Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Wg service manuala sprężarka włącza się ponownie , kiedy przez 3 minuty temperatura wyjscia z pompy będzie niższa o więcej niż 3 stopnie ( czyli defacto 4) od ostatniej temperatury wyjscia w momencie wyłączenia.

Czyli jak wyłączyła się w temperaturze 30 stopni wyjscia , to zalaczy się jeśli temperatura wyjscia bedzie 26 stopni. Oczywiscie to tylko SM , i pewnie tylko u mnie tak jest :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem podbicia + 3 i chce zrobić delte 8 st. Wszedłem w ustawienia .

Delta na graniu co . Ustawiłem 8. Zatwierdzilem enterem

A i tak mi się załącza przy 28 st zasilanie powrót.

 

Zauważ, że jak ustawisz dużą delte to ;

- pompa obiegowa chodzi w czasie grzania na dużo niższych obrotach ,

- przepływy na podłogówce też są dużo niższe ,

- PC powoli dochodzi do zadanej temperatury ,

- praca pompy jest dużo spokojniejsza,

- widać różnicę na liczniku energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzej5101 , to co piszesz raczej tyczy się źródeł wysokotemperaturowych.

Akurat w przypadku jednolitej podłogówki podniesienie delty spowoduje różnicę na liczniku energii ale na minus ( z prostego powodu , pompa będzie musiała uzyskać wyższą temperaturę wyjscia).

 

Tak to jest jak laik bierze się za ustawianie PC. Ale zrozumiałem o co kama. Pisząc o ponownym załączeniu PC napisałem delta. Mało tego przestawilem na 8. Wróciłem na 4 st . A chodziło mi żeby PC ponownie włączyła się jak woda osiągnie w obiegu 27 st . Oni to zrobili krzywą zdaje się. Zdaje się po ustawiłem krzywa podobnie jak oni i czekam . Oni mi ustawili chyba było 28 na +13 /37 na -15. Chyba, bo do końca nie pamiętam. Ale to było do kitu bo PC mielila bez sensu A w łazience zimno. U mnie powrot w tej chwili 26 st od rana grzanie a zasilianie 30. Więc wypadałoby żeby ona się zalaczyla przy tych 26 bo to średnia temp powrotu. Jutro im przekaże obserwację i niech dostosuja bo za mała wiedzę mam lub za...głupi jestem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzór jest zły , nie 1,163 , tylko 4,187... To raz , a dwa uzasadnienie ,że jeśli coś przebiega wolniej to pochłania mniejszą ilość energii też nie w tym wypadku , bo trzeba wyjść od tego ,że do przepompowania ciepła potrzeba więcej energii ,kiedy różnica temperatur pomiedzy parownikiem a skraplaczem jest wieksza. I tu są głównie straty ( lub to co pochłania energię). Straty spowodowane szybszym przepływem wody są tu bez porównania niższe. Dlatego też potrzebny jest duży przekrój rur ,żeby ten przepływ był jak największy.

 

Dla twojego przykładu "cos przebiega wolniej to pochłania mniej energii " dobrym przykladem jest modulacja częstotliwosci sprężarki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak laik bierze się za ustawianie PC. Ale zrozumiałem o co kama. Pisząc o ponownym załączeniu PC napisałem delta. Mało tego przestawilem na 8. Wróciłem na 4 st . A chodziło mi żeby PC ponownie włączyła się jak woda osiągnie w obiegu 27 st . Oni to zrobili krzywą zdaje się. Zdaje się po ustawiłem krzywa podobnie jak oni i czekam . Oni mi ustawili chyba było 28 na +13 /37 na -15. Chyba, bo do końca nie pamiętam. Ale to było do kitu bo PC mielila bez sensu A w łazience zimno. U mnie powrot w tej chwili 26 st od rana grzanie a zasilianie 30. Więc wypadałoby żeby ona się zalaczyla przy tych 26 bo to średnia temp powrotu. Jutro im przekaże obserwację i niech dostosuja bo za mała wiedzę mam lub za...głupi jestem

 

Masz instalację podłogową prawie w całości i tylko trzy grzejniki, do tego PC PW Panasonic 9kW SD, która moduluje nisko, nie tak jak T-CAP.

Przy tej konfiguracji i prawidłowej instalacji to nie ma prawa taktować, nawet w dodatnich temperaturach, bo gdy załączysz grzanie, to podłoga jest wychłodzona. Jeśli ustawił byś na zasilaniu np. 35st/c, to to powinno długo grzać, bo podłoga będzie odbierać to ciepło. W zależności od ustawionej delty, jak ustawisz małą delte np 4st/c to ona szybciej się zagrzeje, pompka obiegowa w PC szybko sie kręci, a jak dużą np. 8st/c to czas nagrzewania będzie dłuższy, pompka wolno sie kręci ( przy grzejnikach nie zalecany, bo grzeje tylko góra ).

Ale twoim problemem jest twoja instalacja, masz sprzęgło i za sprzęgłem masz dwa obiegi. Do sprzęgła wchodzi woda z PC, która mieli pompka obiegowa PC, za sprzęgłem masz dwa obiegi i teraz masz taką sytuację, że jak za sprzęgłem masz duże obciążenie, czyli obwody maja porządny przepływ całość idzie przez podłogę i grzejniki, obroty tych pompek sa odpowiednio dobrane, czyli do sprzęgła wpada tyle samo wody co z niego wylatuje, to to działa prawidłowo. Czyli zasilanie od pompy idzie od góry i od góry idzie zasilanie na obiegi CO, a powrót z obiegu CO idzie do dołu sprzęgła i wpada bezpośrednio do powrotu PC, a tylko część tego powrotu z CO zostaje podmieszana w sprzęgle i wpada do zasilania CO.

A teraz mamy sytuację taką jak u ciebie, gdzie instalacja CO jest częściowo obciążona ( brak przepływu jednej nitki ), to do sprzęgła wpada zasilanie od PC i zamiast zostać zassane do zasilania obiegu CO, wpada do powrotu PC, a tylko część do zasilania obiegu CO i masz sytuacje taką że zasilanie i powrót bardzo szybko się wyrównują i pompa zaczyna taktować.

Powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pompy o mocy 9 kW;

V= 9 /1,163 *5=9/5,815 = 1,547 m3/h

Z praktyki wiemy, że wymagany jest przepływ ok; 1500 l/h

 

Ponieważ dla mnie przeplyw łatwiejszy jest w l/min ( tak tez podaje np pompa) ja to liczę tak 9000/ ( 69,69 *5) = 25,83 l/min , co daje 1549,8l/h .

a wzór Q[W] = 69,69*V[l/min] *deltaT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz instalację podłogową prawie w całości i tylko trzy grzejniki, do tego PC PW Panasonic 9kW SD, która moduluje nisko, nie tak jak T-CAP.

Przy tej konfiguracji i prawidłowej instalacji to nie ma prawa taktować, nawet w dodatnich temperaturach, bo gdy załączysz grzanie, to podłoga jest wychłodzona. Jeśli ustawił byś na zasilaniu np. 35st/c, to to powinno długo grzać, bo podłoga będzie odbierać to ciepło. W zależności od ustawionej delty, jak ustawisz małą delte np 4st/c to ona szybciej się zagrzeje, pompka obiegowa w PC szybko sie kręci, a jak dużą np. 8st/c to czas nagrzewania będzie dłuższy, pompka wolno sie kręci ( przy grzejnikach nie zalecany, bo grzeje tylko góra ).

Ale twoim problemem jest twoja instalacja, masz sprzęgło i za sprzęgłem masz dwa obiegi. Do sprzęgła wchodzi woda z PC, która mieli pompka obiegowa PC, za sprzęgłem masz dwa obiegi i teraz masz taką sytuację, że jak za sprzęgłem masz duże obciążenie, czyli obwody maja porządny przepływ całość idzie przez podłogę i grzejniki, obroty tych pompek sa odpowiednio dobrane, czyli do sprzęgła wpada tyle samo wody co z niego wylatuje, to to działa prawidłowo. Czyli zasilanie od pompy idzie od góry i od góry idzie zasilanie na obiegi CO, a powrót z obiegu CO idzie do dołu sprzęgła i wpada bezpośrednio do powrotu PC, a tylko część tego powrotu z CO zostaje podmieszana w sprzęgle i wpada do zasilania CO.

A teraz mamy sytuację taką jak u ciebie, gdzie instalacja CO jest częściowo obciążona ( brak przepływu jednej nitki ), to do sprzęgła wpada zasilanie od PC i zamiast zostać zassane do zasilania obiegu CO, wpada do powrotu PC, a tylko część do zasilania obiegu CO i masz sytuacje taką że zasilanie i powrót bardzo szybko się wyrównują i pompa zaczyna taktować.

Powodzenia

Czyli najlepiej jak chodzą dwa obiegi. Mam więcej tych grzejników Ale gdy włączę podłogowe nie ma potrzeby żeby były odkrecone. Czyli chodzą 3 plus łazienka koło 9m2 podłogowe z drabinka . Tak powoli dochodzę do tego. Czyli ta delta grzania musi być umiejętnie ustawiona. Hmmm. Nominalnie jest 5 . Zgadza się wszystko co piszesz bo gdy ustawiłem 34 krzywa to grzalo długo jednym ciągiem. Tyle że chciałem żeby po wyłączeniu ponownie się zalaczyla gdy osiągnie temp powrotu. U mnie 26 st . Nie mając pojęcia zacząłem delta grzania manipulować. Później doszedłem za pomocą kolegów, że nie tędy droga. Przypomnialem sobie że te temp ponownego załączenia wynikają z ustawionej krzywej. Ustawiłem 30 przy +13 I 38 przy -15 I chyba trafiłem bo przy 27 Jeszce się ponownie nie zalaczyla ...Ale zrobił I się 18 na dworze i koniec testów. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepiej jak chodzą dwa obiegi. Mam więcej tych grzejników Ale gdy włączę podłogowe nie ma potrzeby żeby były odkrecone. Czyli chodzą 3 plus łazienka koło 9m2 podłogowe z drabinka . Tak powoli dochodzę do tego. Czyli ta delta grzania musi być umiejętnie ustawiona. Hmmm. Nominalnie jest 5 . Zgadza się wszystko co piszesz bo gdy ustawiłem 34 krzywa to grzalo długo jednym ciągiem. Tyle że chciałem żeby po wyłączeniu ponownie się zalaczyla gdy osiągnie temp powrotu. U mnie 26 st . Nie mając pojęcia zacząłem delta grzania manipulować. Później doszedłem za pomocą kolegów, że nie tędy droga. Przypomnialem sobie że te temp ponownego załączenia wynikają z ustawionej krzywej. Ustawiłem 30 przy +13 I 38 przy -15 I chyba trafiłem bo przy 27 Jeszce się ponownie nie zalaczyla ...Ale zrobił I się 18 na dworze i koniec testów. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie

 

Przepływomierz ci pomorze, ale przecież z tym nie ma filozofii, przecież widzisz gołą ręką jak w dany obwód wchodzi ciepła woda, to po czasie z tego obwodu wyjdzie ciepła woda, a grzejnik czy podłoga będzie ciepła.

Ustawiasz krzywą grzania tak żeby na zasilanie na tę chwilę dało powiedzmy 35st/c, lub ustaw prostą z zasilaniem na razie na 35st/c, deltę ustaw na 4st/c. ( później jak to opanujesz to sobie krzywą odpowiednio ustawisz do komfortu i grzania domu ). Odkręcasz wszystkie grzejniki i podłogi na ful, tak żeby nic to nie dławiło, dwie pompki załączasz na taki bieg, żeby wszystko równo grzało patrzysz na sprzęgło, jak na początku grzania na zasilaniu od PC sprzęgła masz te 35st, to na zasilaniu do PC ma być w tym czasie tyle samo, lub lekko mniej. W tym czasie na powrocie CO rura ma być zimna, bo tam jest co grzać, a tym samym na powrocie ze sprzęgła do PC ma być zimna ( porównywalna do powrotu z CO ). Jeśli na początku grzania powrót ze sprzęgła jednak szybko sie nagrzewa mimo że powrót z CO jest zimny, to możesz obniżyć deltę ( pompka PC zwolni ) lub zwiększasz obroty w pompki w obiegu CO podłogówki. To musi pracować bardzo długo i bez żadnego taktowania nawet w tych temperaturach.

Termostat pokojowy ( lub termostat pompy ) jak np. masz ustawiony na 22 st/c z histerezą np. 0.5st/c, to to od załączenia do wyłączenia ma grzać jednym ciągiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już tak miałem te ustawienia

piszę że za ciepło

żona wyłączyła grzanie i jest teraz samo cwu

Sprawdź czy mieszacze nie są czasem 1". Prześwit w nich może 1/3 cala. Pisałem wywal Ale można zamienić na np 2 " i zachować prześwit do właściwego przepływu. Dwa to czy twoje pompki wtórne idą razem czy np termostat wyłącza jedną. Te błędy były u mnie. Do tego dałem podłogowe na Maxa A grzejnikowe na 2 bieg z czterech możliwych. Hula aż miło popatrzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy mieszacze nie są czasem 1". Prześwit w nich może 1/3 cala. Pisałem wywal Ale można zamienić na np 2 " i zachować prześwit do właściwego przepływu. Dwa to czy twoje pompki wtórne idą razem czy np termostat wyłącza jedną. Te błędy były u mnie. Do tego dałem podłogowe na Maxa A grzejnikowe na 2 bieg z czterech możliwych. Hula aż miło popatrzeć

To skoro hula, to fajnie, tylko co to za fachowiec montuje, że nie sprawdzi jak to pracuję, tylko kasę bierze i dziękuję.

Przecież prawidłowe ustawienie tego to podstawa.

Powiedz mu żeby kasę oddał, bo trzeba się podzielić z chłopakami na forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...