Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

marcinpab

Recommended Posts

Bo fachowiec miał pewnie za zadanie podłączyć PC i spiąć z istniejącą instalacją... O sprawdzeniu istniejącej instalacji nie bylo mowy....

Nie wiemy jakie były ustalenia,byc moze instalator z góry zastrzegł, ze albo przeglada ta instalacje ( co kosztuje) ,albo tylko podłącza....

 

Przekaże. A nie sprawdził trochę z mojej winy bo montaż był przewidziany do 16 a zaczęły mi złącza pękać w stropach gdy chcieli się podłączyć do zimnej wody. Jakieś wadliwe kształtki do pexa. Zeszło do 24 gdz i nie miałem już sumienia ich trzymać. Ale tak myślę teraz że przyłączenie się do instalacji bez jej sprawdzenia to poważny błąd. Prawda jest taka że dzięki waszym radą i mojemu uporowi doszedłem co jest przyczyną. Ale przepływomierz montuje abym mógł sobie sterować obiegiem wg swojego uznania nie dlawiav nominalnego przepływu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temparatura zewnętrzna wyłaczenia grzania - mam ustawione na 14 stopni.

Obecnie na zewnątrz (pomiar pompy) jest 16 stopni.

Pompa jednak radośnie się kreci na 21Hz.

Czy mam cos uszkodzone czy jest jakiś algorytm, sytuacja, która nakazuje grzać mimo ustawień.

 

No chyba to proste .Trzeba wziąć pod uwagę tolerancję błędu urządzeń pomiarowych. Czy to takie trudne? Nie wszystko musi się zgadzać z twoim termometrem tym zaokiennym w stosunku do tego co jest w PC. Choć jak piszesz że to dane z PC to trzeba obserwować. Może być tak że chwilowo słońce przyświeciło na termometr i pokazał chwilowo inną temp. ,a PC może szczytuje co 5 lub 10 min dane. OBSERWACJA CI POWIE .

Edytowane przez -voymar-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Panowie jak jest z ta delta grzania w generacji H. Od 1do 15. Instrukcje czytałem ale gdy mam ustawiona zasilanie w danej chwili 31 i delta 8st to pompa nie zrobi mi takiej delty bo mój powrot z obiegu wtórnego ma 26 st .PC startuje ponownie przy 25st wiec najpierw musi schłodzić posadzki i dopiero rusza. W instrukcji napisali że im większa delta to większe oszczędności. Chyba nie przy takiej niskiej krzywej? Czy coś kręce?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chyba to proste .Trzeba wziąć pod uwagę tolerancję błędu urządzeń pomiarowych. Czy to takie trudne? Nie wszystko musi się zgadzać z twoim termometrem tym zaokiennym w stosunku do tego co jest w PC.

Dla takich pisaczy jak ty dodałem to (pomiar pompy), może powinienem wytłuścić, zwiększyc czcionkę hmmm

 

Choć jak piszesz że to dane z PC to trzeba obserwować.

A nie, jednak nie trzeba zwiększac czcionki, zostało przeczytane ufff

 

Może być tak że chwilowo słońce przyświeciło na termometr i pokazał chwilowo inną temp.

Taak mogło przyświecić.

 

 

Ale fajnie, że tu jesteś. Możemy razem poczekać na kogoś kto zna te pompy (są w tym wątku tacy), usiądź wygodnie. Później poczytamy sobie te merytoryczne wpisy razem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Panowie jak jest z ta delta grzania w generacji H. Od 1do 15. Instrukcje czytałem ale gdy mam ustawiona zasilanie w danej chwili 31 i delta 8st to pompa nie zrobi mi takiej delty bo mój powrot z obiegu wtórnego ma 26 st .PC startuje ponownie przy 25st wiec najpierw musi schłodzić posadzki i dopiero rusza. W instrukcji napisali że im większa delta to większe oszczędności. Chyba nie przy takiej niskiej krzywej? Czy coś kręce?

 

Nie trzyma Ci delty bo to nie kopciuch, tak wysoką dietę to mógł byś sobie ustawić gdybyś miał idealną instalacje pod PC, czyli wszystko w podłogówce spięte pod jeden uklad. A Ty masz instalację mieszaną z buforem, na dodatek na dwóch pomp, gdzie tę układy żyją swoim życiem i chcesz ustawić wysoką delte, bo chcesz zaoszczedzic.

Nic z tego, co byś nie ustawiła, jak Ci powrót będzie rósł, to PC tej delty nie utrzyma, tylko żyje swoim życiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Panowie jak jest z ta delta grzania w generacji H. Od 1do 15. Instrukcje czytałem ale gdy mam ustawiona zasilanie w danej chwili 31 i delta 8st to pompa nie zrobi mi takiej delty bo mój powrot z obiegu wtórnego ma 26 st .PC startuje ponownie przy 25st wiec najpierw musi schłodzić posadzki i dopiero rusza. W instrukcji napisali że im większa delta to większe oszczędności. Chyba nie przy takiej niskiej krzywej? Czy coś kręce?

 

Takiej delty nie osiagniesz przy podlogówce i tak niskim zasilaniu.

Duza delta jest przeznaczona raczej na kalafiory ale im wieksza delte ustawiasz tym wolniej pompaka obiegowa w PC śmiga.

Na podlogowce zasilanej tak jak u Ciebie powinno byc ustawione 5st.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zgromadzonych na forum, na wstępie chciałem podziękować wszystkim osobom którzy przyczynili się do napisania tylu postów odnośnie PC marki Panasonic, spędziłem ładnych kilka wieczorów żeby przez to przebrnąć i nie żałuje . :D A teraz ja dorzucę swoje 5 groszy .

 

Panie giman u mnie PC się wyłącza jak temperatura na zewnątrz przekroczy 2-3 stopnie od zadanej np. mam ustawione 15 *C, Startuje od 15 a wyłącza się koło 18*C

 

Panie mundi73 u mnie z deltą T jest tak że np. mam ustawione 35 na wyjściu z PC delta 10. PC sobie grzeje do oko ~37 wyjście, wejście ~32 *C. Ponowne załączenie PC następuje wtedy kiedy temp. na wyjściu jest równa lub mniejsza od temp wejścia do PC, czyli koło 29*C zamiast 27*C jak by wynikało z algorytmu.

 

Dodam że mam bufor 50l spięty równolegle z samymi grzejnikami.

 

Teraz ja mam pytanie, jaka powinna być różnica temperatur na buforze między zasilaniem z PC a wyjściem na CO w takim układzie jak ja mam ?

Edytowane przez TBomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzyma Ci delty bo to nie kopciuch, tak wysoką dietę to mógł byś sobie ustawić gdybyś miał idealną instalacje pod PC, czyli wszystko w podłogówce spięte pod jeden uklad. A Ty masz instalację mieszaną z buforem, na dodatek na dwóch pomp, gdzie tę układy żyją swoim życiem i chcesz ustawić wysoką delte, bo chcesz zaoszczedzic.

Nic z tego, co byś nie ustawiła, jak Ci powrót będzie rósł, to PC tej delty nie utrzyma, tylko żyje swoim życiem.

 

Czyli wg tego co piszesz taktowanie w takim systemie osiągnie się niską delta np 4 w moim przypadku . Testuje to wszystko . W istrukcji nie napisali ,że wyższa delta w instalacjach idealnych i modelowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temparatura zewnętrzna wyłaczenia grzania - mam ustawione na 14 stopni.

Obecnie na zewnątrz (pomiar pompy) jest 16 stopni.

Pompa jednak radośnie się kreci na 21Hz.

Czy mam cos uszkodzone czy jest jakiś algorytm, sytuacja, która nakazuje grzać mimo ustawień.

CWU może grzać, ale nie CO, jak masz w ustawieniach grzania ustawioną na 14, to powyżej tej temperatury nie ma prawa grzać, mówimy o odczytach PC i nie ma tu nic do rzeczy przeklamanie czujników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej delty nie osiagniesz przy podlogówce i tak niskim zasilaniu.

Duza delta jest przeznaczona raczej na kalafiory ale im wieksza delte ustawiasz tym wolniej pompaka obiegowa w PC śmiga.

Na podlogowce zasilanej tak jak u Ciebie powinno byc ustawione 5st.

U mnie kalafiory niczym podłogowe. Różnica na powrocie z podłogowym 1st

 

No tak. Ale nie można ustawić wyższego zasilania bo grzejnikowe przy tej krzywej daje mi to co chcę a podłogowe o stopień lub dwa za gorąco, morał z tego taki ,PC jest super ale przy projektowanym pod nią ogrzewaniem. Czy nie uniknie taktowania przy zasilaniu 30 gdzie powrót mam kilka dni 26 st deltą 4?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich zgromadzonych na forum, na wstępie chciałem podziękować wszystkim osobom którzy przyczynili się do napisania tylu postów odnośnie PC marki Panasonic, spędziłem ładnych kilka wieczorów żeby przez to przebrnąć i nie żałuje . :D A teraz ja dorzucę swoje 5 groszy .

 

Panie giman u mnie PC się wyłącza jak temperatura na zewnątrz przekroczy 2-3 stopnie od zadanej np. mam ustawione 15 *C, Startuje od 15 a wyłącza się koło 18*C

 

Panie mundi73 u mnie z deltą T jest tak że np. mam ustawione 35 na wyjściu z PC delta 10. PC sobie grzeje do oko ~37 wyjście, wejście ~32 *C. Ponowne załączenie PC następuje wtedy kiedy temp. na wyjściu jest równa lub mniejsza od temp wejścia do PC, czyli koło 29*C zamiast 27*C jak by wynikało z algorytmu.

 

Dodam że mam bufor 50l spięty równolegle z samymi grzejnikami.

 

Teraz ja mam pytanie, jaka powinna być różnica temperatur na buforze między zasilaniem z PC a wyjściem na CO w takim układzie jak ja mam ?

 

Dziwnie ten bufor spięty ale jesli dobrze rozumiem i u góry bufora masz wejscie z PC i zasilanie na grzejniki a na dole bufora powrót z grzejników i powrót na PC to powinienes miec taka sama temperature na wyjsciu z PC i na wyjsciu z bufora na grzejniki.

Przy takim podlaczeniu i mocnej pompce obiegowej w PC wcale bym sie nie zdziwil jakby pompka obiegowa pchala wode bezposrednio w powrót do pompy a nie na grzejniki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mundi73 delta rzędu 8-10*C przede wszystkim powoduje że PC działa z najniższymi możliwymi przepływami na pompie obiegowej około 15l/min, przez co wolniej nagrzewa bufor i dłużej pracuje. Jak ustawisz 2-3*C to pompa obiegowa w PC będzie walić największe przepływy rzędu 40l/ min i PC szybciej nagrzeje bufor.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temparatura zewnętrzna wyłaczenia grzania - mam ustawione na 14 stopni.

Obecnie na zewnątrz (pomiar pompy) jest 16 stopni.

Pompa jednak radośnie się kreci na 21Hz.

Czy mam cos uszkodzone czy jest jakiś algorytm, sytuacja, która nakazuje grzać mimo ustawień.

 

Nie znam się bo sam dopiero borykam się z problemami ale u mnie to samo jest i wyczytałem że to tolerancja . Ustawione mam 13 a wyłącza się przy 15 . Za to załącza przy 13

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kalafiory niczym podłogowe. Różnica na powrocie z podłogowym 1st

 

No tak. Ale nie można ustawić wyższego zasilania bo grzejnikowe przy tej krzywej daje mi to co chcę a podłogowe o stopień lub dwa za gorąco, morał z tego taki ,PC jest super ale przy projektowanym pod nią ogrzewaniem. Czy nie uniknie taktowania przy zasilaniu 30 gdzie powrót mam kilka dni 26 st deltą 4?

 

No nie unikniesz jaka bys delte nie ustawil poprostu z podlogi wraca 26st (za slaby odbior ciepła z podłogi) pompa pracuje tak ze dziala na podstawie temperatury powrotu jakbys sobie ustawil zasilanie np.na 45st i delte np.6st to bys to widzial pompa nie zrobila by Ci na zasilaniu temperatury 45st tylko jak by powrot mial 26 to plus te 6st i bylo by na zasilaniu 32st i dopiero jak powrot by urósł na 27 to wtedy zasilanie na 33 i tak dalej az do tych 45st i wtedy mógłbys ustawic sobie tą wysoką deltę.

Teraz jak Ci wraca 26 to zeby nie taktowala to mozesz sie ratowac tylko podniesieniem na zasilaniu (nie trzeba sie kurczowo trzymac jak najnizszej nieraz podniesienie o 1st lub dwa daje znaczaca poprawe ) albo robienie przerw w grzaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mundi73 delta rzędu 8-10*C przede wszystkim powoduje że PC działa z najniższymi możliwymi przepływami na pompie obiegowej około 15l/min, przez co wolniej nagrzewa bufor i dłużej pracuje. Jak ustawisz 2-3*C to pompa obiegowa w PC będzie walić największe przepływy rzędu 40l/ min i PC szybciej nagrzeje bufor.

 

To zauważyłem. Pytanie czy wtedy będzie tolerować moja różnice temperatur czy także zaraz sprężarka się wyłączy ponieważ będzie za mała różnica zasilanie powrót

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix twoje spostrzeżenia są prawidłowe PC szybko nagrzewa bufor zaczyna taktować (20 min pracy 10 przerwy). Na razie po pewnym zmianach udało mi się ją ustawić tak żeby chodziła tak długo jak ja chcę lub termostat pokojowy.

Co zrobiłem:

- ustawiłem Delte T na poziomie 8-10*C żeby pompa wodna w PC chodziła w najmniejszych przepływach około 15l/min żeby jak najwolniej nagrzewała bufor

- ustawiłem krzywą 37/10 i 40/-15 żeby grzała non stop przy 15*C dopóki termostat pokojowy jej nie wyłączy (cały czas testuje krzywe)

 

Na razie to jakoś chodzi , ale wydaje mi się że mam problem z grzejnikami i pompką które ją zasilają :

temp01.jpg

Co może być przyczyną takich różnic temperatur na zasilaniu z PC i do CO?

Edytowane przez TBomek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zauważyłem. Pytanie czy wtedy będzie tolerować moja różnice temperatur czy także zaraz sprężarka się wyłączy ponieważ będzie za mała różnica zasilanie powrót

 

Tez Ci sie wyłączy bo jak szybko bedzie przeplywac przez podloge to mniej ciepla odda i zaraz bedziesz mial na powrocie nie 26 tylko 27albo28

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie unikniesz jaka bys delte nie ustawil poprostu z podlogi wraca 26st (za slaby odbior ciepła z podłogi) pompa pracuje tak ze dziala na podstawie temperatury powrotu jakbys sobie ustawil zasilanie np.na 45st i delte np.6st to bys to widzial pompa nie zrobila by Ci na zasilaniu temperatury 45st tylko jak by powrot mial 26 to plus te 6st i bylo by na zasilaniu 32st i dopiero jak powrot by urósł na 27 to wtedy zasilanie na 33 i tak dalej az do tych 45st i wtedy mógłbys ustawic sobie tą wysoką deltę.

Teraz jak Ci wraca 26 to zeby nie taktowala to mozesz sie ratowac tylko podniesieniem na zasilaniu (nie trzeba sie kurczowo trzymac jak najnizszej nieraz podniesienie o 1st lub dwa daje znaczaca poprawe ) albo robienie przerw w grzaniu

 

To wynika ,że mam za gęsto rurki w podłodze . I nie jest wstanie odebrać tyle tego ciepła co mam wyprodukowane.Mam 5 pętli na około 60m2 podłogi. Może przymknąć trochę pętle aby zmniejszyć przepływ wody. Przecież nie chodzi o to, że ja żałuję podnieść temp. Tylko teraz mamy w salonie na podłogowym 24 st i dla nas to już dużo. Podniose o 2 st wodę to zaś 1 stopień pójdzie do góry. Nic musze napisać długiego maila do firmy . Mają całe stado inżynierów, monterów, niech myślą. Jeżeli temp zejdą w okolice zera a pompa będzie taktowac to znaczyć będzie, że za duża dobrali . Poprostu nie ma co zrobić z tym ciepłem. Fakt że chyba z niedzieli na poniedziałek było niebo lepiej bo było 8st w nocy ale jak słyszę że wam moduluja na 20 hrz cały dzień to aż miło. A u mnie na gdz pracy sprężarki 2 do 3x uruchomienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codix twoje spostrzeżenia są prawidłowe PC szybko nagrzewa bufor zaczyna taktować (20 min pracy 10 przerwy). Na razie po pewnym zmianach udało mi się ją ustawić tak żeby chodziła tak długo jak ja chcę lub termostat pokojowy.

Co zrobiłem:

- ustawiłem Delte T na poziomie 8-10*C żeby pompa wodna w PC chodziła w najmniejszych przepływach około 15l/min żeby jak najwolniej nagrzewała bufor

- ustawiłem krzywą 37/10 i 40/-15 żeby grzała non stop przy 15*C dopóki termostat pokojowy jej nie wyłączy (cały czas testuje krzywe)

 

Na razie to jakoś chodzi , ale wydaje mi się że mam problem z grzejnikami i pompką które ją zasilają :

[ATTACH=CONFIG]448878[/ATTACH]

Co może być przyczyną takich różnic temperatur na zasilaniu z PC i do CO?

 

Co do różnicy temperatur doszedłem ,że moją temperatura zasilania jest temp powrotu na PC. To ma sen . Woda się miesza w buforze i dostajemy wymieszana. Dobierając krzywa trzeba brać pod uwagę przynajmniej u mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...