Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Dla mojej pompy jest wg Service Manual:

 

Thermostat Control:
- Compressor is OFF when Water Outlet Temperature – Internal Water Setting Temperature > 2°C for 
continuously 3 minutes. 
- Compressor is ON after waiting for 3 minutes, if the Water Outlet Temperature – Water Inlet Temperature 
(temperature at thermostat OFF is triggered) <-3°C. 

 

Tak samo jest dla monobloka 5kW ( bo tylko takie serwice manual mam). Więc podejżewam ,że to jest niezależnie i wszedzie tak samo.

 

Przecież nie będę Ci kitował tak jest u mnie nie dopuści nigdy zeby temp zasilania i powrotu zbliżyły się do siebie na mniej niż 3 stopnie bo odrazu stop.

No i oczywiscie tylko jeden stopien na zasilaniu podbije od nastawionej.

Tym samym nie może być takiej sytuacji że apręzarka chodzi a nie produkuje.

 

Ciezko mi sobie wyobrazić ale teoretycznie mogla by sie zdarzyć taka sytuacja ze np.ustawione 30st z delta 7st i pompa sobie tak pracuje juz na najnizszej modulacji powrót jest ok bo ma 23st i nagle przymykaja sie wszedzie termostaty ale nie na tyle zeby zrobilo blad przeplywu ale znaczaco spadł odbiór ciepła to moze wtedy przebilo by tą ustawiona temperature zasilania i wylaczyłaby sie na wskutek przekroczenia temperatury zasilania.

Ale normalnie to zawsze wali stopa na wskutek przekroczenia temperatury powrotu na 2stopnie mniej os temperatury zasilania

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ,że nie kitujesz , tylko komu trzeba bardziej wierzyć , Twoim obserwacjom ,czy instrukcji serwisowej ? Ja wiem ,że u mnie na pewno jest tak jak napisałem i wkleiłem z SM.

 

Oczywiście ,że nie może być takiej sytuacji , ale wydaje mi się ,że to wynika z nieskalibrowania czujników wody wejścia i wyjścia, bo moc jest proporcjonalna od roznicy temperatur , wiec jeśli są takie same to moc z obliczenia równa się 0.

Także jeśli chodzi sprężarka to na pewno ciepło się generuje. Może skalibrowanie czujników również spowoduje wyłączanie się . Bo teraz pompa widząc ze Wejście zbliza się do wyjscia zaczyna modulować ,ale jednoczesnie nie osiaga tch 3 stopni roznicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze ,że nie kitujesz , tylko komu trzeba bardziej wierzyć , Twoim obserwacjom ,czy instrukcji serwisowej ? Ja wiem ,że u mnie na pewno jest tak jak napisałem i wkleiłem z SM.

 

Oczywiście ,że nie może być takiej sytuacji , ale wydaje mi się ,że to wynika z nieskalibrowania czujników wody wejścia i wyjścia, bo moc jest proporcjonalna od roznicy temperatur , wiec jeśli są takie same to moc z obliczenia równa się 0.

Także jeśli chodzi sprężarka to na pewno ciepło się generuje. Może skalibrowanie czujników również spowoduje wyłączanie się . Bo teraz pompa widząc ze Wejście zbliza się do wyjscia zaczyna modulować ,ale jednoczesnie nie osiaga tch 3 stopni roznicy.

 

No wiesz ja bardziej ufam temu co widzę niż temu co napiszą bo napisali też ze pompa posiada licznik energii pobieranej i oczywiście jest ale mogę go wyj... bo do niczego sie nie nadaje zaniża o 80% a jak już wiemy w wiekszych jednostkach pokazuje w miare dobrze a powinno byc chyba tak samo nie?

Pozatym chyba nie czytasz dokladnie co kolega pisze bo ma tez sytuacje kiedy pompa reaguje prawidlowo i sie wylacza to jak raz czujniki sa dobrze skalibrowane a raz zle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym chyba nie czytasz dokladnie co kolega pisze bo ma tez sytuacje kiedy pompa reaguje prawidlowo i sie wylacza to jak raz czujniki sa dobrze skalibrowane a raz zle?

 

I dla Ciebie to jest dowód ,że nie czytam uważnie .....

Przeważnie jest różnica 2 stopnie od zadanej ( 52 vs 50) , ale jak wyjdzie słońce to nagle na te 3 min wskoczy te 53 stopnie przez 3 min i się wyłączy. Może tak być ?

 

EDIT: A co do licznika energii , to w service manual nie ma nic o tym ,że jest wiarygodny , i że możesz na nim polegać :)

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dla Ciebie to jest dowód ,że nie czytam uważnie .....

Przeważnie jest różnica 2 stopnie od zadanej ( 52 vs 50) , ale jak wyjdzie słońce to nagle na te 3 min wskoczy te 53 stopnie przez 3 min i się wyłączy. Może tak być ?

 

EDIT: A co do licznika energii , to w service manual nie ma nic o tym ,że jest wiarygodny , i że możesz na nim polegać :)

 

Dobra poco drzeć kota.

Kolega pisze (jak byś cczytał uważnie ;) że temperatura ustawiona na 50st.

Temperatura w buforze robi sie 52 wiec termometr w buforze moze zle pokazywać.

Dalej pisze ze temperatura na zasilaniu i powrocie 51st czyli przebiła tylko o stopień od nastawionej.

 

Niech napisze jakie temperatury sa na zasilaniu i powrocie w sytuacji kiedy samoistnie wyatygnie mu bufor i pompa dziala wtedy poprawnie ,czy wylacza mu pompe wtedy bo temperatura na zasilaniu podskoczy do 53st i ile ma powrót czy wyłącz przy 51st i ile wtedy ma powrót.

 

U mnie niezależnie od wszystkiego nie dopuscila by do zrównania sie temperatur (mogę Ci tu nagrac film i wyslac na maila moze wtedy spalisz tego manuala chyba ze jestes slepo zapatrzony w slowa wodza panasa)

Jeszcze pytanoe ile użytkownik czeka na wyłaczenie tej pompy czy np.po godzinie od osiagniecia tych 52st na buforze pompa dalej chodzi czy jak bo to ze czujniki pokazywaly by zle i nie na licza produkcji nie znaczy ze jesli chodzi sprezarka to nie produkuje energi wiec po godzince nawet na 20hz to ny tam niezle go nagrzala

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze tak jest w jakis mocnych Tcapach ja mam 7kw jedna faza i w życiu nie przebija o 3st na zasilaniu od ustawionej.

Jak mam ustawioną 30 to max przebije na 31 a jak sie powrót sie zrobi 28 to odrazu ma stopa.

 

Potwierdzam. Mam 9kW 1f obecnie w trybie sterowania ręcznego (obserwowanie celem wyznaczenia krzywej) i jak mam zadaną temp zasilania 28 to dobija 29 i stop. Za każdym razem.

 

Dobrze ,że nie kitujesz , tylko komu trzeba bardziej wierzyć , Twoim obserwacjom ,czy instrukcji serwisowej ? Ja wiem ,że u mnie na pewno jest tak jak napisałem i wkleiłem z SM.

Ja wierzę sobie i instrukcji serwisowej. Moze jest jak pisze codix i algorytm wyglada inaczej w T-cap a inaczej w zwyklych.

 

EDIT: A co do licznika energii , to w service manual nie ma nic o tym ,że jest wiarygodny , i że możesz na nim polegać :)

Nawet niemal wprost instrukcje informują, ze nie można polegać.

Tam nie ma licznika energi tylko prosty estymator, który np. zakłada stałe 230V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam ( może źle) ,że kolega nie ma czujnika w buforze ( bo żeby ten czujnik obsłużyć musiałby mieć Opcjonalną PCB ) ,a temperaturę podaje po prostu z wyświetlacza sterownika ( tam się normalnie pokazuje temperatura wyjscia).

 

Ale u mnie też nigdy nie było sytuacji ,że temperatury są równe ( choc dla testu jak się jeszcze bardziej ochłodzi i zacznę grzać ,to skalibruję tak ,że wejście podniosę , może uda się uzyskac efekt jak u kolegi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Mam 9kW 1f obecnie w trybie sterowania ręcznego (obserwowanie celem wyznaczenia krzywej) i jak mam zadaną temp zasilania 28 to dobija 29 i stop. Za każdym razem.

 

 

Ja wierzę sobie i instrukcji serwisowej. Moze jest jak pisze codix i algorytm wyglada inaczej w T-cap a inaczej w zwyklych.

 

 

Nawet niemal wprost instrukcje informują, ze nie można polegać.

Tam nie ma licznika energi tylko prosty estymator, który np. zakłada stałe 230V

 

No ale jak mozna tak zj..sprawe z tym pomiarem wsadzili tam chyba jakis uklad za 2grosze .U mnie napiecie w sieci wacha sie od 235v do max 240v to błąd z tym zwiazany mógłby wynosić z 5% a nie 80.

To mam takiego sonoffa z pomiarem jakis drogi nie byl a wskazuje poprawnie a tu sprzet za krocie i taka lipa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam ( może źle) ,że kolega nie ma czujnika w buforze ( bo żeby ten czujnik obsłużyć musiałby mieć Opcjonalną PCB ) ,a temperaturę podaje po prostu z wyświetlacza sterownika ( tam się normalnie pokazuje temperatura wyjscia).

 

Ale u mnie też nigdy nie było sytuacji ,że temperatury są równe ( choc dla testu jak się jeszcze bardziej ochłodzi i zacznę grzać ,to skalibruję tak ,że wejście podniosę , może uda się uzyskac efekt jak u kolegi).

 

Dobrze zakładasz. Nie mam czujnika temp. bezpośrednio w buforze, odczytuję jedynie temperaturę z wyświetlacza PC czyli temp. zasilania. Będę dzwonił do serwisu jutro lub po weekendzie i zobaczymy co na to powiedzą. Dzisiaj nie jestem w stanie nic zrobić bo nie ma mnie w domu. W w dodatku pogoda na weekend

zapowiada się ciepło to też za wiele nie sprawdzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jak mozna tak zj..sprawe z tym pomiarem wsadzili tam chyba jakis uklad za 2grosze .U mnie napiecie w sieci wacha sie od 235v do max 240v to błąd z tym zwiazany mógłby wynosić z 5% a nie 80.

To mam takiego sonoffa z pomiarem jakis drogi nie byl a wskazuje poprawnie a tu sprzet za krocie i taka lipa.

 

Bo licznik zużycia prądu raz ,że podaje wartości co 0,2kW , to on tak na prawdę nie robi pomiaru , tylko zakłada ,że przy takich i takich parametrach zużycie jest takie.

I o ile u mnie przy 12kW T-CAP się pokrywa , to w mniejszych pompach już niekoniecznie . I taka też jest zasada ,że im mniejsza pompa , tym ten licznik bardziej oszukuje. To nie jest licznik ,tylko wskaźnik . Ale o tym mnóstwo wątków tu.

I tak , Panasonic to zrypał , bo algorytm chyba uniwersalny , a powinien byc do kazdej mocy indywidualny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zainteresowanego możesz sprawdzić sobie czujniki wejdz w ustawienia instalatora w ustawienia pompki obiegowej i zalacz ja ręcznie niech sobie pochodzi z 5minut temperatury na wejsciu i wyjsciu maja być takie same

 

Pompka obiegowa w PC mieli non stop. Czy sprężarka włączona czy nie. Temperatury wtedy są na takim samym poziomie (zasilanie = powrót) więc czujniki powinny być OK. Jedynie przepływ pompki się zwiększa przy włączonej sprężarce, gdy sprężarka nie działa przepływ obiegówki się zmniejsza ale dalej kręci. Ale tak chyba ma być

 

Jeszcze jedno mnie niepokoi. Zmieniłem sobie dzisiaj przez internet temperaturę z 50 do 48st C i tak obserwuję kiedy się załączy sprężarka. Teraz jest na zasilaniu 43 i nadal się nie włączyła. Gdy miałem ustawiona temp 50st to też się jakoś później włączała ale nie sprawdzałem dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka obiegowa w PC mieli non stop. Czy sprężarka włączona czy nie. Temperatury wtedy są na takim samym poziomie (zasilanie = powrót) więc czujniki powinny być OK. Jedynie przepływ pompki się zwiększa przy włączonej sprężarce, gdy sprężarka nie działa przepływ obiegówki się zmniejsza ale dalej kręci. Ale tak chyba ma być

 

Jeszcze jedno mnie niepokoi. Zmieniłem sobie dzisiaj przez internet temperaturę z 50 do 48st C i tak obserwuję kiedy się załączy sprężarka. Teraz jest na zasilaniu 43 i nadal się nie włączyła. Gdy miałem ustawiona temp 50st to też się jakoś później włączała ale nie sprawdzałem dokładnie.

 

To po jakim spadku temperatury powinna sie załączyc chyba sie ustawia w menu w opcjach bufora.

A z ta pompka obiegowa w PC to nastepna fuszerka panasonica mogli by zrobic np.próbkowanie co 10min a nie ze łazi i halasuje całą dobę urządzenie A++ ;)

Mozna ja calkowicie wyłączyc jedynie jak poslaczysz PC też na termostacie zewnętrznym albo robic jakis sterowniczek zamiast termostatu który by ja wyłączał w przypadku postoju obydwu pompek wtórnych po kiego ma dogrzewac bufor skoro nie ma poboru ciepla przez strone za buforem

 

Rozumiem ze taka wysoką temperaturę na buforze trzymasz ze wzgledu na grzejniki?

Bo to naprawde nic ekonomicznego rozważ wymiane tych grzejników na jakies big zeby zejsc z tej tempertury na conajmniej 35st

Edytowane przez codix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po jakim spadku temperatury powinna sie załączyc chyba sie ustawia w menu w opcjach bufora.

A z ta pompka obiegowa w PC to nastepna fuszerka panasonica mogli by zrobic np.próbkowanie co 10min a nie ze łazi i halasuje całą dobę urządzenie A++ ;)

Mozna ja calkowicie wyłączyc jedynie jak poslaczysz PC też na termostacie zewnętrznym albo robic jakis sterowniczek zamiast termostatu który by ja wyłączał w przypadku postoju obydwu pompek wtórnych po kiego ma dogrzewac bufor skoro nie ma poboru ciepla przez strone za buforem

 

Rozumiem ze taka wysoką temperaturę na buforze trzymasz ze wzgledu na grzejniki?

Bo to naprawde nic ekonomicznego rozważ wymiane tych grzejników na jakies big zeby zejsc z tej tempertury na conajmniej 35st

 

Tak masz rację ustawiłem taka wysoką temp ze względu na grzejniki i puki co muszą zostać takie jakie są. Miałem na próbę ustawione te 50 st żeby sprawdzić czy grzejniki dobrze rozgrzeją poddasze. Miałem nadzieje potem schodzić w dół z temp i dojść do jakiegoś optimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróć uwagę na te grzejniki przy takiej dlugosci powinny byc podlaczone krzyżowo ja u siebie zmieniałem podlaczenie bo obiegówka od PC tak pchała ze co wlecialo w grzejnik to zaraz wylatywalo powrotem zanim grzejnik się nagrzal .

Pomierz wszystkie powroty z kazdej pętli i z kazdego grzejnika .Grzejniki zmierz np.na wejsciu lewa góra ,prawa góra no i na wyjsciu.

Ok. Będę działał. Tyle że ja mam wtórne pompki te co miałem. Na kopciuchu 10 lat wejście 42 st max. Nigdy nie mierzylem bo tam delty nie miałem. Hihi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To po jakim spadku temperatury powinna sie załączyc chyba sie ustawia w menu w opcjach bufora.

 

Nie czytasz uważnie , kolega ma bufor , ale nie ma termometru w buforze , nie ma także Opcjonalnej PCB , więc nie ustawia także nic w opcjach bufora ( bo by zaraz błędy powyskakiwały odnośnie dodatkowej płyty).

Edytowane przez MiG25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do miernika energi instrukcja opisuje to tak - Całkowite zużycie energii jest wartością szacunkową dla napięcia 230 V AC i może być inne, niż wartość zmierzona precyzyjnym przyrządem.

U mnie róznica jest 20% zastanawiam się czy to tylko kwestia tych niedokładnych szacunków czy dodatkwo te szacunki nie uzględniają jakiegoś odbiornika energii, który w pompie sobie siedzi (jakaś pompka czy coś).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona sprawdzała znów pompę

załączenia 223/czas pracy 54 godz

strasznie taktuje

temp 29 na sterowniku

wyjscie było 24 wejscie 25

chyba skończyła grzać cwu

przed chwilą

coś muszę zrobić cholera, nie ma odbioru bo ciepło

zwiększę delte do 6 lub 7 " jak wrócę ale jednak bufor 50 lub 100 litrów trzeba będzie założyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...