Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

już tak miałem te ustawienia

piszę że za ciepło

żona wyłączyła grzanie i jest teraz samo cwu[/QUOT

 

Pytanie pomocnicze-czy na pewno zawsze wszystkie obiegówki kręcą w jednym czasie ?

 

No właśnie u mnie było tak że jak dwie razem to jako tako . Gdy tylko jedna to dochodziło do sytuacji że na drugim obiegu powrót był cieplejsze jak zasilenia i ogólne cuda na kiju. Rano wywaliłem te mieszacze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No właśnie u mnie było tak że jak dwie razem to jako tako . Gdy tylko jedna to dochodziło do sytuacji że na drugim obiegu powrót był cieplejsze jak zasilenia i ogólne cuda na kiju. Rano wywaliłem te mieszacze

 

Ale masz jazdę z tą instalacją...

Kolejność musi być taka :

1.najpierw porządek z instalacją

2.potem dopiero zabawa z PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już tak miałem te ustawienia

piszę że za ciepło

żona wyłączyła grzanie i jest teraz samo cwu[/QUOT

 

Pytanie pomocnicze-czy na pewno zawsze wszystkie obiegówki kręcą w jednym czasie ?

 

pompki podpięte pod PC więc jak zaczyna grzać to razem się włączają nie

grzejniki otwarte na max

grzejniki aluminiowe fondital calidor B4 600

wszystkich ok 110 żeberek w całym domu, zależnie od pomieszczenia

zawór mieszający na podłogówkę wymieniony na nowy afriso otwarty na max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale masz jazdę z tą instalacją...

Kolejność musi być taka :

1.najpierw porządek z instalacją

2.potem dopiero zabawa z PC

 

instalacja jest ok bo miałem eko z czujnikami i regulator pokojowy pod podłogówkę i nie bylo problemu

po prostu taka pogoda i ustawienia trzeba dostosować

przekroje do rozdzielaczy też 28 mm miedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

instalacja jest ok bo miałem eko z czujnikami i regulator pokojowy pod podłogówkę i nie bylo problemu

po prostu taka pogoda i ustawienia trzeba dostosować

przekroje do rozdzielaczy też 28 mm miedz

 

Widzę ,że masz monobloka-jak to masz podłączone ?Może wrzuć jakiś schemat odręczny tego systemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Widzę ,że masz monobloka-jak to masz podłączone ?Może wrzuć jakiś schemat odręczny tego systemu.

Idzie zasilanie z pompy do rozdzielacza który rozdziela wode na co lub cwu Hewalex sprzężony z pompą

Zasilanie idzie na grzejniki i z tego zasilania jest odejście na podłogówkę i tu jest zawor mieszający

 

Powrót podlogowki jest idzie do pompy i jest odejście na podmieszanie które idzie dozaworu mieszającego podlogowki

Żadnej filozofii tu nie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze spuszczaniem sobie daj spokój np.producent mojego baniaka dla 300l ma wezownice 3,4m2 powierzchni a wody wchodzi tylko 21l a widzisz MiG ma inna konstrukcje i juz spuscił 35l .

Jak chcesz to zadzwon do daikina to moze Ci powiedza a najlepiej jak by Ci wyslali jakies dane techniczne normalni producenci nawet moc wezownicy podaja przy danym przeplywie i temperaturach zasilania i powrotu.

Ale jak masz dwa stopnie roznicy to na bank jest za mała.

Szkoda baniaka bo faktycznie drogi ,zimą bedzie lepiej bo pompa nie ma takiej wydajnosci jak latem ale latem bedziesz sie męczył z nim.

Dorazne rozwiazanie to grzac czesciej wode ale do niższych wartosci.

No i przy panasach to zauwarzyłem ze pompa przed grzaniem cwu ustala sobie na podstawie chyba delty i moze jeszcze czegos np.temp.na zewnatrz z jaka czestotliwoscia sprezarki bedzie sobie grzala wodę i potem juz sie tego trzyma nie moduluje sie przynajmniej u mnie .

Jak ma duzą róznice do zagrzania to startuje np.na 45hz jak ma troche do podgrzania to np.na 35hz i tak dalej jak jej ustawie delte malą to wali na 21hz .

To tez moze byc dla Ciebie jakies rozwiazanie ustawienie malej delty zeby chodzila na niskiej modulacji wtedy ma mniejsza moc i wezownica nadąrzy z oddawaniem ciepła.

Co do eko to latem to akurat im nizsza modulacja tym wieksza sprawnosc pompy ale u Ciebie to i tak jak bedziesz grzal do takich temperatur baniak ze na zasilaniu bedziesz mial czy 58 czy60st to o eko nie masz co myslec

 

Dopiero zobaczyłem post. Już dawno odpuściłem i ustawiłem 44 cwu. Też do bani bo najpierw fajnie grzeje . Różnica 8 st później 6 , 5 i gdy woda w baniaku ma 43 to pompa daje 60 zasilanie A powrót 56. Chwila tak trwa i się wyłącza sprężarka. Za chwilę znowu i już dojrzewa do 44. W sumie mam problem z taktowaniem. Też różnica 4 st i sprężarka się wyłącza. Dom ciepły więc ciężko zrobić różnicę większą jak 4 st .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ale masz jazdę z tą instalacją...

Kolejność musi być taka :

1.najpierw porządek z instalacją

2.potem dopiero zabawa z PC

 

Z instalacją zrobiłem porządek. Od wczoraj do dzisiaj z mała przerwą i jest git. Powiedz mi czy te 4 stopnie to ok. Wszyscy piszą o 3 . W takich temperaturach ciężko żeby były 5 st różnicy zasilanie powrót. Wczoraj po iluś dniach podlogowka powrót 22 st bez grzania. Mam 4St różnicy teraz Ale ona pochodzi chwilę na takiej różnicy i się wyłącza i od nowa ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co wy macie za instalacje CWU, albo jak małe wymienniki, że wam takie małe pompy przy grzania CWU taktują.

Ja mam T-CAP 9kW i baniak cwu 200l i w lecie grzeję to raz dziennie do temperatury 52st/C i gdy pompa kończy grzać ten baniak to na zasilaniu mam 58st/C A powrót i tak jest parę stopni mniejszy, tak, że żadnego taktowania nie ma. A czas grzania, to od powiedzmy 38st do tych 52st to jej zajmuje ok. 25min, grzeje cały czas z pełną mocą na zasilaniu 9kW i powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Świeży posiadacz jednostki SDC 9kw 3fazy. Mam zbiornik CWU 300l daikin dedykowany do ich PC. Czas zagrzania wody od 41 do 49 st to jedna godzina. W tym czasie sprężarka włącza się 4x .Jak to wygląda z waszego punktu widzenia ? W normie?

Pzdr

Widzę, że do dnia dzisiejszego nie uporałeś się z tym problemem. Zagrzanie tego baniaka, przy takich temperaturach jak piszesz w godzinę, przy 4 wyłączeniach sprężarki, to nie jest poprawna praca. Z tego co piszesz, to ewidentnie twój baniak ma za mały wymiennik, z tego powodu te problemy

Przy odpowiednio dużej węrzownicy, jaką byś temperaturę nie ustawił, to zawsze będzie odpowiedni odbiór tego ciepła, że powrót nie będzie się zbliżał do zasilania ( pompa będzie trzymała zadaną deltę ). TAK jest u mnie temperatura zasilania rośnie wraz z temperaturą wody, jak na zasilaniu jest np. 50st, to woda ma już ponad 40st. Nagrzanie do 52st. trwa bardzo krótko, bez żadnych wyłączeń.

Moja rada wymień zbiornik na odpowiedni.

Co do taktowania pompy przy grzania CO to wynika, że masz coś nie tak z instalacją. Nie doczytałem jaką masz instalację, ale jeśli masz choć część podłogówki ( z 20m 2 ) to to musi grzać prawidłowo, bez taktowania. A u Ciebie mieli jakiś mały obwód, a inne nie grzeje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mogę wyłączyć podłogowe odkręcić grzejniki i będzie jak dawniej A podłogowe gdy temperatura spadnie poniżej 0.

Ty masz puścić całość przez podłogę, bo tam masz odbiór ciepła. Na samej instalacji podłogowej to Ci nie będzie taktować, bo podłoga jest dużym odbiorem.

Przepływ przez podłogę ma iść bez żadnego tłumienia, temperaturę na zasilaniu ustaw do podłogi i taką samą puść przez grzejniki. Jeśli instalacji nie masz zapowietrzonej i masz pełny przepływ przez podłogę to to nie ma prawa taktować, niezależnie czy ustawisz na zasilaniu 30 st czy 40st . W pierwszym przypadku będzie dłużej grzać, w drugim krócej do osiągnięcia temperatury zadanej w pomieszczeniu.

Ja mam 12m podłogówki i reszta grzejniki i tak jak Ci piszę pompę małego potworka T-CAP który nie chce zejść na zasilaniu poniżej 1kW i to nie taktuje w takich temperaturach jak teraz, tylko nagrzewa pomieszczenie i siè wyłåcza i czeka jak temperatura w pomieszczeniu spadnie.

TAK jak Ci piszę szukaj przyczyny w instalacji co jest spieprz... bo przy podłogówce to musi poprawnie pracować. A tobie ewidentnie któryś obwód grzejnikowym podnosi temperaturę powrotu, lub podłogówka jest zapowietrzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszce jedno. Czy nie jest tak że czasami po mimo skrecenia tych zaworów na max gdy ona ma od 35 do 65 i tak miesza ta woda i z tad cale moje problemy .

 

Prawdopodobnie ten zawór trójdrożny to twój problem, tak jak mówię woda ma iść całym przepływem przez podłogówkę, nigdzie nie może być tłumiona ( ograniczony przepływ ) bo to ta podłoga ma być głównym odbiorem ciepła. W przypadku instalacji z piecem mogłeś se zakładać zawór 3-drogowy, żeby obniżyć temperaturę na podłodze bo dla pieca nie był ważny powrót zasilania, co najwyżej piec się zagotował. W przypadku pompy gdy temperatura powrotu zbliża się do zasilania o różnice 3 st/c to pompa podniesie jeszcze o jeden stopień zasilanie i jak dalej powrót rośnie to się wyłączy. Czujników pompy się nie czepiaj, one na pewno dobrze pokazują, ty szukaj przyczyny w swojej instalacji.

Tak jak ci mówię gdybyś to puścił bezpośrednio przez podłogówkę, grzejniki podłączone równolegle pod pion, wszystko otwarte na max,( czyli temperatura na grzejnikach taka sama jak na podłodze ) bez żadnego bufora, na jednej pompce, tej w pompie. To to nigdy nie będzie taktować, tylko zagrzeje do zadanej temperatury ustawionej na sterowniku pokojowym i się wyłączy i czeka na ponowne załączenie zgodne z histerezą sterownika ( regulatora pokojowego ).

Jak chcesz mieć święty spokój to zainwestuj parę groszy zrób porządek z instalacją ( i zbiornikiem PCW ) i zapomnij o kłopotach,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Weekend spędzony w kotłowni. Diagnoza taktowanie PC . Dziekuje wszystkim za rady. Dużo postów z mojej strony bez sensu i kopiujacych się. W telefonie brak możliwości edytowania wiadomości. Teraz chciałbym podsumować co odkryłem i zrobiłem w jednym poście. Mam dwa obiegi wtórne i bufor 50 l Panasonica. Wykrylem że gdy jeden obieg nie chodzi to dzieją się cuda na kiju. Woda potrafiła iść w drugi obieg i to powrotem. Temperatury wariowaly. Miałem dwa zawory mieszkające. Decyzja o wywaleniu ich. Gdy je zdemontowalem okazało się, że prześwit w środku zaworu to 1/4 otworu . Zawór calowy. Dalej zmierzylem ,że moje zasilanie to temperatura powrotu zasilania PC. Doszedłem przy pomocy szanownego grona ,że gdy na dworze mam 14 st. Właśnie w tej chwili gdy mam krzywą 30 /40 stopni PC i tak taktuje . Taka krzywa by mi spokojnie starczyla a nawet może za duża. Temperatura wtórna 30/27. Grzejniki miałem już dawno temu dobierane do PC. Także odbiór jest konkretny . Przy delcie 5st na krzywej ,ona więcej mieli wtórnymi jak grzeje. Po podniesieniu krzywej o 3 st zjawisko zmniejszyło się diametralnie .Wniosek taki ,że dom jest wygrzany po lecie i przy krzywej która by była wystarczająca nie odbiera ciepła. Temat następny. Nie mam przeplowomierzy niestety i metoda prób i błędów oraz dzięki założonym czujnikom temperatury na zasilaniu i powrocie ustalilem , że najkorzystniej jest gdy pompa obiegowa grzejników jest na minimum A podłogowki na max. Razem to równoważy odbiór ciepła z PC. Może to się przyda koledze dzimberto. Wg mojego rozumu jeżeli są mieszacze to powinny mieć rozmiar 2cale minimum żeby był odpowiedni przepływ. PC przestała taktowac . Weekend spędzony w kotłowni nie został zmarnowany. Pozdrawiam wszystkim. A i jeden kolega podpowiedział żeby skrócić delte na CWU to przestanie taktowac . Dziękuję pomogło. Muszę zmienić ten zbiornik Ale to już na wiosnę. Dziękuję i pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszce mam pytanie . Mam krzywa teraz 30 przy 15. Teraz jest 14 st na dworze. Zrobiłem podbicia + 3 i chce zrobić delte 8st. Wszedłem w ustawienia . Delta na graniu co . Ustawiłem 8. Zatwierdzilem enterem A i tak mi się załącza przy 28 st zasilanie powrót. Czy coś robię źle. Wg mojego rozumu jak mam 33 krzywa - 8 to powinna się załączyć grzanie przy 25 zasilanie powrót?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualną temperaturę docelową masz w menu z informacjami ( link w moim podpisie ,pozycja 8 , a najlepiej jakbyś podawał wszystkie 4 wartości z p.8 i p.9 )Jest ona przeliczana z krzywej. Nie zmuszaj nas do każdorazowego przeliczania :)

Mój błąd. Ale się wyraziłem. Chodzi o temperatura następnego rozpoczęcia grzania. Ustawiam 8 a i tak zaczyna gdy różnica jest 5. Nie ogarniam . Firma ustawiła 8 poprzez smart Cloud Ale przy niskiej krzywej więc przestawilem I się dało Ale teraz wrócić na 8 nie idzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...