła trochę

dobrze że mam jeszcze tydz wolnego bo jadę do pracy na 3 tyg a żona zostanie sama jak coś nie bedzie działało

ps .przekłamuje sterownik bo pokazuje 3,5 kwh mniej od podlicznika który mam na pompie

 

ok 20l/min

ale czasem skacze 14L l i zaraz 19L i 20L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie , chodzi o przepływ w l/min po włączeniu pompy ( da się ją włączyć przechodząc w prawo i poźniej w dół) . To co podałeś to ustawiona prędkość maksymalna ( coś jakby napięcie na pompie , możesz ją ograniczać bądź zwiększyć).

 

 

 

Nie ma co lepsze , tylko co jest potrzebne w twojej instalacji. Poza tym bufor może być wpięty jak sprzęgło ( wtedy tylko różnią się pojemnością) , bądź mieć tylko jedno wejście i wyjście i łączy się go w szereg , przeważnie z powrotem , wtedy też inaczej działa.

Jestem skłonny w to uwierzyć , co pisałeś wcześniej , że przy dużej podłogówce bufor nie jest u Ciebie potrzebny , co nie zmienia faktu , że sprzęgło już jest.

ok 20l/min

ale czasem skacze 14L l i zaraz 19L i 20L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pisałem wcześniej że mam 46m2 podłogówki ,około bo reszta to grzejniki

sprzęgła nie ma ani bufora,ta podłogówka miała być tym sprzęgłem .

 

podłogówka nie może być sprzęgłem ! Co najwyżej buforem..... Prośba , spróbuj jeszcze raz oejrzeć ten film , spróbuj poczytać posty w tematach ,co @Andrzej5101 ma w stopce ( zwlaszcza o sprzęgle i buforze) , żebyś wiedział sam po co to jest ( a nie ,że ktoś nie ma i jest dobrze).

 

Jak przepływ jest ledwo co 20l/min , to niestety jest to tragedia. Z pamięci , dla 9kW (żeby osiągnąć tą moc przy różnicy temperatur wejścia do wyjścia 5 stopni) potrzebny jest przepływ 24l/min.

 

EDIT: Dokładnie 25,8l/min dla 9kW i deltaT 5 stopni.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega map78 ma zamontowany zawór 3D termostatyczny na dobiegu

.....podłogówki, bez bufora, sprzęgła ;

.....- PC > zawór trójdrogowy termostatyczny z siłownikiem > rozgałęzienie

...... na 2 sekcje np.; ( podłogówka i KK ) dzięki temu może puścić 10 st na

.......KK a w tym samym czasie zasilać podłogę temp np 15 st.;

https://forum.muratordom.pl/showthread.php?337393-Grzanie-PC-PW-w-II-taryfie/page2

KK - to klimakonwektory,

U Ciebie będą grzejniki

 

jak byś mógł coś doradzić,podaję adres email:[email protected]

z góry dziękuję za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzimberto,

dla uporządkowania kopiuje mój wpis z innego wątku w Twojej sprawie :

 

Najprościej i chyba "najbezpieczniej" byłoby wsadzić bufor 50-150L ze względu na zapewnioną ciepłą wodę do defrostów (przy tak małym przepływie w systemie mógłby być problem właśnie z defrostami przy zastosowaniu tylko typowego sprzęgła hydraulicznego).

Może warto najpierw ścignąć instalatora , może kumatego hydraulika -żeby sprawdził czy nie można zwiększyć przepływu na systemie.

Jeśli jednak przepływ będzie kiepski, to wydaje mi się -że raczej 150L bufor (PC powinna wtedy pracować bardziej w trybie on/offa i po prostu rzadziej się włączać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Migu oczywiście ma rację -co ma podłogówka do sprzęgła hydraulicznego (może tylko to ,że przy OP i grzejnikach zazwyczaj trzeba je stosować...)?

W układach mieszanych bufory daje się głównie z powodu funkcji sprzęgła "przy okazji"...

Ręce opadają przy takich "instalatorach"-toć to ABECADŁO "pompiarskie" !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...