Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Nie, tez cos nie tak.

Wg kalkulatora to grzejesz moca 2800W.

W temperaturze otoczenia 15 stopni pompa 9kW się do takiej mocy zmodulowac nie jest w stanie i się wyłącza. I to aż 4 razy.

U mnie np pompa jest w stanie grzać CWU z moca 7000W zbiornik ma wezownice 3.8m2.pompa 12kW moduluje się spokojnie do tej mocy (częstotliwość 30Hz).

Jaką powierzchnie ma wezownica w Twoim zbiorniku ,bo to jest kluczowy parametr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Świeży posiadacz jednostki SDC 9kw 3fazy. Mam zbiornik CWU 300l daikin dedykowany do ich PC. Czas zagrzania wody od 41 do 49 st to jedna godzina. W tym czasie sprężarka włącza się 4x .Jak to wygląda z waszego punktu widzenia ? W normie?

Pzdr

 

Do kitu absolutnie mie powinna się wyłączać.Napisz jeszcze gdzie w baniaku masz umieszczony czujnik na jakiej wysokości.Grzejesz dosc wysoko niewiem po co jak czujnik jest nisko to moze byc że zanim przy czujniku jest te 49 a musi jeszcze przebic o1st czyli 50 to na gorze jest już z 55st.i pompa tyle albo wiecej musi dawac na zasilaniu i może wiecej nie wyrabia ale wtedy chyba powinna sie na grzałkę przełączyć.

Tak wiec raczej tak jak MIG25 pisal za mala wężownica i nie wyrabia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy z brzegu na google: https://padew.pl/pub/kalkulatormocy.php

Można też samemu na piechotę :)

Niestety ,ale dla pomp ciepła powierzchnia wężownicy musi być jak największa ,bo musi odebrać i przekazać do wody całą moc pompy. Jak pompa nie będzie w stanie ograniczyć mocy do takiej , jaką jest w stanie przejąć wężownica to się wyłączy.

Na moim przykłądzie 3,8m2 odbiera ok 7000W , więc z proporcji 3,4m2 ok 6200W. Można to z grubsza sprawdzić w opcjach zużycia chwilowego , no i po częstotliwości sprężarki , czy jeszcze ma zapas.

3,4m2 jest na pewno ok dla 9kW.

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbuję u siebie sprawdzić czy wszystko jest OK bo dziś miała być sterylizacja.

Zawsze grzałka dogrzewała do 60-61 (wg wyświetlacz PC)

Dziś 54-54 i koniec - grzałka nie dała rady wiecej mimo iż grzała 1,5h (wyświetlacz pokazywał wtedy zużycie chwilowe 3kw)

Postanowiłem przetestować czujnik temp w zbiorniku - Wyciągnąłem go ze zbiornika w którym temp wody miała 49. Włożyłem go do pojemnik w którym termometr (rtęciowy pod pachę) pokazywał 39 - termometr ze zbiornika również zszedł do 39 - wiec on wydaje się być sprawny. PC zaczęła grzanie wody (zadana temp to 49).

Po włożeniu termometra z powrotem do zbiornika temp szybko urosła do tego co było wcześniej 49 ale PC się nie wyłączyła.. i tu kolejne pytanie - dlaczego? Grzała jeszcze przez ok 30min do temp 55*... Może jest jakieś zabezpieczanie, że sprężarka nie może pracować krócej niż ileś tam minut?

 

Teraz włączyłem grzałkę bezpośrednio do gniazdka (z pominięciem gniazdka PC - mam grzałkę zewnętrzną) - i sprawdzam czy da radę zagrzać mocniej wode.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze , czy musisz grzac wode CWU tak wysoko ? Nie dałoby się grzac powiedzmy do 48 stopni ?(zeby nie grzac grzalka zbiornika).

 

Jesli grzejesz codziennie do 60 stopni , to po co jeszcze sterylizacja ? ( codziennie dogrzewanie do 60 stopni wybija legionellę).

 

 

A po drugie to jakie te nastawy tych temperatur masz? Ustawioną temperaurę zbiornika i deltę ?

Wczesniej pisałeś że delta 4 i temperatura 48 , no to nie wiem dlaczego "zawsze grzalka dobijała do 60-61 ..."

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze grzałka dobija do 60-61 tylko przy sterylizacji.

Normalnie mam ustawione 48.

Nastawy 48 i delta 4.

 

Co do sterylizacji - wcześniej pisałem że grzałka sterowana przez PC nie ogrzała wody wyżej niż 54 mimo iż 1,5godzi wyświetlacz PC pokazywał że grzałka bierze 3kw.

Podłączyłem więc grzałkę bezpośrednio do innego gniazdka z obejściem PC i bez problemu dobiła do 60stopni.

 

Wiec nie wiem co jest nie tak....

Edytowane przez uciu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kitu absolutnie mie powinna się wyłączać.Napisz jeszcze gdzie w baniaku masz umieszczony czujnik na jakiej wysokości.Grzejesz dosc wysoko niewiem po co jak czujnik jest nisko to moze byc że zanim przy czujniku jest te 49 a musi jeszcze przebic o1st czyli 50 to na gorze jest już z 55st.i pompa tyle albo wiecej musi dawac na zasilaniu i może wiecej nie wyrabia ale wtedy chyba powinna sie na grzałkę przełączyć.

Tak wiec raczej tak jak MIG25 pisal za mala wężownica i nie wyrabia .

 

Witam. Dziękuje za zainteresowanie. Więc tak. Wodę grzeje bo taką potrzebuje i tu nic się nie zmieni. Czujnik jest w połowie zbiornika dość blisko wężownicy. Zbiornik dedykowany do PC daikin więc niby powinien mieć wężownice ok. Niestety nigdzie nie mogę znaleźć jaką powierzchnia. Siedziałem tam cały cykl nagrzania i faktycznie się wyłącza że 4x. Częstotliwość około 32Hz cokolwiek to znaczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno . Delta była ustawiona na 8st standardowo. Zmieniłem temp na 47 i delta 4 Ale zauważyłem ,że musi minac sporo czasu zanim pompa rozgrzeje zasilanie i to chyba strata energi gdy co chwilę musi tak długo rozgrzewać zasilanie. Więc zmieniłem na 49 i delta 7. Czyli uruchamia się przy 41 . Nic będę obserwował i sprawdzę statystyki co jakiś czas. Spróbuję wycisnąć specyfikację od daikina na ten zbiornik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno . Delta była ustawiona na 8st standardowo. Zmieniłem temp na 47 i delta 4 Ale zauważyłem ,że musi minac sporo czasu zanim pompa rozgrzeje zasilanie i to chyba strata energi gdy co chwilę musi tak długo rozgrzewać zasilanie. Więc zmieniłem na 49 i delta 7. Czyli uruchamia się przy 41 . Nic będę obserwował i sprawdzę statystyki co jakiś czas. Spróbuję wycisnąć specyfikację od daikina na ten zbiornik

Czujnik w połowie baniaka jest ok.

Jaki konkretnie model tego daikina masz.

Jak na zasilaniu robi się 60 to już dla pompy jest za duża temperatura i się wyłącza pomieli trochę pompka obiegowa wyrówna sie temperatura i znowu startuje i za chwilę to samo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik w połowie baniaka jest ok.

Jaki konkretnie model tego daikina masz.

Jak na zasilaniu robi się 60 to już dla pompy jest za duża temperatura i się wyłącza pomieli trochę pompka obiegowa wyrówna sie temperatura i znowu startuje i za chwilę to samo

Mam EKHWS300B3V3. Byłem już na angielskich stronach i nie ma powierzchni wymiany. Chyba trzeba napisać do daikina. Szkoda mi tego zbiornika bo kupa forsy Ale jak nie będzie rady to trudno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jest instrukcja montażu : https://sklep.auroks.pl/pl/p/file/e44c96421084457af6ed3d0e2d8138df/EKHWS150-300B3V3-instrukcja-montazu.pdf

I tak jakby wężownica zaczynała się na środku i konczyla na dole( tak jak @codix pisze) , i jeszcze jest coś takiego jak objętość wbudowanego wymiennika ciepła 3l....

Jeśli to jest objętość wężownicy to rzeczywiście jest tragedia.

Ze swojego spuściłem 35l z wężownicy ( jak odstawiałem zbiornik ) ,a wiem to b miałem 5l wiaderko i liczyłem ich ilość....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj jak nie ma sie czym chwalić to przeważnie takie wiadomosci sie ukrywa.

Ale maja taki sam model tylko pod koniec z literka D a nie jak u Ciebie B jest to zbiornik cwu do pomp ale ze zwykłą wężownicą (oferują też z powiększoną)jest on z jakies 1,5 tys droższy od twojego i tam już podaja węzownice 1,8. Takie zbiorniki są stosowane do malutkich pomp typu 3kw lub 5kw albo do pomp wysokotemperaturowych.

Wiec u Ciebie szału nie ma będzie yaka sama 1,8 bo stosuja ja tez do bojlerów 250 i 200l albo jeszcze mniejsza.

Na Twoja pompe wysokie temperatury na zewnątrz i wysokie temperatury do jakich grzejesz to ona poprostu nie wyrabia

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...